Płytki wielkoformatowe – duży format, jeszcze większe możliwości

01.08.2020

Płytki wielkoformatowe stanowią coraz powszechniejszy element wykończenia wnętrza. Świetnie wpisują się w styl nowoczesny, będąc doskonałym tłem dla mebli kuchennych czy sposobem aranżacji designerskiej łazienki, wykorzystującej efekt betonu architektonicznego, marmuru lub drewna. Zobacz, dlaczego warto wybrać płytki rektyfikowane, jak przygotować do nich podłoże i na co zwrócić uwagę podczas układania, aby przez wiele lat zachwycały nieskazitelnym wyglądem.

Płytki wielkoformatowe, czyli jakie?

Płytki wielkoformatowe, a więc produkty o wymiarach 120x120 lub 120x60 cm (coraz częściej także w wersji XXL: 320x160 cm), stwarzają ogromne możliwości aranżacyjne. Bogactwo barw, deseni przypominających naturalny surowiec (drewno, bazalt, marmur czy granit), wykończenie w macie lub w połysku – wszystko to sprawia, że łatwo wyczarować z nimi łazienkę marzeń. Ponadto płytki o różnych wymiarach można dowolnie zestawiać ze sobą w okładzinie, aby tworzyć mniej schematyczne kompozycje i manipulować wrażeniem perspektywy. 

Wielkie WOW na małej przestrzeni

Płytki wielkoformatowe mają tę zaletę, że dobrze prezentują się zarówno w przestronnym salonie kąpielowym, jak też w malutkiej łazience studenckiej kawalerki. Najpopularniejszym sposobem aranżacji ścian i podłóg z ich wykorzystaniem jest metoda bezspoinowa (ewentualnie z zachowaniem bardzo wąskiej spoiny). Pozwala uzyskać idealnie gładką powierzchnię i elegancki, nowoczesny wygląd. Takie rozwiązanie daje nie tylko konkretny efekt wizualny, ale też ułatwia utrzymanie czystości w domu. Domownicy mogą na co dzień stosować jeden środek do pielęgnacji całej powierzchni. 

Płytki wielkoformatowe w kabinie typu walk-in i prysznicem z odpływem liniowym. Brak widocznych spoin na ścianach strefy kąpielowej pozwala stworzyć spójną całość z pozostałą częścią łazienki. Fot. Freepik

W jaki sposób kłaść płytki wielkoformatowe?

We współczesnych projektach przesiąkniętych duchem minimalizmu, wykorzystujących białe meble i proste lustra, płytki wielkoformatowe najczęściej układa się prostopadle względem ścian pomieszczenia. Wzór w karo nie jest stosowany. Glazurnik musi zadbać o to, aby podłoże pod płytkami było stabilne i równe. Nie ma mowy o pozostawieniu luźnych fragmentów – grozi to późniejszym odspajaniem i pękaniem płytek. Tam, gdzie zachodzi potrzeba wyrównania posadzki, dobrze sięgnąć po wylewkę samopoziomującą. Dodatkowe jej zagruntowanie ograniczy nasiąkliwość i poprawi przyczepność. Dobrze przygotowane podłoże pod płytki wielkoformatowe ma wilgotność na poziomie maksymalnie 2%. Jest mocne, gładkie i czyste. 

Na takiej powierzchni można już pracować. Zaprawę klejową o podwyższonej przyczepności (klasa C2) i elastyczności (klasa S1) wykonawca powinien nanosić pacą zębatą zarówno na płytkę, jak i na podłoże. Pozwoli to wypełnić przestrzeń pod materiałem wykończeniowym w optymalnym zakresie (w 70% w przypadku produktów układanych na ścianie i w 100% na posadzce pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym). Najwygodniej układa się płytki rektyfikowane, to znaczy takie, których brzegi zostały poddane zeszlifowaniu mechanicznemu. Ta forma obróbki daje wykonawcy pewność, że każdy z produktów ma ostro zakończone krawędzie, a rozmiar z opakowania odpowiada rzeczywistemu (z dokładnością do 0,2 mm). Sposób wykończenia brzegów wpływa zresztą mocno również na efekt końcowy – tak powstała płaszczyzna prezentuje się równo i monolitycznie. Jakość jednak kosztuje. Metr podłogi ułożonej z płytek rektyfikowanych kształtuje się średnio o 20 zł drożej w porównaniu z zastosowaniem produktów kalibrowanych.  

Szare płytki wielkoformatowe w ułożeniu wertykalnym – ciekawa przeciwwaga dla, ulokowanego horyzontalnie nad wanną, gresu imitującego drewno. Przykład tego, jak mogą wyglądać produkty o różnych wymiarach, barwie i orientacji, umiejętnie zestawione ze sobą w okładzinie. Fot. Freepik

Podsumowując, płytki wielkoformatowe to uniwersalny i wdzięczny element wykończenia wnętrza. Niekłopotliwy do utrzymania w czystości, pozwala realizować najbardziej twórcze koncepcje z zakresu aranżacji. Płytki łazienkowe w dużym formacie świetnie prezentują się w łazienkach, w których zamontowano prysznic z odpływem liniowym. Są też interesującą alternatywą dla kuchennych blatów laminowanych. Dzięki swojej wytrzymałości i eliminacji konieczności impregnacji idealnie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. 

Sprawdź również: glazura.

Powrót