Podczas palenia w kominku czuć zapach dymu? Podpowiadamy, dlaczego kominek dymi i jak sobie z tym poradzić
Gdy tylko rozpalisz w kominku, od razu czuć zapach dymu? Dym, zamiast ulatywać przez komin, to cofa się do wnętrza pomieszczenia? Szyba i wnętrze całego kominka są pokryte nieestetyczną warstwą sadzy? Wszelkie te problemy mogą zniechęcać do rozpalania w kominku, a przecież ciepło ognia naturalnego wprowadza przyjemny nastrój i nie warto z tego rezygnować. Zobacz, co może być przyczyną nadmiernego dymienia i sprawdź razem z nami, jak rozwiązać takie problemy.
W tym artykule:
2. Dlaczego kominek może dymić?
- Niewłaściwe lub wilgotne drewno (lub inne paliwo)
3. Jak najlepiej zapobiegać problemom z dymem w kominku?
4. Jak dobrze zaplanować podłączenie kominka?
Problemy z kominkiem?
Kominek to często dodatkowe ogrzewanie pomieszczeń, które daje nie tylko ciepło, ale wprowadza przyjemną atmosferę. Palenisko i biokominek są przyjemniejsze niż tradycyjne grzejniki. Problem dymienia pojawia się najczęściej w przypadku kominków opalanych drewnem, biokominki w wyniku spalania paliwa nie produkują nadmiernej ilości dymu.
To, dlaczego kominek dymi, może mieć kilka przyczyn. Z niektórymi z nim poradzisz sobie bez problemu sam, ale do bardziej skomplikowanych problemów lepiej wezwać kominiarza. Nie należy też od razu wpadać w panikę, gdy tylko zauważysz, że kominek dymi. Dym nie zagraża bezpośrednio Twojemu zdrowiu, ale może być drażniący dla dróg oddechowych i sprawi, że nie będziesz miał tak dużej przyjemności z przesiadywania przy ogniu. Zadymione pomieszczenia będą również wymagały częstszych remontów, dlatego tym, dlaczego kominek dymi, warto zająć się jak najszybciej.
Dlaczego kominek może dymić?
Jeśli z kominka dym cofa się do pomieszczenia, czuć woń dymu lub widać nieestetyczną sadzę na szybie i elementach wewnętrznych paleniska, warto zastanowić się, dlaczego kominek dymi. Zobacz, jakie mogą być najczęstsze przyczyny takich problemów i dlaczego kominki dymią.
Niewłaściwe lub wilgotne drewno (lub inne paliwo)
Przede wszystkim sprawdź, czy paliwo, które używasz do rozpalania ognia, jest odpowiednie. Przede wszystkim powinno być ono suche — mokre paliwo może tworzyć dodatkowy, gęsty i nieprzyjemny dym. Mokre drewno ma dodatkowo mniejszą temperaturę spalania, przez co wędzi się, zamiast palić. Mała temperatura spalania nie tworzy odpowiedniego ciągu i dym nie ulatnia się odpowiednio do przewodu kominowego.
Nieodpowiednie paliwo również może powodować problemy. Mimo że drzewo iglaste przyjemnie pachnie, to żywica, wydobywająca się z niego, może powodować osadzanie się trudnej do wyczyszczenia sadzy. Najlepiej dlatego palić w kominku drewnem z drzew liściastych. Doskonała będzie brzoza, dąb, jesion, grab i buk.
Niedrożny komin
Dobrze zaplanowany i wykonany przewód kominowy nie powinien sprawiać Ci żadnych problemów. Drożność komina jest niezwykle ważna, dlatego, jeśli paliwo jest odpowiednie, a kominek dymi nadal, sprawdź koniecznie, czy komin jest drożny. Sprawdź przede wszystkim, czy szerokość otworu kominowego jest odpowiednia (powinna być dopasowana do wielkości paleniska) i czy jest on odpowiednio wysoki (co najmniej 4 m). Komin powinien być też nieskomplikowany, długa i zbyt kręta droga kominowa może powodować cofanie się dymów.
