Ogrzewanie podłogowe w bloku — fakty i mity. Z nami dowiesz się, czy warto w nie inwestować!
Przyjemne ciepło pod stopami, elegancka przestrzeń bez tradycyjnych grzejników — ogrzewanie podłogowe przez wiele lat uznawaliśmy za przeznaczone wyłącznie do domów jednorodzinny. Okazuje się jednak, iż to praktyczne rozwiązanie sprawdza się także w bloku! Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby tzw. podłogówka w zabudowie wielorodzinnej spełniła swoją rolę. Dowiedz się też, jaką podłogę położyć na instalacji grzewczej.
W tym artykule:
1. Ogrzewanie podłogowe w bloku- dlaczego warto
2. Instalacja ogrzewania podłogowego- kiedy jest możliwa
3. Jaki typ ogrzewania podłogowego wybrać
4. Gdzie położyć ogrzewanie podłogowe
5. Jaki materiał na podłogówkę
Ogrzewanie podłogowe w bloku — dlaczego warto
Instalacja ogrzewania podłogowego niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to ekonomiczny i bardzo wygodny sposób na zapewnienie ciepła w mieszkaniach. Wyróżnia go niska awaryjność. Podnosi też poczucie komfortu i eliminuje efekt zimnej podłogi. Rozwiązanie to szczególnie cenią rodzice małych dzieci, które wiele czasu spędzają bawiąc się właśnie na podłodze.
W niewielkich lokalach cenny jest każdy metr kwadratowy przestrzeni. Dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego oszczędzamy miejsce, w którym wisiałyby grzejniki. Tam, gdzie przestrzeń była wcześniej zarezerwowana dla masywnych kaloryferów, może stanąć np. komoda do salonu. Meble, które ze względu na źródła ciepła musiały być odsunięte, po zamontowaniu ogrzewania podłogowego mogą stać przy ścianie. Dzięki temu mieszkanie w bloku staje się przestronniejsze. Odchodzą też ograniczenia związane z rozmieszczeniem grzejników.
Instalacja ogrzewania podłogowego — kiedy jest możliwa
O ile w domach jednorodzinnych wybór ogrzewania pozostaje wyłącznie w gestii właściciela budynku, o tyle w blokach tego typu modernizacja wymaga zgody administracji. Zgodnie z polskimi przepisami, zanim zamontujemy ogrzewanie podłogowe w bloku, musimy wystąpić do zarządcy budynku — wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni — o zgodę. Większe prawdopodobieństwo jej uzyskania mają właściciele mieszkań niezależnie opomiarowanych niż rozliczanych ryczałtowo z innymi mieszkańcami.
Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Ma długi czas nagrzewania, a z drugiej strony równie długi czas oddawania ciepła. Co ciekawe, takie rozwiązanie jest zdrowsze niż tradycyjne grzejniki, które bardzo szybko podnoszą nam temperaturę w mieszkaniu. Ogrzewanie podłogowe dobrze sprawdza się w budynku z dobrą izolacją i szczelnymi oknami. Efekt ciepłej podłogi nie do zostanie do końca uzyskany w bardzo wysokich pomieszczeniach, starych kamienicach czy źle ocieplonym bloku.
Jaki typ ogrzewania podłogowego wybrać
Ogrzewanie podłogowe dzielimy na elektryczne i wodne w zabudowie suchej i mokrej.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne to niezbyt popularne rozwiązanie. Na posadzce umieszcza się elektryczne maty grzejne. Choć elektryczne ogrzewanie podłogowe jest bardzo proste w instalacji i sprawdza się w większości typów budynków — zarówno w zabudowie jednorodzinnej, jak i w blokach — właściciele nieruchomości rzadko się na nie decydują ze względu na bardzo wysokie koszty eksploatacji.
Ogrzewanie podłogowe wodne w zabudowie mokrej to rozwiązanie, w którym rury grzejne zalane są warstwą jastrychu. Montuje się je przede wszystkim w domkach jednorodzinnych.
