Panele winylowe na płytki ceramiczne, czy to dobre rozwiązanie? Podpowiadamy!
Podłoga w naszym mieszkaniu bądź domu powinna nie tylko estetycznie wyglądać, ale również być praktyczna w codziennym użytkowaniu. Jeśli więc uznamy, że nadszedł czas na remont, warto poszukać rozwiązania, które posłuży nam jak najdłużej i mimo upływu lat nadal będzie cieszyć oko. Nie zawsze musi wiązać się to z dużym nakładem czasu i pracy oraz odczuwalnym odchudzeniem portfela. Podpowiadamy, jak tanio, szybko i przede wszystkim samodzielnie odmienić swoje wnętrze, aby dostosować je do własnego stylu, tworząc przy tym gustowną przestrzeń.
Czym są panele winylowe?
Panele podłogowe winylowe LVT (Luxury Vinyl Tiles) to stosunkowe nowe rozwiązanie na polskim rynku, nie bez powodu cieszące się rosnącą popularnością. Ze względu na znaczną wytrzymałość panele winylowe można zastosować w miejscach, w których podłoga jest narażona na większą eksploatację, na przykład w przedpokoju. Dzięki zawartości sprężystego winylu lepiej znoszą obciążenia niż laminowane panele na podłogi. Panele te świetnie sprawdzą się także na podłodze w kuchniach i łazienkach – dzięki temu, że winyl jest odporny na wilgoć nie puchną i nie odkształcają się pod wpływem wody.
Dostępna w sklepach oferta płytek winylowych zaskakuje swoją różnorodnością. Wykonana przy ich użyciu podłoga może z powodzeniem imitować kamień, jak również panele i deski. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, wybieramy odpowiedni kształt, fakturę i kolor. Możliwość wiernego odwzorowania wyglądu materiałów naturalnych wynika z zastosowania do budowy paneli winylowych warstwy fotograficznej (dekoracyjnej), pokrytej wzorem do złudzenia przypominającym drewniane deski podłogowe lub kamienną posadzkę.
Panele winylowe jako nowa podłoga
Wymiana starej podłogi w mieszkaniu to doskonały sposób na nadanie wnętrzu nowego wyrazu oraz zaprojektowanie go w taki sposób, aby wpisywało się w naszą ulubioną stylistykę. Również kupno nowego mieszkania często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu. Jeszcze niedawno sporą część podłóg w polskich domach pokrywały bardzo popularne ze względu na swoją trwałość posadzki z ceramiki. Obecnie, kafelki powoli są wypierane przez inne, równie funkcjonalne, ale bardziej designerskie rozwiązania, takie jak panele winylowe, z którymi świetnie komponują się drewniane akcesoria wykończeniowe. Czy jednak położenie ich jest możliwe bez wcześniejszego skucia płytek? Jak najbardziej, wystarczy odpowiednio przygotować podłoże. Co więcej, nową podłogę z LVT możesz wykonać samodzielnie, oczywiście pod warunkiem, że najpierw zbierzesz potrzebne informacje i przygotujesz się na ewentualne trudności podczas układania paneli.
Najczęstsze problemy
Montaż paneli z winylu nie wymaga od nas doświadczenia, niepotrzebne są również żadne specjalne akcesoria montażowe do podłóg. Nie oznacza to jednak, że nie należy spodziewać się żadnych przeszkód. Największym wyzwaniem jest dopasowanie poziomu nowej podłogi do poziomu powierzchni pozostałych pomieszczeń. W tym celu można wykonać nadlewkę, przewiercić do podłogi płytę MDF lub sięgnąć po tak zwany ćwierćwałek, który delikatnie zamaskuje różnicę poziomów.
Aby panele winylowe nie uległy wypaczeniu, poza odpowiednim przygotowaniem podłoża warto również pamiętać o aklimatyzacji, czyli pozostawić je w remontowanym pomieszczeniu na minimum 24 godziny. Bardzo ważny jest również wybór właściwego podkładu oraz samych paneli – jeśli dokonamy nieprzemyślanego zakupu, możemy mieć kłopot z ułożeniem podłogi winylowej w estetyczny sposób.
Prawidłowe przygotowanie podłoża
To, czy odpowiednio zamontujemy panele winylowe, zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki sposób przygotujemy podłoże. Powierzchnia bazowa powinna być idealnie gładka, w przeciwnym razie wszelkie nierówności będziemy nie tylko widzieć, ale także odczuwać, chodząc po podłodze. Wynika to z budowy i właściwości płytek LVT, które są bardzo cienkie i elastyczne. Często stosuje się więc wylewkę samopoziomującą, która niweluje wgłębienia i skutecznie wyrównuje grunt pod podłogi winylowe. Jeśli zdecydujemy się na panele winylowe samoprzylepne, zalecane jest także użycie specjalnego podkładu, zwiększającego przyczepność paneli do podłoża i zapobiegającego ich ślizganiu się. Co więcej, aby podłoga winylowa wyglądała dobrze, musimy pamiętać o usunięciu wszelkiego kurzu, brudu i zanieczyszczeń, aby nie osłabić działania kleju.
Porównanie technik montażu paneli winylowych
Oprócz popularnych paneli samoprzylepnych można również wybrać jedną z dwóch pozostałych metod montażu – przy użyciu kleju lub systemu zatrzaskowego. To, jaka podłoga winylowa będzie optymalna do naszego wnętrza, zależy od indywidualnych preferencji i rodzaju powierzchni bazowej.
Płytki winylowe z mechanizmem zatrzaskowym instaluje się bez użycia kleju, a poszczególne elementy łączy się ze sobą na tak zwany click. Ich niewątpliwą zaletą (pod warunkiem, że zostały wzmocnione płytą nośną HDF) jest możliwość łatwego montażu również na nierównych powierzchniach, w tym płytkach ceramicznych. Dodatkowo, zwykle posiadają one warstwę izolacji akustycznej, wykonanej z korka, który tłumi hałasy i zwiększa komfort chodzenia. W łazienkach, warto pamiętać o dodatkowej warstwie uszczelniającej, aby uchronić płytę nośną przed szkodliwym działaniem wilgoci.
W przypadku klejonych podłóg LVT montaż jest nieco bardziej skomplikowany i wymaga szczególnej precyzji oraz koncentracji. Zbyt mała ilość kleju nie zapewni odpowiedniej stabilności, z kolei zbyt duża jego warstwa stworzy nierówności, z powodu których panele będą wyglądały nieestetycznie. Z tą techniką również możemy poradzić sobie samodzielnie, jednak jeśli nie czujemy się pewnie, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który zatroszczy się o naszą podłogę.
Montaż paneli winylowych na płytkach – krok po kroku
Jeśli masz w planach montaż podłóg winylowych, skorzystaj z naszej instrukcji w pigułce:
- Zanim położysz panele, wyrównaj wszelkie nierówności starej podłogi, a następnie dokładnie oczyść ją z wszelkich zabrudzeń i poczekaj aż wyschnie.
- Rozłóż podkład pod panele, dociskając go jak najbliżej ściany i dotnij zbędne fragmenty za pomocą nożyka.
- Zaplanuj rozkład płytek winylowych oraz, w przypadku takiej konieczności, narysuj na nich linie cięcia.
- Zdejmij z podkładu folię zabezpieczającą i rozpocznij pracę z panelami, zachowując szczególną ostrożność przy pierwszym rzędzie.
- Płytki ułóż w taki sposób, aby zachować kilkumilimetrową szczelinę dylatacyjną przy ścianie.
- Przymocuj listwy podłogowe i akcesoria wykończeniowe i ciesz się odmienionym wyglądem swojego wnętrza!