Podłoga z drewna naturalnego – jaką wybrać?
Podłogi z drewna naturalnego to dla wielu osób kwintesencja klasy i stylu. Nic zatem dziwnego, że przy wykańczaniu swojego mieszkania czy domu wielu decyduje się na ułożenie podłogi drewnianej. Zanim jednak podłoga zostanie ułożona, to trzeba wybrać odpowiedni produkt. Zobaczmy, co należy brać pod uwagę przy wyborze podłóg z drewna naturalnego. Co liczy się w przypadku takich produktów? Jak ważna jest estetyka i jak pogodzić ją z funkcjonalnością? Wiele zależy od naszych preferencji estetycznych, ale też od tego, gdzie właściwie podłoga ma być ułożona.
W tym artykule:
1. Rodzaj desek podłogowych jest najlepszy?
2. Gatunek drewna — co oznacza w kwestii koloru i ceny?
3. Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe — co należy wiedzieć?
Rodzaj desek podłogowych jest najlepszy?
Warto wiedzieć, że pod hasłem podłoga drewniana mogą kryć się różne rodzaje podłogi. Może to być deska podłogowa z litego drewna, parkiet układany w jodełkę lub parkiet przemysłowy, ale również deska klejona, np. trzywarstwowa. Wybór jest zależny od wielu czynników, m.in. od tego, w jakich pomieszczeniach będą one układane oraz od pomysłu na ostateczny wygląd podłogi.
Wiele osób wybiera deski z litego drewna ze względu na ich elegancję i efekt, jaki można dzięki nim uzyskać. Dla uzyskania takiego rezultatu konieczne jest jednak wybranie desek dobrego gatunku bez sęków.
Zdarza się czasem, że taka podłoga zniekształca się podczas użytkowania, np. z powodu nieprawidłowego ułożenia lub zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu. Rozwiązaniem tych problemów jest wykorzystanie na podłogi drewniane desek klejonych dwu lub trzywarstwowych, a także desek fornirowanych. Dzięki odpowiedniej konstrukcji są one bardziej odporne na powstające w trakcie użytkowania naprężenia, a efekt wizualny, jaki można dzięki nim uzyskać, jest równie dobry, jak podłóg z litego drewna.
Wybór drewnianej podłogi już teraz stawia przed nami wiele pytań, a to jeszcze przecież nie koniec tego, na co powinniśmy zwrócić uwagę w czasie zakupu.
Gatunek drewna — co oznacza w kwestii koloru i ceny?
Wybierając podłogę drewnianą, można wybierać spośród szerokiej gamy gatunków drewna. Różnią się one między sobą nie tylko kolorem, rodzajem słojów, ale i twardością. Do najtwardszych gatunków, a zarazem najbardziej odpornych na uszkodzenia mechaniczne, należy dąb, jesion czy drewno pochodzące z drzew egzotycznych. Rodzima sosna, szeroko używana w meblarstwie, niestety nie sprawdza się w roli drewna na podłogę, gdyż jest zbyt miękka i bardzo łatwo ulega uszkodzeniom.
Wybór gatunku drewna ma wpływ nie tylko na trwałość podłogi, ale również jej kolor. Miłośnikom podłóg jasnych z pewnością spodoba się jesion, lubiący tradycję chętnie wybiorą dąb, a wielbiciele ciemniejszych barw chętnie zdecydują się na drewno egzotyczne.
Im twardsze drewno, tym wyższej ceny możemy też się spodziewać. Ceny podłogi z drewna egzotycznego mogą być nawet kilka razy wyższe niż drewna rodzimego!
Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe — co należy wiedzieć?
Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wybieranym sposobem ogrzewania domów jednorodzinnych. Jego zastosowanie do niedawna niemal wykluczało możliwość stosowania podłóg z litego drewna oraz sporo ograniczało wydajność ogrzewania przy wyborze desek trójwarstwowych. Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i aktualnie wiele desek Barlineckich ma możliwość układania na wodnym ogrzewaniu podłogowym. Z ogrzewaniem elektrycznym drewniane podłogi nie radzą sobie najlepiej. Co zatem, gdy wolimy ogrzewanie podłogowe elektryczne?
W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem wydaje się płytka gresowa drewnopodobna. To płytki drewnopodobne, które dają podobny efekt wizualny jak podłoga drewniana, ale nie ograniczają wydajności i efektywności ogrzewania podłogowego.
Na ogrzewanie podłogowe nadają się też panele winylowe. Wybierzmy takie, które mają wzór naturalnego drewna.
Zainspiruj się!
Jak myć panele? Jak dbać o ich wygląd? Skuteczne sposoby i tricki