Oświetlenie w pokoju ucznia - pomyśl o nim już dziś!
Przygotowanie pokoju dla dziecka uczącego się wymaga nie tylko wyposażenia go w odpowiednie sprzęty jak biurko, czy krzesło z regulowaną wysokością. Równie ważnym elementem jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie, gdyż bez niego wieczorna nauka może być mało efektywna oraz niebezpieczna dla wzroku. Oświetlenie pokoju ucznia, w którym dziecko nie tylko odrabia lekcje, ale też bawi się i regeneruje siły, jest dodatkowym wyzwaniem. Niezbędne zatem w pokoju dziecka jest zatem zadbanie o kilka źródeł światła, które stworzą odpowiednie warunki tak do nauki, jak i do odpoczynku. Jak wybrać odpowiednio oświetlenie pokoju dziecka? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
W tym artykule:
1. Oświetlenie pokoju dziecka — podział pomieszczenia na funkcjonalne strefy
2. Oświetlenie w pokoju ucznia - to warto wiedzieć na początek
3. Najważniejsze jest światło dzienne
4. Jakie oświetlenie sztuczne do pokoju dziecka wybrać?
6. Oświetlenie biurka — odpowiednia lampka biurkowa
Oświetlenie pokoju dziecka — podział pomieszczenia na funkcjonalne strefy
Pokój dziecka, które jest już uczniem, służy zarówno za miejsce do nauki, jak i miejsce do zabaw, gier, spotkań z kolegami oraz sypialnię. Często w zależności od zainteresowań dziecka może być też domową siłownią, pracownią plastyczną, miejscem do tańca, czy doświadczeń laboratoryjnych. Oczywiście nie każdy pokój ucznia ma wystarczającą na to powierzchnię, ale w każdym nawet najmniejszym pomieszczeniu trzeba wydzielić podstawowe strefy, czyli miejsce do spania z łóżkiem, miejsce do nauki z biurkiem i strefę do zabawy i relaksu z fotelem, pufami lub kanapą.
Oświetlenie w pokoju ucznia - to warto wiedzieć na początek
Planując oświetlenie w pokoju dziecięcym, trzeba wziąć pod uwagę ważne czynniki, jakimi są przede wszystkim:
-
Natężenie światła, które jest tym większe, im jest więcej luksów. Luksy oblicza się, dzieląc moc świetlną żarówki w lumenach przez powierzchnię do oświetlenia w metrach kwadratowych. Miejsca, które wymagają koncentracji, powinny mieć mocniejsze oświetlenie, a strefy do relaksu powinny mieć słabsze żarówki.
-
Temperatura barwowa, która wyrażana jest w Kelwinach. Światło neutralne jak wiadomo, sprzyja aktywności oraz poprawia koncentrację. Barwa chłodna światła silnie pobudza, zaś ciepła barwa będzie idealnym rozwiązaniem w strefach relaksu, gdyż umożliwia odpoczynek i wyciszenie.
Najważniejsze jest światło dzienne
Biurko dla ucznia najlepiej zlokalizować pod oknem, gdyż tam właśnie dociera najwięcej światła. Aby jak najlepiej oświetlić pokój ucznia w dzień, warto zadbać o duże okno. Jeśli jest niewielkie, to nie powinno być osłonięte gęstymi firankami. Lekka zasłonka może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Biurko powinno być tak ustawione, alby naturalne światło padało z lewej strony biurka w przypadku dzieci praworęcznych, zaś u leworęcznych odwrotnie.
Jakie oświetlenie sztuczne do pokoju dziecka wybrać?
Chcąc prawidłowo oświetlić pokój ucznia, nie można zdecydować się tylko na jedno źródło światła, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Lepszym rozwiązaniem będą lampy w pokoju dzieci umiejscowione w różnych miejscach tego pomieszczenia. Rozproszone oświetlenie centralne na suficie oświetli całe pomieszczenie, a punktowe mniejsze źródła światła sprawdzą się w konkretnych strefach dostosowanych do potrzeb dziecka. Pamiętaj, aby oświetlenie punktowe umieszczać w taki sposób, aby nie świeciło wprost w oczy i dziecko czuło się komfortowo.
Wybierając odpowiednie oświetlenie do pokoju, kluczową rolę będzie odgrywała barwa światła. Najlepiej wybierać światło, które jest najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Taką barwę światła najłatwiej można osiągnąć decydując się na lampki halogenowe, albo popularne lampy LED. Jeśli Twoje dziecko spędza w swoim pokoju większość czasu, a dodatkowo nie kładzie się wcześnie spać, to najlepiej zadbać o energooszczędne oświetlenie do pokoju ucznia.
