Podłoga laminowana – cena materiału i montażu. Kiedy warto zainwestować w panele laminowane?
Elegancka podłoga jest wizytówką domu. Stanowi nieodzowny element aranżacji wnętrz. Dobrze wybrana i starannie ułożona potrafi nadać pomieszczeniu niepowtarzany charakter i stworzyć w nim wyjątkowy klimat. Prawdziwym hitem ostatnich lat są podłogi laminowane, chętnie wybierane przez klientów ze względu na prosty montaż i pielęgnację. Doskonale nadają się zarówno do wykończenia posadzki domów, mieszkań i biur.
Zastanawiasz się na co zwrócić uwagę wybierając panele podłogowe laminowane? Podpowiadamy!
Panele laminowane – zalety i wady
Laminowane panele mają wiele zalet. Do najważniejszych należą: niska cena i trwałość materiału. Laminaty są także odporne na działanie chemikaliów, tłuszczu oraz wilgoci oraz łatwe do czyszczenia i utrzymania. Dzięki zastosowaniu technologii hydrofobowej panele są wodoodporne, co umożliwia ich zastosowanie w pomieszczeniach o dużym stopniu zawilgocenia. Laminat jest materiałem bardziej odpornym od desek i podłóg wykonanych z prawdziwego drewna.
Laminowane panele podłogowe mogą imitować każdy rodzaj posadzek - od tych z tradycyjnego drewna, jak: dąb, sosna czy grab, aż po drewno egzotyczne, a także terakotę i kamień. Droższe modele paneli laminowanych mogą naśladować nawet eleganckie podłogi wykonane ze szlachetnych gatunków drewna oraz stare klasyczne parkiety.
Bardzo ważną cechą paneli laminowanych jest ich łatwy montaż, niewymagający szczególnego rodzaju umiejętności oraz specjalistycznych narzędzi.
Wadą tego rodzaju materiału jest fakt, że ułożone z niego podłogi nie są odnawialne. Nie można ich cyklinować ani lakierować. Uszkodzone elementy można jedynie wymienić na zupełnie nowe.
Podłoga laminowana – potrzebne narzędzia i materiały
Do ułożenia podłóg laminowanych potrzebne będą narzędzia tj.: młotek i drewniany klocek, które przydadzą się do dobijania paneli podłogowych, w taki sposób, aby nie powstawały pomiędzy nimi szpary. Kątownik, który pomaga sprawdzić, czy poszczególne panele układane są pod takim samym kątem. Kliny, używane do utworzenia szczelin dylatacyjnych. Warto mieć również: poziomicę, taśmę mierniczą, ołówek oraz piłę do cięcia paneli. Przycinanie jest nieuniknione w kątach, przy ścianach i końcowym rzędzie układanych paneli. Do prawidłowego ułożenia podłogi konieczne jest zastosowanie odpowiedniego podkładu oraz folii paroizolacyjnej. A do estetycznego wykończenia - użycie listwy przypodłogowej.
Nim położysz pierwszy panelAklimatyzacja
Pierwszym krokiem przed położeniem podłogi powinna być aklimatyzacja paneli. Po zakupie i przywiezieniu do domu, należy je ułożyć poziomo, bez wyjmowania z opakowania i pozostawić na okres od 24 do 48 godzin w pomieszczeniu, w którym mają być zamontowane.
Należy stworzyć warunki zapewniające panelom odpowiedni mikroklimat. Temperatura w pokoju nie może być niższa niż 18°C, a wilgotność powietrza powinna wynosić od 50 do maks. 70%. W trakcie pracy nie jest zalecane wietrzenie pomieszczenia, aby wilgotność powietrza nie uległa gwałtownej zmianie.
Pomiary i rozplanowanie
Następnie trzeba dokonać pomiarów, aby obliczyć powierzchnię pomieszczenia, w którym ma zostać ułożona podłoga laminowana. Szczególnie ważne jest zmierzenie w kilku miejscach odległości między ścianami, gdyż równolegle do nich będą układane poszczególne elementy. Pozwoli to na określenie szerokości przycięcia pierwszego rzędu paneli, jak również dopasowanie ich do ułożenia w pobliżu rur, w różnego rodzaju wnękach i przy drzwiach.
