Płytki w kuchni, łazience, przedpokoju, salonie. Rozmiar fugi - jaki wybrać?

02.02.2022

Fugi są istotnym elementem powierzchni, które zostały wykończone płytkami. Właściwie położone fugi zapewniają pomieszczeniu trwałość wykończenia i dodają mu wyjątkowego uroku. Konieczne jest kolorystyczne dopasowanie fug do barwy płytek oraz wybranie odpowiedniej ich szerokości. W tym artykule podpowiem Ci, jaki rozmiar fugi wybrać do płytek, aby nie tylko estetycznie wyglądały, ale i były trwałe!


W tym artykule:

1. Do czego służą fugi?

2. Rodzaje fug do płytek ceramicznych i nie tylko – jaką fugę wybrać?

- Fugi cementowe

- Fuga cementowa elastyczna

- Fuga akrylowa

- Fugi epoksydowe

- Fuga silikonowa

3. Fuga do płytek - wąska czy szeroka?

4. Kolor fugi ma znaczenie



 

płytki patchwork

 

Do czego służą fugi?

W miejscach ze stałą temperaturą, bez silnego nasłonecznienia i bez innych oddziaływań cieplnych, nie ma przeciwwskazań do tego, by płytki układane były z wąskimi spoinami. Inaczej jest w przypadku, gdy na okładziny ceramiczne wykonywane na podłożach odkształcalnych, oraz w przypadku fugowania płytek układanych na ogrzewaniu podłogowym, tarasach i innych miejscach, które wystawione są na silne nasłonecznienie i oddziaływanie mocnych źródeł ciepła.

Pod wpływem temperatury płytki ulegają deformacji i zaczynają się rozszerzać. Płytki ułożone obok siebie na 5 m odcinku, pod wpływem temperatury mogą się rozszerzyć nawet o 0,5 cm. W przypadku okładzin wykonywanych z wąską fugą może tu dojść do spękań na krawędziach płytek, lub po ich całości oraz odspojeniu się ich od podłoża. Na zewnątrz np. przy schodach zewnętrznych spoina pełni też funkcję wentylacyjną.

 

płytki do łazienki, płytki łazienkowe, płytki patchwork

 

Rodzaje fug do płytek ceramicznych i nie tylko – jaką fugę wybrać?

Wybór odpowiedniej fugi wpływa na kondycję posadzki. Ponadto źle dobrana fuga może ujemnie wpłynąć na właściwości użytkowe pomieszczenia. Wyróżnia się 5 podstawowych rodzajów fug, a od ich właściwości zależy, jak dobrać fugi do płytek.

 

Fugi cementowe

Przede wszystkim do fugowania małych płytek ceramicznych oraz płytek kamiennych na nieodkształcalnych podłożach wewnątrz pomieszczeń.  Fugę cementową można stosować na układanie płytek z ceramiki, zwłaszcza mozaiki i kamienia naturalnego. Sprawdzi się na podłogach i ścianach w łazienkach i w kuchni. Zwykle wypełnia się nią szczeliny szerokości do 15 mm. Zaprawy cementowe dostępne są w różnych kolorach. Bogata oferta fug pozwala wybierać fugi dekoracyjne do barwy okładziny.

 

płytki łazienkowe, płytki do łazienki

 

Fuga cementowa elastyczna

Dzięki unowocześnionemu składowi, ta fuga cementowa jest trwalsza i ma szersze zastosowanie. Jest odporna na ścieranie, szybko się wiąże oraz schnie, odporna jest na plamy i wykwity, a tym samym rozwój grzybów czy pleśni. Elastyczna fuga nie brudzi się i długo zachowuje kolor. Można ją stosować do wszelkiego rodzaju płytek np. klinkierowych, gresowych czy mozaiki, oraz do komponentów wykonanych ze szkła i kamienia oraz na okładzinę ceramiczną. Sprawdzi się dobrze do fugowania płytek ułożonych na ścianach, podłogach i na balkonach. Zaleca się wypełniać nią szerokość spoiny 2 - 20 mm.

 

kafelki, płytki ceramiczne, fuga do płytek ceramicznych, fuga do kafli

 

Fuga akrylowa

Pasta ma właściwości hydrofobowe oraz jest odporna na pleśń. Można nią wypełniać szczeliny pomiędzy płytkami ściennymi oraz podłogowymi położonymi wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Także na specjalnych powierzchniach z ogrzewaniem podłogowym, na płyty gipsowe i elewacje oraz do zafugowania płytek ceramicznych, szklanych i mozaiki. Stosowana z powodzeniem na płytki ceramiczne w kuchniach, łazienkach i pralniach. Zużycie fugi jest stosunkowo niewielkie, a stosuje się ją na szczeliny 1-10 mm.

