Jak grillować? Zasady, które musisz znać!
Zastanawiałeś się kiedyś czy potrafisz grillować? Czy prawidłowo przygotowujesz produkty i w odpowiedni sposób wypiekasz je na ruszcie? Czy właściwie przygotowujesz sprzęt i dobierasz niezbędne akcesoria? Brzmi absurdalnie? Być może. Prawda jest jednak taka, że choć grillowanie lubi wielu, nie każdy wie, jak zdrowo grillować. Tymczasem istnieją bardzo konkretne zasady, których warto przestrzegać, by grillowanie było przyjemne i zdrowe. Jeśli chcesz poznać sposób na zdrowe grillowanie, sprawdź koniecznie, co radzą nasi specjaliści. Z myślą o wszystkich miłościach grillowania przygotowali krótki poradnik, a w nim proste zasady, które poprawia jakość przygotowywanych posiłków.
Zdrowe grillowanie powinno stać się naszym nawykiem. Skoro można połączyć przyjemne z pożytecznym, to dlaczego tego nie robić?
W tym artykule:
1. Dobry sprzęt to podstawa! Który grill będzie najlepszym rozwiązaniem?
3. Zasady zdrowego grillowania
Dobry sprzęt to podstawa! Który grill będzie najlepszym rozwiązaniem?
Grillowanie stało się w ostatnich latach jednym z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu. Spotkania rodzinne, wieczory z przyjaciółmi, przyjęcia dla dzieci, coraz częściej odbywają się w zaciszu przydomowego ogrodu, przy wspólnym grillowaniu. Trudno się temu dziwić, smak grillowanych potraw jest niepowtarzalny, przepadają za nim dorośli i dzieci.
Bez względu na to, czy grillujesz regularnie, czy jedynie okazjonalnie, zainwestuj w dobry sprzęt.
Grille do ogrodu, które oferują dziś producenci to w większości urządzenia wysokiej jakości. Takie, które gwarantują zdrowe grillowanie i najwyższą jakość przygotowywanych posiłków.
Rodzaje grilli do ogrodu
Grille na węgiel to najbardziej popularne i najczęściej wybierane modele grillów ogrodowych. W wersji podstawowej składają się z jedno lub dwupoziomowego rusztu i specjalnego pojemnika na węgiel lub brykiet. Dodatkowo mogą być wyposażone w pokrywę, komorę wędzarniczą, blat roboczy lub wieszaki na akcesoria do grilla. Grille węglowe dostępne są w wielu różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu każdy może wybrać model skrojony na miarę swoich potrzeb.
Grille węglowe wymagają stałej kontroli i uzupełniana rozpałki. Nie posiadają zbyt wielu udogodnień, dają jednak ten niepowtarzalny aromat dymu, o który trudno w urządzeniach elektrycznych lub gazowych.
Grille na gaz, jak sama nazwa wskazuje, zasilane są gazem. Grillowanie jest znacznie prostsze i szybsze. Nie wymaga czasochłonnego rozpalania i dodatkowego opału. Grill uruchamiany jest podobnie jak każda klasyczna kuchenka gazowa.
Grille gazowe mają znacznie większe ruszty niż grille gazowe. Cała konstrukcja składa się z palników, zestawów rożen oraz tzw. górnego rusztu, na którym można trzymać przygotowane produkty tak, aby nie ostygły. Wszystkie te elementy pozwalają na przygotowanie jednocześnie kilku różnych potraw np.: kiełbasek, mięsa, ryb, owoców morza oraz warzyw.
Dużym udogodnieniem wykorzystanym w grillach gazowych jest system PTS, który gwarantuje równomierne nagrzewanie rusztu, a w związku z tym optymalne grillowanie wszystkich potraw rozłożonych na całym rożnie.
Grille elektryczne zasilane energia elektryczną, to urządzenia, które można wykorzystać zarówno podczas grillowania w ogrodzie, jak i również gotowania w domu. Największą zaletą tych kompaktowych urządzeń jest właśnie uniwersalność, która sprawia, że nadają się do użycia w różnych warunkach. Jedyny wymóg to oczywiście dostęp do źródła prądu. Grille elektryczne są uznawane za najzdrowsze spośród wszystkich urządzeń tego typu.
