Brązowa woda w basenie. Jak się jej pozbyć?

30.04.2021
 

Właściciele basenów, często zastanawiają się co zrobić, by woda miała przezroczysty kolor, a ilość żelaza w wodzie nie przekraczała ustalonych norm. W tym celu stosuje się chemię basenową, pompy oraz zadaszenia. Niestety, mimo tego wiele osób boryka się z problemem, jakim jest brązowa woda w basenie. Często zabarwienie takie pojawia się, gdy dodana zostanie zbyt duża ilość chloru. Brązowa woda w basenie jest w większości przypadków wynikiem zbyt wysokiego stężenia żelaza i manganu. Te substancje same w sobie są bezbarwne, jednak po reakcji z chlorem dochodzi do reakcji chemicznej i woda przyjmuje kolor brudnej rdzy. Jeśli napełniasz swój basen wodą ze studni, jesteś szczególnie narażony na ten nieprzyjemny problem.

Czy woda w basenie o wysokim stężeniu żelaza jest szkodliwa?

Niestety, baseny przydomowe, w których doszło do procesu zabarwienia wody na brązowo, nie są zdatne do kąpieli. Woda z tak wysokim stężeniem żelaza jest bowiem szkodliwa. Wysoka ilość tego pierwiastka w zbiorniku to nie tylko nieprzyjemny dla oka kolor wody, ale także zagrożenie dla zdrowia człowieka w przypadku kąpieli. Powierzchnia tek zabarwionej wody robi się rdzawa oraz bardzo mętna, podczas pływania można poczuć nieprzyjemny cierpki smak i rażący zapach. Co więcej, żelazo może powodować korozję instalacji basenowej, dlatego tak ważne jest pozbycie się brązowej barwy z basenu. Szczególnie podatne na tego typu problemy są: rozporowe baseny, baseny stelażowe, baseny dziecięce oraz baseny z hydromasażem, ponieważ to do tych zbiorników najczęściej dodajemy chlor, a wodę pozyskujemy ze studni.

Jaka jest przyczyna brązowej wodzie w basenie?

Właściciele własnych studni mają najwięcej problemów z dużą zawartością żelaza a wodzie. Woda gruntowa posiada bardzo duże stężenie metali w tym właśnie żelaza, czy manganu i innych pierwiastków. Taki rodzaj wody potrafi zmienić swoje zabarwienie już po kilku godzinach od napełnienia zbiornika. Może to być kolor zielonkawy bądź brązowy. Trudność ta nie pojawia się w przypadku wód miejskich, ponieważ wodociągi zapewniają oczyszczenie wody z pierwiastków wszelkich metali. Kiedy zatem stosujemy miejską wodę, nie dochodzi w jej przypadku do nieprzyjemnej reakcji z chlorem i zabarwienia akwenu. Jeśli jednak system wodociągów zawiera żelazne rury bądź instalacja pracuje na słabych obrotach — nawet woda z wodociągów może powodować podobne problemy.

Brązowa woda po dodaniu chloru

Jakie mogą być konsekwencję po podaniu chloru do wody o wysokiej ilości żelaza? Początkowo tafla będzie klarowna i czysta, lecz zaraz po dodaniu pierwszej dawki chloru woda zmieni swój kolor na brązowawy bądź żółty. Wysokie stężenie tego pierwiastka bardzo szybko powoduje zmętnienie i zmianę koloru wody. Przyczyną jest powstawanie trójwartościowego wodorotlenku żelaza powstającego przez utlenienie bezbarwnego dwuwartościowego żelaza za pomocą czynnika utleniającego, to znaczy: chloru lub tlenu aktywnego.
 




Rdza, która powstaje na skutek tego procesu, może powodować przebarwienia na instalacji basenowej, które są trudne do usunięcia. Szczególnie narażone są baseny z folią PCV oraz te poliestrowe.

Niska zawartość żelaza natomiast prowadzi do zielonego zabrudzenia wody bez opadania zmętnienia na dno. Woda zwykle pozostaje klarowna, lecz jej odcień jest zielonkawy.

Jak skutecznie pozbyć się żelaza z wody?

Usunięcie żelaza z basenu jest możliwe wyłącznie poprzez użycie systemu filtrującego, który posiada specjalistyczny środek chemiczny wiążący żelazo. Pompy basenowe dzielimy na pompy z filtrem kartuszowym oraz pompy z filtrem piaskowym. Ta metoda przyniesie odpowiednie rezultaty, jeśli do pompy dobrany zostanie odpowiedni filtr.

Aby odpowiednio zastosować filtry piaskowe, należy odpowiednio przepłukać filtr przez około 5 - 10 minut. Następnie, należy wyregulować pH wody do wartości od 7 do 7.2. Jeżeli do wody nie był dodawany wcześniej chlor, należy przeprowadzić chlorowanie. Ten proces przeprowadzaj zawsze po odłączeniu obiegu wody, aby chlor mógł dotrzeć we wszystkie zakamarki basenowe. Kolejnym krokiem jest umieszczenie poduszeczki w skimmerze. Pompa obiegowa powinna pracować w tym czasie przez 24 godziny bez przerwy. Jeśli konstrukcja Twojego basenu nie posiada skimmera, umieść poduszeczkę w zbiorniku wyrównawczym. Filtr piaskowy należy wypłukać po upływie około trzech, maksymalnie czterech dni. Jeżeli po tym czasie dno basenu jest nadal mętne, a z wody nie udało się całkowicie pozbyć brązowego koloru, powtórz całą procedurę, korzystając z nowej poduszeczki.

Oczyszczanie basenów za pomocą filtrów kartuszowych wygląda nieco inaczej. Pierwszym krokiem jest wymienienie wkładu filtrującego na taki, który zapewni dokładną filtrację. Podobnie jak w powyższych ustawieniach — wyreguluj wartość pH wody na 7 - 7.2 jednostki. Kolejno przeprowadź proces chlorowania przy wyłączonym obiegu wody, chyba że proces chlorowania przeprowadziłeś już przed oczyszczaniem. Następnie, do basenu wlej płyn do klarowania i oczyszczania wody. Odczekaj 24 godziny, nie wyłączając pompy obiegowej przez cały ten czas. Po odczekaniu dobry opłucz wkład filtrujący bądź wymień go na nowy.

Wkłady do filtrów basenowych są niezwykle ważne w procesie niwelowania brązowego koloru basenowej wody. Istotne są także akcesoria do pomp basenowych, takie jak na przykład antybakteryjne filtry, które pozwolą na utrzymanie basenów w czystości przez dłuższy czas.

Jak poprawnie nalewać wodę basenową ze studni?

Jeżeli nie masz możliwości korzystania z wody z wodociągów, podpowiadamy jak poprawnie napełniać zbiornik wodą ze studni. Po napełnieniu zbiornika możesz zastosować środek zmiękczający wodę basenową, który ogranicza powstawanie zielonej oraz brązowej wody tuż po nalaniu jej do basenu. Można go stosować zamiennie do witaminy C. Użycie tego preparatu zredukuje wytrącanie żelaza, a Ty będziesz mógł cieszyć się czystą i przejrzystą wodą w basenie. Co więcej, unikniesz wówczas osadzania się żelaza na powierzchni basenu, dzięki czemu instalacja nie pożółknie i nie odbarwi się.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom raz na zawsze pozbędziesz się nieprzyjemnego problemu, jakim jest brązowa woda w zbiorniku!

Powrót