Podgrzewanie wody w basenie

18.04.2021

W naszym kraju, baseny w ogrodzie wciąż kojarzone są z luksusem. Panuje powszechne przekonanie, że przez klimat panujący w Polsce budowa zewnętrznego otwartego basenu jest nieopłacalna, a ogrzewanie wody wiąże się ogromnymi wydatkami. Faktem jest, że urokami otwartych basenów możemy się na ogół cieszyć przez zaledwie 20-40 dni w roku. Nie oznacza to jednak, że podgrzewanie wody musi przerastać nasze możliwości lub być nieopłacalne. Prawidłowo dobrany system grzewczy pozwoli nam wydłużyć okres korzystania z basenu nawet kilkukrotnie, a ogrzewanie basenu nie musi rujnować naszego portfela.

 

podgrzewanie wody w basenie - Merkury Market

 


W tym artykule:

1. Jak podgrzać wodę w basenie?

2. Pompy ciepła czy kolektory słoneczne?

3. Jaka technologia jest najlepsza do podgrzewania wody w basenie?



 

Jak podgrzać wodę w basenie?

W naszym klimacie, aby zapewnić sobie przyjemną kąpiel i relaks w ogrodzie, woda w basenie wymaga podgrzewania. Można do tego użyć specjalistycznych urządzeń lub postawić na ekologię i odnawialne źródła energii, czyli wykorzystanie pomp i energii słonecznej. Są to przede wszystkim kolektory i pompy ciepła. Największe zapotrzebowanie na energię będzie występowało podczas tzw. pierwszego podgrzewania wody basenowej, gdy nieckę wypełnia świeża woda, czyli zwykle na początku sezonu lub po wymianie wody. Pierwsze podgrzewanie wody w basenie ogrodowym trwa wtedy nawet kilka dni.

 

woda w basenie w Merkury Market

 

Pompy ciepła czy kolektory słoneczne?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest dobrym pomysłem, gdy chcemy obniżyć koszty podgrzewania wody w basenie, dbając jednocześnie o ekologię. Wśród instalacji opartych na tym systemie znajdują się m.in. pompy wykorzystujące energię cieplną pochodzącą z powietrza. Warto zwrócić uwagę na pompę ciepła typu powietrze-woda, która niezależnie od poziomu nasłonecznienia pozwoli osiągnąć upragniony efekt, jakim jest utrzymanie stabilnej temperatury wody w basenie.

Pompy ciepła

Pompa ciepła to niestety najdroższe, ale także najpopularniejsze urządzenie, bazujące na odnawialnych źródłach energii. Należy jednak dodać, że zakupiona pompa nie wymaga szeregu dodatkowych prac, wystarczy podłączyć ją do już istniejącego obiegu wody oraz zamontować na posadzce. Jest to jednorazowa inwestycja rzędu kilku tysięcy, która zapewni podgrzewanie wody w basenie na lata. Wybór mocy pompy zależy od wielkości basenu. Przykładowo pompy o mocy od 7 do 13,5 kW pozwolą ogrzać baseny przydomowe o wielkości od 25 do 60 metrów sześciennych. 

Zalety:

  • jest w stanie skutecznie ogrzać wodę nawet wtedy, gdy na zewnątrz nie jest zbyt ciepło;

  • mały poziom produkowanego hałasu;

  • modele wykonane z wysokiej jakości materiałów są trwałą opcją na wiele sezonów;

  • łatwe w obsłudze i samodzielnej konserwacji;

  • łatwość podłączenia całego systemu;

  • niewielki rozmiar urządzenia i niski koszt eksploatacji — pompa ciepła pobiera zdecydowanie mniej energii elektrycznej niż typowe podgrzewacze wody basenowej;

  • do 10 lat gwarancji.

Wady:

  • bardziej złożona budowa niż instalacji solarnej (obieg chłodniczy, automatyka);

  • zwykle krótkie okresy gwarancyjne;

  • musi być przechowywana poza sezonem w zamkniętym pomieszczeniu, zatem po zakończeniu sezonu urządzenie należy demontować.