Grille z betonu to masywne konstrukcje budowane na stałe w ogrodzie lub wkomponowane we wnętrze altan ogrodowych. Składają się z betonowego komina, komory na ruszt i opał. Mogą być opalane drewnem drzew liściastych lub klasycznym drewnem.
Grille betonowe to idealna propozycja dla tych, którzy posiadają duży ogród i mają możliwość zaaranżowania tego typu konstrukcji. Największą wada jest brak mobilności. Raz ustawiony, nie nadaje się do przenoszenia i przestawiania w różne części ogrodu.
Zasady zdrowego grillowania
Jak już wcześniej wspominaliśmy, istnieje kilka prostych zasad, które w znaczący sposób poprawiają jakość grillowania. Warto znać te proste triki i wykorzystywać je w praktyce podczas przygotowywania paleniska.
Bezpieczeństwo przede wszystkim! Zasady, które pomogą Ci zorganizować bezpieczne grillowanie.
Usytuowanie grilla ogrodowego ma ogromne znaczenie. Warto znaleźć takie miejsce w ogrodzie, które będzie równe, stabilne i wygodne. Zrezygnuj z ustawiania urządzenia w przejściu, miejscu trudnodostępnym lub w bezpośrednim sąsiedztwie kącika zabaw dzieci.
Nie używaj do rozpalania grilla starych gazet, papierów lub kartonów. Bardzo często są one zabarwione farbą, która pod wpływem temperatury może uwalniać toksyczne substancje. Te z kolei mogą przenikać do grillowanych potraw i w konsekwencji szkodzić zdrowiu.
Jeśli korzystasz z grilla elektrycznego w ogrodzie na tarasie lub balkonie, pamiętaj o tym, że wtyczki powinny być zawsze odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.
Jeśli używasz grilla węglowego, pamiętaj o tym, że po zakończonym grillowaniu węgiel powinien być pozostawiony w kotle aż do ostygnięcia. Można go wyrzucić dopiero po upływie co najmniej 12 godzin. Nie należy gasić grilla za pomocą wody.
Odpowiednie przygotowanie poszczególnych produktów to klucz do zdrowego grilla.
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jakość produktów ma ogromne znaczenie. Zupełnie niesłusznie na grilla wybieramy często produkty gorszej jakości, zakładając, że i tak zostaną wypieczone, więc nie ma potrzeby sięgać po te z górnej półki. Nic bardziej mylnego. Warto wiedzieć, że im lepsza jakość produktu, tym zdrowsze jedzenie.
Mięso przed grillowaniem warto odpowiednio zamarynować. Skróci to czas jego pieczenia, a to z kolei zmniejszy ryzyko wchłonięcia szkodliwych substancji. Pamiętaj, że zamarynowane mięso jest też bardziej kruche. Nie grilluj mięsa bezpośrednio na ruszcie, tłuszcz, który wytapia się w procesie pieczenia, będzie spływał bezpośrednio na opał, i tam tworzył szkodliwe substancje. Podczas grillowania wykorzystuj wiec tacki.
Warto wiedzieć, że gdy przyrządzamy mięso w wysokiej temperaturze, wytwarzają się związki rakotwórcze.
Jeśli jesteś miłośnikiem zdrowego odżywiania i boisz się, że pieczone produkty są tłuste, tuczące i ciężkostrawne mamy dla Ciebie dobra wiadomość. Grill nie musi być niezdrowy. Jeśli wybierzesz mięso indyka lub kurczaka, możesz przygotować posiłek fit.
Świetnym pomysłem na zdrowego grilla są też ryby lub owoce morza. Znacznie krótszy czas ich grillowania sprawia, że podczas pieczenia wydobywa się mniej trujących związków.
Nie zapominaj również o grillowaniu warzyw i owoców. Cukinia, papryka, pomidorki czy kukurydza to jedynie niektóre grillowe propozycje. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do każdego rodzaju mięsa.
Grilluj także owoce!
Pamiętaj, że zdrowe grillowanie jest w Twoich rękach.