Płytki łazienkowe do małej łazienki – jakie wybrać?
Mała łazienka może przysporzyć całkiem dużych problemów podczas wykańczania. Niewłaściwie dobrane płytki do łazienki mogą bowiem przyczynić się do optycznego zmniejszenia wnętrza. Zbyt ciemne lub zbyt małe płytki zmniejszają i tak niewielkie pomieszczenie. Ciemne kolory blokują światło, wnętrze wydaje się przez to zaciemnione i stłumione, estetyka zmniejsza się, ma się wrażenie zagracenia. Odpowiednio dobrane płytki do małej łazienki pozwolą jednak usunąć te problemy i umożliwia optyczne powiększenie przestrzeni.
Jakie kafelki sprawdzą się na niewielkiej przestrzeni małej łazienki? Podpowiadamy, jaka glazura sprawdzi się na skromnym metrażu. Aranżacja małej łazienki nie musi być przy tym nudna i sztampowa — zobacz nasze propozycje i wybierz rozwiązania, które Cię zainspirują!
W tym artykule:
1. Matowe i z połyskiem – wykończenie idealne do małej łazienki
2. Jasne kafelki na mały metraż
3. Gładkie czy wzorzyste – rozwiązania do niedużej łazienki
4. Wielkoformatowa płytka do niewielkiej łazienki
5. Aranżacje w małej łazience — projekt małej łazienki
6. Najlepsze wykończenie łazienki
Matowe i z połyskiem – wykończenie idealne do małej łazienki
W łazience o niewielkiej powierzchni sprawdzą się płytki ścienne o błyszczącym wykończeniu, np. polerowane gresy i płytki imitujące marmur, a także szkliwione płytki ceramiczne. Ich lśniąca powierzchnia odbija światło słoneczne lub sztuczne z oświetlenia wewnętrznego, doświetlając i optycznie powiększając wnętrze.
Na jednej ze ścian zastosować można również mozaiki szklane lub metaliczne czy płytki łazienkowe z brokatem. W małym pomieszczeniu, zwłaszcza na posadzce, można też ułożyć matowe płytki łazienkowe. Pomagają one stonować wnętrze z błyszczącymi kafelkami na ścianach, zapobiegają poślizgnięciu się i są łatwiejsze w utrzymaniu czystości niż płytki z połyskiem.
W aranżacji łazienki połyskliwe powierzchnie odbijają światło, doświetlając dodatkowo pomieszczenie. Nie wszystkim jednak pasuje układać płytki z połyskiem. W takim wypadku możesz do łazienki wstawić meble wykończone na wysoki połysk. Dobrym pomysłem będą też podświetlane, duże lustra.
Jasne kafelki na mały metraż
Stara zasada w modzie i projektowaniu wnętrz mówi, że ciemne barwy pomniejszają, a jasne powiększają. Regułę tę warto zastosować zwłaszcza w przypadku aranżacji niewielkiej łazienki, np. w bloku. W przypadku małej łazienki warto zacząć od oceny tego, ile światła dziennego wpada do środka. Nieco inaczej projektuje się łazienki bez okien. Urządzając małą łazienkę bez okna, warto jak najbardziej rozjaśnić wnętrze.
Płytki łazienkowe w jasnych barwach pozwalają z łatwością uzyskać efekt przestronnego wnętrza. Jaki kolor płytek łazienkowych wybrać do minipomieszczenia? Oprócz ponadczasowych białych płytek ściennych dostępnych obecnie w dużym wyborze rozmiarów, kształtów i rodzajów, można z powodzeniem wykorzystać pastelowe odcienie zieleni, beżu lub pudrowego różu.
Jasne płytki drewnopodobne to również ciekawe rozwiązanie. Kolor i wzór drewna naturalnego wprowadzają do wnętrza uczucie przytulności i ciepła.
Jeśli łazienka jest naprawdę niewielka, wybór płytek powinien raczej oscylować wokół bardzo jasnych barw lub bieli. Pamiętaj, że nie musisz decydować się tylko na jeden kolor — zestawienia kilku płytek stworzą dynamiczną aranżację i ożywią pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem będzie ułożenie białej płytki podłogowej i wykończenie trzech ścian w bieli, a czwartej ściany — w atrakcyjnym wzorze lub kolorze.
