Panele tapicerowane - sprawdzony pomysł na zagłówek łóżka
Sypialnia to miejsce służące do odpoczynku po ciężkim dniu, nasz azyl, w którym odprężamy się i zapominamy o problemach. Aby ta prywatna przestrzeń dobrze spełniała swoją rolę, powinna być jednak odpowiednio zaaranżowana – przede wszystkim przytulna i miła dla oka. W jaki sposób stworzyć w sypialni efektowny i sprzyjający relaksowi wystrój? Jednym ze sposobów jest montaż u wezgłowia łóżka tapicerowanego zagłówka.
W tym artykule:
1. Dlaczego warto mieć tapicerowany zagłówek do łóżka?
2. Ścienne panele tapicerowane - jakie są możliwości i czym kierować się przy ich wyborze?
3. Tapicerowany zagłówek na ścianie nad łóżkiem - do jakiego wnętrza pasuje?
4. Jak zrobić tapicerowany zagłówek do łóżka?
5. Jak czyścić tapicerowany zagłówek łóżka?
Dlaczego warto mieć tapicerowany zagłówek do łóżka?
Zagłówek, inaczej wezgłowie łóżka, może stanowić przedłużenie ramy lub niezależną całość montowaną do ściany. Do wyboru są przeróżne okładziny ścienne sprawdzające się w roli zagłówka, między innymi boazeria drewniana, lamele ścienne, panele winylowe czy konstrukcje z płyt MDF lub palet, ale to właśnie panele tapicerowane cieszą się obecnie największą popularnością.
Zagłówki tapicerowane nie tylko podnoszą estetykę wnętrza i pozwalają na jego szybką metamorfozę, ale mają także praktyczne zastosowane. Chronią ścianę przed zabrudzeniami i wycieraniem się, a jednocześnie izolują domowników od zimnej powierzchni. Miłe i miękkie w dotyku, służą również jako oparcie dla pleców, zapewniając komfortowy wypoczynek w pozycji siedzącej, jeśli na przykład chcemy poczytać w łóżku książkę, wypić poranną kawę lub zjeść śniadanie. Panele tapicerowane stanowią także zaporę dla poduszek, uniemożliwiając im spadnięcie na podłogę, o ile mebel nie jest dosunięty do ściany. Co więcej, świetnie sprawdzają się położone przy łóżku w pokoju dziecka, które wiercąc się przez sen mogłoby sobie nabić guza.
Ścienne panele tapicerowane - jakie są możliwości i czym kierować się przy ich wyborze?
Bardzo modne są obecnie tak zwane łóżka kontynentalne, w których obity jest zarówno zagłówek, jak i ramy łóżka. Mają one jednak dość wysoką cenę, więc wiele osób zamiast na gotowe łóżko kontynentalne do sypialni, decyduje się na samą drewnianą ramę oraz udekorowanie ściany u wezgłowia we własnym zakresie. Do zrobienia miękkiego i stylowego zagłówka najłatwiej jest wykorzystać gotowy produkt, taki jak tapicerowane panele ścienne. Jeśli nie znajdziesz nic odpowiedniego w sklepach, możesz też złożyć u producenta indywidualne zamówienie.
Oferta paneli tapicerowanych na ścianę za łóżkiem jest bardzo szeroka – do wyboru są różne rozmiary, kolory, rodzaje tkaniny oraz sposoby wykończenia. Nowy zagłówek może być zarówno konstrukcją jednoczęściową, jak i modułową. Ten drugi wariant daje znacznie większą swobodę w zaaranżowaniu przestrzeni wypoczynkowej w sypialni i pozwala na stworzenie całkowicie unikalnej kompozycji.
Zagłówek zazwyczaj jest szerokości ramy łóżka do sypialni, ale może też sięgać do sufitu - nie ma jednej odpowiedniej wysokości. Zagłówki modułowe najczęściej mają jednolity kolor i kwadratowy lub prostokątny kształt, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać panele w kilku kolorach i ułożyć z nich wzór, którego nie będzie miał nikt inny. Wszystko zależy od tego, czy chcesz, aby zagłówek był jedynie dopełnieniem już istniejącej aranżacji czy głównym elementem wystroju sypialni.
Wybierając panele ścienne, warto zwrócić uwagę na rodzaj użytego do ich obicia materiału. W dużej mierze to właśnie od tkaniny zależy, czy tapicerowane wezgłowie będzie ciepłe i miłe w dotyku oraz łatwe w czyszczeniu. Warto wiedzieć, że nie każdy materiał nadaje się dla alergika - w przypadku osób uczulonych najlepiej sprawdzi się tworzywo, które posiada właściwości antyelektrostatyczne.