Kolektory słoneczne

Możliwość korzystania z odnawialnej energii zapewniają także kolektory słoneczne. Ich działanie jest wyjątkowo proste. Kolektory zbierają energię cieplną z promieni słonecznych. Woda z pompy trafia do kolektora, gdzie przepływając przez urządzenie, podgrzewa się; następnie ciepła woda kierowana jest z powrotem do basenu ogrodowego. Odpowiednio dobrany kolektor może podnieść temperaturę wody basenowej nawet o 5-7 °C. Z basenu ogrodowego korzysta się właściwie tylko latem, kiedy temperatura jest wysoka, a moc promieniowania słonecznego docierająca do powierzchni ziemi jest bardzo duża. Minimalizuje to straty ciepła z kolektorów. Warto zaznaczyć, że zachmurzone niebo nie oznacza automatycznie braku ciepła. Urządzenie wykorzystuje bowiem promienie słoneczne niewidoczne dla ludzkiego oka. Użycie "darmowej" energii sprawia, że koszty tego typu instalacji zwracają się już po kilku latach. Udogodnieniem jest fakt, że kolektorów nie trzeba demontować na zimę. Wystarczy opróżnić z wody i pozostawić na swoim miejscu do przyszłego sezonu. Instalacja solarna zapewni bardzo niskie koszty eksploatacji.

Zalety:

  • niski koszt wytworzenia ciepła;

  • całoroczna praca, możliwość dodatkowego wykorzystania do podgrzewania ciepłej wody użytkowej;

  • długie okresy gwarancyjne (do 11 lat).

Wady:

  • wydajność uzależniona od warunków nasłonecznienia;

  • zajmuje więcej miejsca niż pompa ciepła;

  • należy zadbać o odpowiednią instalację.

Podgrzewacz elektryczny

Jest to proste urządzenie. Pręty znajdujące się w środku nagrzewają się, a woda przejmuje ich ciepło. Droższe modele wyposażone są w termostaty, które pozwalają według potrzeb podgrzać wodę w basenie oraz zabezpieczają przed przegrzaniem urządzenia.

Dostępne na rynku podgrzewacze elektryczne do basenu posiadają termostat z zakresem od 0 do 45 °C, dzięki czemu szybko i łatwo można podnieść temperaturę wody basenowej.

Basenowe wymienniki ciepła 

Kolejnym sposobem na podgrzewanie wody w basenie ogrodowym są wymienniki ciepła. Urządzenia te doskonale sprawdza się również w basenach całorocznych. Temperatura wody utrzymywana jest na stabilnym poziomie poprzez podłączenie wymiennika do pieca centralnego ogrzewania. Przed zakupem konieczna jest konsultacja z montażystą od ogrzewania na temat wydolności naszego pieca. Wymienniki ciepła działają niezależnie od tego, jaka jest pogoda lub czy są podłączone do prądu. Można bez problemu podłączyć je do systemów komputerowych kotła, co pozwala na sprawne sterowanie i cieszenie się ciepłą wodą przez cały rok.

 

baseny do ogrodu przydomowego w Merkury Market

 

Jaka technologia jest najlepsza do podgrzewania wody w basenie?

Podsumowując, sposobów na ogrzanie wody w basenie jest naprawdę wiele, możemy wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Najtrudniejszy jest początek sezonu, kiedy rozstawiamy basen i wlewamy do niego świeżą wodę. Po pierwszym nagrzaniu straty ciepła nie są już tak drastyczne, szczególnie jeśli temperatura powietrza wynosi ok. 25-30 °C.

Jeśli dążymy do szybkiego i spontanicznego otrzymania ciepłej wody w basenie, to warto zastosować podgrzewacz elektryczny do pierwszego podgrzania oraz jednocześnie pompy ciepła do taniego podtrzymania tej temperatury wody. W niektórych przypadkach może okazać się, że zastosowanie samego podgrzewacza elektrycznego i zabezpieczenie basenu (tzw. pokrywy basenowe solarne) w pełni wystarczy do szybkiego i taniego utrzymania komfortu cieplnego w basenie. Istnieje również opcja, w której pompa ciepła jest wystarczająca niemal na cały sezon, a grzałki używa się jedynie na początku i końcu sezonu, aby wspomóc pompę ciepła, gdy woda jest najzimniejsza lub tuż przed spontaniczną dziecięcą zabawą w basenie.

 

W naszej ofercie znajdziesz również: baseny stelażowe, rozporowe baseny, baseny dziecięce, baseny nadmuchiwane.

Powrót