Nowoczesne ogrodzenie panelowe — czym są i jak dobrać odpowiednie do stylu domu?
Piękna posesja to zarówno ładna bryła budynku, jak i estetycznie urządzony ogród. Elementem wieńczącym to wszystko powinno być ogrodzenie. Odpowiedni płot nie tylko podkreśli piękno działki, ale również skutecznie ochroni prywatność i bezpieczeństwo mieszkańców. Wśród ogrodzeń coraz popularniejsze stają się ogrodzenia nowoczesne panelowe. Łatwość ich montażu, trwałość oraz wysoka estetyka sprawiają, że coraz więcej klientów wybiera właśnie ten sposób na ogradzanie własnej działki.
W tym artykule:
1. Czym są panelowe ogrodzenia nowoczesne?
2. Czy ogrodzenia panelowe to tylko ogrodzenia przemysłowe?
3. Jak mogą wyglądać ogrodzenia panelowe?
4. Jakie powinno być ogrodzenie panelowe do domu w nowoczesnym stylu?
5. Czy ogrodzenia panelowe będą pasowały do budownictwa w tradycyjnym stylu?
6. Jak dobrze dobrać bramy przesuwne do ogrodzenia?
Czym są panelowe ogrodzenia nowoczesne?
Ogrodzenia i bramy nowoczesne z paneli to wyjątkowo łatwy, niedrogi i bardzo efektowny sposób na ogrodzenie posesji. Popularne są zarówno ogrodzenia aluminiowe, jak i ogrodzenia kompozytowe. Ich konstrukcja jest bardzo podobna. Pomiędzy wbitymi w ziemię słupkami umieszcza się panele ogrodzeniowe. Panel łączy się ze słupkiem z pomocą odpowiednich mocowań — bardzo popularne są łączenia na pióro i wpust oraz stosowanie klamer do ogrodzeń panelowych. Dobrze jest dobrać akcesoria do ogrodzeń panelowych tak, aby wygląd był estetyczny, a mocowania trwałe.
Ogrodzenia panelowo mogą, ale nie muszą stać na podmurówce. Podczas realizacji inwestycji warto wcześniej określić, jak ma wyglądać ogrodzenie panelowe, czy podmurówki betonowe pod ogrodzenie mają być umieszczane i gdzie będą znajdować się wejścia do posesji — bramy przesuwne lub uchylne oraz furtki panelowe.
Czy ogrodzenia panelowe to tylko ogrodzenia przemysłowe?
Do niedawna ogrodzenia panelowe kojarzone były jedynie z zakładami przemysłowymi oraz fabrykami, gdyż to tam najczęściej umieszczano te proste, tanie, ale wytrzymałe płoty. Dziś ogrodzenia nowoczesne z paneli pojawiają się coraz częściej na terenie prywatnych posesji, a ich piękno zachwyca niejednego. Rynek szybko dopasował się do potrzeb klientów i nowoczesne ogrodzenia panelowe i ogrodzenia metalowe z paneli wyglądają nie gorzej niż ogrodzenia kute.
Panele, czyli elementy umieszczane na stalowych słupkach, mogą mieć różne formy, dzięki czemu łatwiej dopasują się do danej posesji i stylu, w którym utrzymany jest zarówno ogród, jak i budynek.
Jak mogą wyglądać ogrodzenia panelowe?
Każdy producent ogrodzeń stara się jak najbardziej przystosować ofertę do potrzeb klienta. Z tego względu rynek pełen jest różnorodnych rozwiązań, a nowoczesne ogrodzenia panelowe stają się coraz bardziej zróżnicowane i ciekawe. W tej szerokiej kategorii znajdą się zatem zarówno ogrodzenia metalowe, jak i kompozytowe.
Wygląd może być bliskie nowoczesnej surowości lub wręcz przeciwnie — ogrodzenie może nawiązywać do tradycyjnych rozwiązań i wyglądu klasycznych płotów. Nowoczesny charakter lub klasyczny wygląd płotu pozwala dopasować ogrodzenie do własnej działki, dzięki czemu każdy jest w stanie zdecydować się na estetyczne i nowoczesne płoty. Do ogrodzeń panelowych proponowane są często utrzymane w tym samym stylu bramy panelowe oraz furki do ogrodu.
Popularne są zarówno ogrodzenia nowoczesne, w których przęsła wykonane z malowanej proszkowo stali, jak i płoty, gdzie kompozyt imituje drewno naturalne. W bardzo nietypowych kompozycjach ogrodzenia panelowe wyglądają niczym ogrodzenia kute. Wysoka jakość wykonania i użycie dobrej jakości materiałów zapewnia nie tylko trwałość, ale również sprawia, że nawet po wielu sezonach ogrodzenie wygląda po prostu pięknie.
