Płytki w jodełkę — estetyczna i modna aranżacja
Płytki układane w jodełkę to nowoczesna odsłona klasycznego parkietu z czasów PRL. Dzisiaj jodełka jako motyw aranżacji występuje nie tylko na podłodze w salonach – płytki ułożone w ten wzór nadają eleganckiego wykończenia kuchniom i łazienkom.
Płytki ceramiczne układane w ten motyw można spotkać również na ścianach. Nie tylko ocieplają pomieszczenia, ale nadają im wyjątkowego klimatu. Jak ułożyć płytki w jodełkę? Jakie typy jodełki możemy spotkać? Do jakich aranżacji jodełka sprawdzi się najlepiej? Zobaczmy, co właściwie ma nam do zaprezentowania ten wyjątkowy wzór!
W tym artykule:
2. Do jakich wnętrz pasują płytki w jodełkę? Różne rodzaje jodełek do różnych pomieszczeń
3. Jak układać płytki w jodełkę? Jak wybrać płytki?
4. Płytki w jodełkę – jakie kolory są modne? Jak oddziałują na aranżację?
Płytki w jodełkę klasyczną, francuską czy węgierską? Harmonijna aranżacja z różnymi typami jodełki
Układanie płytek we wzór jodełki można wykonać na jeden z trzech sposób. Wzory różnią się skomplikowaniem montażu płytki w formie jodełki oraz specyfiką przycinania płytek. Najczęściej stosuje się wzór jodełki francuskiej, jodełkę angielską oraz jodełkę węgierską.
Jodełka klasyczna — jodełka angielska
Swoją nazwę zawdzięcza popularności wzoru – inspirowany jest on montażem tradycyjnych klepek parkietowych. Polega na układaniu prostokątnych płytek pod kątem 90⁰, aby osiągnęły charakterystyczny motyw zygzaka. Najprościej można go osiągnąć przez przyklejanie krótszego boku jednej płytki do dłuższego boku płytki kolejnej. Wzór jodełki klasycznej wyjdzie jednakowo na płytce drewnopodobnej, ale pięknie będzie się prezentować, jeśli płytki są dłuższe lub szersze niż standardowo – wzór jest wtedy bardziej dominujący w pomieszczeniu.
Płytki jodełka francuska
Oryginalnie osiąga się ten wzór przez łączenie ze sobą kafelków przyciętych pod kątem 45⁰, dzięki czemu zygzak jest bardziej przesunięty na łączeniu płytek. Jednak żeby nie zwiększać kosztu układania płytek, powstały płytki Chevron, mające już potrzebny wzór. Dzięki temu nie generuje się ani dodatkowych kosztów montażowych, ani większego odpadu płytek.
Płytki chevron jodełka dostępne są w różnych wzorach i kolorach, chociaż ich oferta może okazać się mniejsza, niż w przypadku płytek prostokątnych.
Jodełka węgierska
Węgierska jodełka to wzór bardzo podobny do jodełki francuskiej, jednak kąt przycinania krótszego boku płytki jest łagodniejszy i wynosi 60⁰. W ten sposób powstaje motyw jodełki idealny do mniejszych pomieszczeń, który nie jest aż tak geometryczny, jak klasyczna jodełka. Sprawdzi się także, jeśli nasze pomieszczenia nie mają idealnych proporcji.
Do jakich wnętrz pasują płytki w jodełkę? Różne rodzaje jodełek do różnych pomieszczeń
Układanie płytek w jodełkę jest na tyle uniwersalnym motywem, że będzie pasować do każdego wnętrza. Jodełka wpisze się zarówno w pomieszczenia zaaranżowane na styl retro i vintage, jak i skandynawskich, industrialnych oraz klasycznych. Wzór jodełki francuskiej świetnie sprawdzi się w nowoczesnych, wyrazistych aranżacjach, a jodełka angielska to świetna opcja do pomieszczeń klasycznych.
W kuchni płytki jodełka doskonale zaprezentują się zarówno na podłodze, jak i w przestrzeni ściany pomiędzy szafkami górnymi i dolnymi. Płytki łazienkowe jodełka ożywią wnętrza, a w salonie lub sypialni nowoczesne płytki, ułożone w ten wzór, zwłaszcza drewnopodobne płytki, ocieplą wnętrze i nadadzą aranżacji specjalnego charakteru.
Płytki drewnopodobne — jak płytki imitujące drewno sprawdzą się przy wzorze w jodełkę?
Podłoga wyłożona tym motywem, wykorzystująca płytki drewnopodobne, wizualnie ociepli pomieszczenia i nadają im przytulnego klimatu. Taki sposób układania płytek warto również zastosować w ciemnych pomieszczeniach. Układanie jodełki wymaga nieco wprawy, dlatego fachowiec powinien mieć odpowiednie umiejętności do takich prac.
Jak układać płytki w jodełkę? Jak wybrać płytki?
