Jak często włączać pompę w basenie? Jak z niej prawidłowo korzystać?
Budowa basenu ogrodowego to jedna z najlepszych przydomowych inwestycji, którą szczególnie docenimy w upalne wakacyjne dni. Jednak korzystanie z orzeźwiającej wody jest bezpieczne i przyjemne tylko wtedy, gdy woda ta jest czysta. Niestety, gdy nic z nią nie robimy, z czasem robi się brudna i traci przejrzystość. Wymienianie jej co kilka dni byłoby nie tylko bardzo kosztowne, ale też nieekologiczne. Jak zatem dbać o czystość wody w basenie? Jak często włączać pompę filtrującą?
W tym artykule:
Pompy filtrujące do basenu
O ile w małym baseniku dla dzieci wody jest stosunkowo niewiele i można ją wymieniać co kilka dni, o tyle duże baseny wymagają zastosowania pompy filtrującej. Jak działają tego typu urządzenia? Na powierzchni wody zazwyczaj znajduje się skimmer, który zasysa ją do wewnętrznego układu. Tam przechodzi ona przez filtry. W niektórych modelach na obrzeżu lub wzdłuż ścian znajdują się rynny przelewowe, które zbiegają wodę do pompy.
Pierwszy filtr usuwa duże zanieczyszczenia mechaniczne — liście i inne odpady organiczne, włosy, innymi słowy wszystko to, co pływa na powierzchni wody. We wnętrzu pompy znajduje się kolejny filtr, który z kolei rozprawia się ze znacznie mniejszymi cząsteczkami. Jeśli woda w basenie jest dodatkowo podgrzewana, kolejnym etapem jest przepływ przez wymiennik.
Co istotne, pompy do basenu ogrodowego czyszczą wodę, ale jej nie uzdatniają. Jeśli chcemy uzyskać wodę tak czystą, jak przy pierwszym wlewaniu, konieczne okaże się użycie chemii basenowej. Już na etapie zakupu basenu warto rozejrzeć się za odpowiednimi produktami. Będą nam też potrzebne akcesoria do pomp basenowych — złączki, węże, wkłady itp. Oczywiście tylko w przypadku, gdy nie dostaliśmy tych rzeczy w zestawie.
Jak często włączać pompę?
Pompa basenowa powinna być na tyle wydajna, by woda została całkowicie wymieniona 4 razy na dobę. Takie same parametry powinny dotyczyć filtra. Warto zwrócić na to uwagę — może się okazać, iż pompa dołączona przez producenta do zakupionego przez nas basenu jest zbyt mała i ma zbyt niską moc, by zapewnić dostateczną częstotliwość oczyszczania wody. Do tego zamiast porządnych filtrów mają takie wykonane z papieru, które trzeba czyścić nawet kilka razy dziennie!
W takim wypadku trzeba dokupić nową pompę basenową. Przy optymalnym dopasowaniu jej wydajności, wystarczy, by pracowała 4 godziny dziennie. Nie musi być włączona cały czas, ale też nie można jej używać np. co tydzień lub co miesiąc. Niestety, tak rzadko włączana pompa filtrująca nie zapewni właściwej czystości naszego basenu w ogrodzie
Praktycznym rozwiązaniem jest włączanie urządzenia na noc. W ciągu tych 8-10 godzin pompa filtrująca dostatecznie oczyści basen ze wszelkich zabrudzeń. To też optymalna procedura postępowania ze względów bezpieczeństwa w basenach. Pamiętajmy, by na czas czyszczenia usunąć wszelkie akcesoria basenowe — zabawki, materace, pływaczki itp.
Jeśli mamy w naszych ogrodach pompy piaskowe do basenu, pamiętajmy, by czyścić znajdujące się w nich filtry co kilka dni. To właśnie w nich gromadzą się drobne zanieczyszczenia mechaniczne. Wprawdzie do czynności tej zużywa się wodę — od 0,5 do 1,5 m3 - jednak można ją potem wykorzystać do innych celów, np. podlewania ogrodu. Pompa posiada specjalne wskaźniki informujące o poziomie zanieczyszczenia filtra i konieczności jego wypłukania. Należy to zrobić, jeśli wskazówka manometru znajduje się w żółtym polu. Nie należy dopuścić do sytuacji, by osiągnęła poziom czerwony. W przeciwnym razie nasz basen stanie się siedliskiem groźnych bakterii i przestanie być bezpiecznym miejscem do zabawy i odpoczynku.
