Panele szklane do kuchni — poznaj zalety i wady tego rozwiązania!
Panele szklane w kuchni są od jakiegoś czasu najpopularniejszą formą dekoracji ścian w nowoczesnych kuchniach. Coraz częściej tradycyjne kafelki oraz drobne mozaiki na ścianach, zastępuje się właśnie takimi panelami kuchennymi. Dekoratorzy wnętrz również zauważają mnogość ich zalet zarówno wizualnych jak i funkcjonalnych. W nowoczesnych aranżacjach przy jednokolorowych stonowanych meblach to właśnie panel szklany może być dominującym elementem dekoracji pomieszczenia kuchennego. Oczywiście z powodzeniem takie płytki szklane można zastosować w każdym stylu, wystarczy tylko odpowiednio dobrać motyw czy wzór, który dopasowujesz do aktualnego wystroju kuchni i jadalni. Panele dekoracyjne są dzięki temu bardzo uniwersalne i świetnie odnajdują się w kuchni tak designerskiej, jak i w stylu vintage, skandynawskim, prowansalskim oraz tradycyjnym. Czym jest panel szklany? Jakie są zalety i wady jego zastosowania? Jak montować i gdzie sprawdzi się najlepiej? Na te pytania odpowiem Ci w tym artykule!
W tym artykule:
2. Gdzie i jak się je montuje?
3. Panel szklany do kuchni – poznaj zalety tego rozwiązania
4. Wady paneli szklanych do kuchni
5. Szkło hartowane do kuchni odmieni jej wygląd
Co to są panele szklane?
Wybór panelu w postaci fototapety, we wzory, lub całkiem jednokolorowego do kuchni to wyjątkowa dekoracja oraz funkcjonalne wykończenie ściany. Panele szklane do kuchni od płytek różnią się przede wszystkim materiałem wykonania. Wykonane są one najczęściej ze szkła hartowanego, a wybrany wzór podkreśla design kuchni. Płytki ścienne ceramiczne zaś powstają z połączenia piasku, gliny oraz talku. Panele doskonale zastępują płytki montowane pomiędzy blatem roboczym, a szafkami. Są też znacznie większe niż kafelki, chociaż wielkość elementów dobrać możesz według własnych upodobań. Bardzo estetyczne wzbogacają wystrój całego pomieszczenia, zdobiąc kuchnię, a także chroniąc ścianę przed nieuniknionymi zabrudzeniami, które powstają podczas gotowania. Cena paneli ze szkła hartowanego nie jest mocno wygórowana, ale zależy to w szczególności od rodzaju powierzchni, na której będą montowane w Twojej kuchni.
Gdzie i jak się je montuje?
Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie ścian oraz ich wykończenie, zwłaszcza w przypadku, kiedy pomieszczenie narażone jest na zwiększoną wilgoć oraz zabrudzenia. Szkło hartowane jest idealnym rozwiązaniem we wszystkich tych miejscach, gdzie trudno utrzymać czystość. Panele dekoracyjne do kuchni możesz zastosować dosłownie wszędzie, jeśli tylko masz pomysł. Ich użycie nie ogranicza się tylko do łazienki, czy kuchni, ale to właśnie tam bez wątpienia są najczęściej montowane.
Przestrzenią, która najszybciej się brudzi, jest miejsce pomiędzy szafkami górnymi i dolnymi, zwłaszcza tuż obok płyty grzewczej. Szkło nad blatem roboczym w kuchni będzie doskonałą ochroną przed osiadaniem kurzu i tłuszczu, stanowiąc dodatkowo niebanalną dekorację wnętrza na długie lata.
Polecany artykuł: Funkcjonalne płytki na taras i balkon - jakie wybrać? Podpowiadamy!
Panele szklane do kuchni bez problemu można przykleić, czy przykręcić i jest to bardzo proste. Najprostszą metodą jednak jest użycie kleju. Najlepiej, gdy są one hartowane, a grubość takiego panelu powinna mieć co najmniej 4 mm. Przyklejenie paneli zabezpieczy dodatkowo przed powstawaniem szczelin pomiędzy łączonymi powierzchniami. Jest to trwały, a zarazem szybki sposób montażu, jednak proces schnięcia trwa około dwóch dób. Do klejenia paneli służą dostępne na rynku kleje bezrozpuszczalnikowe do szkła oraz luster. Możesz zastosować też listwy do płytek, profile wykończeniowe. Panele szklane na ścianę do kuchni można też przykręcić, jednak ta metoda jest przeznaczona tylko do paneli przezroczystych. Wadą przykręcania panelu jest wymagana odległość od ściany tj. 2 do 7 cm od pionowej powierzchni. Rozwiązanie to jednak umożliwia zakrycie rur i oświetlenia.
