Sztuczna trawa na balkon — jaką wybrać?

12.08.2024

Sztuczne trawy w szybki i tani sposób odmienią wygląd balkonów. Niezależnie od tego, czy problemem jest brak estetycznego wykończenia posadzki, czy chęć zmienienia aranżacji — sztuczna trawa położona na balkon i taras stworzy doskonałą imitację naturalnej murawy. Dzięki temu, że jest przyjemna w dotyku, miękka i sprężysta, latem na balkon i taras będzie można wychodzić boso. To także najlepsze rozwiązanie na zabezpieczenie betonowych lub kamiennych posadzek balkonów przed dziećmi — nie wymaga skomplikowanego montażu, po prostu wystarczy kupić potrzebny wymiar i rozłożyć na podłożu.

Wybór sztucznej trawy na balkon nie wydaje się skomplikowany, jednak dobrze wiedzieć, co warto kupić, czego szukać, a czego się wystrzegać. Sztuczna trawa dobrej jakości będzie nam służyła dłużej, ale niekoniecznie będzie najlepsza na balkon w naszym przypadku. Balkon ze sztuczną trawą potrafi być urokliwy, trzeba tylko wiedzieć, jak kupić dobrą trawę syntetyczną.

sztuczna trawa na balkon


W tym artykule:

1. Jaką sztuczną trawę wybrać na balkon? Zalety i wady takiego rozwiązania. Gdzie stosować i jak układać?

2. Zabezpieczenie przed ślizganiem się — jaka sztuczna trawa w rolce będzie najlepsza?

3. Rodzaje sztucznej trawy — wysokość runa. Sztuczna trawa — jak ją wybrać, gdzie układać?

4. Porozmawiajmy o jakości — co warto wiedzieć przed zakupem? Sztuczna trawa — czy ma wady?

5. Czy warto kupić sztuczny trawnik na balkon? Jak czyścić?

6. Jak zamontować trawy na balkonach i tarasach? Montaż krok po kroku — jak położyć, gdzie ułożyć? Przygotowanie podłoża i rozkładanie

7. Ile kosztuje sztuczna trawa na balkon? Jak wybrać sztuczną trawę? Czy jest dobra?



Jaką sztuczną trawę wybrać na balkon? Zalety i wady takiego rozwiązania. Gdzie stosować i jak układać?

Sztuczne trawy powinno wybierać się w zależności od miejsca ich rozłożenia. Dywany przeznaczone do układania na zewnątrz mają bowiem różną wysokość, gęstość i miękkość runa. Decydując się na rozłożenie wysokiej jakości sztucznej trawy, zapewnić można sobie niemal niewymagającą pielęgnacji dekorację podłoża. Sztuczna trawa bardzo miękka doskonale sprawdzi się na tarasach i balkonach, na których zostały zaaranżowane kąciki dla dzieci raczkujących i stawiających pierwsze kroki, lub w pobliżu dziecięcych baseników i leżaków. Ten rodzaj wykładziny zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu.

Sztuczna trawa jest też mało wymagająca — dobrze znosi deszcz, mróz oraz intensywne działanie promieni UV. W celu utrzymania sztucznej trawy w dobrej kondycji wystarczy regularne odkurzanie. Wykładziny PVC nienaganny wygląd zachowują przez wiele lat, a inaczej niż wykładziny dywanowe, nie budzą zainteresowania zwierząt domowych (na przykład drapanie lub gryzienie kotów i psów może uszkodzić wykładziny).

Dostępnych jest wiele rodzajów sztucznej trawy — jaką wybrać? Czym różnią poszczególne gatunki i rodzaje sztucznych trawników? Czy do ogrodu, na taras i balkony można kupić ten sam rodzaj sztucznych traw? Sztuczna trawa przeznaczona na balkon tak naprawdę niewiele różni się od tej, którą układamy w ogrodzie, a trawa dobrej jakości sprawdzi się w różnych warunkach.

sztuczna trawa na balkony

Zabezpieczenie przed ślizganiem się — jaka sztuczna trawa w rolce będzie najlepsza?