Zapas materiału
Kolejnym elementem, o którym trzeba pamiętać, jest zakup ilości materiału większej o około 5 – 10%, jako naddatku. W ten sposób powstanie rezerwa materiałowa, umożliwiająca wyrównanie ewentualnych strat, wywołanych docinaniem paneli.
Dylatacje
Pod wpływem temperatury i wilgoci panele zmieniają nieznacznie swoje wymiary. Dlatego podłoga laminowana musi być zaopatrzona w dylatacje.
Jeżeli panele będą łączone w elementy o długości boku do 8 m, szczeliny pomiędzy panelami a każdą ze ścian powinny mieć wielkość od 8 do 15 mm. Jeśli boki mają być dłuższe, konieczne będzie wykonanie dodatkowych dylatacji pośrednich między kolejnymi fragmentami. Dla celów wizualnych przykrywa się je specjalną listwą maskującą.
Dylatacje tworzy się poprzez rozmieszczenie drewnianych klinów dystansowych co ok. 1 m na całym obwodzie podłogi.
Zasady układania paneli
Planując samodzielne ułożenie paneli, trzeba wziąć pod uwagę, że powinny one być układane prostopadle do ściany okiennej, dzięki czemu połączenia kolejnych pasów pokrycia podłogi będą mniej widoczne.
Laminowane panele podłogowe nie mogą być stosowane na zewnątrz budynku oraz w pomieszczeniach z podłogowym ogrzewaniem elektrycznym, które szybko osiąga wysoką temperaturę. Podłoga laminowana może być natomiast montowana na podłożu wyposażonym w ogrzewanie wodne.
Jak układać panele? Instrukcja krok po kroku
Proces układania podłóg laminowanych składa się z kilku etapów. Każdy z nich jest tak samo ważny i wpływa na ostateczny rezultat wykonanej pracy.
Panele mogą być układane przy użyciu trzech metod. Pierwsza z nich polega na przytwierdzaniu paneli do podłoża za pomocą kleju montażowego. Krawędzie paneli, używanych przy tej metodzie, są wyposażone w pióro i wpust.
Dwie kolejne są metodami bezklejowymi, umożliwiającymi zbudowanie tzw. podłogi pływającej. Można w tym celu użyć paneli zatrzaskowych, których krawędzie są tak ukształtowane, by można było je łączyć na zatrzask wydający charakterystyczny dźwięk przy montażu.
Istnieją również panele, które łączy się za pomocą gumowych uszczelek. Ich krawędzie mają wyprofilowane rynienki, w których umieszcza się gumki dylatujące i uszczelniające połączenie.
Spośród wszystkich metod układania podłogi laminowanej, system bezklejowy jest najbardziej pewny i bezpieczny. To najprostszy i najszybszy sposób ich układania. Jeśli jeden z paneli się uszkodzi, wystarczy wypiąć go z zamka i wymienić.
Krok pierwszy - przygotowanie podłoża
Przygotowanie podłoża do podłóg laminowanych ma na celu zapewnienie amortyzacji oraz wyciszenia posadzki. Trzeba także stworzyć warstwę izolacyjną, która ochroni podłogę przed wilgocią. Należy także zniwelować wszelkie nierówności powierzchni.
Podłoże, na którym ma zostać ułożona podłoga laminowana, musi być przede wszystkim stabilne. Aby je wyrównać można wykonać wylewkę z betonu, którą następnie powinno się zagruntować, aby uniknąć pylenia podkładu i przenikania kurzu do pomieszczenia.
Poprzez użycie wylewki samopoziomującej, uzyska się całkowicie płaskie i równe podłoże, wypełniające dokładnie wszelkie ubytki i pęknięcia.
