Pawilony ogrodowe drewniane - kiedy warto kupić?
Każdy pawilon ogrodowy pełni podwójną rolę – dekoracyjną oraz funkcjonalną. Dobrze zaprojektowana oraz zbudowana, a więc wysokiej jakości altanka ogrodowa, stanowi jeden z najbardziej efektownych elementów wystroju jaki ma ogród. Szczególnie atrakcyjne wizualnie są klasyczne domki z drewna.
Pawilon ogrodowy jest zakątkiem umożliwiającym wypoczynek całej rodziny oraz urządzanie przyjęć i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Takiego rodzaju domki ubarwią każdy ogród. Można postawić je samodzielnie lub kupić gotową konstrukcję. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego drewnianego pawilonu ogrodowego? Jaki ogród będzie dla niego właściwy? Jaka powinna być jego cena, aby zapewniał komfort użytkowania i zadowolenie klienta? Jaki wpływ ma na to architektura ogrodowa? Na te pytania odpowiedzi udzielają eksperci Merkury Market.
Pawilon czyli altana
Pawilony i namioty ogrodowe to konstrukcje mające charakter prowizoryczny o prostej i lekkiej budowie. Na ogół pawilony przybierają postać namiotów ogrodowych, osadzonych na metalowych lub drewnianych stelażach. Nie są wyposażone w podłogę i ścianki boczne, zaś dach wykonany jest z materiału. Pawilony są składane w całości, dzięki czemu można składować je w okresie zimowym w garażu czy innym pomieszczeniu. W innej odmianie, pozostawia się na zimę na świeżym powietrzu jedynie samo użebrowanie, zdejmując w celu właściwego zabezpieczenia, materiałowe zadaszenie i zasłony.
Altany ogrodowe mają charakter całoroczny. Dzięki temu są to domki bardziej solidnie zbudowane. Wyposażone są w lity dach wykonany z desek pokrytych często gontem bitumicznym lub dachówką. Ich konstrukcja jest masywniejsza niż pawilonów. Często domek dysponuje podłogą oraz osłonięty jest z boków ścianami. Jest też solidnie osadzony na gruncie i przytwierdzony do niego za pomocą kotew lub murowanych fundamentów. Zapewnia więc lepsze schronienie przed deszczem lub wiatrem.
Wybór drewnianej altany ogrodowej Funkcjonalność i wielkość
Wybór altany ogrodowej uzależniony jest przede wszystkim od funkcji, którą ma pełnić w ogrodzie. Z tym wiąże się wielkość, jaką ma taki domek.
Altana może być wykorzystywana przede wszystkim jako miejsce odpoczynku i relaksu. Jej zadaniem jest także zapewnienie schronienia przed upałem, opadami deszczu i wiatrem. Przyda się jako bawialnia dla dzieci. Jeśli familia składa się z wielu członków, wymiary altany powinny być odpowiednio duże.
Jeśli pełnić ma ona rolę podręcznego składzika na sprzęty, narzędzia i akcesoria ogrodowe, wystarczy, że będzie to pomieszczenie niezbyt wielkie.
Altana ogrodowa może być także używana do spożywania posiłków na świeżym powietrzu, a nawet urządzania przyjęć oraz grillów. Także w tym przypadku powinna ona cechować się odpowiednio obszernymi rozmiarami.
Rodzaje altan drewnianych
Wśród altan drewnianych wyróżnić można dwa typy. Mogą one mieć charakter otwarty lub zamknięty. Te pierwsze to popularne, drewniane budowle o lekkiej konstrukcji, niezaopatrzone w pełne ściany boczne i wyglądające jak wiata. Mogą być też częściowo po bokach odeskowane lub mieć wbudowane pergole. Przy takim rozwiązaniu posadzenie roślin pnących tak, aby oplotły altankę, umożliwi dodanie jej pięknego wyglądu oraz niepowtarzalnego uroku.
Przy konstrukcjach otwartych altanek stosuje się kształty ośmiokątne oraz dziesięciokątne. Do gruntu mogą być przytwierdzone specjalnymi palami bądź przy pomocy kotew. Stanowią niewielkie, ażurowe konstrukcje o pełnej przewiewności, które cechuje prosty montaż. Takie domki ogrodowe nadają się do przechowywania mebli ogrodowych. Mogą być wykorzystywane jako składzik na narzędzia. Zmieszczą się w nich akcesoria ogrodowe.
Altany zamknięte to znacznie większe domki ogrodowe, bardziej skomplikowane w montażu i wykorzystywane do odpoczynku przez cały rok kalendarzowy. Mogą przybrać postać budowli sześciokątnych, ośmiokątnych oraz dziesięciokątnych, posiadających w bocznych ścianach okna. Sposób przytwierdzenia do powierzchni ziemi jest taki sam, jak w przypadku altanek otwartych, choć z uwagi na ciężar konstrukcji, musi być on bardziej solidny. Osadza się je także na murowanych fundamentach. Altany zamknięte mogą zostać wyposażone w system oświetlenia oraz specjalnie dla nich zakupione lub wykonane meble. W większych konstrukcjach stosuje się także system ogrzewania, jak na przykład piec typu koza lub kominek. Tego rodzaju domki mogą pełnić bardziej urozmaicone role od altan typu otwartego. Miejsce noclegu dla gości odwiedzających ogród, jadłodajnia na świeżym powietrzu, ogrodowe pomieszczenie bankietowe – we wszystkich tych rolach duże altany typu zamkniętego sprawdzą się znakomicie.
