Pielęgnacja ogrodu – jakie narzędzia ułatwiają pracę w ogrodzie?

14.08.2020

Pielęgnacja i odpowiednia uprawa ogrodu wymaga dużo czasu i wysiłku. Nawet w najmniejszym ogródku nie jest łatwo poradzić sobie z koniecznymi pracami bez odpowiednich akcesoriów. W wykonaniu prostych czynności pomogą narzędzia ogrodnicze. Jeśli dysponuje się większą powierzchnią, która wymaga regularnego doglądania – dobrze jest zdać się na nowoczesne maszyny ogrodowe.

Jak dobrać odpowiedni sprzęt, aby właściwie zadbać o ogród, a sobie ułatwić i przyspieszyć pracę? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co będzie najpraktyczniejszym wyborem.

 

ręczne narzędzia do ogrodu

 

Kosiarki i traktorki

Kosiarka do trawy jest jedną z najpotrzebniejszych i najważniejszych maszyn ogrodowych. Pozwoli zadbać o to, by trawnik był ładny i krótko przystrzyżony przez cały sezon. Wybór najbardziej odpowiedniego modelu zależy od powierzchni, którą będziemy zmuszeni kosić oraz ukształtowania terenu. Przeważa opinia, że do małych ogrodów lepsze są urządzenia zasilane elektrycznie lub o napędzie ręcznym. W niedużej przestrzeni świetnie sprawdzają się kosiarki akumulatorowe oraz podkaszarki akumulatorowe.

Kosiarki elektryczne są lżejsze i łatwiej nimi manewrować, ale kabel zasilający ogranicza pole działania. Rekompensuje to tańsza eksploatacja i większa poręczność. Bez trudu wjedziemy między grządki lub krzewy i przystrzyżemy trawę wokół klombów z kwiatami.

Kosiarki spalinowe polecane są do ogrodów o trudnym ukształtowaniu, niezbyt równych i rozległych powierzchniowo, wszędzie tam, gdzie do prawidłowej pracy przyda się większa moc urządzenia. Nie musimy martwić się o kable elektryczne, ale trzeba pogodzić się z hałasem.

Posiadaczom sadów lub ogródków obsadzonych kwiatami i krzewami pomocna będzie kosa spalinowa. Bez trudu wykosimy trawę wokół drzewek, pod płotami, przy krawężnikach lub w rowach. Jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli dysponujemy bardzo nierównym terenem, ale wymaga więcej siły i uwagi podczas pracy.

 

Narzędzia ogrodnicze

Zestaw przydatnych narzędzi ogrodniczych jest dużo bogatszy niż maszyn wykorzystywanych w ogrodzie.

Niezbędne do uprawy łopaty, szpadle, szufle warto zakupić przed sezonem, zanim rozpoczną się prace. Jeśli brakuje nam doświadczenia, w pozostałe narzędzia ogrodnicze lepiej zaopatrzyć się stopniowo, w miarę jak pojawiają się określone potrzeby, aż skompletujemy cały zestaw. Takie postępowanie pozwoli na wybranie właściwych rozmiarów i wersji użytkowych, bo nawet zwykła motyka jest produkowana w kilku różnych modelach. Unikniemy dzięki temu niepotrzebnych wydatków i inwestycji w zbędne gadżety.

Na pewno warto zakupić sekatory ogrodowe, nawet jeśli nie mamy żywopłotów. Przydadzą się do przycinania krzewów i kwiatów, wycinania drobnych gałązek w drzewach. Do poważniejszych prac przy drzewkach owocowych lepiej wykorzystywać piły ogrodowe. Wystarczy model ręczny, o ile nie planujemy piłowania drewna do kominka. Siekiery i piły przydają się do przygotowania opału.

Oprócz pielęgnacji i uprawy każdy ogrodnik robi od czasu do czasu porządki w ogrodzie. Trudno uprzątnąć liście lub oczyścić chodnik przed domem bez szczotki i grabi. Należą one do podstawowych narzędzi, które koniecznie trzeba posiadać w domu, podobnie jak kosze na śmieci i kompostowniki. Pomogą pozbyć się resztek roślin i innych odpadów organicznych, a po pewnym czasie uzyskamy z nich ekologiczny, naturalny nawóz.

 

Podlewanie ogrodu – zraszacz ogrodowy

Podlewanie ogrodu wymaga systematyczności i zabiera dużo czasu. Zraszacz ogrodowy to niewątpliwie praktyczny produkt, który znacznie ułatwi podlewanie wszystkich roślin na klombie, ale przede wszystkim zadba o trawnik. Warto kupić nowoczesny model, który jest łatwy do zaprogramowania — będzie on uruchamiał się o określonych porach, co znacznie ułatwi podlewanie i regularne dbanie o ogród. Zraszacze często wyposażone są w końcówki, regulujące strumień wody podczas pracy.

Kolejną opcją są zraszacze stacjonarne, które nie wymagają naszej obecności podczas podlewania. W takim zraszaczu ustawia się moc strumienia wody oraz obszar, który ma zostać podlany. Po uruchomieniu zraszacz zaczyna działać według ustawień, jakie mu się zadało. Jest to bardzo przydatne na większych powierzchniach.

Właściciele maleńkich ogródków prawdopodobnie nadal będą wykorzystywać tradycyjne konewki, bo pozwalają na bardziej punktowe podlewanie i nie grozi to zalaniem trawnika sąsiadom.

Wszystkie narzędzia i maszyny po użyciu należy oczyścić i odpowiednio zabezpieczyć oraz schować w suchym miejscu. Mamy wtedy gwarancję, że posłużą nam długie lata i będą gotowe do ponownego użycia w każdej chwili.

 


 

Powrót