Komary — jak się przed nimi skutecznie chronić? Przedstawiamy domowe sposoby!

27.05.2022

Komary to prawdziwe utrapienie, ciemna strona lata, podobnie jak kleszcze, bąki lub meszki potrafią skutecznie odebrać radość rodzinnego grillowania, wieczornego spaceru, wypadu na kemping oraz relaksu w ogrodzie. Atakują bez skrupułów, gryząc dorosłych i dzieci. Pozostawiają nieestetyczne bąble, które są szczególnie uciążliwe dla najmłodszych.

Jak zminimalizowac ryzyko ugryzienia?

 


 

W tym artykule:

1. Jak to jest z tymi komarami

2. Co przyciąga komary?

3. Co odstrasza komary?

4. Domowe sposoby na komary

 



 

Jak to jest z tymi komarami

Co ciekawe, atakują nas wyłącznie samice komarów, które do złożenia jaj potrzebują protein z naszej krwi. Samce, podobnie jak pszczoły, karmią się nektarem z kwiatów, nie sa zatem tak usiążliwe. Choć może nie zdajemy sobie z tego sprawy, na świecie istnieje około 3500 gatunków komarów, w Polsce mamy jednak do czynienia głównie z jedną odmianą — Culex Pipiens, czyli popularnym "komarem brzęczącym" który, choć dotkliwie kąsa, nie przenosi chorób zakaźnych. Niekiedy zdarzają się przypadki uczulenia u ludzi na substancje, które zawarte są w ślinie komara. I choć te należą raczej do rzadkości, warto wiedzieć, jak się skutecznie chronić przed pogryzieniem.

Jeśli jesteś ciekaw czy istnieją skutecznie naturalne metody odstraszania kąsających owadów lub unikania ukąszenia komarów sprawdź, co radzą specjaliści! Mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby na nieznośnie owady!

 

uciążliwe komary

 

Co przyciąga komary?

Jak to możliwe, ze komary, pomimo całkowitych ciemności, potrafią bez problemu odnaleźć drogę do swoich żywicieli? Czyżby dysponowały doskonałym wzrokiem? Nic bardziej mylnego! Komary mają doskonały węch. Wabi je zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, jak również kwas mlekowy i amoniak, zawarte w pocie.

Mali krwiopijcy posiłkują się ponadto termodetekcją, dlatego na ich ataki narażone są bardziej dzieci, młodzi mężczyźni oraz kobiety podczas owulacji, których temperatura jest odrobinę wyższa niż u innych.

 

lampy na owady

 

Co odstrasza komary?

Czy istnieje jakiś skuteczny sposób, który odstraszy od nas komary? Jest kilka praktyk, które mogą nam w tym pomóc. Pierwszą z nich jest częsty prysznic. Komary w szczególny sposób wyczuwają woń potu, dlatego dbałość o higienę będzie naszym sprzymierzeńcem w walce z insektami. Choć może nie będzie to jakimś szczególnym odkryciem, warto unikać naturalnych siedlisk komarów, czyli lasów liściastych, miejsc usytuowanych nad wodą. A gdy już znajdziemy się w takim miejscu lepiej przebywać w słońcu zamiast w cieniu. Komary nie lubią intensywnego słońca, w tym wypadku będzie ono naszym sprzymierzeńcem. W miarę mozliwości, należy powstrzymywać się od picia napojów gazowanych, które ze względu na dużą zawartość dwutlenku węgla również mogą zwabić komary.

 

Domowe sposoby na komary

Nim sięgniemy po dostępne na rynku środki chemiczne, warto spróbować poradzić sobie z komarami jednym z domowych sposobów. Oto domowe, sprawdzone sposoby na komary!

 

Profilaktyczne, wiosenne sprzątanie piwnicy

Najlepszą ochroną jest profilaktyka. Samice komarów lubią zimować w piwnicach domów, dlatego przy okazji wiosennych porządków warto dokładnie sprzątać te wnętrza. Choć często nie zdajemy sobie sprawy, komarzyce, które zimują w naszym domu, latem mogą złożyć nawet do kilkuset jajeczek.

