Podłoga niczym dywan — dlaczego warto zdecydować się na wykładziny?
Piękne aranżacje pomieszczeń to połączenie funkcjonalności, wygody użytkowania i estetyki. Dotyczy to niemal każdego elementu, od wykończenia, poprzez meble, aż po dekoracje i oświetlenie. Jak się jednak okazuje, wykończenie może być niezwykle ważną kwestią, w końcu to odpowiednie kolory ścian i podłóg tworzą tło dla pozostałych elementów aranżacji. W przypadku wykończeń podłóg często stawia się na płytki lub panele. Alternatywą podłogi drewnianej czy płytek są wykładziny. Ich funkcjonalność i ogromny wybór sprawia, że cieszą się one dużą popularnością i można je układać w każdym pomieszczeniu.
Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jak rozpoznać wykładzinę dobrej jakości? Jakie rodzaje wykładzin dostępne są na rynku i gdzie sprawdzą się one najlepiej? Zobacz razem z nami!
W tym artykule:
1. Jakie są rodzaje wykładzin, dostępne na rynku?
2. Atrakcyjne kolory i wzory, czyli unikatowe tło na aranżacji
3. Łatwe jak rozkładanie dywanu — wykładzina jako uniwersalne wykończenie o prostym montażu
4. Największe zalety wykładzin — właściwości wykładziny
5. Największe wady wykładzin — czy można je zniwelować?
Jakie są rodzaje wykładzin, dostępne na rynku?
Wśród wykładzin możemy wyróżnić wykładziny elastyczne oraz wykładziny dywanowe.
Wykładzina elastyczna jest materiałem trwałym i doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie zwykle układamy płytki. Wybierając wykładzinę elastyczną, musisz zwrócić uwagę na jej grubość – grubsza warstwa jest gwarancją lepszej trwałości. Wykładziny te są odporne na wilgoć i zabrudzenia, są łatwe w utrzymaniu czystości; wystarczy je wyczyścić wodą z użyciem detergentu. Wykładzin elastycznych nie powinno się jednak układać się na podłogach drewnianych, ponieważ szczelne zakrycie drewna spowoduje zatrzymanie wilgoci, a co za tym idzie, gnicie podłogi.
Jakie są z kolei zalety i wady wykładzin dywanowych? Wykładzina dywanowa sprawia, że wnętrze wydaje się ciepłe i przytulne, a dodatkowo chroni przed hałasem i chłodem. Od dywanu różni się tym, że kładziona jest na całej powierzchni podłogi. Warto wybrać wykładzinę dywanową zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na uczuciu przytulności i miękkim wykończeniu podłogi.
Wybierając wykładzinę, warto zastanowić się nad jej rodzajem. W pokoju dziennym wykładzina powinna być elastyczna, wytrzymała i odporna na zabrudzenia, natomiast w sypialni możemy pozwolić sobie na wykładzinę z długim włosem.
Atrakcyjne kolory i wzory, czyli unikatowe tło na aranżacji
Ogromna różnorodność wzorów i kolorów to przewaga wykładziny dywanowej nad innymi wykończeniami podłóg. Wykładzina dobrej jakości będzie na długi czas mamiła oczy zachwycającymi barwami i wzorami. Tutaj trudno o ograniczenia — możesz zdecydować się zarówno na bardziej stonowane barwy, jak i na coś szalonego i przyciągającego wzrok. Nie brak tutaj też zaskakujących wzorów, od bardziej organicznych po geometryczne.
Warto wybrać wykładzinę zwłaszcza do pokoju dziecięcego. Kolorowe wykładziny dywanowe, dostępne na rynku, ożywią pokój i rozbudzą wyobraźnię maluchów. Możesz zdecydować się na wykładziny z nadrukiem miasta i ulic, to na pewno spodoba się dzieciom.
Ważnym czynnikiem jest kolor. W dużych pomieszczeniach można ułożyć wykładzinę w ciemniejszym kolorze, ale do mniejszych pomieszczeń powinieneś wybrać wykładzinę jasną, która optycznie powiększy powierzchnię.
Łatwe jak rozkładanie dywanu — wykładzina jako uniwersalne wykończenie o prostym montażu
Wykładzinę w mieszkaniu możesz ułożyć samodzielnie. Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie zmierzyć wielkości pomieszczenia i dodać 10 cm do każdego wymiaru. Przy mierzeniu należy pamiętać o tym, aby nie pominąć żadnej wnęki.
Podłoże powinno być odpowiednio przygotowane; powinno być równe i dokładnie posprzątane. Sposób układania zależy od wielkości i intensywności użytkowania danego pomieszczenia. W małych pomieszczeniach możemy zastosować tzw. swobodne układanie, co oznacza, że wykładziny takiej nie trzeba kleić. Taki sposób ułożenia powoduje, że wykładzina może się naciągać, a co za tym idzie, przecierać.
