Parasole ogrodowe - jakie wybrać?

18.02.2021

Parasol ogrodowy chroni przed słońcem i deszczem, zapewniając wygodny relaks w ogrodzie lub na balkonie. Przy jego pomocy możemy również zadaszyć odkryty taras. Jeśli zależy nam na zakupie parasola, który posłuży nam długie lata, wybór powinien paść na dobrej jakości model. Weźmy pod uwagę nie tylko jego wygląd, ale także wielkość (wysokość masztu i długość średnicy), właściwości użytych materiałów i trwałość całej konstrukcji.

Do wyboru mamy co najmniej kilka modeli parasoli ogrodowych – parasole tradycyjne, parasole łamane, duże parasole z wysięgnikiem i parasole typu żagiel. Jeśli nie wiemy, jaki parasol ogrodowy wybrać, warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem oraz rozmiarem dostępnej przestrzeni. Inny rodzaj przyda nam się do organizacji miejsca spotkań na świeżym powietrzu i zacienienia dużego kompletu mebli ogrodowych, inny sprawdzi się jako mobilne zadaszenie pojedynczego leżaka. Wszystkie parasole ogrodowe służą do ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem, jednak nie każdy zapewnia przyjemny chłód, odbijając promienie słońca. Wszystko zależy od użytego materiału, jego grubości oraz koloru. Oczywiście, większe i trwalsze modele parasoli do ogrodu oraz na taras są droższe, ale rzucają naprawdę duży cień i nie trzeba ich chować po sezonie letnim.

 

parasol ogrodowy

 

Jak wybrać wytrzymały parasol ogrodowy?

Aby parasol służył nam długie lata, musi być wykonany z odpowiedniego tworzywa. Dotyczy to zarówno stelaża, jak i materiału tworzącego zadaszenie (czaszę). Dobre jakościowo parasole ogrodowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie zmiennych warunków atmosferycznych, takich jak mróz i upał, słońce, deszcz i wiatr.

Najlepiej sprawdzi się malowany proszkowo stelaż aluminiowy, który nie koroduje i w przeciwieństwie do drewna nie wymaga impregnacji. Należy również zwrócić uwagę na trwałość łączeń pomiędzy poszczególnymi elementami – jeśli ich wytrzymałość już w sklepie budzi nasze wątpliwości, lepiej poszukać innego modelu parasola.

Równie istotny przy wyborze parasola ogrodowego jest materiał zadaszenia. Nie tylko powinien nam zapewniać cień, ale także chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV, a przy tym nie blaknąć pod jego wpływem. Doskonale sprawdzi się poliester, który nie chłonie wody i jest łatwy w utrzymaniu w czystości – wystarczy od czasu do czasu przetrzeć go mokrą szmatką lub zdjąć i wyprać. Co więcej, im grubsze jest tworzywo użyte do wykonania czaszy i większa liczba żeber ją podtrzymujących, tym większą ma ona wytrzymałość mechaniczną.

 

Jakie parasole ogrodowe zapewniają komfort użytkowania?

Sporo parasoli ogrodowych ma dodatkowe udogodnienia, takie jak możliwość regulowania kąta nachylenia czaszy oraz obracania masztu wraz z zadaszeniem wokół własnej osi.  

Na naszą wygodę będzie mieć także wpływ system składania i rozkładania parasola. O ile podczas korzystania z niewielkich, tradycyjnych modeli wygodny jest mechanizm typu push up (identyczny, jak w zwykłym parasolu), o tyle przy dużych parasolach z wysięgnikiem, zdecydowanie polecamy wymagającą znacznie mniej siły korbę.

Wspomniane parasole z bocznym wysięgnikiem (czyli dodatkowym ramieniem utrzymującym nawet kilkumetrowej wielkości zadaszenie) idealnie wkomponują się w duży ogród, zacieniając zestaw mebli ogrodowych lub basen ogrodowy. Innym praktycznym i tańszym rozwiązaniem jest parasol ogrodowy typu żagiel, jednak nie posiada on możliwości regulacji i do jego montażu potrzebne są ściany, drzewa lub specjalnie w tym celu postawione słupki.

