Podpowiadamy, jak obliczyć, ile płytek na podłogę należy zakupić!
Wybór płytek na podłogę, niezależnie od pomieszczenia, jest bardzo ważny przy aranżacji wnętrza czy też tarasu. Jednak wybranie odpowiednio efektownych i funkcjonalnych płytek to dopiero połowa sukcesu. Musimy pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach, a remont z pewnością okaże się sukcesem. Bardzo ważne jest również umiejętne obliczenie, jaka ilość płytek będzie odpowiednia na Twoją podłogę.
W naszym artykule podpowiadamy, jak obliczyć, ile płytek ceramicznych powinieneś zakupić do swojego wnętrza oraz co wziąć pod uwagę przy praktycznej aranżacji przestrzeni. Dowiesz się także, jaki rodzaj płytek najlepiej sprawdzi się właśnie u Ciebie. Pamiętaj, że wygląd płytek również jest ważny. Pomożemy Ci znaleźć wnętrzarskie inspiracje i podpowiemy, jak z powodzeniem wykonać podstawowe remontowe wyliczenia oraz wybrać odpowiednią liczbę płytek.
Niezależnie od tego, czy wybierasz płytki łazienkowe, kuchenne czy do innego pomieszczenia, ich zakup należy dokładnie przemyśleć. Układanie płytek wcale nie musi być tak skomplikowane, jak myślisz. Weź też pod uwagę, że należy zakupić odpowiedni zapas płytek. U nas znajdziesz bogatą ofertę płytek nie tylko do łazienki czy kuchni, idealne do układania prosto lub w karo. Sprawdź sam, z naszymi płytkami pięknie urządzisz wnętrze!
W tym artykule:
1. Jaką ilość płytek potrzebujesz na konkretną powierzchnię?
2. Montaż płytek — czy technika układania wpływa na ilość materiałów?
4. Glazura a może terakota? Jaka jest różnica? Pomożemy Ci w wyborze płytek!
5. Dekoracje i ozdoby? Jak najbardziej! Elementy dekoracyjne urozmaicą Twoje wnętrze
6. Płytki na niewielką przestrzeń? O czym należy pamiętać? Proponujemy rozwiązania
Jaką ilość płytek potrzebujesz na konkretną powierzchnię?
Tego dowiesz się razem z nami! Pamiętaj, by dokładnie zmierzyć długość i szerokość podłogi.
Niezależnie od tego, czy wybierasz płytki do kuchni, salonu lub łazienki, najlepiej wykazać się przezornością i zakupić nieco większą ilość płytek niż wychodzi w wyliczeniach. Płytki mogą przecież ulec uszkodzeniu, być wadliwe lub po prostu ich zabraknie. Dobry wyjściem będzie więc kupno rozsądnego zapasu, który pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.
Aby odpowiednio wyliczyć, ile płytek potrzebujemy na konkretną powierzchnię, mierzymy jej szerokość oraz długość (w przypadku ściany wysokość), a później oba wyniki mnożymy (przykładowo 5,5 × 7 m). Tym sposobem dowiesz się, ile m2 musisz zagospodarować.
Jak obliczyć liczbę płytek na zapas płytek?
Jednak to nie koniec. Aby mieć pewność, jaki zapas płytek kupić, musimy wiedzieć, w jaki sposób zostaną ułożone — tradycyjnie prosto lub na skos (tak zwane karo). Przedział mocno zaznacza się przy powierzchni od 10 metrów kwadratowych i powierzchni do 10 metrów kwadratowych. W pierwszym przypadku, jeśli powierzchnia nie przekracza 10 m2, zapas wyniesie 10 procent więcej przy tej powierzchni. 5 procent więcej — gdy powierzchnia zmieści się w przedziale od 10 do 50 m2. 3 procent więcej — jeśli wyniesie więcej niż 50 m2. Przy płytkach ułożonych na ukos: 15 procent więcej dla powierzchni, która ma nie więcej niż 10 m2. 10 procent — gdy bierzemy pod uwagę powierzchnię w przedziale od 10 do 50 m2. Wreszcie 5 procent więcej, jeśli chodzi o powierzchnię większą niż 50 m2.