Żeby wzór jodełki zachował nutkę elegancji, należy go układać w jednym z dwóch wariantów. Możliwe jest układanie pionowe i pod kątem prostym:
-
pionowo układane płytki ceramiczne w ten motyw wysmuklą pomieszczenia, nadając im proporcje i optycznie je podwyższając,
-
układanie jodełki pod kątem prostym jest najlepsze do pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym – wyraźne, geometryczne przesunięcie płytek jest wręcz stworzone do łazienek i kuchni.
Sprawdzą się do tego płytki polskie i płytki hiszpańskie.
Płytki w jodełkę – jakie kolory są modne? Jak oddziałują na aranżację?
Najmodniejsze kolory płytek montowanych jako jodełki to odcienie drewna i klasyczna biel. W kuchni płytki jodełka mogą mieć beżowe, stonowane kolory, czasami stosuje się też bardziej wyraziste barwy. Białe, matowe płytki ścienne pięknie wyglądać będą w kuchni, tworząc nietuzinkowe wzory nad blatami roboczymi. Taką kuchnię dopełni kolekcja eleganckich filiżanek.
Niesłabnące trendy łączą białe płytki ułożone z antracytowymi i grafitowymi kolorami fug do płytek. Coraz częściej spotkać można spotkać połączenie białej płytki z bordową fugą. Mocne kontrasty tych stonowanych, ale modnych płytek i wyrazistych fug to opcje do wnętrz glamour lub wnętrz w stylu angielskim. Tutaj wybór odpowiednich płytek jest ważny, a jeśli aranżacja wydaje się nudna, wzór jodełki francuskiej może ją znacząco ożywić.
Płytki podłogowe można wybierać z szerokiej oferty imitacji odcieni drewna. Modne płytki drewnopodobne naturalne drewno przypominają już nie tylko z koloru i wzoru, ale również z faktury. Dla tych, którzy szukają innych naturalnych inspiracji, przygotowano też płytki imitujące kamień naturalny oraz płytki imitujące marmur.
Możemy ułożyć płytki matowe lub błyszczące płytki jodełka. Matowe sprawdzą się lepiej w klasycznych wnętrzach, w nowoczesnych dobrze będą wyglądały błyszczące płytki jodełka. Możemy je wykorzystać zarówno w aranżacji łazienki, jak i kuchni.
Płytki w jodełkę o różnych odcieniach — płytki ułożone w jodełkę do różnych wnętrz
Układanie w jodełkę płytek o różnych odcieniach to bardzo bezpieczny sposób na wprowadzenie nowoczesnego spojrzenia na ten klasyczny wzór. Warto rozważyć płytki o wykończeniu perłowym lub kremowym. Układanie jodełki w taki sposób będzie na pewno ciekawsze.
Produkty pozwalające osiągnąć taki efekt na ścianie kuchni lub w łazience możemy wybierać spośród szerokiej gamy kolorystycznej producentów. Płytki z określonej kolekcji wskazującej, że płytki powinny być ułożone w jodełkę, będą najlepszym rozwiązaniem.
Z pewnością pomocne okażą się kleje, fugi i silikony do montażu płytek ceramicznych, a także odpowiednie akcesoria do montażu płytek. Kleje do płytek wybierzmy, patrząc na warunki pomieszczenia. Kleje do płytek, które mają być ułożone w łazience lub kuchni, są odporniejsze zarówno na wilgoć, jak i na wyższą temperaturę. To samo dotyczy fug do płytek.
Jodełka z płytek o różnych kolorach i rozmiarach — płytki dekoracyjne. Jak dopasować płytki do wnętrz?
Jeśli płytki w jodełkę mają być układane na ścianach, kolor warto dopasować do stylu, jaki ma panować we wnętrzu. Pomimo że wzór jest regularny, już sam w sobie jest imponujący – dlatego najlepiej wybrać odcienie bezpieczne – biele i szarości.
Jodełka w łazience, jako sekcja dekoracyjna pomieszczenie może mieć intensywniejszy, bardziej zdecydowany kolor – na przykład głębokiego granatu, butelkowej zieleni czy wytrawnego wina. Pamiętać należy o dobraniu kontrastującej fugi, która podkreśli sposób układania kafelków. Warto także zadbać o odpowiednie wyeksponowanie motywu – na przykład dopasowanym oświetleniem.
Układ jodełki składającej się z wielobarwnych kafelków jest odważnym wzorem, ważne tu będzie każde rozmycie i przejście koloru, które pozwoli zapanować nad ekstrawagancją wzoru – w tym celu warto zdecydować się na zakup płytek, których kolekcja pochodzi od sprawdzonej marki.
Z kolei jodełka na podłodze wykorzystująca płytki gresowe najlepiej prezentuje się w formie płytek imitujących naturalne drewno. Płytki drewnopodobne chevron pozwalają na wprowadzenie odpowiedniej kolekcji w nasze wnętrza.
Aranżacje z wykorzystaniem tego motywu najlepiej wyglądają zestawione z naturalnymi materiałami i tkaninami. Meble powinny być proste, solidne pod względem jakościowym — jako produktów zdobiących wnętrze można szukać na targach staroci lub u producentów przykładających dużą wag do estetyki i jakości wykonania.
Zainspiruj się!
Jak odnowić płytki ceramiczne? Poznaj 6 sposobów