Ponadczasowa biel we wnętrzach — aranżacje

25.10.2022

W aranżacji wnętrz niezwykle często wprowadza się biały kolor. Maluje się ściany na biało, układa się białe podłogi lub ustawia się białe meble, wyposażenie albo dodatki. Biały kolor to uniwersalny i ponadczasowy odcień, chętnie używany w każdej aranżacji, niezależnie od stylu wnętrzarskiego. Sprawdzi się praktycznie do każdego pomieszczenia. Gdzie najlepiej umieszczać ten uniwersalny kolor? Z jakimi barwami go łączyć? Jakie aranżacje wnętrz najbardziej zyskają, gdy wykorzysta się w nich biel? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz właśnie w tym artykule.

 

biel w aranżacji wnętrz

 


W tym artykule:

1. Biel w aranżacji wnętrz

2. Białe ściany w pomieszczeniu

3. Ponadczasowość bieli na podłodze

4. Białe meble w aranżacjach domu i mieszkania

5. Połączenie bieli z kolorami



 

Biel w aranżacji wnętrz

Białe wnętrza zachwycają. Aranżacje z bielą stosowane są od dawna, wiele klasycznych wnętrz korzystało właśnie z tego koloru. W białym kolorze aranżowane są też nowoczesne pokoje. Biały kolor pojawia się w różnych odsłonach, a jego uniwersalność pozwala mu wkraść się praktycznie w każde miejsce w każdym pomieszczeniu.

Białe wnętrza to przede wszystkim białe ściany, podłoga lub białe wyposażenie. Możemy zdecydować się na wiele opcji, ale warto biel przełamać innymi kolorami, dzięki czemu wnętrza staną się ciekawsze i mniej monotonne. We wnętrzach jednorodnie białych może powstawać nudna, nieprzyjemnie sterylna aranżacja zatem, aby sprawić dobre wrażenie, biel musi być przełamana innymi barwami. Inny kolor szybko podkreśli piękno białej barwy we wnętrzu. Zdecydować możesz się na różne kolory towarzyszące, zarówno bardziej stonowane, jak i odważne, a także na wzory naturalne: drewno, kamień, marmur lub trawertyn.

 

wiele odcieni aranżacji wnętrz w bieli

 

Białe ściany w pomieszczeniu

Najłatwiejszym i wyjątkowo klasycznym sposobem na wprowadzanie bieli do wnętrz będzie na pewno pomalowanie ścian na biało. Białe ściany to nie tylko ponadczasowość i uniwersalność w pokoju, ale również jego optyczne powiększenie. Zabieg ten stosuje się do niewielkich pokoi lub wszędzie tam, gdzie chce się pomieszczenie jeszcze bardziej powiększyć. Wnętrze w bieli zrobi dobre wrażenie i będzie wydawało się optycznie większe. Sprawdzą się też przełamane biele oraz kilka bardzo jasnych odcieni szarego i beżu.

Białe ściany mogą być ciężkie do utrzymania w czystości, dlatego tak ważne jest, by we wnętrzu używać wysokiej jakości farb. Jeśli na biało ma być malowana kuchnia, łazienka lub pokój dziecięcy, dobrze jest użyć lateksowych farb odpornych na zmywanie i szorowanie. Dzięki temu można być pewnym, że piękna biel pozostanie z nami na bardzo długo. Wnętrze, które jest pomalowane na biało, warto regularnie sprzątać, czyścić i co jakiś czas odświeżać tak, by biel była zawsze atrakcyjna.

 

Ponadczasowość bieli na podłodze

Nieco rzadziej stosowane jest rozwiązanie, gdzie biel wprowadza się na podłogę. Wnętrze dzięki temu bardzo się rozświetla, ale niewiele osób decyduje się na taki ruch. We wnętrzach biel na podłodze można uzyskać dzięki ułożeniu białych paneli podłogowych (laminowanych lub winylowych) albo białych płytek ceramicznych.

Z białą podłogą aranżuje się mocne, kontrastowe zestawienia, gdzie na białym tle posadzki ustawia się ciemniejsze meble i ciemne dodatki.