Jeśli natomiast nie planujemy organizowania imprez w ogrodzie lub dysponujemy jedynie niewielkim tarasem lub balkonem, znacznie praktyczniejszy będzie niewielki parasol, który można przymocować do barierki, nie tracąc miejsca na stojak utrzymujący maszt. Jego zaletą jest także możliwość szybkiego złożenia do kompaktowego rozmiaru i zabrania ze sobą na wycieczkę lub na plażę.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując parasol do ogrodu? Jaki parasol ogrodowy wybrać?

Przede wszystkim przed dokonaniem zakupu parasola, weźmy pod uwagę jego wielkość. Powinna być ona dostosowana do dostępnej przestrzeni – ogrodowej, tarasowej lub balkonowej. Zanim wybierzemy się do sklepu lub zaczniemy szukać odpowiedniego modelu online, zmierzmy miejsce przeznaczone na kącik relaksu i porównajmy jego rozmiar ze średnicą czaszy parasola. Jeśli zabraknie nam kilku centymetrów, rozwiązaniem może okazać się model łamany, który możemy przytwierdzić do ściany i ustawić pod dowolnym kątem.

Kolor parasola ogrodowego – warto wiedzieć, że spełnia funkcję nie tylko dekoracyjną. Ciemny materiał dobrze zacienia, ale pochłania promienie słoneczne, dlatego szybko się nagrzewa i blaknie. Jeśli więc zależy nam nie tylko na cieniu, ale również obniżeniu temperatury pod parasolem, lepiej wybrać jasny kolor, na przykład odbijający światło beż. Oczywiście jest też druga strona medalu – na jasnych kolorach bardziej widać plamy i trudniej je wyczyścić, dlatego kluczowa w tym przypadku jest dobra jakościowo tkanina, która nie chłonie cieczy.

Dostępne na rynku stojaki do parasoli są bardzo zróżnicowane i pasują do różnych rodzajów konstrukcji. Do montażu tradycyjnego parasola możemy wykorzystać plastikowy stojak obciążony piaskiem lub wodą, natomiast duże modele sprzedawane są zwykle w komplecie ze stojakami krzyżakowymi, które wpływają na ich większą stabilność. Niewłaściwie dobrany podest oznacza ryzyko przewrócenia się parasola ogrodowego na przykład pod wpływem wichury.

Ciekawych udogodnieniem w przypadku parasoli ogrodowych jest także możliwość zamontowania pod ich czaszą energooszczędnej listwy LED. Takie oświetlenie zewnętrzne sprawia, że w letnie wieczory zyskujemy możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu, a także efektowną i oryginalną ozdobę ogrodową.

 

Jak dbać o parasol ogrodowy?

Łatwość czyszczenia parasola zależy zarówno od jego wielkości, jak i materiału użytego do wykonania zadaszenia.  Zwykle w celu usunięcia pyłu i zabrudzeń wystarczy dokładnie spłukać powierzchnię czaszy wodą z węża ogrodowego. Jeśli zauważymy widoczne plamy, możemy przetrzeć je szmatką nasączoną ciepłą wodą zmieszaną z mydłem (lub mocniej działającymi profesjonalnymi środkami czyszczącymi), a następnie powtórzyć spłukiwanie. Po umyciu parasol ogrodowy pozostawmy rozłożony aż do całkowitego wyschnięcia.

Jeśli nasz parasol ogrodowy nie jest odporny na warunki pogodowe, należy go każdorazowo chować, żeby nie zniszczył się podczas deszczu lub mocnego powiewu wiatru. Niektóre modele mogą stać w ogrodzie przez cały rok, jednak na wszelki wypadek warto przykryć je specjalnym pokrowcem z wodoodpornego poliestru. Ważne jest, aby użyty ochraniacz był przewiewny, co uodporni go na działanie pleśni, oraz gruby i elastyczny, dzięki czemu naszego parasola nie uszkodzi go nawet siarczysty mróz. Przed umieszczeniem parasola w osłonie należy dokładnie przetrzeć wszystkie jego elementy.

Pamiętajmy, że regularnie czyszczony i odpowiednio przechowywany parasol ogrodowy będzie nie tylko lepiej wyglądał, ale także posłuży nam znacznie dłużej.

 


 

Powrót