Płytki do przedpokoju - jak je wybrać?

27.03.2023

Przedpokój to wizytówka domu. Jednocześnie jest mało ustawny, ponieważ znajdują się w nim drzwi do pozostałych pomieszczeń, dlatego warto poznać pomysły na ciekawe aranżacje, wykorzystujące płytki. Dobrze zaplanowany korytarz będzie nie tylko spełniał funkcje reprezentacyjne domu, ale pozwoli na stworzenie optymalnego miejsca do przechowywania.

Zmiany można rozpocząć od położenia płytek podłogowych, w celu usunięcia lub ograniczenia przetwarzania niepotrzebnego bałaganu!

jakie kafelki do przedpokoju


W tym artykule:

1. Wybór odpowiednich kafli do przedpokoju

2. Praktyczne wskazówki, które ułatwią wybór

3. Kolorystyka kafelków do przedpokoju, czyli wygląd też się liczy

4. Dlaczego warto zdecydować się na taką podłogę w przedpokoju?

5. Co wziąć pod uwagę przy wyborze?



Wybór odpowiednich kafli do przedpokoju

W przedpokojach krzyżują się ciągi komunikacyjne mieszkań. Przechodząc z pokoju do kuchni, musimy go minąć. To tu zostawiamy zabłocone obuwie, a zimą na podeszwach butów wnosimy piasek i sól, które negatywnie wpływają na popularne wykończenie podłóg, jakim są panele lub wykładzina. Wreszcie to tu najwięcej poruszamy się, kiedy przygotowujemy się do wyjścia z domu. To najpopularniejsze miejsce na zamontowanie dużego lustra, pozwalającego skontrolować całą stylizację.

Nie można także zapomnieć o funkcji przechowywania i panowania nad przedmiotami, których na co dzień nie potrzebujemy w pozostałych pomieszczeniach. W szafach w holu często znajdują się okrycia wierzchnie, obuwie oraz dodatki, które niepotrzebnie zajmowałyby miejsce w garderobie. To tu magazynowane są sprzęty ułatwiające sprzątanie jak na przykład odkurzacz czy mop. Część osób znajduje także miejsce na drobne narzędzia budowlane, które niezbędne są w domach. Jeśli w mieszkaniu znajdują pakowne pawlacze, najpewniej umiejscowione są w przedpokojach nad drzwiami wejściowymi — żeby móc z nich swobodne korzystać, często przydaje się drabinka, także chowana do szafy w holu.

Odporne na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia płytki ceramiczne w przedpokoju pomogą nadać wnętrzu charakter. Płytki w przedpokoju to bardzo wygodne rozwiązanie aranżacyjne – tym bardziej w domach jednorodzinnych, gdzie wiatrołap pełni funkcję spotykanej w blokach klatki schodowej.

Dobrze dobrane płytki na przedpokój sprawią, że dzięki zastosowanej do ich produkcji technologii, przez lata nie będą wymagać renowacji. Poznaj sposób, aby optycznie powiększyć korytarz: wybierz jasne kafle podłogowe!

Praktyczne wskazówki, które ułatwią wybór

Wybierając płytki podłogowe do przedpokoju, nie należy kierować się tylko względami estetycznymi. Trzeba pamiętać o tym, by płytki gresowe do korytarza były:

  • antypoślizgowe, ponieważ zwiększy to komfort i bezpieczeństwo użytkowania, minimalizując ewentualne poślizgnięcia się;
  • rektyfikowane (zobacz, czy mają krawędzie przycięte pod kątem prostym, pozwalające układać podłogę z zachowaniem minimalnej fugi);
  • mrozoodporne.

Przy ścianach, zamiast tradycyjnego wykończenia listwami plastikowymi lub z płyty MDF, można położyć tak zwane płytki listwy dekoracyjne do podłóg, inaczej cokoły – czyli ceramiczne dekory i listwy dekoracyjne pochodzące z tej samej kolekcji, co płytki. Dzięki temu rozwiązaniu zostanie wprowadzona harmonia wykończeniowa do korytarza.

Kolorystyka kafelków do przedpokoju, czyli wygląd też się liczy

Hol z płytkami jest pomocny przy urządzeniu końcowym tego pomieszczenia. Ponieważ charakteryzują się wytrzymałością na ciężar i odpornością na zarysowania, meble oraz dodatki nie będą stanowić ograniczenia aranżacyjnego. Taka posadzka daje także prawo dostępu do każdego zakamarka, co ułatwia utrzymanie porządku.

Stonowane płytki podłogowe do przedpokoju, jak na przykład płytki drewnopodobne lub kamień gresowy doskonale dopasuje się na podłogę do nietuzinkowych aranżacji. Uniwersalne i ponadklasyczne będą połączenia bieli i czerni, do których często wykorzystywane są płytki polskie lub płytki hiszpańskie.

Z kolei takie płytki, jak na przykład ozdobne płytki Patchwork-Carpet, czy kamień dekoracyjny będą odpowiednie do wnętrz aranżowanych w stylu klasycznym, skandynawskim i minimalistycznym. Kamienna posadzka i gres dopasuje się do stylu rustykalnego lub boho. Elegancki, błyszczący kamień sprawdzi się w aranżacjach glamour.

Warto pamiętać, że jasne podłogi będą optycznie powiększać pomieszczenie. Zdecydowanie się na jasne, delikatne wzory kafli z dopasowaną kolorystycznie fugą okaże się pomocna próbach sprostowania usunięcia lub ograniczenia w nierównościach i nieustawności pomieszczenia.

Dlaczego warto zdecydować się na taką podłogę w przedpokoju?

Wykończenie przedpokoju płytkami pozwoli definitywnie zakończyć temat przetwarzania kolejnych wykładzin, które szybko przestają wyglądać estetycznie. Posadzka z płytek ceramicznych jest po prostu niezawodna – trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i charakteryzująca się łatwą pielęgnacją.

Podłoga w przedpokoju narażona jest na zarysowania obcasami, stały kontakt z wilgocią, błotem i piaskiem wnoszonym na obuwiu. Tu stawiamy ciężkie zakupy, a rodzice z dziećmi zostawiają dziecięce wózki, które pod kołami mogą zostawić plamy z osadu po spacerze. Drewniane deski czy panele laminowane uległyby w takim miejscu szybkiemu zniszczeniu. Tylko odpornym płytkom nie jest straszna wilgoć, ani zarysowania.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Płytki podłogowe na korytarz i do holi należy wybierać pod względem klasy ścieralności PEI - takie informacje znajdziesz na opakowaniu.

Najlepszym rozwiązaniem będzie płytka klasy IV z V stopniowej skali. Jeśli w przedpokoju znajdują się schody, dobrym wyborem będzie wyłożenie go tym samym materiałem, co stopnie – czyli warto kupić płytki schodowe.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!


Ile kosztuje remont łazienki? Ceny usług, które musisz wziąć pod uwagę.


Płytki rektyfikowane - co to jest, kiedy warto się na nie zdecydować?


Jaka fuga do łazienki, kuchni, na taras?


 

Powrót