Montaż płytek — czy technika układania wpływa na ilość materiałów?
Układanie płytek znacząco wpływa na to, ile sztuk płytek musimy zakupić. Znaczenie ma także ich rozmiar oraz kształt. Płytki wielkoformatowe o kształtach regularnych nie wymagają dużej ilości przycięć.
Najpopularniejsze wśród wszystkich są standardowe płytki ceramiczne, płytki dekoracyjne, gresowe oraz drewnopodobne. Przybierają one najróżniejsze kształty. Produkty znajdziemy w postaci kwadratów, prostokątów, rombów, czy plastrów miodu. Im bardziej nieregularny kształt wybierzesz, tym dłużej będziesz mocował produkty na ścianie i podłodze. Nietypowy rodzaj płytek wiąże się także z większą obróbką, a co za tym idzie — straty materiałów będą wyższe.
Kwadratowe płytki ułożyć możesz w sposób tradycyjny, to znaczy taki, aby fuga stworzyła na ścianie lub podłodze prostą siateczkę. Innym rozwiązaniem jest przekręcenie siatki o 45 stopni i układanie płytek w karo. Aby powierzchnia wyłożona została w 100%, niezbędne będzie przycięcie krańcowych płytek. Innym sposobem jest wykładanie powierzchni płytkami na jodełkę lub w sposób diagonalny. Z pewnością zwiększy to ilość zakupionego materiału. Te techniki wymagają zaopatrzenia się w większy zapas dodatkowych sztuk płytek.
Niezależnie od tego, czy pokryć płytkami planujesz ściany, czy podłogi, pamiętaj, że im bardziej skomplikowaną formę układu wybierzesz, tym bardziej czasochłonna będzie praca oraz tym więcej materiału będziesz musiał zakupić.
Ile płytek ceramicznych konkretnie należy kupić? To całkiem proste. Pomożemy ci obliczyć powierzchnię!
Zastanawiasz się, jak obliczyć potrzebną ilość płytek? Zanim przystąpisz do układania płytek, musisz wziąć pod uwagę ich długość i szerokość. Szerokość oraz długość płytek należy pomnożyć przez siebie, pamiętając przy tym o rozmiarze fugi.
Jak obliczyć ilość płytek na podłogę?
Jeśli więc mamy płytki, których wymiary przykładowo wynoszą 40 × 50 cm, powiększamy te wymiary o grubość fug, które planujemy. Załóżmy więc, że fuga ma grubość 6 mm, liczymy w takim razie w ten sposób: 0,406 × 0,506. Wynik, czyli w zaokrągleniu 0,2054, będzie powierzchnią płytki. Następnie mnożymy powierzchnię podłogi — załóżmy 19 metrów kwadratowych — z powiększanym zapasem. Tutaj to będzie 5 procent (mówimy o posadzce klasycznej), więc 19 metrów kwadratowych mnożymy przez 0,05. wynik to 5 procent z 19 m2. Wychodzi 0,95 - dodajemy 19 m2, co daje nam 19,95. Wynik dzielimy przez powierzchnię płytki, czyli 19, 95 / 0,2054. Po zaokrągleniu wychodzi 97, tyle więc płytek powinniśmy zakupić.
Płytki pakowane są najczęściej po 8, więc 97 / 8, co daje nam w zaokrągleniu 13 pełnych paczek. Nawet przy niskim wyniku lepiej zaokrąglić w górę, aby mieć zapas płytek.
Nieco inaczej będzie z większymi, tak zwanymi wielkoformatowymi płytkami. Takie są pakowane zwykle maksymalnie po 4 sztuki i mają na tyle duże wymiary, że z łatwością policzysz, ile Ci ich potrzeba. Jeśli nie masz ochoty na wykonywanie tego typu obliczeń, z pomocą przyjdzie Ci kalkulator płytek, który znajdziesz bez problemu dzięki wyszukiwarkom internetowym. To przydatne narzędzie, wystarczy tylko, że uzupełnisz wszystkie potrzebne dane.