Ogrzewanie podłogowe wodne w zabudowie suchej to technologia, która nadaje się zarówno do budynku jednorodzinnego, jak i do mieszkania. Polega na położeniu rur grzejnych na specjalnych płytach z ułożonymi rowkami. Ten typ ogrzewania wodnego jest prosty, a co za tym idzie łatwiejszy w montażu. Poza tym waży mniej niż inne, a to znacząca cecha w budynkach wielorodzinnych.
Bez wątpienia mieszkanie najlepiej znosi ogrzewanie podłogowe wodne w zabudowie suchej. Zastosować je można zarówno w łazience, jak i w całym lokalu.
Gdzie położyć ogrzewanie podłogowe
Gdy już uzyskamy zgodę i ustalimy, jakie ogrzewanie pod względem technicznym najlepiej ogrzeje nasze mieszkanie, przemyślmy, gdzie chcemy je zamontować. Czy tylko w łazience i kuchni — wnętrzach, których podłogi pokrywają płytki? Czy może planujemy wyposażyć w nie całą przestrzeń mieszkania? Kwestię tę trzeba dobrze przemyśleć, pamiętając przy tym o kilku zasadach.
Niezależnie od tego, czy wybraliśmy ogrzewanie elektryczne, czy wodne, nie montujemy go pod wanną, prysznicem z brodzikiem ani pod sprzętem AGD i innym. Podobnie w przypadku ciągów szaf i innych mebli. To moment, w którym pojawia się pytanie o sens zainstalowania ogrzewania podłogowego w małych pokojach bardzo zastawionych meblami — takich, gdzie witryny i regały, meblościanki do salonu itp. zajmują znaczną część pomieszczenia. Nie chodzi przy tym o kwestię opłacalności instalacji ogrzewania podłogowego, ale o to, czy przy tak niewielu elementach grzewczych zostanie zachowana dostatecznie wysoka temperatura — szczególnie w zimowych miesiącach.
Mieszkania, w których są nieszczelne okna, wysokie ściany czy inne czynniki wpływające na intensywność zużycia ciepła, nie są najlepszym miejscem na zamontowanie wyłącznie ogrzewania podłogowego. Warto wtedy zastosować to rozwiązanie np. tylko w łazienkach i kuchniach, z kolei w innych pomieszczeniach wspomagać się grzejnikami. Taki system i tak wygeneruje mniejsze nakłady finansowe niż inne typy ogrzewania, a nasi domownicy nie będą poszkodowani ze względu na braki w wydajności — stan, w którym temperatura podłogi nie będzie wystarczająca, by ogrzać cały lokal.
Jaki materiał na podłogówkę
Ogrzewanie podłogowe najchętniej stosujemy na płytki ceramiczne. Rzeczywiście materiały takie jak płytki podłogowe, gres czy kamień bardzo dobrze sprawdzają się do tego typu ogrzewania. Podłogówka z kolei doskonale niweluje odczucie zimna na płytkach. Obecnie jednak ogrzewanie podłogowe w bloku coraz chętniej stosowane jest w całym mieszkaniu.
Oznacza to, iż instalację typu niskotemperaturowego można zastosować nie tylko pod płytki, ale też pod panele, a nawet podłogi drewniane. Tego typu podłoga sprawdzi się w pomieszczeniach, w których zastosowano wodne ogrzewanie podłogowe.
Wybierając konkretny panel, musimy zwrócić uwagę na oznaczenia produktu. Te nadające się na ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu mają odpowiednią adnotację producenta. Najlepsze okażą się te o grubości około 8 mm. Jeśli chodzi o panele i deski, koniecznie wybierzmy wyższej jakości gatunki, np. dąb lub drewno egzotyczne. Bardzo dobrym materiałem na ogrzewanie podłogowe w bloku okazują się też panele winylowe.
Kolejna kwestia to podkłady pod panele. Ich wybór w przypadku ogrzewania podłogowego nie może być dziełem przypadku! Przede wszystkim muszą mieć odpowiednią grubość — nie więcej niż 3 mm. Dobrym rozwiązaniem okazują się podkłady ze zintegrowaną paraizolacją.
Ogrzewania podłogowego zasadniczo nie stosuje się pod dywany i wykładziny dywanowe - tekstylia stanowią bowiem zbyt dobre izolatory ciepła.