Panele winylowe na ścianę - zalety, wady, inspiracje
Panele winylowe to nowoczesne połączenie linoleum i wykładziny PCV, dostępne w wygodnej i wytrzymałej formie. Nazywane są także płytkami lub panelami LVT (Luxury Vinyl Tiles) – luksusowymi płytkami winylowymi do wnętrz. Różne rodzaje wzorów paneli doskonale imitują naturalne drewno, kamień lub ceramikę, stając się prostym w montażu sposobem wykończenia podłóg i ścian. Panele winylowe sprawdzą się w salonach, pokojach i przedpokojach, pozwalając na zaaranżowanie przytulnych wnętrz i stylowych przestrzeni.
Panel winylowy na ścianę - montaż krok po kroku
Montaż paneli winylowych na ścianie nie jest trudny – do wyboru są trzy metody: panele samoprzylepne, na zatrzask i na klej. Bez problemu można położyć panele winylowe na zastanym podłożu, o ile tylko jest równe. Zastanych kafli w łazience nie trzeba dodatkowo przygotowywać. Panele montuje się do ściany za pomocą kleju montażowego dedykowanego panelom. Panele LVT na ścianę pozwalają na docinanie nożykiem do wykładzin do potrzebnego kształtu i rozmiaru.
Po ułożeniu tworzą równą, estetyczną i wytrzymałą powierzchnię. Wybierając panele winylowe do wykończenia ścian, należy pamiętać, że dedykowane są do pomieszczeń suchych i wnętrz z dobrą wentylacją. Pomimo że są wodoodporne, należy ostrożnie układać je w łazience: pod prysznicem i dookoła wanny, ponieważ kontakt z wodą może wnikać pod ich powierzchnię przez łączenie paneli.
Pomocne są dedykowane panelom winylowym fugi i lakiery zabezpieczające płytki podłogowe, można także zabezpieczyć je szybą. Winylowe panele na ścianę nie powinny być także montowane w pobliżu kuchenek, piekarników i piecyków w kuchni.
Właściwości paneli winylowych
Winylowe panele dostępne są w trzech rodzajach:
- na płycie nośnej HDF, które wizualnie wyglądają na laminat. Mają grubość 10 mm i wykorzystuje się je do układania na podłodze pływającej;
- na płycie nośnej SPC, tak zwane twarde winyle z kompozytu kamienno-polimerowego. Są wyjątkowo wytrzymałe;
- winyle lite – o grubości 5 mm, montowane jako panele samoklejące, tradycyjne klejone do podłoża lub jako panele montowane na zatrzask.
Wszystkie panele winylowe na ścianie są odporne na wilgoć, łatwe w utrzymaniu czystości i wykazują właściwości antystatyczne, co czyni z nich materiał idealny dla alergików. Informacje o ich składzie wyraźnie mówią, że nie ma plastyfikatorów i utrudniają rozwój bakterii. Ponieważ płytki i płyty winylowe są plamoodporne i niepodatne na zabrudzenia, sprawdzą się do łazienki, w pokojach dziecięcych, jadalniach czy korytarzach. Zabrudzenia nie wnikają w panele, przez co ryzyko puchnięcia i odkształcania paneli jest zminimalizowane. W ten sposób można uniknąć mało estetycznego „palcowania” ścian w okolicy włączników świateł lub półek na buty. Zabezpieczą także ściany przed porysowaniem. Są ciepłe w dotyku, dlatego warto montować je na ścianach, przy których ustawione są łóżka – zapewnią przyjemny sen. Panele winylowe składają się z kilku warstw, dzięki temu doskonale tłumią odgłosy i wyciszają pomieszczenia.
Do ich pielęgnacji nie są wymagane specjalistyczne środki myjące – doskonale sprawdzi się delikatny detergent lub bardziej ekologiczny ocet jabłkowy. Wystarczy ścianę wykończoną panelem winylowym przetrzeć wilgotną ściereczką. Inaczej niż panele podłogowe laminowane, płytki winylowe nie wydają dźwięku stukania w czasie chodzenia po domu. Miękkość struktury winylu jest komfortowa dla stawów osób użytkujących podłogę. Szybki montaż pozwala na ekspresowe dokonanie metamorfozy wnętrz.
Gdzie montować panele winylowe?
Uniwersalność paneli winylowych sprawia, że można je montować w większości wnętrz i na różnych podkładach podłogowych. Materiał ma wysoką wytrzymałość, przez co dobrze wyglądają zarówno w domach i mieszkaniach, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Sprawdzą się w wiatrołapach, przedpokojach oraz w pomieszczeniach gospodarczych. Nadają do układania w łazience i kuchni. Z powodzeniem można układać je zarówno na podłogę w łazience, w kuchniach, jak i pokojach. Są komfortowe w czasie chodzenia na boso i dziecięcych zabaw na podłodze.
Zamontowanie płytek winylowych w sypialni dobrze ją wygłuszy. Panele winylowe zamontowane na ścianie wprowadzą do każdego wnętrza przytulny charakter oraz ciepły, a jednocześnie nowoczesny wystrój. Panele imitujące drewno pasują do wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym i skandynawskim - wprowadzą elementy drewna, z kolei płytki o strukturze marmuru lub mające ciemny kolor będą odpowiednie do wnętrz w stylu glamour.
Panele winylowe LVT położone na ścianach łazienki lub kuchni ułatwią utrzymanie pomieszczeń i wnętrz w czystości, obniżą także koszt glazury i montażu płytek.
