Stoły ogrodowe na każdą okazję

25.01.2022

W letnie, słoneczne dni przyjemnie jest relaksować się pod gołym niebem, wdychając świeże powietrze i ciesząc się widokiem zielonej przestrzeni. Aby jednak wygodnie zasiąść poza domem przy kolacji czy filiżance kawy, potrzebny jest odpowiedni zestaw mebli ogrodowych. Centralną rolę pełni w nim stół ogrodowy, wokół którego w sezonie zwykle skupia się życie rodzinne i towarzyskie. Skąd jednak wiadomo, jaki stół na balkon, taras lub do ogrodu wybrać? Na co zwrócić uwagę, żeby nie żałować swojego zakupu? Z nami znajdziesz to, czego szukasz!


W tym artykule:

1. Stół ogrodowy – mały czy duży?

2. Kształt stołu

3. Stoły ogrodowe a rodzaj materiału



stol ogrodowy

 

Stół ogrodowy – mały czy duży?

Jeśli lubisz zapraszać znajomych na grilla i Twój ogród ma spory metraż, oczywisty wydaje się wybór dużego stołu. Im większy stół, tym więcej gości się przy nim pomieści i tym bardziej komfortowe będzie serwowanie i spożywanie posiłków na świeżym powietrzu. W przestronnym ogrodzie optymalnym rozwiązaniem jest wyodrębnienie strefy jadalnej, wyposażonej w stół i krzesła bądź ławy, oraz osobnego miejsca na zestaw wypoczynkowy, w którego skład wejdą stoliki kawowe, fotele, pufy bądź inne meble umożliwiające relaks w ogrodzie, takie jak huśtawki ogrodowe czy leżaki ogrodowe.

Taka organizacja przestrzeni zewnętrznej raczej nie będzie możliwa w przypadku balkonu lub niewielkiego tarasu. Z tego względu coraz więcej producentów mebli ogrodowych oferuje stoły rozkładane oraz składane. Z kolei na miniaturowy balkon i taras idealne rozwiązanie stanowi stolik kawowy wieszany na balustradzie – wprawdzie nie pozwoli on na zjedzenie obiadu w większym gronie, ale z całą pewnością wystarczy, żeby usiąść przy nim z poranną kawą czy wieczornym drinkiem.

 

zestaw mebli ogrodowych stolik plus krzesla

 

Kształt stołu

W sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych znajdziesz stoły ogrodowe okrągłe, kwadratowe i prostokątne, przy czym zdecydowanie największą popularnością cieszą się te ostatnie. Dlaczego? Pozwalają na optymalne zagospodarowanie wolnej przestrzeni na tarasie, mogą też stać na co dzień dosunięte do ściany.

Stoły okrągłe wyglądają efektownie, pozwalają na wygodne prowadzenie rozmowy i nie mają ostrych rogów, co ma duże znaczenie, jeśli wśród domowników znajdują się małe dzieci. Są jednak niezbyt ustawne, więc rzadko wybiera się je do małego ogrodu, na niewielki taras lub balkon. Faktem jest, że okrągły stół ogrodowy zajmuje więcej miejsca niż stół prostokątny przeznaczony dla takiej samej liczby osób.

Stoły kwadratowe są zwykle dwuosobowe lub czteroosobowe, więc nie nadają się do organizacji przyjęcia na tarasie czy w ogrodzie, za to świetnie sprawdzą się na balkonie. Dostępne są także modele o nieregularnym kształcie, które prezentują się bardzo oryginalnie, ale nie zawsze stanowią praktyczne rozwiązanie.

 

krzesla plus stol do ogrodu

 

Stoły ogrodowe a rodzaj materiału

Zestawy mebli ogrodowych mogą być wykonane z różnych materiałów i, co za tym idzie, meble te mają odmienne właściwości oraz cenę.

Stoły plastikowe

Tego typu meble tarasowe są wyjątkowo łatwe w czyszczeniu – wystarczy regularnie przemywać je wodą pod ciśnieniem. Nie szkodzą im niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć, deszcz czy mróz, więc nie trzeba chować ich na zimę. Warto natomiast wiedzieć, że silne promieniowanie UV może spowodować, że plastikowe meble delikatnie zmienią swój kolor, wyblakną lub zżółkną.

Stoły z tworzyw sztucznych niewiele ważą, co stanowi jednocześnie ich wadę oraz zaletę. Z jednej strony można je bez większego wysiłku przenieść w inne miejsce w ogrodzie, z drugiej trzeba liczyć się z tym, że w czasie wichury mogą się przewrócić i popękać.