Tapicerowany zagłówek na ścianie nad łóżkiem - do jakiego wnętrza pasuje?
Łóżka z tapicerowanym zagłówkiem będą pięknie prezentować się w każdym wnętrzu, bez względu na to, w jakim stylu został urządzony pokój dzienny czy sypialnia.
Tapicerowany, miękki zagłówek dodaje wnętrzu elegancji, więc jest jednym z ulubionych rozwiązań aranżacyjnych amatorów stylu glamour. Aby sypialnia wyglądała po królewsku, warto postawić na ozdobne przeszycia lub pikowania oraz połyskujący welur. Dopełnieniem aranżacji mogą być na przykład stoliki nocne z kryształowymi uchwytami lub duże lustro ścienne w złotej ramie.
Przy pomocy materiałowego zagłówka na ścianie z łatwością można też ożywić sypialnię o minimalistycznym wystroju. Wystarczy wybrać modny, wyrazisty kolor tkaniny (na przykład butelkową lub szmaragdową zieleń), a wokół wezgłowia zastosować oświetlenie led lub zamocować po bokach dodatkowe półki czy szafki na niebanalne dekoracje.
Do sypialni w stylu skandynawskim najczęściej wybierane jest drewniane wezgłowie, ale równie przytulnie i ekologicznie będzie wyglądać zagłówek obity naturalnymi materiałami w kolorze ziemi, takimi jak bawełna czy len. Do tego typu zagłówków doskonale pasują plecione kwietniki z roślinami doniczkowymi oraz dekoracje z drewna czy wikliny.
Przykłady można mnożyć. Za każdym razem efekt będzie ten sam - tapicerowane wezgłowie sprawi, że wnętrze będzie zachęcać do wypoczynku, a jednocześnie nabierze oryginalnego charakteru.
Jak zrobić tapicerowany zagłówek do łóżka?
Wykonanie zagłówka nie jest zadaniem trudnym ani czasochłonnym. Jeśli więc jesteś w stanie wygospodarować wolną chwilę, możesz bez obaw podjąć się tego wyzwania, dzięki czemu sporo zaoszczędzisz i zyskasz dokładnie takie wezgłowie, na jakim Ci zależy. Jest to także optymalne rozwiązanie, jeśli masz już samo łóżko i chcesz nadać mu ciekawszy wygląd lub jeśli ściana za łóżkiem jest bardzo niska lub skośna, więc ciężko będzie znaleźć gotowy panel o odpowiednim kształcie.
Zanim przystąpisz do pracy przygotuj sobie akcesoria, produkty i materiały, z których wykonasz wygodny zagłówek tapicerowany do swojej sypialni:
- deseczki lub płyty MDF o wybranej wielkości
- kawałki gąbki tapicerskiej docięte do rozmiaru płyt
- tkaninę, którą użyjesz do tapicerowania
- piankę tapicerską
- klej montażowy
- watolinę
- taker
- W pierwszej kolejności do przygotowanych wcześniej płyt MDF za pomocą kleju montażowego przyklej przycięte na wymiar kawałki gąbki.
- Każdą z płyt starannie owiń watoliną, którą od niewidocznej strony przymocujesz takerem. Jeśli zależy Ci na bardzo miękkim zagłówku, użyj kilku warstw watoliny.
- W taki sam sposób jak watolinę przytwierdź do płyt tkaninę tapicerską, starając się równo ją naciągnąć, aby nie powstały nieestetyczne marszczenia.
- Panele przyklej do ściany, stosując wybrany sposób montażu - na klej lub taśmy na rzep.
- Na koniec dokup pasującą narzutę i kilka ozdobnych poduszek. Gotowe!
Jak czyścić tapicerowany zagłówek łóżka?
Panele ścienne obite tkaniną czyści się tak samo jak meble tapicerowane. Najważniejsze jest regularne ich odkurzanie, najlepiej ręcznym odkurzaczem z odpowiednią końcówką, która dotrze we wszystkie szczeliny. Od czasu do czasu (co najmniej raz w roku) należy materiał gruntownie odświeżyć, kierując się wytycznymi od producenta – inaczej czyści się skórę naturalną, a inaczej tkaninę poliestrową. Jeśli obawiasz się, że na wezgłowiu łóżka zostaną zacieki lub ulegnie ono odbarwieniu, możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Meble do sypialni Jacky | Meble do sypialni Livorno Szare | Meble do sypialni Jakobina |