Jeśli na tarasie lub balkonie posadzka jest bardzo śliska, pod sztuczną trawę można bezinwazyjnie zamontować maty antypoślizgowe pod dywan. Trawa sztuczna nie musi być zwijana ani przykrywana na zimę. Z uwagi na to, że jest tworzywem sztucznym, niestraszne jej niekorzystne warunki pogodowe. Charakterystyka sztucznej trawy sprawia, że jest to produkt, który wystarczy jedynie regularnie odkurzać i raz na sezon ewentualnie umyć.

Na uwagę zasługuje też wybór koloru sztucznej trawy. Mamy do dyspozycji jasną lub ziemną zieleń, a także kolorystyczne opcje. Sztuczna trawa musi być odporna, a jej estetyka powinna pasować do aranżacji całego balkonu. Rolki sztucznej trawy nie muszą być jednak tylko zielone.

Jeśli zdecydujemy się na sztuczną trawę, która ma włókno outdoorowe, produkt będzie idealnie sprawdzał się w warunkach zewnętrznych, będzie miał wytrzymałość na niepogodę, a jednocześnie zapewni komfort użytkowania.

jakie są rodzaje sztucznej trawy?

Rodzaje sztucznej trawy — wysokość runa. Sztuczna trawa — jak ją wybrać, gdzie układać?

Wykładzina-trawa na balkon dostępna jest w opcji zakupu z rolek lub na konkretny wymiar — różne modele mają jednak różne parametry. Trawa odporna na intensywne użytkowanie wyróżnia się wzmocnioną sprężystością włókien i efektem pamięci — samoczynnie wraca do swojej pozycji. Taka trawa najlepiej sprawdzi się, jeśli z balkonu lub tarasu często korzysta w aktywny sposób wiele osób. Wygląda jak prawdziwa murawa, przez co może służyć także do przygotowania prywatnego boiska dla młodego sportowca. Jest wytrzymała na deptanie, warunki atmosferyczne i promieniowanie UV oraz działanie wody.

Kolejnym rodzajem sztucznej trawy jest bardzo gęsta i miękka wykładzina, która w czasie chodzenia po niej doskonale imituje naturalny trawnik. Sztuczną trawą można także upiększać ogrody — doda im wizualnej witalności i nowoczesności. Nie straszne im upały, nie wymaga wykonywania wertykulacji zieleni oraz regularnego koszenia, nawożenia i podlewania. Planując zakup sztucznej trawy na taras lub do ogrodu, warto zwrócić uwagę, czy konkretny rodzaj sztucznego trawnika pozwala na tworzenie kształtów, co ułatwi układanie wzdłuż alejek i rabatek z kwiatami.

W czasie zakupu zwróćmy uwagę koniecznie na trwałość sztucznej trawy, wysokość runa oraz jego gęstość.

jakie są rodzaje sztucznej trawy?

Porozmawiajmy o jakości — co warto wiedzieć przed zakupem? Sztuczna trawa — czy ma wady?

O wysokiej trwałości i jakości sztucznych trawników można mówić wiele, ale najważniejszym czynnikiem jest fakt układania ich na placach zabaw, które narażone są na intensywne deptanie. Takie rozwiązanie jest także coraz częściej stosowane w restauracyjnych lub kawiarniach ogródkach oraz miejscach posiadających do zaaranżowania większy fragment posesji — minimalizuje koszty firm i nie generuje problemu dbania o nienaganny wygląd.

Wyjątkowe właściwości sztucznej trawy sprawiają, że ten zielony dywan na zewnątrz staje się coraz popularniejszy. Sztuczna zielona trawa jest łatwa w montażu, demontażu i utrzymaniu, a do tego wygląda estetycznie.

jak ułożyć sztuczną trawę na tarasie?