Nieco inaczej czyści się filtry w urządzeniach takich jak pompy kartuszowe do basenu. Używane w nich wkłady do pomp wystarczy wyczyścić lub uprać. Taki wkład nie wymaga płukania, a co za tym idzie zużywania wody z basenu.
Większość właścicieli ogrodów wymienia wodę w basenie po zakończeniu sezonu. Nie jest to jednak bezwzględny obowiązek. Producenci zalecają, by całkowicie spuścić ją nie rzadziej niż raz na 2-3 lata. W tym celu należy użyć pompy głębinowej lub spustu znajdującego się w dnie. Regularnie opróżniane baseny ogrodowe dłużej zachowują swoją jakość i nie niszczeją aż tak bardzo pod wpływem zewnętrznych czynników.
Uzdatnianie wody w basenie
Wysokiej jakości chemia basenowa pozwala usunąć to, czego nie są w stanie zlikwidować pompy basenowe — bardzo małe cząsteczki, takie jak bakterie, wirusy i grzyby. Najczęściej wykorzystuje się preparaty na bazie chloru, do umieszczenia w specjalnych dozownikach pływających w basenie.
SPECJALISTA RADZI! Chlor do basenu zabija większość groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Do tego ogranicza działalność pierwiastków takich jak żelazo, magnez czy miedź, przez które woda traci swoją przejrzystość, nabiera zielonkawego koloru i brzydko pachnie. |
Alternatywą dla tradycyjnej chemii basenowej są urządzenia do ozonowania wody lub elektrolizy soli kuchennej. Wystarczy wtedy raz w roku wsypać do basenu zwykłą sól kuchenną. To profesjonalne urządzenie wytwarza z niej chlor.
Czyszczenie basenu
Niezależnie od wielkości basenu, skimmery i uzdatniacze nie zawsze usuwają wszystkie zanieczyszczenia. Dlatego warto zapatrzyć się w akcesoria do czyszczenia basenu. Siatką na specjalnym kiju teleskopowym usuniemy największe rzeczy, np. liście czy duże owady. Z kolei odkurzacz pozwala usunąć zanieczyszczenia nagromadzone na dnie basenu. Co istotne, na czas odkurzania nie trzeba wypompowywać wody z basenów. Urządzenie można podłączyć do instalacji, w której wykorzystywana jest pompa filtrująca.
Oszczędzanie wody basenowej
Aby woda w basenie jak najdłuższej zachowała swoją świeżość, warto przestrzegać podstawowych zasad jej ochrony przed zanieczyszczeniami. Większość basenów ogrodowych sprzedawana jest w komplecie z matą do przykrywania. Korzystajmy z niej, gdy tylko skończymy relaks w ogrodzie lub nasze dzieci przestaną się bawić w wodzie. Jeśli producent nie dołączył takiej maty, wystarczy dokupić zwykłą plandekę. Dzięki temu znacząco ograniczymy zanieczyszczenie wody odpadami organicznymi, takimi jak liście, pyłki z drzew czy owady, a nasz basen będzie zawsze czysty i przyjazny.
Warto też uczyć dzieci, gdy do basenu wchodziły zawsze czyste. Zabawki ogrodowe dla dzieci, takie jak łopatki, wiaderka itp. lepiej pozostawić w piaskownicy lub dobrze je wyczyścić przed włożeniem do basenu. Nie można też dopuszczać, by z basenu korzystały zwierzęta.
Producenci zalecają, aby każdego tygodnia wprowadzić do basenu 5% świeżej wody. To dobry zwyczaj. Zużytą wodę można śmiało wykorzystać do podlewania trawnika czy chociażby czyszczenia filtrów. Dzięki temu woda basenowa zachowa optymalną czystość przez cały sezon.
Baseny ogrodowe to coraz chętnie kupowany sprzęt. Wysokiej jakości pompa, a także akcesoria basenowe do czyszczenia i uzdatniania wody zapewnią bezpieczną i czystą zabawę przez cały sezon. Warto dołożyć starań, by zapewnić swoim bliskim właśnie takie warunki. Pompa nie musi być z najwyższej półki cenowej, jednak jej wydajność powinna odpowiadać objętości wody. Dzięki temu baseny ogrodowe będą łatwe do utrzymania i bezproblemowe!