Jakie powinno być ogrodzenie panelowe do domu w nowoczesnym stylu?
Ogrodzenia nowoczesne to przede wszystkim minimalizm formy i prostota. Każdy producent ogrodzeń w swojej ofercie ma ciekawe rozwiązania, dzięki którym posesja będzie wyglądała olśniewająco. Ogrodzenia nowoczesne wyróżniają się zatem surowością, ale i estetyką. Do ich budowy używa się zwykle metalowych elementów, które zabezpieczane są przez malowanie proszkowe. Nowoczesne ogrodzenia mogą mieć bardzo ciekawe barwy, najpopularniejsze są jednak ogrodzenia nowoczesne czarne, zielone lub brązowe.
Ogrodzenia nowoczesne można zakupić wraz z odpowiednimi bramami i furtkami. Zarówno bramy, jak i furtki oraz słupki do paneli ogrodzeniowych mogą mieć ten sam kolor, co panele ogrodzeniowe. Można też zdecydować się na inny odcień i wprowadzenie ekstrawaganckich połączeń, które ożywią kompozycję. Warto pamiętać, że przy takim połączeniu najważniejsze jest wyczucie smaku i dopasowanie kolorów do całości kompozycji.
Nowoczesne ogrodzenia zwykle mają proste, bardzo zgeometryzowane formy. Popularne są metalowe ogrodzenia, w których dominują pasy oraz ażurowe panele. Wzory są bardzo oszczędne, zarówno w przypadku pojedynczego panela, jak i bram. Przęsła stanowią dobrą ochronę przed intruzami, są estetyczne, ale bardzo oszczędne w swojej formie. Prezentują się dobrze zarówno w przypadku dużej, jak i małej działki. Wejścia na posesję — bramy i furtki — mogą, ale nie muszą się wyróżniać znacząco.
Czy ogrodzenia panelowe będą pasowały do budownictwa w tradycyjnym stylu?
Ogrodzenia nowoczesne, które oferowane są na rynku, mogą też łatwo dopasować się do bardziej klasycznych założeń. Do działek, które urządzone są w tradycyjnym stylu, pasować będą zwłaszcza ogrodzenia panelowe kompozytowe. Nie tylko świetnie chronią dostępu do działki niepożądanym osobom, ale także doskonale upiększają otoczenie. Panele kompozytowe naśladują kolor, wzór oraz fakturę drewna naturalnego, dzięki czemu pięknie wpasowują się w klasyczne kompozycje.
Takie ogrodzenia panelowe mogą wyglądać jak drewniane sztachetki, równie ciekawa może być furtka i brama. Do realizacji ogrodzeń panelowych w bardziej klasycznym stylu wybiera się właśnie deski kompozytowe, które mogą naśladować drewno, a jednocześnie są bardziej wytrzymałe i odporniejsze. Elementy z metalu maluje się na czarno, brązowo lub zielono, chroniąc je przed korozją i uszkodzeniami. W przypadku takich ogrodzeń warto posłużyć się inspiracjami, które oferują zdjęcia z Internetu. Inspiracje mogą pomóc w stworzeniu estetycznego ogrodzenia, ciekawy design będzie tutaj polecany.
Jak dobrze dobrać bramy przesuwne do ogrodzenia?
Ogrodzenia nowoczesne mają służyć mieszkańcom, dlatego należy zadbać też o odpowiednie wejścia. Bramy i furtki warto zakupić wraz z całym ogrodzeniem, dzięki temu nowoczesne ogrodzenia będą jednolite pod względem wyglądu. Zarówno ogrodzenia metalowe, jak i ogrodzenia z kompozytowymi deskami mają ciekawe odpowiedniki bram i furtek.
Do ogrodzeń może być zamontowana brama przesuwna lub brama uchylna. Wymiar bramy nie powinien być mniejszy niż 2,4 m, furtka natomiast nie powinna mieć mniej niż 90 cm. W miejscu, w którym brama i furtka znajdują się blisko granicy działki, należy również zdecydować się na taki montaż, który umożliwi otwieranie bram i furtek do wnętrza działki. Produkty możesz zamontować sam, lub zdecydować się na profesjonalną firmę.
W naszym sklepie internetowym Merkury Market znajdują się zarówno części do ogrodzeń, panele, podmurówki oraz słupki, jak i bramy oraz furtki. Nowoczesne ogrodzenia z metalu lub z kompozytu charakteryzują się łatwym montażem i dużą wytrzymałością. Zdecydowanie warto je zakupić.
Zainspiruj się!
Ogród na dachu — innowacyjne i ekologiczne rozwiązania
Jak zaaranżować tajemniczy ogród romantyczny?