Krok drugi - ułożenie folii paroizolacyjnej
Folię paroizolacyjną stosuje się w celu zapewnienia odporności wykładziny podłogowej na wilgoć, która przenika od strony posadzki. Jest to szczególnie ważne jeśli panele będą układane na podłożu pod którym znajduje się bezpośrednio grunt, a także nad piwnicą i w pomieszczeniu wyposażonym w ogrzewanie podłogowe.
Folia paroizolacyjna powinna być rozwijana bezpośrednio z rolki, a następnie docinana na odpowiednio długie odcinki. Następnie łączy się je stosując zakładki o szerokości od 15 do 20 cm. Jeśli podłoga narażona jest na szczególnie wysoki poziom zawilgocenia, połączenia pasów folii należy uszczelnić dodatkowo specjalną taśmą samoprzylepną. Przy ścianach folia powinna wystawać na wysokość ok. 10 cm.
Krok trzeci - ułożenie podkładu
Ułożenie podkładu pod panele ma na celu stworzenie izolacji akustycznej oraz dodatkowe wyrównanie podłoża. Wykorzystuje się do tego na ogół pianki rolowane o pofalowanej powierzchni. W przypadku podłoża z ogrzewaniem podłogowym stosuje się także płyty komorowe, tekturę falistą oraz cienkie maty z korka naturalnego bądź podkłady mineralne.
Ułożenie podkładu polega na łączeniu jego poszczególnych odcinków na styk. Aby zapobiec wzajemnemu przesuwaniu się podczas układania, brzegi lekkich podkładów trzeba skleić punktowo taśmą samoprzylepną.
Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie podkładu zespolonego, w którym folia przeciwwilgociowa połączona jest z warstwą wyciszającą. Podkłady pod panele można znaleźć w specjalistycznych sklepach budowlanych, takich jak Merkury Market.
Krok czwarty - ułożenie paneli
Bardzo ważne jest, aby układanie paneli podłogowych zacząć od rogu pomieszczenia. Na wstępie należy rozłożyć pierwszy rząd i sprawdzić w którym miejscu niezbędne będzie docięcie paneli, ponieważ nie mieszczą się w całości. Odcięty fragment panela umieszcza się w kolejnym rzędzie jako pierwszy. Aby ukryć cięcia należy stosować listwy przyścienne. Panele układamy wzdłużnie, tak aby łączenia tworzyły wzór na mijankę. Skracanie paneli powinno następować tylko z jednej strony, gdyż obcięcie dwustronne uniemożliwi połączenie środkowej części.
Układanie paneli zatrzaskowych polega na tym, że spina się je ze sobą dłuższymi krawędziami, zaopatrzonymi w specjalnie wyprofilowane wpusty ukształtowane tak, że tworzą zaczep. Panele klejone do podłoża łączy się krawędziami, wpasowując pióro pokryte klejem montażowym do wpustu. Panele łączone za pomocą gumowych uszczelek układa się tak, aby przylegały do siebie krawędziami ze specjalne wyprofilowanymi rynienkami, w których umieszcza się dwa rodzaje gumek dylatująco-uszczelniających. Szczelne dopasowanie poszczególnych paneli zapewnia delikatne dobijanie krótszych krawędzi młotkiem. Warto przy tym pamiętać o jednoczesnym chronieniu ich przed uderzeniami przy pomocy drewnianego klocka.
Krok piąty - układanie paneli pod rury
Bardziej skomplikowaną kwestią jest ułożenie paneli wokół wystających z podłogi rur. Wiąże się to z dokładnym dopasowaniem poszczególnych elementów pokrycia do przebiegu elementów centralnego ogrzewania. Aby to osiągnąć, konieczne jest przystawienie deski panelowej do rur i zaznaczenie ich rozstawu, aby wyznaczyć miejsca, przez które będą one przechodzić. Ustalić trzeba też odległość do już ułożonego rzędu paneli, a także uwzględnić konieczność utworzenia dylatacji. W wytyczonych w ten sposób miejscach należy wywiercić otwory o średnicy większej o 15-20 mm niż same rury i poprowadzić od nich dwie linie aż do krawędzi deski. Wyznaczone w ten sposób fragmenty powinno się wyciąć, a odcięte kawałki zachować. Po wstawieniu panela w miejsce przebiegu rury, należy zasklepić wycięcie poprzez wklejenie usuniętego fragmentu. Używa się do tego kleju stolarskiego, którego nadmiar trzeba natychmiast zetrzeć. Po zakończeniu pracy przejście rur przez pokrycie podłogowe można zamaskować poprzez osadzenie ozdobnych rozetek.