Czy warto kupić sztuczny trawnik na balkon? Jak czyścić?

Sztuczna trawa pozwala na wprowadzenie odrobiny zieleni do betonowych balkonów. Jest najlepszym rozwiązaniem niskobudżetowego przeprowadzenia remontu na balkonach i tarasach, ponieważ zakrywa nierówności przestrzeni, cieszy oko i nie potrzebuje pielęgnacji. Można na jej powierzchni ustawiać balkonowe meble — jest wytrzymała na duży ciężar i odporna na przesuwanie. Sztuczna trawa ma także inne zalety, które ułatwiają utrzymanie czystości w domu: takie wykładziny zatrzymują sypiące się z drzew liście lub kwiaty z doniczek i nie pozwalają wpadać im do mieszkania.

Ekskluzywna sztuczna trawa może mieć już zamontowane antypoślizgowe podkładki. Spód sztucznej trawy zapobiega wtedy ślizganiu się sztucznej murawy po powierzchni balkonu.

jak kupić sztuczną trawę n balkon?

Jak zamontować trawy na balkonach i tarasach? Montaż krok po kroku — jak położyć, gdzie ułożyć? Przygotowanie podłoża i rozkładanie

Montaż takiej trawy jest bardzo porosty i polega na rozłożeniu jej na powierzchni balkonu i przytrzymaniu przez kilka godzin w pozycji rozprostowanej — dobrym rozwiązaniem jest ustawienie doniczek lub mebli ogrodowych w jej rogach. Od razu po rozłożeniu można po niej chodzić i z niej korzystać.

Pielęgnacja sztucznej trawy nie jest wymagająca, sztuczna trawa imitująca murawę to zatem rozwiązanie dla leniwych. Dywan na taras wystarczy jedynie regularnie odkurzać.

Montaż sztucznej trawy jest zatem prosty. Ułożenie sztucznej trawy bez problemu wykonamy samodzielnie. Zamontować sztuczną trawę możemy też w kilka chwil. Możesz układać sztuczną trawę zarówno na niewykończonym balkonie, jak i na płytkach. Zalety sztucznej trawy nie wykluczają i takich opcji.

ile ksoztuje sztuczna trawa?

Ile kosztuje sztuczna trawa na balkon? Jak wybrać sztuczną trawę? Czy jest dobra?

Kupując sztuczną trawę, warto zwrócić uwagę na jej cenę. W zależności od typu i rodzaju wykładziny, najtańszą sztuczną trawę można zakupić już za około 20 złotych — nie są one jednak wykonane z miękkiego runa, są rzadkie i szorstkie w dotyku. Oczywiście, balkon lub taras będzie wyglądał na odmieniony, jednak nie będzie pozwalał na stąpanie po nim bosymi stopami ani na zabawy najmłodszych.

Wykładzinę droższą będzie charakteryzować puszyste, elastyczne i gęste włosie, które samoczynnie będzie wracać do swojego pierwotnego kształtu. Tego rodzaju trawę można nabyć za około 100-120 złotych. W przypadku zakupu sztucznych traw do ogrodu, dzięki którym można pozbyć się problemu zaniedbanego trawnika, trzeba liczyć się z kosztami rzędu kilkuset złotych — w tym przypadku można wybierać z materiałów typu: z rolki, na metry albo ze wzmocnionym podszyciem lateksowym. Są to jednak koszty jednorazowe, które eliminują budżet pielęgnacyjny, nie potrzebują wody do podlewania oraz prądu do rozpulchniania ziemi i koszenia trawy. Trawy z plastiku rozłożone na balkonie lub tarasie wyglądają schludnie i estetycznie niezależnie od pory roku.


Zainspiruj się!

Jak wyprać dywan - sprawdzone sposoby na pozbycie się plam

Jak wkopać obrzeże trawnikowe?

Sztuczna murawa — jak czyścić taki rodzaj wykładziny ogrodowej?

Powrót