Pierwszy dzień w szkole czyli jak urządzić pokój ucznia?

06.08.2020

Początek roku szkolnego jest zawsze dużym wyzwaniem, nie tylko dla przyszłego ucznia, ale też jego rodziców. To oni chcą i muszą stworzyć dziecku odpowiednie warunki do nauki i odrabiania lekcji. Zanim zabrzmi pierwszy dzwonek, warto odpowiednio przygotować pokój dziecka na nowe wyzwania.

Młody człowiek, który zaczyna naukę, prawdopodobnie ma ugruntowane zdanie, jak powinien wyglądać jego pokój. Zanim dokonamy zakupów, skonsultujmy z nim pomysły i weźmy pod uwagę jego marzenia. Prawdopodobnie część będzie niemożliwa do spełnienia lub zaakceptowania, ale dobrze jest ustalić pewne ramy działania: choćby to były tylko kolory wykorzystane w aranżacji.



Aranżacja pokoju ucznia – wybór biurka dla dzieci

Meble dziecięce - Merkury Market

Meble do pokoju dziecięcego to poważna inwestycja. Raczej nie warto kierować się przy ich wyborze zmienną modą, ale rozwagą i rozsądkiem. Przede wszystkim muszą zapewnić miejsce do przechowywania mnóstwa niezbędnych dziecku przedmiotów, związanych z nauką, ale też ubrań, zabawek i sprzętu sportowego jak dotychczas.

Kluczowym elementem zmiany w pokoju będzie biurko, miejsce odrabiania lekcji, nauki i wykonywania prac plastycznych. Zwróćmy szczególną uwagę na wymiary wybranego modelu. Nie mogą one przekraczać rozpiętości ramion dziecka, bo utrudni to sięganie po wybrane akcesoria. Najbezpieczniej, aby szerokość nie przekraczała 120 cm, a głębokość 60 cm. Równie ważna jest wysokość. Dziecko musi mieć możliwość wsunięcia się z krzesłem pod blat. Gwarantuje to przyjęcie odpowiedniej postawy podczas pracy.

Biurka dla dzieci zwykle wyposażone są w szuflady. Znajdą tam miejsce przybory szkolne, malarskie i inne niezbędne drobiazgi, których pozostawienie na blacie było by niewygodne i rozpraszające uwagę.

Dbając o wygodę i zdrowie dziecka, nie zapomnijmy o krześle, dostosowanym do wzrostu, z możliwością regulacji wysokości siedzenia i nachylenia oparcia. Pozwoli to na ustawienie wygodnej pozycji do pracy przy biurku, tak aby nogi dziecka sięgały do podłogi, a łokcie opierały się o blat pod kątem 45 stopni.

Krzesła biurowe zwykle są wyposażone w kółka. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo pozwala na sięganie po przedmioty pozostające poza zasięgiem bez konieczności wstawania, ale dla małego dziecka może to być rozpraszające. Maluchy mają tendencję do kołysania się na boki lub jeżdżenia. Utrudnia to koncentrację i bywa przyczyną drobnych kontuzji, jeśli przypadkiem dojdzie do destabilizacji krzesła.

Biurka dla dzieci - Merury Market

Oświetlenie

Najlepsze miejsce do usytuowania miejsca do pracy jest w pobliżu okna, wówczas lampka na biurko przyda się w nauce wyłącznie wieczorami lub w bardzo pochmurne dni. Lampy stołowe dla dzieci wyposażone są w różne rodzaje źródeł światła: świetlówki LED, żarówki LED, lub żarówki E27. Najistotniejsza jest barwa światła jak najbardziej zbliżona do naturalnej, aby nie męczyła wzroku. Taki efekt zapewni każda, która ma temperaturę barwową ok. 4000 – 5000K.

Wybierając oświetlenie miejsca pracy dziecka, pamiętajmy, że optymalna wysokość lampy LED na biurko to około 40 – 50 cm. Wybierzmy model z możliwością regulacji. Będzie bardziej przydatny niż ładne, ale mniej funkcjonalne lampy stołowe z kloszem. Można wypróbować także lampy zaciskowe, ale można je umocować jedynie na krawędzi, co lepsze jest do czytania w łóżku lub fotelu, niż do pracy przy biurku. Lampę zaciskową z łatwością umocujemy na półce albo na zagłówku łóżka.

 Lampy do pokoju dziecięcego - Merkury Market

Uporządkowane informacje

Dziecko najszybciej chłonie wiedzę w interakcji z otoczeniem. Tablice korkowe to świetny sposób na wyeksponowanie reguł do zapamiętania, przypomnień, planu lekcji czy prac plastycznych. Młody człowiek samodzielnie zdecyduje, które treści są dla niego ważne i chce je zawiesić. Sprzyja to także nauce odpowiedzialności i niezależności. Miejsce na notatki powinno być blisko biurka, najlepiej na wprost dziecka, tak aby miało je przed oczami.

Pokój ucznia – kolory sprzyjające nauce

Wpływ na koncentrację dziecka ma nie tylko odpowiednia organizacja miejsca pracy, ale również kolory znajdujące się we wnętrzu. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na neutralne farby do ścian, jak biel, beże i szarości. Przebywanie w swoim pokoju powinno sprawiać dziecku przyjemność, niech zatem wybierze kolory, które lubi, ale zadbajmy, by blisko miejsca do nauki nie było intensywnych barw, krzykliwych wzorów i zbyt wielu dekoracji. Przestrzeń powinna być wolna wszystkiego, co mogłoby odwracać uwagę dziecka od wykonywanych zadań. Wybierajmy jasne kolory, które sprawią wrażenie bardziej doświetlonych.

Powrót