Krok szósty - prace wykończeniowe
Ostatnim etapem w układaniu podłogi laminowanej jest przeprowadzenie niezbędnych prac wykończeniowych. Polegają one na ułożeniu profili maskujących oraz listew przypodłogowych.
Te pierwsze montuje się w drzwiach oraz miejscach, gdzie stykają się różne rodzaje wykładzin podłogowych. Przykrywają one wykonaną szczelinę dylatacyjną i zapewniają swobodne przesuwanie się paneli. Przycina się je do odpowiedniego wymiaru oraz przytwierdza do podłoża kołkami rozporowymi na styku pokryć o jednakowych poziomach lub przy różnicy wysokości do ok. 15 mm.
Listwy przypodłogowe stanowią obramowanie ułożonych już paneli, kryjąc jednocześnie szczeliny dylatacyjne przy ścianach. Zawsze mocuje się je wyłącznie do ściany, a nie do podłogi, która "pracuje". W celu ułożenia listew, należy je przyciąć do odpowiedniej długości. W przypadku listew narożnych niezbędne jest ich docięcie pod kątem 45°. Następnie nakłada się klej montażowy na tylną część listew i przykleja się je do cokołu przypodłogowego. Listwy podłogowe i akcesoria wykończeniowe znaleźć można w sklepie Merkury Market.
Podłoga laminowana – ceny materiału i zamontowania
Koszt położenia podłogi laminowanej uzależniony jest od wielu czynników. Jeśli chodzi o laminowane panele, cena uzależniona jest od producenta, ich jakości, a więc rodzaju wykorzystanego materiału oraz poziomu trwałości i odporności na różnego rodzaju uszkodzenia. Na koszt przedsięwzięcia wpływa także rodzaj pomieszczenia w jakim panele i deski są układane. Łazienka i kuchnia wymagają zastosowania paneli odpornych na wilgoć i wodę, których cena jest wyższa od modeli standardowych. Znaczenie ma także zastosowana metoda montażu. Ułożenie paneli na klej zwiększy koszty o cenę odpowiedniego materiału spajającego. Szeroki wybór materiałów na podłogi laminowane dobrej jakości znaleźć można w sklepie Merkury Market. Samodzielne ułożenie wykładziny oznaczać będzie mniejszy koszt, niż zaangażowanie do tego celu ekipy fachowców.
Podajemy przykładowe ceny materiałów z oferty sklepu Merkury Market, które są potrzebne do wykonania podłogi laminowanej.
- podkłady pod panele - od 28,90 zł / opakowanie;
- klej montażowy - od 17,99 / 310 ml;
- listwy przypodłogowe - od 13,99 / szt;
- listwy maskujące - od 11,99/ szt;
- folia paroizolacyjna - od 32,99/szt;
- panele i podłogi drewniane - od 15,95/m2
W przypadku samodzielnego montażu, aby obliczyć koszt całkowitego remontu posadzki, należy uwzględnić jedynie ceny potrzebnych materiałów. Jeśli zaś w grę wchodzi zlecenie ułożenia wykładziny podłogowej fachowcom, do kosztu należy doliczyć cenę robocizny, która wynosi około 30 zł / m2.
Laminowana podłoga jest bez wątpienia efektownym sposobem na aranżację posadzki. Dzięki mnogości wzorów i kolorów, panele można dopasować do wyglądu pomieszczenia. W naszej ofercie znajdziesz produkty wysokiej jakości w przystępnych cenach. W razie wątpliwości, dotyczących wyboru najlepszego modelu, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.