Sprawdź koniecznie drożność przewodu kominowego — mógł on zapchać się gniazdami ptaków, sadzą, patykami lub liśćmi i konieczne będzie jego dokładne wyczyszczenie. Duże zanieczyszczenia będą wymagały wizyty kominiarza, warto się zdecydować też na fachowca, jeśli chcesz mieć naprawdę dobrze wyczyszczony kominek i komin.
Inne problemy z kominem
Problemem mogą być też drzwiczki wkładu kominkowego, które jeśli są nieszczelne, mogą powodować cofanie dymu. Często stare kominy są nieszczelne, a przez szczeliny ulatnia się dym, zaburzając ciąg. W takim przypadku dobrze postawić na zamontowanie wkładu kominkowego ze stali nierdzewnej, który uszczelni przewód kominowy. Zadbaj też o to, by wkłady kominkowe były dobrze podłączone do przewodu i w przewodzie łączącym kominek z kominem nie było zbyt wielu zakrętów. Regularnie też sprawdzaj wkład kominkowy i jego drożność.
Zła wentylacja
Brak doprowadzenia powietrza może powodować nadmierne dymienie. Zadbaj o to, by wentylacja w pomieszczeniu była odpowiednia zwłaszcza wtedy, gdy masz szczelne drzwi i okna. Delikatne rozszczelnienie okien zdecydowanie powinno pomóc. Jeśli to nie wystarczy, konieczne będzie doprowadzenie dodatkowego przewodu wentylacyjnego. Zaplanuj go dobrze, gdyż złe rozwiązania zmniejszają ciąg i problem nadal będzie się pojawiał.
Problem jest szczególnie widoczny w przypadku, gdy zamontowane będziesz miał zamknięte wkłady kominkowe. Wtedy trudno o odpowiedni dopływ powietrza. Należy zdecydować się w takiej sytuacji na dodatkowe kanały wentylacyjne, nawiew powietrza powinien wynosić około 10 m³ powietrza na 1 kW mocy kominka w ciągu godziny. To pozwoli na odpowiedni poziom spalania drewna, ograniczy dymienie i pozwoli Ci cieszyć się przyjemnością posiadania kominka.
Jak najlepiej zapobiegać problemom z dymem w kominku?
Wiadomo, że lepiej zawsze zapobiegać niż leczyć, dlatego zadbaj o swój kominek w odpowiedni sposób. Używaj przede wszystkim odpowiedniego drewna. Paliwo powinno być suche i pochodzić z drzew liściastych. Zadbaj też o to, by kominek dobrze łączył się z kanałem dymowym (długa rura dymowa łącząca kanał z kominkiem może powodować cofanie się dymu) i by kanał był drożny i nieskomplikowany. Zwieńczenia komina też nie powinny być zbyt ozdobne, aby przekrój komina na całej długości miał odpowiednią szerokość.
Regularnie dbaj o czyszczenie kominka. Szyba kominkowa powinna być czysta i to ona najczęściej pierwsza wskazuje, kiedy należy wykonać czyszczenie samego kominka. Aby cały dom i mieszkanie były bezpieczne, dbaj również o regularne wizyty fachowca, który sprawdzi, czy w kominie nie dzieje się nic złego. W razie pojawiania się dymu staraj się rozwiązać problem jak najszybciej — to będzie lepszym rozwiązaniem niż czekanie na samoistne ustąpienie problemu.
Jak dobrze zaplanować podłączenie kominka?
Odpowiednie zaplanowanie kominka i komina to podstawa późniejszego, bezproblemowego korzystania z palenisk w domu. Odpowiednie użytkowanie nie zagraża naszemu życiu i sprawia ogromną przyjemność.
Zadbaj zatem o odpowiedni poziom dopływu powietrza, suche kawałki drewna i drożność w kominie. Przy rozpalaniu zachowaj ostrożność i kontroluj palenie. Dzięki kominkom pomieszczenie będzie przyjemne i przytulne. Do dbania o kominki przydatne będą akcesoria kominkowe.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki — co się bardziej opłaca? | |
Jak dogrzać mieszkanie - sprawdzone sposoby na chłodne zimowe wieczory | |
Jakie ogrzewanie do domu |