Pielęgnacja trawnika latem

18.05.2022

Latem szczególnie starannie powinniśmy dbać o przydomowy trawnik. Wiemy, że pielęgnacja trawnika w tym czasie, może być prawdziwym wyzwaniem – zwłaszcza gdy lato jest upalne i suche. Jesteś ciekaw jak dbać o trawnik latem, sprawdź koniecznie porady naszych specjalistów!

 

Pielęgnacja trawnika latem - elegancko ścięta trawa

 


W tym artykule:

1. Regularne podlewanie trawnika latem

2. Kiedy nawadniać murawę?

3. Pielęgnacja trawnika latem - nie przesadzaj z podlewaniem!

4. Latem trawnik wymaga regularnego koszenia!

5. Koszenie trawnika po długiej przerwie

6. Odchwaszczanie trawnika latem

7. Nawożenie trawnika latem

8. Wertykulacja - sposób na piękny trawnik



Regularne podlewanie trawnika latem — optymalne nawodnienie gleby

Trawa potrzebuje wody zwłaszcza w te dni gdy temperatura powietrza jest naprawdę wysoka lub gdy przez długi czas nie pada deszcz. Bez wody trawa może szybko wysychać, zżółknąć i mocno się przerzedzić. Niewystarczające podlewanie może trwale uszkodzić trawnik. Dotyczy to zwłaszcza młodych trawników, których korzenie mogą nie być wystarczająco mocne lub są zbyt płytkie. Ocieplenie klimatu, które towarzyszy nam od kilku lat, sprawia, że coraz częściej musimy sięgać o dodatkowe nawadnianie murawy przy domu.

 

Pielęgnacja trawnika latem - podlewanie w czasie suszy

 

Podlewanie trawnika, a pora dnia. Kiedy nawadniać murawę?

Najważniejszą zasadą podlewania, jest unikanie wykonywania tej czynności w samo południe. Gleba w tym czasie jest najbardziej rozgrzana, woda odparuje z niej najszybciej, nie dostarczając odpowiedniego nawodnienia trawie. W okresie letnim trawnik wymaga od 20 do 30 litrów wody na metr kwadratowy tygodniowo. Część tego zapotrzebowania dostarczają opady, gdy jednak lato jest suche, trzeba zadbać o dodatkowe sztuczne nawodnienie. Najlepiej podlewać trawnik dwa razy w tygodniu i zapewniając mu dużą ilość wody.


Ciekawostka!

Zbyt słabe nawodnienie może spowodować rozwój kolonii mrówek.


 

Pielęgnacja trawnika latem - nawadnianie w okresach suszy

 

Pielęgnacja trawnika latem - nie przesadzaj z podlewaniem!

Ważne jest także, aby nie przesadzać z podlewaniem, zwłaszcza w porze deszczowej. Nadmierna wilgoć może powodować choroby grzybicze i porastanie mchem, zamiast pomagać.

Ostrożność w nawodnieniu trzeba zachować w deszczowe lato, bo utrzymująca się przez dłuższy czas nadmierna wilgotność gleby może być przyczyną rozwoju mchów i chorób grzybowych.

 


Pamiętaj! Lepiej nie podlewać trawnika częściej, niż jest to konieczne. Trawa wymaga dodatkowego wspomagania tylko wtedy, gdy determinują to warunki atmosferyczne. Zawsze najlepszym nawilżaczem jest deszcz.

Przesuszony trawnik będzie źle znosił gwałtowne zalewanie. Bardzo suchą ziemię lepiej podlać kilkukrotnie mniejszą ilością wody.


 

Latem trawnik wymaga regularnego koszenia!

Regularne koszenie trawnika, wpisuje się w zakres ogrodowych prac każdego, kto posiada choćby nieduży skrawek zieleni na działce lub przy domu. Okazuje się jednak, że koszenie powinno odbywać się zgodnie z pewnymi zasadami, które pozwolą na optymalna pielęgnacje trawy.

Po pierwsze, nie należy przycinać trawy zbyt krótko. Niskie koszenie może odsłonić delikatne części trawy i doprowadzić do ich wypalenia przez intensywne słońce. Sprawi to, że trawnik będzie wyglądał jak ściernisko. Przy suchej, upalnej pogodzie można pozostawić źdźbła o wysokości 5-8 cm.

 

Koszenie trawnika późnym wieczorem

 

Koszenie trawnika po długiej przerwie

Kiedy przez dłuższy okres nie możemy przystrzyc trawnika, np. jeśli jesteśmy na wakacjach i trawa urośnie wysoka, najlepiej nie kosić jej jednorazowo. Aby trawa stopniowo osiągała pożądaną wysokość, najlepiej kosić ją kilka razy. Warto do tego zadania wykorzystywać nowoczesne maszyny ogrodnicze.