Panel szklany do kuchni – poznaj zalety tego rozwiązania
Dlaczego panele szklane są dobrym rozwiązaniem do kuchni? Zarówno produkty z grafiką i nadrukiem własnego zdjęcia, jak i lacobele wyróżniają się gładką powierzchnią i brakiem fug, które występują przy użyciu tradycyjnych płytek. Brak fug sprawia, że kuchnia jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Wystarczy tylko wilgotna szmatka czy ręcznik papierowy oraz lekki detergent, który pozwoli usunąć tłuste plamy. Powierzchnię możesz przetrzeć wilgotną ściereczką, a potem wytrzeć do sucha. Jeśli szklane panele będą miały silniejsze zabrudzenia, to namocz zanieczyszczenia, a potem poczekaj, aż detergent zacznie działać. Nie wolno usuwać zabrudzeń ostrą gąbką, gdyż jej zastosowanie może uszkodzić oraz zarysować powierzchnię produktów. Łatwość utrzymania w czystości, jaką charakteryzują się płytki szklane do kuchni, jest ogromnym plusem.
Wysoka odporność na wilgoć oraz wysoką temperaturę w przypadku produktów hartowanych, sprawia, że panele szklane do kuchni można montować w dowolnym miejscu, zarówno nad blatem mebli, jak i za kuchenką — nawet gazową, czy przy zlewie. Szkło hartowane, jakiego używa się w produkcji paneli, odporne jest na zarysowania oraz zniszczenia mechaniczne. Jest to rozwiązanie niezwykle funkcjonalne, a kuchnia i ściana bez wątpienia zyska na szkle.
Polecany artykuł: Jak wybrać najodpowiedniejsze płytki tarasowe antypoślizgowe?
Marząc o wyjątkowym oraz oryginalnym rozwiązaniu płytki szklane nad blatem w kuchni będą świetnym wyborem. Dostępność kolorystyczna w ofercie sklepów jest ogromna. Można samemu wybrać dowolny motyw, przygotować wybraną grafikę, własne zdjęcie, lub wykorzystać dostępne wzory z grafiką, która zostanie umieszczona na wewnętrznej powierzchni szkła. Uzyskasz w ten sposób wykończenie kuchni dające jedyny i niepowtarzalny efekt. Ściana wzbogacona o te produkty, łatwe w czyszczeniu będzie nie tylko efektownie się prezentować, ale będzie też praktyczna.
Szklane panele możesz bez większego problemu zamontować samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni klej. Sam montaż przebiega wyjątkowo szybko i jest niezwykle prosty. Można wspomóc się specjalnie przeznaczonymi do tego celu uchwytami, które skracają czas pracy.
Wady paneli szklanych do kuchni
Panele szklane do kuchni poza wieloma zaletami posiadają też drobne wady. Jest to materiał odpowiedni dla osób na bieżąco utrzymujących porządek w kuchni. Szkło jest łatwe do czyszczenia, ale też łatwo ulega zapryskaniu i zabrudzeniu. Zacieki, odciski palców, krople wody oraz tłuste plamy mogą popsuć nienaganny efekt wizualny. Z łatwością jednak można poradzić sobie z takim problemem, nakładając na powierzchnię folię propylenową, minimalizującą powstawanie zabrudzeń.
Szkło hartowane do kuchni odmieni jej wygląd
Kuchenne panele szklane nadają niewątpliwie zarówno do kuchni małych oraz ciasnych, jak i do wielkich przestrzeni. Najchętniej obecnie wybierane są dla paneli szklanych motywy owocowe, warzywne, zioła, kawa, herbata, a także szeroko pojęta natura oraz krajobrazy. Pięknie prezentują się motywy traw, krajobrazów, kwiatów, pejzaży, pól lawendy. W nowoczesnych kuchniach dobrze komponują się panoramy miast, kosmosu, abstrakcji, betonu, marmuru oraz wzory efektów 3D. Panele szklane sprawdzą się w każdej kuchni. Lacobel jest najlepszą alternatywą dla tradycyjnych kafelek. Jeśli więc szukasz wyjątkowych rozwiązań do kuchni, postaw na bardzo modne wzory na szkle.
ZAINSPIRUJ SIĘ!