Pokój na wynajem krótko i długoterminowy — czym się to różni?

29.11.2024

Aranżacja wnętrz w przypadku pokojów przeznaczonych na wynajem krótko i długoterminowy różni się nie tylko pod względem estetycznym, ale przede wszystkim funkcjonalnym. Różnice wynikają z charakteru użytkowania przestrzeni przez najemców, ich potrzeb oraz długości czasu, jaki spędzą w danym miejscu. Nieco inaczej będziemy musieli zaaranżować pokój, w którym ktoś będzie przebywał dłużej, a niektóre elementy możemy pominąć, jeśli wiemy, że będzie to wynajem krótkoterminowy mieszkań.

Przyjrzyjmy się, na czym polegają te różnice i jakie kroki warto podjąć, aby dostosować wnętrze do odpowiedniego rodzaju najmu. Dzięki temu zarówno my, jak i najemcy będziemy zadowoleni, a jednocześnie nie wydamy niepotrzebnie pieniędzy na to, co może okazać się nieprzydatne.

cegła dekoracyjna


W tym artykule:

1. Czym różni się wynajem krótkoterminowy od długoterminowego?

2. Kluczowe różnice w aranżacji wnętrz — czym różnią się pokoje na wynajem krótkoterminowy od mieszkań wynajmowanych długoterminowo?

3. Jak zaaranżować pokój na wynajem krótko i długoterminowy?



Czym różni się wynajem krótkoterminowy od długoterminowego?

Warto poznać główne różnice krótko i długoterminowej umowy najmu. Nie będziemy tutaj rozpatrywać korzyści prawnych i ekonomicznych — w końcu nie o to chodzi w naszym artykule — ale zobaczymy, jakie różnice będą dla nas ważne wtedy, gdy będziemy myśleć o aranżacji wnętrza.

Wynajem krótkoterminowy – obejmuje najczęściej okres od kilku dni do kilku tygodni. Tego typu najemcy to zazwyczaj osoby podróżujące turystycznie lub służbowo. Ich główne potrzeby skupiają się na wygodnym miejscu do spania, podstawowych udogodnieniach (jak Wi-Fi, miejsce do przechowywania rzeczy) oraz atrakcyjnym wyglądzie wnętrza.

Wynajem długoterminowy – trwa zwykle od kilku miesięcy do kilku lat. W tym przypadku najemcy traktują wynajmowany pokój jako swoje tymczasowe „domowe” miejsce. Ich wymagania obejmują większy komfort, trwałość wyposażenia, przestrzeń do przechowywania oraz możliwość personalizacji wnętrza.

kuchnia nowoczesna

Kluczowe różnice w aranżacji wnętrz — czym różnią się pokoje na wynajem krótkoterminowy od mieszkań wynajmowanych długoterminowo?

Różnice w aranżacji wnętrz widoczne są przede wszystkim w funkcjonalności, wyposażeniu, estetyce oraz trwałości. Zobaczmy, jak te elementy rozpatrywane są w poszczególnych typach wynajmu. Dzięki temu zorientujemy się, w jaki sposób zaaranżować pokoje.

Funkcjonalność wnętrza

O funkcjonalności wnętrz możemy mówić dużo, ale w pokojach wysoką funkcjonalność stworzą nam przede wszystkim odpowiednie meble. Wyposażenie dobrane do rodzaju najmu będzie tutaj zatem kluczowe.

Krótkoterminowy wynajem: Kluczowe jest zaspokojenie podstawowych potrzeb. Pokój powinien być wyposażony w wygodne łóżko, mały stolik lub biurko, krzesło oraz miejsce na walizkę. W przypadku najmu krótkiego znaczenie ma minimalizm – ograniczona liczba mebli i dekoracji sprawia, że pokój łatwiej utrzymać w czystości. Zwykle też wynajmujący przestrzeń na krótki czas nie mają wymagań względem ilości mebli, ale zwracają uwagę na ich estetykę.

Długoterminowy wynajem: Konieczne jest zapewnienie większej ilości funkcji w jednym pomieszczeniu. Pokój powinien oferować też miejsce do pracy, przestrzeń do przechowywania większej liczby rzeczy (szafa, komoda, półki) oraz ewentualnie dodatkowe elementy, jak fotel czy lampa do czytania. Jeśli pokój jest duży i może pełnić funkcję mieszkania w stylu studio, w długoterminowym najmie ważny będzie też kuchenny aneks.

Wyposażenie — na co zwrócić uwagę, kupując meble i akcesoria?

O meblach mówiliśmy już co nieco przy funkcjonalności, ale warto zwrócić uwagę nie tylko na praktyczną stronę wyposażenia, ale również na to, z jakich materiałów wykonane są produkty. Co oprócz mebli się też przyda? Zobaczmy.

Krótkoterminowy wynajem: Postaw na trwałe, łatwe w czyszczeniu materiały. Wystarczą podstawowe sprzęty, takie jak mini lodówka, czajnik elektryczny czy kubki. Naczynia i sztućce mogą być przechowywane w niewielkiej szafce. Inwestujmy w uniwersalne, odporne na zniszczenia meble.

Długoterminowy najem: Najemcy długoterminowi potrzebują bardziej zaawansowanego wyposażenia. Oprócz mebli warto zapewnić sprzęt AGD (pralka, kuchenka mikrofalowa) oraz praktyczne dodatki, jak suszarka na pranie, żelazko czy odkurzacz.

Jak zaaranżować estetyczne wnętrze?