 

Usuwanie nadmiaru wody z otoczenia

Choć dekoracyjne oczka  wodne, fontanny i sadzawki są ostatnio szczególnie modne, są idealnym siedliskiem komarów. Ale nie tylko ozdobne zbiorniki wodne są zagrożeniem. Insekty potrzebują do rozmnażania  ok. 2,5 cm wody, dlatego warto usunąć wodę, która mógłby stać się miejscem lęgowym. Sprawdź, czy w ogrodzie nie zbiera się deszczówka. Czasem woda zalega w rynnach, lub elementach dekoracyjnych. Pamiętaj - komary chętnie to wykorzystają.

 

Insekty rozmnazają się w wodzie

 

Moskitiera - sposób na nieznośne owady

Sprawdzonym sposobem ma radzenie sobie z komarami w domu, jest zakładanie w oknach moskitiery, która uniemożliwia insektom wstęp do domu. Moskitiery są tanie i łatwe w montażu. Co bardzo ważne, są idealną alternatywą dla wszystkich tych osób, które lubią spać przy otwartym oknie.

 

Terpentyna powstrzyma atak komarów!

Terpentyna to jedna z najskuteczniejszych broni przeciw komarom. Ciecz ma bardzo charakterystycznym i intensywnym zapachu, którego nie znoszą owady. Wystarczy niewielka ilość terpentyny pozostawiona na ok. 20 minut w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu, aby pozbyć się wszystkich nieproszonych gości. Pamiętaj jednak, aby nie przebywać w pokoju w czasie gdy działa terpentyna. Po zakończonym zabiegu należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.

 

Rośliny doniczkowe odstraszające komary

Sprzymierzeńcem człowieka w walce z komarami są również niektóre rośliny doniczkowe. Do tych najbardziej znanych należy z cala pewnością kocimiętka. Roślina wydziela zapach, którego komary wprost nie znoszą.

Inne pożyteczne rośliny to: mięta, geranium, pelargonia, koper włoski, lawenda wąskolistna czy plectranthus zwany powszechnie komarzycą, który skutecznością przewyższa niejeden środek dostępny w sklepach.

 

Cebula, czosnek i liście pomidorów

Pokrojone w plasterki ząbki czosnku lub poszatkowana cebula wydzielają intensywny zapach, który jest nieprzyjemny dla uporczywych owadów, również dla komarów. Możesz porozstawiać pokrojone warzywa na talerzykach na parapecie. Warto dodać, że jest to również sposób bezpieczny. A przecież chyba większość z nas stoi na stanowisku, że warto ograniczać do absolutnego minimum wykorzystanie środków chemicznych, a tam, gdzie to tylko możliwe zastępować je naturalnymi, domowymi lub własnoręcznie wykonanymi. Możesz również wypróbować drugi sposób, jakim jest pozostawienie na parapecie liści pomidorów — te chronią przed wtargnięciem do mieszkania brzęczących intruzów.

 

Cytryna i aromatyczne świece

Podobnie jak cebula działa na komary również cytryna. Skórka z cytryny położona w okolicy zapalonej świecy, wydzieli delikatny zapach, który skutecznie odstraszy komary.

 

Naturalne środki  - skuteczne sposoby na komary - olejki eteryczne

 

Zostaw w spokoju pająki domowe

Nie bez powodu mówi się, że pająk domowy jest największym sprzymierzeńcem człowieka. Jak się okazuje ten mały lokator naszych mieszkań, doskonale radzi sobie z komarami. Jeden pająk potrafi złapać pokaźną kolekcję kąsających owadów. Są one częścią jego diety. Chętnie na nie poluje i co ważne robi to z naprawdę dużym powodzeniem. Jeśli więc nie czujesz obrzydzenia do pająków, pozostaw je w spokoju. Nawet jeśli za nimi nie przepadasz, pozwólmy im żyć w spokoju gdzieś w kącie za szafą, odpłacą się nam za to po stokroć.

Warto przetestować każdy sposób odstraszania komarów, który jest skuteczny. Irytujące owady potrafią być prawdziwym utrapieniem i zepsuć niejedną uroczystości plenerową.

Ataki komarów można z powodzeniem ograniczyć, trzeba tylko próbować. Pamiętaj, że wybierając naturalne sposoby, możesz przy okazji zadbać o środowisko. Naturalny olejek eteryczny może mieć taką samą moc jak detergent dostępny w sklepie. Z powodzeniem wykorzystasz go w domu i na łonie natury.


ZAINSPIRUJ SIĘ!




Powrót