Oświetlenie górne
Typ oświetlenia powinno się dobierać w zależności od funkcjonalności pomieszczenia i trybu życia. Podstawowym oświetleniem zawsze będzie jednak oświetlenie centralne, czyli górne. Warto zadbać, by lampa sufitowa do pokoju dziecięcego rzucała rozproszone światło. Aby oświetlić pokój dziecka, możesz wybrać w tym przypadku tradycyjne żyrandole, lampy z punktowymi oprawami oraz plafony. W pokoju niewielkich rozmiarów sprawdzą się lampy z kloszami otwartymi do góry, powiększające optycznie pomieszczenie. Jeśli chcesz zamontować lampy w loftowym stylu z nieosłoniętymi żarówkami, dobierz do nich niedające efektu jaskrawości — żarówki LED. Dobrym wyjściem w pokoju dziecka jest wybranie punktowych opraw z regulowanym ramieniem i kilkoma źródłami światła, mających wysoką funkcjonalność, które włączane są za pomocą podwójnych, czy potrójnych włączników. W ten sposób może być oświetlona górnym światłem np. tylko strefa zabawy.
Oświetlenie biurka — odpowiednia lampka biurkowa
Przy wyborze oświetlenia biurka trzeba kierować się przede wszystkim funkcjonalnością. Oświetlenie biurka zależy oczywiście, głównie od rodzaju mebla. Gdy posiada zabudowę górną, jak szafki czy półki to można zamontować oprawy podszafkowe doświetlające blat. Innym rozwiązaniem jest lampka biurkowa z ruchomym ramieniem, która umożliwi dziecku dopasowywanie padania światła do własnych potrzeb. Optymalnym rozwiązaniem jest, aby lampka biurkowa miała długie ramię, giętkie na całej długości, które w razie potrzeby umożliwi dziecku przybliżanie albo oddalanie światła z żarówki. Jest to bardzo przydatne podczas odrabiania lekcji, gdy się dziecko uczy. Wybierając lampkę biurkową, nie możesz zapomnieć o tym, by dobrać żarówkę emitującą światło zbliżone do dziennego. Światło o białej oraz chłodnej barwie zawsze sprzyja koncentracji, oraz pobudza, nie będzie też mieć negatywnego wpływu na wzrok, oraz co jest równie ważne — nie męczy wzroku i ukazuje rzeczywiste kolory. Pamiętaj, że dla dzieci praworęcznych lampka biurkowa powinna stać po lewej stronie biurka, zaś u leworęcznych, lampka biurkowa powinna stać po prawej stronie.
Alternatywna dla lampki biurkowej w pokoju dla ucznia
Jeśli nie chcesz w pokoju ucznia lampek biurkowych, np., ze względu na zbyt małą powierzchnię biurka, to dobrym pomysłem będą lampy stojące na podłodze z regulowanym stelażem, umożliwiającym ustawienie kąta padania światła. Jeśli nie taka lampka stojąca, to dla posiadaczy małego biurka, ciekawym rozwiązaniem może być źródło światła w postaci kinkietów po obu jego stronach. Pamiętajmy jednak, że lampka biurkowa na biurko jest najbardziej funkcjonalna dla ucznia.
Lampki nocne
Również w strefie pełniącej rolę sypialni niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Pamiętajmy, że po całym dniu nauki i zabaw, ciepła barwa delikatnego oświetlenia będzie ukojeniem dla oczu. Dobrym wyborem będzie tu światło punktowe płynące z lampy podłogowej, ściennego kinkietu lub świecąca lampka nocna ustawiona na szafce.
Oświetlenie dodatkowe
Odpowiednio dobrane oświetlenie, może stworzyć w pokoju ucznia wyjątkowy klimat wnętrza. Nowoczesne lampy LED, które emitują światło o różnych barwach, można ściemniać i rozjaśniać. Listwy i taśmy LED, mogą zbudować nastrój lub podświetlić np. trofea sportowe, lub kolekcje gadżetów dziecka.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Jak zaaranżować pokój pierwszoklasisty? - miejsce do nauki, zabawy i relaksu
Jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu? Sprawdź, co radzą nasi specjaliści!
Kolorowo i bajkowo - jak urządzić pokój dziecka?