Choć nadal kojarzone są przede wszystkim jako niezbyt estetyczne, ale za to tanie meble ogrodowe, taka opinia jest dla nich krzywdząca. Na przykład stół wykonany z materiału kompozytowego WPC na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina drewniany, nie ma więc powodu, żeby tego typu mebli nie postawić w elegancko urządzonych ogrodach.

 

meble ogrodowe

 

Stoły ogrodowe metalowe

Do ich produkcji używa się aluminium lub lakierowanej proszkowo stali. Malowanie proszkowe nie tylko poprawia wygląd metalu, ale także chroni jego powierzchnię przed korodowaniem pod wpływem kontaktu z wodą czy wilgocią. Dzięki temu procesowi metalowe meble ogrodowe świetnie radzą sobie z deszczem i topniejącym śniegiem, co oznacza, że mogą stać na świeżym powietrzu przez cały rok, zachowując przy tym pierwotny stan przez długie lata. Ich zaletą jest także duża stabilność i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwość pielęgnacji.

Stoły metalowe mają też swoje nieco słabsze strony – są zimne w dotyku, więc aby były wygodne w użyciu, muszą mieć siedziska wykonane z innego materiału, ewentualnie można na nich położyć poduszki. Co więcej, o ile aluminiowe meble ogrodowe są lekkie, stoły stalowe ze względu na dużą wagę nie nadają się do przenoszenia w inne miejsce.

 

meble ogrodowe na tarasie

 

Drewniane stoły do ogrodu

Drewniane meble ogrodowe pięknie się prezentują, dodają przytulności i pasują do każdego stylu. Są na tyle trwałe, że wytrzymają w dobrej kondycji nawet kilkadziesiąt lat - pod warunkiem, że będą regularnie impregnowane. Do ich konserwacji można użyć dowolny dedykowany do tego celu impregnat zabezpieczający przed czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi, na przykład olej do drewna, lakier do drewna, lakierobejcę lub bejcę.

Stoły ogrodowe drewniane wykonuje się zarówno z gatunków rodzimych (dąb, modrzew, akacja), jak i z drewna egzotycznego (teak, merbau). Są ciepłe w dotyku i nie nagrzewają się, można też nieco zmodyfikować ich naturalny wygląd, na przykład malując na wybrany kolor lub stylizując na stare. A jeśli ulegną porysowaniu, wystarczy zeszlifować uszkodzoną powierzchnię i ponownie ją zaimpregnować.

 

drewniane meble ogrodowe

 

Stoły ogrodowe z technorattanu

Jeśli nie ogranicza Cię budżet, rozważ zakup mebli ogrodowych z syntetycznego rattanu. Technorattan to tworzywo sztuczne imitujące naturalne plecionki – wiklinę lub naturalny rattan. Wykonane z niego stoły oraz inne meble ogrodowe wyglądają nowocześnie i elegancko, a jednocześnie mają liczne walory praktyczne. Są wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych (w tym promienie UV), więc na zimę zamiast chować do suchego i ciepłego wnętrza wystarczy przykryć je pokrowcami.

Stoły ogrodowe technorattan bardzo często wykończone są szkłem hartowanym. Dzięki tego w zagłębienia nie dostają się kawałki jedzenia ani inne zabrudzenia, które później trudno byłoby skutecznie usunąć. Z drugiej strony, szklane stoły ogrodowe mają to do siebie, że trzeba uważać, żeby nie porysować ich ostrym przedmiotem.

 

 

stol plus krzesla do ogrodu

 

W ofercie niektórych sklepów dostępne są także efektowne i bardzo wytrzymałe zestawy mebli ogrodowych z kamienia czy betonu, jednak ich cena powoduje, że nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Ciekawą alternatywę na każdą kieszeń stanowią meble ogrodowe z palet, które bez większego problemu wykonasz samodzielnie.

 

technorattanowe meble ogrodowe

 

Jeśli zależy Ci na kupieniu dobrego jakościowo stołu ogrodowego w rozsądnej cenie, sprawdź ofertę sklepów meblowych tuż po zakończeniu sezonu. Meble ogrodowe są wówczas znacznie tańsze niż wiosną oraz latem, więc stanowią doskonałą inwestycję.

 

meble na zewnatrz


Zainspiruj się!

zabezpiecz technorattan impregnatem  przed zmienną aurą Jak chronić meble ogrodowe - sprawdzone sposoby na przechowywanie i zabezpieczanie mebli ogrodowych
Plastikowe meble ogrodowe Dante cappuccino Jak odnowić plastikowe krzesła ogrodowe? Sprawdź nasz praktyczny poradnik!
miękkie meble ogrodowe Jakie meble ogrodowe wybrać na nadchodzący sezon? Nowości, ciekawostki, produkty "must have"

 

Powrót