Innym sposobem układania jest użycie taśmy dwustronnej. W tym przypadku przed rozwinięciem należy nakleić taśmę dwustronną i przykleić ją do podłogi w kratkę (boki 1 m), wzdłuż ścian i wszystkich załamań ścian. Przy klejeniu taśmy należy zostawić na niej zewnętrzny pasek zabezpieczający. Następnie należy rozwinąć wykładzinę i złożyć ją na pół. Z połowy podłogi należy zdjąć ochronny pasek z taśmy, położyć na nią wykładzinę, dokładnie dociskając w kierunku ścian. Podobnie należy rozłożyć drugą część.
W pomieszczeniach większych niż 20 m2 lub w miejscach dużego natężenia ruchu wykładzinę należy przykleić klejem, co zwiększy jej trwałość. Podobnie jak w przypadku taśmy, wykładzinę należy złożyć na pół. Na odsłoniętej części należy rozprowadzić klej, odczekać kilka minuty i rozłożyć wykładzinę dociskając w stronę ścian. To samo trzeba wykonać na zwiniętej połowie. Przed położeniem mebli, należy poczekać 24 godziny. Jeżeli wykładzinę trzeba łączyć, to należy to zrobić w taki sposób, aby łączenie było jak najmniej widoczne, odcinając nadmiar wykładziny.
Uzupełnieniem całości prac jest zastosowanie listew wykończeniowych z różnego rodzaju tworzyw.
Wysokiej jakości wykładziny dywanowe, dostępne na rynku, zawsze będą miały etykiety, informujące o najlepszym sposobie ich układania. Stosując się do tych informacji, uzyskujesz gwarancję, że wykładzina będzie służyć długo.
Największe zalety wykładzin — właściwości wykładziny
Piękno, miękkość oraz łatwość układania to duże zalety wykładzin, jednak nie opisują wszystkiego, co może zaoferować nam to szczególne wykończenie. Jakie są inne cechy wykładzin? Zobacz, czym charakteryzują się wysokiej jakości wykładziny i dlaczego warto położyć wykładzinę dywanową.
-
Komfort i miękkość: Wykładziny dywanowe są miękkie i przyjemne w dotyku, co czyni je wyborem komfortowym zarówno do chodzenia, jak i siedzenia. Dzięki nim pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Sprawdzą się zatem w sypialniach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych, ale też w salonach.
-
Izolacja akustyczna: Wykładziny dywanowe mogą znacząco zmniejszyć hałas w pomieszczeniu poprzez pochłanianie dźwięków i redukcję echa. To szczególnie ważne w dużych, głośnych przestrzeniach.
-
Izolacja termiczna: Wykładziny dywanowe pomagają w utrzymaniu ciepła w pomieszczeniu, co może przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania. Stanowią one dodatkową warstwę izolacji termicznej między podłogą a wnętrzem. Interesuje cię ogrzewanie podłogowe? Bez obaw! Rynek dopasowuje się do potrzeb klientów i zaoferuje Ci bez problemu również takie wykładziny, które można montować na ogrzewaniu podłogowym.
-
Bezpieczeństwo: Wykładziny dywanowe zapewniają antypoślizgową powierzchnię, co pomaga w zapobieganiu upadkom i wypadkom, zwłaszcza w wilgotnych lub śliskich warunkach. Świetnie sprawdzają się zatem w przypadku domów i mieszkań, w którym przebywają małe dzieci.
-
Ochrona podłogi: Wykładziny dywanowe chronią podłogę przed zużyciem i uszkodzeniami mechanicznymi, co przedłuża trwałość podłogi.
-
Dostępność: Szeroki wybór wykładzin dywanowych jest dostępny w różnych cenach, co sprawia, że są one dostępne dla różnych budżetów.
Największe wady wykładzin — czy można je zniwelować?
Jak to zawsze w życiu bywa, kij ma dwa końce, co oznacza, że wykładziny nie pozostają całkowicie bez wad. Dużym problemem może okazać się utrzymanie ich w czystości. Długie włosie szczególnie lubi przyciągać brud, kurz i alergeny, z wykładzin ciężej czyści się plamy. Rozwiązaniem jest stawianie na wykładziny wysokiej jakości, które są odporne na plamy i łatwe do czyszczenia. Nie zapominaj również o regularnym odkurzaniu i czyszczeniu — pozwala to utrzymać wykładzinę w dobrym stanie przez wiele lat.
Do niedawna wykładziny nie były polecane dla alergików, z uwagi na to, że mogą gromadzić na swojej powierzchni alergeny. Nowoczesne wykładziny dywanowe często są wyposażone w technologie zapobiegające gromadzeniu się kurzu i alergenów, co może pomóc osobom z alergiami.
Dywany i wykładziny dywanowe ocieplają wnętrza i w czasie prac wykończeniowych zdecydowanie warto zdecydować się na takie rozwiązanie.
Zainspiruj się!
Wykładziny dywanowe czy nadal są modne?