Zasady doboru wydajności pompy basenowej

18.02.2022

Basen w ogrodzie to doskonały sposób na relaks w upalne letnie dni! Chłodzi, odpręża, a dzieciom gwarantuje świetną zabawę na świeżym powietrzu. Jednak by wypoczynek i rozrywka były bezpieczne i komfortowe, woda basenowa musi być czysta. Nie chodzi tylko o zebranie liści czy owadów z jej powierzchni, ale też usunięcie groźnych drobnoustrojów i zanieczyszczeń, których nie widać gołym okiem. Aby zapewnić higienę, musimy zaopatrzyć nasz basen w odpowiednią pompę. Jak dobrać jej wydajność do pojemności basenu i potrzeb domowników?


W tym artykule:

1. Jaka pompa basenowa sprawdzi się najlepiej?

2. Jaką pompę wybrać?

3. Jak ustalić potrzebną wydajność pompy?

4. Pompa basenowa to nie wszystko! Sposoby oczyszczania wody



 

Jaka pompa basenowa sprawdzi się najlepiej?

Kąpiel w brudnej wodzie nigdy nie jest przyjemna. Na szczęście mamy rozwiązania, dzięki którym nawet duża ilość wody może stać w zbiorniku przez cały sezon! To pompy do basenu czyszczące za pomocą filtrów.

Pompy basenowe to urządzenia stosowane do większych modeli, np. basenów stelażowych, rozporowych oraz dużych basenów ogrodowych dmuchanych. Małe baseniki dla dzieci nie wymagają pomp — wody jest w nich na tyle mało, że na bieżąco możemy ją wymieniać raz na kilka dni.

Jaką pompę do basenu wybrać? Zasadniczo mamy cztery rozwiązania, które różni rodzaj filtracji:

Pompa piaskowa. Bazujące na naturalnym oczyszczaniu, pompy piaskowe do basenu, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują piasek kwarcowy lub żwir. Przepływ wody przez drobinki piasku powoduje usunięcie wszelkich mechanicznych zanieczyszczeń. Dobrze dobrane pompy piaskowe pozwalają uzyskać w basenie ogrodowym czystą wodę, usuwają brud osadzony na dnie basenu, a także liście, owady itp. z jej powierzchni.

 


Polecany artykuł: Jak wyczyścić basen z osadu? Praktyczne porady i wskazówki


 

Filtr piaskowy pozwala na bieżące usuwanie zanieczyszczeń nawet w bardzo dużym basenie ogrodowym — o pojemności 10000 litrów lub większym. Pompa piaskowa okaże się więc optymalnym wyborem do basenów stelażowych o dużych gabarytach. Piasek wymieniamy 2 razy w sezonie.

Pompa kartuszowa. Przeznaczone do mniejszych basenów, filtry kartuszowe to niedrogie rozwiązanie, chętnie wybierane przez użytkowników basenu. Pompy kartuszowe do basenu, jak sama nazwa wskazuje, podnoszą jakość wody, oczyszczając ją za pomocą kartusza. Zaletą tego rozwiązania jest cyrkulacja wody, która nie opiera się na płukaniu wstecznym — dzięki temu pompa do basenu usuwa zanieczyszczania na bieżąco.

 

Pompa do basenu kartuszowa Bestway 2,006 l/h

 

Wkłady do pomp kartuszowych warto wymieniać jak najczęściej — dzięki temu mamy pewność kąpieli w zawsze czystej wodzie. Na szczęście wymiana tych elementów pompy do basenu niesie ze sobą stosunkowo niskie koszty.

Niestety, filtr kartuszowy ma też swoje wady. Jedną z nich jest niska wydajność. Inną — stosunkowo skomplikowana obsługa. Tego typu pompę do basenu warto zastosować w mniejszych modelach rozporowych lub dmuchanych.

Pompa z filtrem papierowym. Tanie i proste rozwiązanie, które pozwala na kilkukrotne oczyszczenie wody w naszym basenie ogrodowym. Filtr papierowy można wyczyścić — opłukać pod bieżącą wodą, jednak po kilku razach trzeba go wymienić. Przy wyborze pompy z filtrem papierowym musimy liczyć się niskimi wprawdzie, ale dość częstymi kosztami. To wybór dla osób, które w przydomowym basenie zażywają kąpieli sporadycznie — kilka razy w roku lub wyłącznie w czasie urlopu na działce.

Pompy ozonowe. To nowoczesne, choć dość rzadko jeszcze wykorzystywane rozwiązanie bazuje na oczyszczaniu wody w basenach ogrodowych za pomocą ozonu. Sprawia on, że zanieczyszczenia z powierzchni wody opadają na dno, skąd łatwo je usunąć np. za pomocą odkurzacza basenowego. Z kolei wokół basenu ogrodowego unosi się chmura ozonowa, która oczyszcza powietrze m.in. z wolnych rodników.

 


Polecany artykuł: Jak często włączać pompę w basenie? Jak z niej prawidłowo korzystać?


 

Jaką pompę wybrać?