Gładkie czy wzorzyste – rozwiązania do niedużej łazienki
Wykańczając małą łazienkę, często rezygnuje się ze wzorzystych płytek łazienkowych z obawy przed uzyskaniem efektu mniejszego niż w rzeczywistości pomieszczenia. To błąd – właściwie rozmieszczone mogą stanowić one ozdobę niewielkiej łazienki.
Płytki łazienkowe ze wzorami, np. modne płytki hiszpańskie, doskonale sprawdzą się na posadzce w łazience o gładkich, białych ścianach. Energetyczna podłoga ożywi wnętrze, jednocześnie nie przytłaczając go. Pamiętaj jednak, że na podłodze małe płytki podłogowe mogą optycznie pomniejszyć łazienkę, stosując wzorzyste płytki, zdecyduj się raczej na średnie lub duże formaty.
Jeżeli zależy Ci na wzorzystych płytkach ściennych, np. płytkach patchworkowych czy trójwymiarowych, stwórz z ich pomocą tzw. ścianę akcentową, np. nad umywalką czy w prysznicu. Niewielka przestrzeń, gdzie będą znajdowały się ciekawe wzory i kolory, ożywi wnętrze małej łazienki, jednocześnie nie przytłaczając jej nadmiernie.
Wielkoformatowa płytka do niewielkiej łazienki
Wbrew powszechnej opinii, że płytki wielkoformatowe pasują wyłącznie do przestronnych pomieszczeń, warto stosować je w małych łazienkach. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po płytki łazienkowe rektyfikowane, a więc z dodatkowo ściętymi pod kątem prostym brzegami. Dzięki temu zabiegowi sporych wymiarów płyty można układać obok siebie z minimalną fugą. Uzyskana w ten sposób jednolita, gładka tafla podłogi czy ściany sprawia, że wnętrze wydaje się przestronniejsze.
Brak fug i duża powierzchnia płytki tworzy ciekawe ściany. W małej łazience szczególnie ciekawie wyglądają takie rozwiązania na ścianach za lustrem.
Duże płytki robią się coraz popularniejsze, z tego względu na rynku dostępne są różnorodne wzory i kolory takich produktów. Wybierając płytki wielkoformatowe, możesz zdecydować się na stonowane kolory lub delikatne wzory. Szczególnie popularne w ostatnich latach są płytki XXL, które imitują marmur.
Aranżacje w małej łazience — projekt małej łazienki
Warto w przypadku małej łazienki dobrze przemyśleć to, jakie wykończenie ścian i podłóg zastosować, na jakie wyposażenie się zdecydować i jakie dodatki umieścić. Położenie płytek w małej łazience szczególnie zadecyduje o tym, czy optycznie się ona powiększy, czy pomniejszy, ale ogromną rolę będzie stanowiło też umieszczenie mebli oraz ceramiki.
W małej łazience sprawdzą się na pewno prysznice, które zwykle zajmują mniej miejsca niż wanny. Przydadzą się też inne elementy ceramiki łazienkowej: toaleta oraz umywalka. W małej łazience należy też zadbać o dodatkowe meble, komodę, półki lub regały. Meble powinny być wykończone na jasne kolory, ciemne wyposażenie w małej łazience może dać wrażenie zagraconej przestrzeni.
Aranżując przestrzeń małej łazienki, nie zapominaj o tym, że nadmiar elementów stworzy chaos i sprawi, że łazienka będzie wydawała się zagracona, a co za tym idzie — zdecydowanie mniejsza. Oszczędnie umieszczaj zatem dodatki.
Najlepsze wykończenie łazienki
Projekt małej łazienki może być ciekawy i zaskakujący, zdecydowanie nie musi być nudny! Niekoniecznie też musisz zatrudniać do jego wykonania profesjonalnego architekta wnętrz. Samodzielne projektowanie łazienki nie jest trudne, a z odpowiednich płytek da się stworzyć estetycznego i oczywiście funkcjonalnego.
Wybierając płytki, stawiaj przede wszystkim na produkty, które podobają Ci się wizualnie. Łazienka jest miejscem, które ma podobać się Tobie, zatem zaprojektuj przestrzeń małej łazienki tak, żeby Ci się podobała.
Zainspiruj się!
Płytki samoprzylepne do łazienki
Jakie meble łazienkowe do szarych płytek