 

Fugi epoksydowe

Fuga epoksydowa to mieszanka żywicy epoksydowej i specjalnego utwardzacza, czasem i piasku kwarcowego. Ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Nadaje się do stosowania wąskich spoin i grubych szczelin, przy spoinowaniu płytek ceramicznych i kamiennych wewnątrz i na zewnątrz domu, w tym fugowania nieporowatych płytek ceramicznych. Nie wchłania pary wodnej i innych substancji powodujących trwałe zabrudzenia, jak tłuszcz, stąd można je czystości przy użyciu typowych środków myjących. Spoiny epoksydowe mogą posłużyć do spoinowania płytek ściennych i do położenia na podłodze czy na blacie kuchennym. Stosowana na szczeliny szerokości 2 mm oraz szersze.

 

Fuga silikonowa

Gotowa elastyczna, odporna na wysoką temperaturę, pleśń i wodoszczelna masa. Do stosowana na płytki ceramiczne i nie tylko, w kuchni i łazience. Nadaje się na szczeliny o szerokości 5-30 mm. Można zastosować także do fugowania płytek na ogrzewaniu podłogowym.

 

płytki ceramiczne, fuga do płytek ceramicznych

 

Fuga do płytek - wąska czy szeroka?

Producenci fug posiadają w swoich ofertach fugi w dwóch szerokościach - fuga wąską do spoin o szerokości 5-7 mm oraz fuga szeroka do spoin nawet do 2 cm. To, jaką szerokość fugi najlepiej zastosować zależy głównie od dwóch czynników, którymi są wielkości oraz rodzaju płytki. Najczęściej stosowane są spoiny o szerokości 3 - 7 mm. Chociaż powszechnie jest opinia, by dla poprawy estetyki pomieszczenia, pomiędzy płytkami pozostawić jak najmniejsze szczeliny, to nie zawsze jest to praktyczne. Chociaż nie ma konkretnych wytycznych nakazujących, jakie są odpowiednie rozmiary fug, to można spotkać się ze wskazówkami, które podpowiadają zależności w wyborze szerokości fug, gdzie fugi najmniejsze o szerokości 1 mm stosuje się w przypadku układania np. mozaiki 2x2 cm. Fugi mające 2 mm stosuje się do płytek o wymiarach 10x10 cm. Fugi średnie mające szerokości 3-5 mm stosuje się do okładzin ceramicznych i gresowych, których wymiary mają w granicach 20x20 - 20x30 cm. Fugi szersze mające 6-10 mm stosuje się do dużych płytek, o wymiarach 30x30, 40x40 czy 50x50 cm. Przy kładzeniu fugi pomocne są krzyżyki odpowiedniej szerokości.

Szerokie fugi stosowane są najchętniej na zewnątrz budynków, ze względu na ich większą mrozoodporność oraz elastyczność. Na dodatek dobrze wyglądają one w zestawieniu z płytkami kamiennymi czy takimi o nieregularnych brzegach. Szerokie spoiny doskonale sprawdzają się do dekoracyjnego wykańczania ścian i posadzek. Wąska fuga stosowana jest najczęściej przy mozaikach.

Wybierając fugę najważniejszą zasadą, jest odpowiednie dopasowanie właściwości fugi do panujących warunków w miejscu jej zastosowania.

 

montaż płytek, nakładanie fugi, krzyżyki do płytek

 

Kolor fugi ma znaczenie

Stojąc przy wyborze koloru, formatu i rodzaju płytek, konieczne jest również podjęcie decyzji o odpowiednim doborze fugi i jej kolorze. Kolor fugi do płytek ma ogromne znaczenie. Wpływa on na końcowy wygląd okładziny ceramicznej. Stosując ciemniejsze odcienie fug, możemy podkreślić kolorystykę płytki lub wręcz przeciwnie ją stonować. Spoiny mogą być dopasowane kolorystycznie do płytek, a czasami wskazane jest użycie kontrastowych kolorów. W przypadku okładzin kamiennych kontrasty nie są wskazane i najlepiej wybrać konkretny kolor fugi pasujący do nich. W zależności od tego, do jakiego pomieszczenia spoinę wybieramy i od rodzaju płytek, musimy zdecydować jaką spoinę wybrać. Możliwości doboru koloru fugi są ogromne. Jeśli chcesz, by podłoga stanowiła jednolitą całość, wybierz fugę w kolorze podobnym do koloru płytki ceramicznej. Kolorowa fuga o nasyconych barwach pasuje do wnętrz nowoczesnych. Proporcje okładzin, kontrastowy kolor fugi, czy ciekawy układ płytek ceramicznych oraz rodzaj użytych fug zależą przede wszystkim od Twojej wizji efektu końcowego.

 

płytki wielkoformatowe, płytki łazienkowe

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Płytki ceramiczne - trendy na 2022! Płytki ceramiczne - trendy na 2022!
Jak odróżnić płytki podłogowe od ściennych? Praktyczny poradnik Jak odróżnić płytki podłogowe od ściennych? Praktyczny poradnik
Czym myć kafelki po remoncie. Top 5 pomysłów na idealnie czyste i płytki Czym myć kafelki po remoncie. Top 5 pomysłów na idealnie czyste i płytki
Powrót