Pielęgnacja drewnianych mebli
Drewniane meble są trwałe, pięknie się prezentują i dodają wnętrzu przytulności. Aby jednak zachowały swój estetyczny wygląd, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Czyszczenie i konserwacja litego drewna są bardzo proste, ale konieczne jest dostosowanie sposobu impregnacji do rodzaju wykończenia mebli, które mogą być woskowane, olejowane, bejcowane lub lakierowane. Jak dbać o meble drewniane, żeby uniknąć popełnienia podstawowych błędów?
W tym artykule:
1. Jak czyścić drewno — instrukcja w pigułce
6. Jak usunąć z drewna pleśń, grzyba i zacieki?
Drewno źle znosi wodę, jeszcze gorzej mocne detergenty. Nie lubi także wilgoci, skrajnych temperatur ani silnego nasłonecznienia. Wystarczy jednak regularnie je czyścić i pielęgnować, żeby zażegnać ryzyko powstania wypaczeń czy przebarwień i cieszyć się stylowymi meblami przez długie lata.
Jak czyścić drewno — instrukcja w pigułce
Zanim zabierzesz się za czyszczenie mebli z drewna, przygotuj sobie trzy czyste miękkie ściereczki z bawełny lub mikrofibry (do ścierania kurzu, nanoszenia środka czyszczącego i ściągnięcia jego nadmiaru wraz z zabrudzeniami oraz do rozprowadzenia impregnatu), a także impregnat dedykowany rodzajowi mebli, które posiadasz z domu lub w ogrodzie.
Następnie postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:
-
Zetrzyj kurz, przecierając drewnianą powierzchnię suchą szmatką lub omiatając ją szczotką antyelektrostatyczną. Podczas czyszczenia mebli nigdy nie używaj wilgotnej ścierki, ponieważ spowodujesz, że część kurzu wniknie głęboko w pory drewna, szpecąc mebel.
-
Przed naniesieniem preparatu czyszczącego spróbuj pozbyć się powstałych w trakcie użytkowania ubytków za pomocą papieru ściernego. Po ich zeszlifowaniu dokładnie zetrzyj powstały pył miękką ściereczką. Większe uszkodzenia zamaskuje zwykła szpachla do drewna, ale możesz też sięgnąć po specjalny zestaw naprawczy.
-
Nanieś na ściereczkę środek do czyszczenia drewna, po czym wsmaruj go w powierzchnię mebla zgodnie w kierunkiem usłojenia. Nigdy nie preparatu bezpośrednio na mebel! W przypadku mebli bejcowanych zrezygnuj z detergentu i zamiast tego użyj delikatnie zwilżonej szmatki.
-
Na koniec nową ściereczką zbierz z powierzchni mebla zabrudzenia oraz nadmiar środka czyszczącego. Poczekaj, aż drewno będzie całkowicie suche i przystąp do jego impregnacji.
Meble lakierowane
Lakier sprawia, że drewno ma gładką powierzchnię i pożądaną barwę, zabezpiecza także meble drewniane przed wnikaniem zabrudzeń, działaniem wody oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Pielęgnacja mebli lakierowanych również jest bardzo szybka i prosta.
Po rozpuszczeniu kurzu i brudu specjalnym środkiem (lub wodą z płynem do mycia naczyń) oraz zebraniu ich ściereczką należy przywrócić im warstwę ochronną naruszoną podczas czyszczenia. W tym celu zastosuj impregnat, który zabezpieczy meble przez niszczeniem się i przywróci im piękny wygląd. Pamiętaj, że przy pomocy różnych preparatów do konserwacji możesz osiągnąć inny efekt końcowy – na przykład nabłyszczyć meble lub przeciwnie, zmatowić je.
Bardzo wygodne w użyciu są lakiery do drewna w aerozolu, jednak również w tym przypadku należy najpierw rozpylić impregnat na szmatce, a dopiero potem wsmarować go delikatnymi ruchami w powierzchnię mebla, zaczynając od mało widocznego miejsca. Starannie przeprowadzona i przede wszystkim regularna konserwacja skutecznie zamaskuje drobne uszkodzenia oraz znacznie odsunie w czasie renowację drewnianych mebli.
Meble woskowane
Meble impregnowane za pomocą wosku wymagają szczególnego traktowania i wyjątkowo starannej pielęgnacji. Źle znoszą kontakt z wodą oraz mróz, dlatego zabezpieczone woskiem meble ogrodowe drewniane zimą należy chować w pomieszczeniach o wilgotności i temperaturze pokojowej. Mebli woskowanych nie wolno także stawiać w bezpośredniej bliskości grzejników ani w silnie nasłonecznionych miejscach.