Najlepiej wybrać pompę filtrującą tej samej firmy co basen. Mamy wtedy pewność, że wszystkie elementy pasują do siebie, przyłącza mają odpowiednią średnicę itd. W przypadku basenu i pompy różnych marek koniecznie sprawdźmy kompatybilność tych parametrów. Zwykle jednak baseny sprzedawane są w zestawach z pompą basenową. To najbezpieczniejsza i najbardziej wygodna opcja.

Jeśli pompa filtrująca i baseny ogrodowe nie są kompatybilne, uratować nas mogą odpowiednio dobrane akcesoria do pomp basenowychwęże, złączki itp. Na szczęście producenci pomp dbają o to, by ich produkty mogły być zastosowane w basenach różnych marek.

W celu ustalenia, jaka pompa do basenu sprawdzi się najlepiej, weźmy pod uwagę także inne czynniki. Jednym z nich jest średnica pompy, która musi pasować do konkretnego modelu. Inna cecha to przepustowość pompy.

 

Jak ustalić potrzebną wydajność pompy?

Wydajność pompy basenowej podawana jest zwykle w litrach na godzinę jej pracy. Dodatkowym parametrem jest prędkość pracy urządzenia — przepływu wody przez filtr. Musimy dostosować te parametry do wielkości basenu. Zasada jest prosta: im większy basen ogrodowy, tym wydajniejszej pompy basenowej potrzebujemy. Przykładowo w basenie o pojemności 5000 litrów powinna znaleźć się pompa basenowa o przepustowości przynajmniej 1000 L/H.

Oczywiście pompy basenowe przeznaczone do dużych konstrukcji będą droższe od tych dedykowanych niewielkim basenom. Nie warto jednak oszczędzać "na siłę". Źle dopasowana moc pompy spowoduje niedostateczne oczyszczenie. Filtrowanie wody będzie trwało dłużej i będzie mniej efektywne. Z kolei zbyt duża moc urządzenia, a co za tym idzie niepotrzebne filtrowanie czystej wody, spowoduje wysoki pobór energii elektrycznej i narazi nas na dodatkowe koszty.

Jak często powinna być uruchamiana pompa filtracyjna? Jeśli korzystamy z basenu codziennie, włączajmy ją przynajmniej 3 razy na dobę. W dni bez kąpieli wystarczy oczyszczanie wody raz na dobę. Pamiętajmy przy tym, że długa przerwa w korzystaniu z basenu ogrodowego nie zwalnia nas z obowiązku włączania pompy basenowej. Zaniedbania pod tym względem mogą spowodować nagromadzenie brudu, który trudno będzie usunąć.

 


W tym artykule: Jaki odkurzacz do basenu wybrać? Znajdź model idealny dla siebie!


 

Pompa basenowa to nie wszystko! Sposoby oczyszczania wody

Nawet najlepsza pompa filtrująca — zawierająca filtr piaskowy, kartuszowy czy papierowy — nie dezynfekuje wody. Pozwala na bieżąco usuwać zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak liście, martwe owady, piach, czy nawet naskórek i włosy, jednak nie zlikwiduje najmniejszych "mieszkańców" basenu — bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów. W tym celu konieczne jest zastosowanie chemii basenowej. Brak takich dodatkowych rozwiązań wiąże się z niższym poziomem higieny. Jeśli planujesz podłączyć pompę basenową, pomyśl od razu także o chemii czyszczącej.

Do pompy basenowej można podłączyć inne urządzenia — skimmer, odkurzacz czy pompy ciepła. Należy jednak pamiętać, by dobrać pompę kompatybilną pod względem wydajności.

 

Niezależnie od tego, czy wybierzemy pompę z filtrem piaskowym, pompę basenową z filtrem kartuszowym czy papierowym, powierzchnię basenu warto odpowiednio zabezpieczyć. Przydadzą się do tego dodatkowe akcesoria do basenu. Najważniejszym z nim jest przykrycie. Pamiętajmy, że nawet nieużywany basen narażony jest na ciągły napływ zanieczyszczeń, np. na spadające liście czy kurz. Przydatne akcesoria do basenu to też m.in. podkładka, która zapobiega wnoszeniu piachu i trawy na stopach podczas wchodzenia i wychodzenia z basenu.

Gdy już ustalisz, jaka pompa do basenu sprawdzi się w twoim ogrodzie, poznaj ofertę naszego sklepu — znajdziesz tu szereg wysokiej jakości urządzeń w atrakcyjnych cenach.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Przegląd akcesoriów do basenu — sprawdź, jakie akcesoria basenowe będą najlepsze! Przegląd akcesoriów basenowych — sprawdź, jakie będą najlepsze!
Ile witaminy C do basenu dodawać i czy jest to skuteczny środek? Obalamy mity związane z zastosowaniem kwasu askorbinowego Ile witaminy C do basenu dodawać i czy jest to skuteczny środek? Obalamy mity związane z zastosowaniem kwasu askorbinowego
Jak oczyścić wodę w basenie - domowe sposoby Jak oczyścić wodę w basenie - domowe sposoby
Powrót