Podłoga winylowa - cena
Podłogi winylowe mają zróżnicowane ceny, zależna od kilku czynników. Wpływ na cenę może mieć między innymi rozmiar i kolor panelu. Nie bez znaczenia jest także liczba lameli, czyli struktury imitującej jednolitą warstwę drzewną na panele i deski. System montażu paneli, ich warstwa ścieralna oraz grubość paneli także ma znaczenie. Cena paneli z winylu zależy także od rodzaju płyty i paneli, możliwości montowania oraz ilości paneli winylowych w jednym opakowaniu.
Do ceny podłogi winylowej należy dodać także ewentualną cenę posadzki samopoziomującej, podkłady pod panele do wnętrz oraz kleju montażowego, dodatkowe żądania dostępu nie są wymagane. Miejsce łączenia podłogi winylowej można wykończyć preparatami uszczelniającymi, specjalną fugą lub lakierem zabezpieczającym. Dostępne są także listwy podłogowe i akcesoria wykończeniowe.
Układanie paneli winylowych
Powierzchnia, na której układane będą panele winylowe, powinna zostać odpowiednio przygotowana – nierówności muszą być zminimalizowane do mniej niż 3 milimetrów. Płaszczyzna musi być także czysta i całkowicie sucha. Przed rozpoczęciem układania paneli winylowych należy pozostawić je w pomieszczeniu na około 48 godzin, aby się zaaklimatyzowały do wnętrz. Warto zadbać, aby temperatura pomieszczenia nie była niższa niż 18⁰C, a wilgotność wnętrz na poziomie 50-70%. Panele powinny pozostać w oryginalnych opakowaniach.
Jeśli panele winylowe mają być układane na podłodze, należy rozłożyć na podłożu folię paroizolacyjną i folię izolacyjną akustyczną. Panele układa się od tylnego, lewego rogu pomieszczenia, równolegle do kąta, pod którym padają promienie słoneczne, dzięki temu miejsca łączenia nie były wyeksponowane. Wykorzystać można także akcesoria wykończeniowe drewniane.
Układanie paneli winylowych we wnętrzu może odbywać się jedną z trzech metod:
- klejenie - panel dokładnie pokrywany jest klejem, a następnie dociskany do podłoża. Po wyschnięciu kleju powierzchnię podłogi można przewalcować wałkiem dociskowym, aby wyrównać ewentualne nierówności;
- na zatrzask – panele łączy się przez docisk i charakterystyczne kliknięcie. Jest to metoda bezklejowa, wymagająca pozostawienia szczeliny dylatacyjnej;
- samoprzylepne – panele mocowane są bezpośrednio do podłoża. Wszystkie elementy są połączone z deską pierwszą.
Decydując się na położenie paneli winylowych na ścianach w łazience, warto zadbać, aby miały one inny wzór, niż panele na podłodze. W ten sposób uniknie się wizualnego zmniejszenia wnętrza. O wiele lepiej sprawdzi się przeniesienie wzoru paneli z podłogi na jedną ze ścian lub jej fragment. Takie rozwiązanie warto zastosować w sypialni i ozdobieniu wnętrz panelami ściany za łóżkiem. W salonach dobrze wygląda powielenie płytki z paneli podłogowych na ścianie z telewizorem lub ściance mulitmedialnej. Panele można także układać we wzory - to rozwiązanie pasuje także do małej łazienki.
Podłoga winylowa zalety i wady
Panele winylowe mają wiele zalet, które zauważalne są już na etapie ich zakupu – dostępny jest szeroki wybór podłóg winylowych do wnętrz, przy czym są zdecydowanie tańsze niż podłogi drewniane i kamienne. Kolejne zalety poznaje się w czasie montażu podłogi, który jest wyjątkowo łatwy i szybki. Jest to także montaż stosunkowo czysty, dom nie wymaga specjalnego zabezpieczenia.
Jednak najwięcej zalet podłogi winylowej można zauważyć w czasie jej użytkowania:
- Jest bardzo żywotna, trwała i odporna na zabrudzenia. Do utrzymania jej w czystości wystarczy przemywanie delikatnym detergentem oraz regularne odkurzanie wnętrz. Panele charakteryzują się właściwościami nieprzyciągającymi kurzu, przez co są polecane dla alergików.
- Winyl jest wodoodporny, można go kłaść na ogrzewanie podłogowe, ponieważ dobrze przewodzi ciepło. W użyciu nie jest tak zimny i twardy jak tradycyjne podłoga z gresu lub terakoty. Podłoga z winylu będzie mieć temperaturę zbliżoną jak podłogi drewniane. Sprawia, że dom lub mieszkanie ma przytulny wygląd.
Wśród niewielu wad podłóg z paneli winylowych możemy wymienić:
- mało ekologiczne rozwiązanie pod względem aranżacji wnętrz, ponieważ winyli nie możemy poddawać recyklingowi,
- wymaganą twardą płytę nośną – jednak bronią się możliwością położenia ich na zastaną już, równą podłogę z PVC, laminatu lub płytek,
- trudności w usunięciu z podłoża i wnętrz (w przypadku paneli klejonych).
1. Czy wszystkie panele winylowe można kłaść na zastane płyty?
Tak, pod warunkiem, że podłoże jest równe i twarde.
2. Czy panele winylowe można położyć na podłogę w domu, w którym przebywają zwierzęta?
Tak, ponieważ panele winylowe są bardzo trwałe. Ewentualne rysy można usunąć olejkiem jojoba, wcieranym w uszkodzone miejsce.
3. Czy panele winylowe można montować na tarasach i balkonach?
Nie, panele winylowe rekomendowane są do montażu wewnątrz pomieszczeń.