Później możesz już bez przeszkód przystąpić do zakupu i układania płytek, które będą idealnie pasowały do twojego wnętrza. Możesz wybrać między płytkami połyskliwymi a matowymi, gładkimi i ze wzorami — wszystko zależy od Ciebie.
Glazura a może terakota? Jaka jest różnica? Pomożemy Ci w wyborze płytek!
Zastanów się dokładnie, jakie płytki najlepiej sprawdzą się w Twoim domu. Być może będzie to tradycyjna ceramika lub nowoczesne płytki drewnopodobne? Jeśli już wyliczyłeś, ile płytek potrzebujesz, czas wybrać ich rodzaj. Może spodoba Ci się glazura lub terakota?
Glazura to po prostu rodzaj płytek ceramicznych powleczonych dodatkowo warstwą szkliwa. Są dość wytrzymałe, odporne na wilgoć i dają niezwykle ciekawy efekt wizualny. Kafelki tego typu zastosuj raczej w środku domu, gdyż ich odporność na uszkodzenia w porównaniu z terakotą nie jest duża. Z pewnością jednak, dzięki swojemu efektownemu wyglądowi, poprawią znacząco wygląd każdego pomieszczenia.
Natomiast terakotą nazywa się tak zwane płytki kamionkowe, będą one świetne do użycia na zewnątrz. Terakota także może wyglądać naprawdę ciekawie, warto więc zastanowić się nad wyborem płytek na przykład na taras czy schody, które poprawią wizualny efekt Twojej przestrzeni.
Dekoracje i ozdoby? Jak najbardziej! Elementy dekoracyjne urozmaicą Twoje wnętrze
Płytki, umiejętnie wybrane i dobrze ułożone, to nie wszystko. Listwy, na przykład listwy podłogowe, dekory różnego rodzaju czy cokoły potrafią być efektownymi dekoracjami, jednak i tego typu dodatki musisz uwzględnić w swoich wyliczeniach. Kiedy już ustalisz, gdzie oraz ile dekoracyjnych elementów będzie ci potrzebnych, odejmij powierzchnię ozdób od całkowitej powierzchni miejsca, w którym będziesz układać płytki — więc podłogi lub ścian.
Możesz też decydować się na płytki dekoracyjne, z których masz możliwość ułożyć na przykład efektowny wzór czy motyw. Tego rodzaju płytki wyróżniają się stylem oraz fakturą i na pewno będą ciekawym urozmaiceniem w Twoim domu. Sprawdź też nasze płytki drewnopodobne, idealne na przykład do łazienki, oraz płytki podłogowe czy też płytki wielkoformatowe. Pamiętaj, że odpowiednie elementy dekoracyjne oraz dobrze wybrane i ułożone płytki mogą zdziałać cuda!
Płytki na niewielką przestrzeń? O czym należy pamiętać? Proponujemy rozwiązania
Dowiedziałeś się już, jak wszystko obliczyć i wiesz, jaką potrzebną ilość płytek kupić? Świetnie. Płytki do łazienki czy kuchni z powodzeniem możesz ułożyć na podłodze i ścianie. Podpowiemy Ci, o czym pamiętać i jakie płytki należy kupić, jeśli powierzchnia w Twoim domu lub mieszkaniu jest niewielka.
Przede wszystkim wybierz nieco szersze płytki, mogą być zarówno matowe, jak i połyskliwe i układaj je w miarę możliwości poziomo. Klasyczne, proste ułożenie sprawdzi się w tym wypadku najlepiej. Na powierzchni o niewielkim metrażu płytki oraz fugi powinny mieć nieco jaśniejszy odcień. Na takim zabiegu zyska zarówno ściana, jak i podłoga. Ewentualne wzory na płytkach powinny być subtelne. Unikaj więc ciężkich i przede wszystkim ciemnych motywów.
Zainspiruj się!
Złoto w łazience mozaiki i płytki w szlachetnym kolorze