Po drugie — koś o odpowiedniej porze! Najlepszą porą na przycinanie trawnika jest poranek lub wieczór. Pielęgnacja trawnika latem powinna uwzględniać tę praktyczną wskazówkę. Dlaczego akurat ta pora jest taka dobra? Ponieważ źdźbła są wtedy najbardziej sprężyste i łatwiej je przeciąć. Dobrze również pamiętać by koszenie odbywało się w dni bezdeszczowe – koszenie mokrej trawy nie tylko ma niekorzystny wpływ na sprzęt ogrodniczy, ale również może doprowadzić do powstania chorób grzybowych murawy.

 

Letnia pielęgnacja trawnika - maszyny ogrodnicze, które ułatwią Ci zadanie

Po trzecie — dobry sprzęt to podstawa, by odpowiednio pielęgnować trawnik latem. Warto zadbać o to, aby ostrza kosiarki lub traktorka były wystarczająco ostre. Tępe ostrze może poszarpać murawę i uszkodzić jej strukturę.

 

Gdy trawa żółknie czas na podlewanie!

 

Odchwaszczanie trawnika latem

Regularne odchwaszczanie trawnika, podobnie jak nawożenie trawnika, to kolejne ważne zadanie, które pozwoli utrzymać go w dobrej formie przez całe lato. Chwasty należy usuwać z trawnika natychmiast po ich pojawieniu się. Dzięki temu trawa nie będzie zarastać. Najbardziej uciążliwe są chwasty dwuliścienne, ich pozbywajmy się najszybciej.

Młode trawniki można pielić ręcznie. Starsze trawniki mogą wymagać zastosowania środków chemicznych. Do tego zadania można wybrać herbicyd, który nie zaszkodzi trawie. Decydując się na to rozwiązanie, warto wcześniej osłonić sąsiednie rośliny ozdobne, aby opary lub nawet niewielka ilość środka nie zaszkodziła ich strukturze.

Trawnik będzie wyglądał pięknie i szybciej rósł, jeśli nie będzie na nim chwastów.

 

Nawożenie trawnika latem

Lato to czas wzmożonego wzrostu trawy. Dlatego szczególnie ważne jest nawożenie trawnika w okresie letnim. Częstotliwość uzdatniania zależy to od rodzaju stosowanego nawozu. Istnieją nawozy wolno działające, które stosuje się tylko raz na wiosnę. Jednak najbardziej popularne są te, które stosuje się latem co cztery do sześciu tygodni.

Trawę należy nawozić zaraz po skoszeniu w pochmurny i wietrzny dzień. Należy dokładnie przestrzegać zalecanej dawki, która znajdziemy na opakowaniu danego nawozu. Warto pamiętać, że nadmierne nawożenie może być szkodliwe dla trawnika. Może sprawić, że stanie się on krzaczasty, słaby i bardziej podatny na choroby. Choć trawa potrzebuje nawozów mineralnych, należy bezwzględnie zachować umiar i dawkować je zgodnie z zaleceniami.

 

Nadmierne nawożenie jest niekorzystne, może spowodować wybujałość traw

 

Wertykulacja - sposób na piękny trawnik

Podlewanie trawnika latem, jego koszenie i nawożenie to nie jedyne czynności pielęgnacyjne, które mogą poprawić wygląd i kondycję murawy. Kolejnym niezwykle ważnym, o którym warto pamiętać, zwłaszcza u progu lata jest wertykulacja trawnika.

Przez całą zimę na powierzchni trawnika gromadzą się resztki roślin, liście i gałązki przyniesione przez wiatr, co w efekcie prowadzi do obumierania trawy. Z biegiem czasu wszystkie te elementy gromadzą się, tworząc szczelną skorupę zwaną filcem. Nie pozwala ona na dotarcie wody do korzeni i utrudnia cyrkulację powietrza. Wertykulacja, to pierwsza czynność, którą należy wykonać na trawniku po zimie.

 

maszyny ogrodnicze

 

W przypadku małych trawników wystarczą ostre, metalowe grabie. W przypadku dużych trawników do usunięcia filcu potrzebny jest bardziej specjalistyczny, ale nietrudny w obsłudze sprzęt jak, chociażby wertykulatory i glebogryzarki. Jest to tak zwany wertykulator. Jego działanie polega na zastosowaniu sprężyn lub ostrzy, które nacinają darń pionowo w głąb gleby, usuwając filc i zmniejszając głębokość gleby. Choć trawnik może nie wyglądać po tym zbyt atrakcyjnie, jest to niezbędne. Szybko przekonasz się, że krótkim czasie murawa będzie wyglądać pięknie i utrzyma się w dobrym stanie przez długi czas.

Jeśli na trawniku przez długi czas utrzymują się kałuże i trawa zmienia swój kolor, może to oznaczać, że konieczne będzie wykonanie aerację trawnika.

Czym jest aeracja? To zabieg, którego zadaniem jest przywrócenie glebie odpowiedniej zdolności wchłaniania. Aerację warto wykonywać co jakiś czas, nie tylko ze względu na wchłanianie wody, ale również, na odpowiednie napowietrzenie ziemi.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Jak urządzić ogród wokół domu - pomysły, inspiracje, sugestie


Ręczne narzędzia do spulchniania gleby - sprawdź, które przydadzą się w ogrodzie


Z pomocą naturze! Sprawdź jak zapobiegać suszy


 

Powrót