Podczas czyszczenia preparat z dodatkiem wosku pszczelego nakłada się na czystą powierzchnię mebli drewnianych miękką ściereczką. Po pozbycia się nadmiaru środka oraz zabrudzeń ten sam środek można użyć do impregnacji mebli z drewna, a następnie pozostawić je aż do wyschnięcia. Należy jednak pamiętać, że nałożony wosk stosunkowo łatwo się wyciera, co powoduje powstawanie miejscowych matowień i odbarwień. W takiej sytuacji nie wystarczy pokryć woskiem samych uszkodzeń – konieczna jest ponowna impregnacja mebli woskowanych. Woskować warto więc jedynie meble rzadziej używane, takich jak szafki RTV pod telewizor, witryny i regały oraz komody do salonu. Ostatnim etapem konserwacji w przypadku mebli woskowanych jest polerowanie ich powierzchni.
Meble olejowane
Pokrywanie mebli drewnianych olejem podkreśla ich naturalny kolor oraz usłojenie. Taki zabieg jest także rozwiązaniem proekologicznym, a przy tym chroni przed wilgocią, promieniowaniem UV i osadzaniem się kurzu na meblach.
Jak czyścić drewniane meble przed olejowaniem? Wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką z dodatkiem odpowiedniego preparatu. Czystą i suchą powierzchnię mebli możesz dodatkowo wyrównać drobnoziarnistym papierem ściernym. W następnej kolejności nałóż olej do drewna – zaleca się używać do tego miękki pędzel. Jeśli zauważysz, że olej zebrał się w zagłębieniach, postaraj się dotrze go rozetrzeć. Kolejną warstwę nakłada się po upływie doby.
Zalecana częstotliwość olejowania mebli zależy od tego, jakie jest ich przeznaczenie. O ile meble ogrodowe trzeba pokrywać olejem średnio co dwa miesiące, o tyle o pielęgnacji mebli olejowanych przeznaczonych do użytku domowego należy pamiętać co najmniej raz w roku.
Meble bejcowane
Bejce do drewna, czyli farby na bazie oleju wodnego, służą nie tyle do ochrony surowca, ile do nadania mu atrakcyjnego wyglądu. Do czyszczenia mebli bejcowanych nie trzeba używać specjalnych środków czyszczących – ich pielęgnacja ogranicza się do ścierania kurzu i brudu przy pomocy ściereczki nasączonej wodą (do usunięcia bardziej uporczywych plam można stosować preparaty z alkoholem w składzie). Powłoka wytworzona na drewnianej powierzchni podczas bejcowania dość szybko ściera się i blaknie, dlatego zabieg ten warto regularnie powtarzać, odświeżając mebel przy pomocy bejcy w takim samym kolorze.
Jak usunąć z drewna pleśń, grzyba i zacieki?
Aby przywrócić meblom zdrowy, elegancki wygląd, wcale nie musisz posiadać żadnych specjalistycznych środków. Równie skuteczny będzie preparat przygotowany samodzielnie w domowym zaciszu. Szklankę wody dokładnie wymieszaj z łyżeczką olejku z drzewa herbacianego, roztwór przelej do pojemnika z atomizerem, a następnie spryskaj nim pokryty pleśnią lub grzybem mebel. Po upływie trzech dni przetrzyj zabrudzenia lekko zwilżoną szmatką z dodatkiem mydła i dokładnie wytrzyj.
Kluczowe jest jednak usunięcie przyczyny pojawiania się pleśni bądź zagrzybienia oraz prawidłowa pielęgnacja, która nie dopuści do dalszego niszczenia struktury drewna. Jeśli decydujesz się na zakup drewnianych mebli, zaopatrz się od razu w odpowiednie środki do czyszczenia, takie jak olej, wosk czy lakier do drewna. W ten sposób Twoje meble staną się odporniejsze na użytkowanie i będą cieszyć oko pomimo codziennej eksploatacji.
Stylowe drewniane meble mogą zachwycać i inspirować, jeśli zapewnimy im odpowiednią pielęgnację, będą nam służyć przez długie lata. Czy warto inwestować w drewniane meble? Czy wyższa cena nie powinna odstraszać? Absolutnie nie! Każdy, kto ceni sobie jakość i funkcjonalność, powinien postawić na drewno. Dzięki któremu wnętrze stanie się nie tylko funkcjonalne, ale również niezwykle przytulne i designerskie. Atutem mebli z drewna jest również ich uniwersalność. Z powodzeniem wkomponują się w różne stylizacje, tworząc magiczne wnętrze, którego pozazdrości Ci każdy, kto w nim zagości.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Krzesła ogrodowe drewniane | Stoły ogrodowe drewniane | Ławki ogrodowe drewniane | Komplety ogrodowe drewniane |