 

biały kolor we wnętrzach

 

Białe meble w aranżacjach domu i mieszkania

Biały kolor do wnętrza można wprowadzić też za pomocą odpowiedniego wyposażenia. Białe meble zyskują sobie coraz większa popularność. Stosowane są w aranżacjach klasycznych, pomieszczeniach w stylu skandynawskim lub shabby chic. W takich pomieszczeniach zestawia się biel często z pudrowym różem dodatków lub z tekstyliami, w których dominują kolory ziemi.

Białe wyposażenie jest też często spotykane w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Tam królują przede wszystkim wykończone na wysoki połysk meble z białej płyty meblowej. W taki sposób może być wykonana aranżacja kuchni, salonu lub sypialni.

 

Połączenie bieli z kolorami

Urządzanie wszystkiego w bieli może okazać się naprawdę złym pomysłem. Nawet jeśli biel to wspaniały i bardzo uniwersalny kolor, to jego zbytnie nagromadzenie może spowodować, że we wnętrzu będzie panowała nuda i nieprzyjemne uczucie sterylności. Dobrze jest biel wprowadzić do jednego lub maksymalnie dwóch elementów, o których mowa była wyżej. Aranżację należy ożywić z pomocą kolorowych dodatków, znacząco też pomóc mogą miękkie tkaniny i naturalne materiały.

 

meble w białym kolorze z beżowymi ścianami

 

Kolor biały dobrze przełamać dodatkami. Dodatki w białym kolorze świetnie się zaprezentują w uniwersalnym wnętrzu, dzięki dodatkom łatwo też zmienić styl wnętrzarski i wydobyć ten szczególny charakter z pomieszczenia.

Jeśli zdecydowałeś się na śnieżnobiałe ściany lub podłogę, to dobrym pomysłem będzie wprowadzenie wyposażenia w jakimś kolorze. Taki zabieg sprawdzi się w każdym stylu i pomoże stworzyć we wnętrzach coś atrakcyjnego i niezwykłego. W salonie w białym pokoju dobrze jest ustawić kolorową kanapę. Jeśli interesują Cię bardziej stonowane opcje, zrezygnuj z bardzo intensywnych barw i postaw na coś neutralnego: beże lub szarości. Taki zabieg sprawdzi się zwłaszcza do pomieszczeń, które mają być bazą dla stylu skandynawskiego albo stylu japandi.

 

meble granatowe na tle białych ścian

 

Biały kolor warto wprowadzić też do jadalni. W takich pomieszczeniach dobrze ustawić drewniany, jasny stół i kolorowe, tapicerowane krzesła. Jeśli jadalnia zorganizowana jest w salonie, warto, aby krzesła w salonie miały podobny kolor tapicerki, co sofa, kanapa lub narożnik. Dzięki temu przestrzeń będzie wydawała się ciekawsza, spójniejsza i lepiej skomponowana.

Eleganckie, wygodne sypialnie również mogą być aranżowane w bieli. Biały kolor wycisza i uspokaja, dzięki czemu odpoczynek będzie naprawdę przyjemny. Wprowadzić biel do sypialni możesz dzięki białym ścianom, ale biel sprawdzi się też doskonale w dodatkach — zawieś białe zasłony, zastosuj białą pościel, możesz też dodać białe poduszki. Jeśli zdecydowałeś się na biel w dodatkach, kolor ścian powinien być nieco inny — dobrze sprawdzą się szarości, beże lub przełamana biel. Przestrzeń możesz ożywić też pudrowym różem oraz wyposażeniem w kolorze drewna naturalnego.

 

sypialnia w bieli

 

Biel sprawdza się także w kuchni — wnętrze kuchni w bieli to bardzo klasyczne rozwiązanie, przyjemne dla oka i sprawdzające się zwłaszcza w przypadku niedużych pomieszczeń. Taki kolor ścian rozświetla wnętrza, zatem kuchnia stanie się optycznie większa. W aranżacji pomieszczeń kuchennych to ponadczasowy i sprytny zabieg. Biel przełamać warto poprzez szarość mebli. Świetnie, zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach, sprawdzą się kompozycje z czernią lub błękitem. Odważne barwy zestawione z bielą to idealne połączenie dla nietypowych aranżacji np. pop-art lub art deco.

 


 

Zainspiruj się!

 

Szary salon - jakie dodatki do niego dobrać? Podpowiadamy!


Drewniana podłoga wady i zalety


Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim? Ciekawe pomysły z szafą Kalixtus w roli głównej!

Powrót