Drewniana altana w naszym ogrodzie
Najpopularniejszym materiałem z którego buduje się altany ogrodowe jest naturalne drewno. Powodem tego jest kilka niezaprzeczalnych zalet tego materiału. Pierwszą z nich jest uniwersalność drewna jako budulca. Można z niego wykonać domki o każdym kształcie – od prostych, niewielkich i ażurowych altanek otwartych, po skomplikowane konstrukcje przypominające mały dom. Poza tym drewno nadaje całej konstrukcji przytulny, ciepły charakter. Jest też zdrowe, naturalne i zapewnia cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Jedynym minusem konstrukcji drewnianych jest konieczność przeprowadzania ich impregnacji, aby zabezpieczyć je przed działaniem warunków atmosferycznych.
Altana powinna ściśle współgrać z przyjętą dla ogródka aranżacją. Jej kolor nie powinien stanowić jaskrawego przeciwieństwa barwy, jaką zastosowano w innych elementach wystroju jaki ma ogród, takich jak huśtawka, pergola lub stół i meble innego rodzaju. Powinna być dostosowana do nich kształtem i upiększającymi dodatkami. Do jej ozdobienia sprawdzą się akcesoria ogrodowe i inne produkty aranżacyjne, których szeroki wybór możesz znaleźć w naszym sklepie. W ogrodzie urządzonym w klasycznym stylu z całą pewnością nie odnajdzie się altanka wybudowana w nowoczesnym kształcie z licznymi elementami z metalu czy aluminium. Takie domki będą za to w pełni pasować, gdy ogród ma nowoczesny wygląd. Altany dobrze współgrają z atrakcjami w ogrodzie takimi jak oczka wodne lub fontanny ogrodowe.
Cena drewnianej altany ogrodowej
Bardzo ważnym czynnikiem, decydującym o wyborze altany ogrodowej jest jej cena. Ta wiąże się z ściśle z funkcjonalnością oraz wielkością tej budowli. Ogromną rolę odgrywa też wyposażenie jakie mają domki – system oświetlenia czy kominek potrafią wywindować ceny takiego przybytku do bardzo dużego poziomu. Na cenę wpływ ma również producent, wymiar konstrukcji i materiał z którego została wykonana. Jak kształtują się więc ceny drewnianych altan?
Tania drewniana altana ogrodowa
Najtańszym modelem jest tzw. Maciejka, której cena oscyluje wokół 3. 000 zł. Zbudowana jest z drewna świerkowego na planie sześciokąta. Posiada dwie zabudowane ściany oraz dach wyłożony papą bitumiczną. Jej wymiary to: długość – 2, 740 m, szerokość – 2, 36 m, wysokość – 2, 45 m, powierzchnia - 3, 5m2. Taka altana sprawdzi się gdy ogród ma niewielkie rozmiary oraz w przypadku niewielkich rodzin.
Do tańszych modeli należą również altanki kosztujące od 4 do 5 tysięcy złotych. Tu już są osiągalne większe konstrukcje, bardziej skomplikowane pod względem budowy. W tej cenie dostępne są też mniej wyszukane altanki typu zamkniętego.
Pawilony ogrodowe drewniane w średniej cenie
Za sześć do dziewięciu tysięcy złotych nabędzie się altanki typu zamkniętego o większych rozmiarach, wyposażone w okna oraz bardziej wyszukane estetycznie. Aby je pomieścić potrzebny jest większy ogród.
Drewniana altana ogrodowa dla wymagających
Bardziej wymagający i zasobniejsi właściciele ogrodów mogą sięgnąć po modele w cenach ponad 10 tysięcy złotych. Ten rodzaj altan przyjmuje już znaczne rozmiary, dzięki czemu zdecydowanie wzrasta katalog ich zastosowań. Są one znacznie staranniej i solidniej wykonane od budowli z poprzedniego przedziału cenowego.
Eleganckie pawilony ogrodowe z drewna
Powyżej ceny 15 tysięcy złotych kupi się już prawdziwe domki ogrodowe, wyposażone w nie tylko w drzwi i okna, a nawet w różne pomieszczenia. Od fantazji i potrzeb właściciela zależy jaki będzie ostateczny koszt takiej altany. Zarówno rozmiar, jak i dodatkowe wyposażenie przybrać mogą wręcz nieograniczone postacie, a ich jedyną granicą jest zasobność portfela inwestora.
Podsumowanie
Drewniane altany ogrodowe stanowią jeden z najważniejszych elementów ogrodu. Styl w jakim jest zbudowana wpływa na cały charakter jego wystroju. Z tego względu wybór właściwego modelu altany powinien być dokonany z dużą rozwagą i po zastosowaniu właściwych kryteriów selekcji.
Mamy nadzieję, że ten artykuł przyczyni się do dokonania wyboru takiego modelu altany, który będzie służył wiele lat, zapewniając komfort użytkowania i ciesząc oko swoją estetyką. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą produktów, które ozdobią ogród, jakie ma w ofercie sklep Merkury Market. Korzystając z naszej usługi, z pewnością będziesz zadowolony i znajdziesz najlepszy drewniany domek dla siebie.