Estetyka jest ważna i nie możemy o niej zapominać, niezależnie, czy chcemy wynajmować na krótki, czy na dłuższy czas. O estetykę szczególnie zadbajmy w przypadku wynajmu krótkoterminowego. Długoterminowi najemcy często sami będą w stanie dopasować do siebie wnętrza, więc tu lepiej postawić na neutralne i uniwersalne wykończenie.

Krótkoterminowy wynajem: Ważna jest atrakcyjność wizualna. Warto postawić na neutralne kolory i styl przyciągający uwagę w zdjęciach, np. skandynawski czy nowoczesny. Elementy dekoracyjne, takie jak obrazy, rośliny doniczkowe czy poduszki, powinny być stosowane w umiarkowanych ilościach. Całość powinna być minimalistyczna i schludna.

Długoterminowy wynajem: Wnętrze musi być bardziej uniwersalne i gotowe na personalizację przez najemcę. Zamiast intensywnych kolorów wybierzmy stonowane odcienie, które pozwolą nowym lokatorom dopasować przestrzeń do swoich upodobań. Dobrze jest wybrać trwałe wykończenie podłóg — tutaj idealne będą panele winylowe oraz płytki.

Koszt i trwałość wyposażenia i wykończenia

Wykończenie pokoi na wynajem, niezależnie czy krótko, czy długoterminowych, musi być trwałe i odporne na uszkodzenia. Warto używać solidnych materiałów, ale jednocześnie nie przesadzać z ich ceną.

Krótkoterminowy wynajem: Sprzęty i dekoracje powinny być relatywnie tanie, ale trwałe. Szybsza rotacja najemców oznacza większe ryzyko zniszczeń, dlatego warto wybrać solidne materiały, jak metal czy tworzywa sztuczne.

Długoterminowy wynajem: Zainwestujmy w wyższej jakości wyposażenie, które będzie funkcjonalne i wytrzymałe przez lata. Meble modułowe mogą być dobrym rozwiązaniem, ponieważ łatwo je dostosować do potrzeb różnych lokatorów.

Oświetlenie — jak ważne jest w aranżacji?

Oświetlenie jest często w aranżacjach pomijane lub nie jest traktowane z należnym mu szacunkiem. W przypadku wynajmu krótkoterminowego ma spore znaczenie — będzie stanowiło o funkcjonalności pokoju równie mocno, co wyposażenie.

Krótkoterminowy wynajem: Podstawowe oświetlenie sufitowe w połączeniu z lampką nocną w zupełności wystarczy. Warto zadbać o jasne, ciepłe światło, które stworzy przytulną atmosferę. Oświetlenie musi być wystarczające dla funkcjonalnego korzystania z przestrzeni, gdyż najemca krótkoterminowy nie będzie miał możliwości inwestowania we własne oświetlenie.

Długoterminowy najem: Oprócz oświetlenia głównego warto zainstalować dodatkowe punkty świetlne, np. lampę do czytania czy oświetlenie nad biurkiem. Nie musimy jednak dbać tak mocno o lampy stojące i lampki nocne, gdyż najczęściej najemcy długoterminowi będą w stanie takie produkty kupić sobie samodzielnie zgodnie z własnym gustem.

wnętrze nowoczesne

Jak zaaranżować pokój na wynajem krótko i długoterminowy?

Wiemy już, czym różni się wynajem krótko od długoterminowego i na jakie aspekty aranżacji wnętrz powinniśmy zwrócić uwagę. Zobaczmy jeszcze, jakie praktyczne rady i wskazówki mogą nam się przydać podczas aranżacji pokoju.

Jak zaaranżować pokój na wynajem krótkoterminowy?

1. Postawmy na pierwsze wrażenie: Goście często wybierają pokój na podstawie zdjęć. Zadbajmy o jasne kolory ścian, ciekawe dodatki i schludny układ mebli.

2. Minimalizm w dekoracjach: Jedna ramka na zdjęcie, poduszki w dopasowanych kolorach i roślina w doniczce wystarczą, aby przestrzeń wyglądała atrakcyjnie.

3. Łatwe utrzymanie czystości: Wybierzmy meble i materiały, które można łatwo wyczyścić, np. obicia odporne na plamy czy zmywalne farby na ścianach.

4. Udogodnienia dla podróżnych: Dodajmy przewodnik po okolicy, informacje o Wi-Fi oraz podstawowe środki czystości, jak mydło czy papier toaletowy.

Jak zaaranżować pokój na wynajem długoterminowy?

1. Funkcjonalność ponad wszystko: Uwzględnijmy potrzeby osób, które będą mieszkały w pokoju przez dłuższy czas. Duża szafa, wygodne biurko i dodatkowe półki to podstawa.

2. Neutralna kolorystyka: Stonowane barwy, takie jak biele, szarości czy beże, pozwolą najemcom na łatwe dopasowanie wnętrza do własnego stylu.

3. Możliwość personalizacji: Zostawmy przestrzeń na dekoracje wprowadzane przez lokatorów, np. plakaty, zdjęcia czy ich własne rośliny.

4. Komfort codziennego życia: Zainwestujmy w dobrej jakości materac i zadbajmy o odpowiednie oświetlenie. Dodanie żaluzji lub zasłon umożliwi regulację światła w ciągu dnia.


Zainspiruj się!

"Babcia znad morza", czyli styl coastal grandmother w Twoim salonie

10 kroków do nowego salonu

Jak urządzić otwartą kuchnię? Zobacz, jak proste jest połączenie kuchni z salonem lub jadalnią!

Powrót