Hit nadchodzącego lata — ogród w etnicznym stylu! Sprawdź jak go zaaranżować!

28.02.2022

Nadchodzący sezon przynosi nam wiele ciekawych rozwiązań stylizacyjnych, które czerpią inspirację z natury, tradycji, modnego stylu boho i eko. Nurt Etno — bo o nim właśnie mowa — będzie nam towarzyszył przez całe lato, zarówno w aranżacji ogrodu, balkonu, jak i tarasu.

Z myślą o tych, którzy cenią sobie związek z naturą i z przyjemnością wplatają jej elementy do wystroju, przygotowaliśmy artykuł poświęcony aranżacji ogrodu w stylu etnicznym. Przybliżymy nieco główne założenia stylu Etno i podpowiemy, jak wprowadzić je do wnętrza zielonej przestrzeni przy domu, by stworzyć spójną, stylowa całość, emanującą ciepłem i pozytywną energią.

 

styl boho - styl etno we wnętrzach domu i ogrodu

 


W tym artykule:

1. ABC stylu Etno

2. Krótka historia stylu etnicznego

3. Styl etniczny w urządzaniu wnętrz domów i ogrodów

4. Styl Etno tylko dla podróżników?

5. Ogród w stylu Etno - magiczna strefa relaksu pełna naturalnych materiałów

6. Meble z rattanu, drewna, wikliny, materiału? Które najlepsze do ogrodu Etno?



 

Jeśli chcesz, by w Twoim ogrodzie zagościł niepowtarzalny klimat, skorzystaj z kilku sprawdzonych porad, które przygotowali nasi fachowcy. Wykreuj razem z nami strefę relaksu w stylu Etno!

 

styl etno - styl boho  - przytulne wnętrze ogrodu

 

ABC stylu Etno

Jak najprościej zdefiniować styl etno?

Wyobraź sobie człowieka, który całe życie poświęcił na dalekie podróże. Z najdalszych zakątków świata przywoził wyjątkowe pamiątki, unikatowe, tradycyjne meble rzeźby, ozdoby, tekstylia, biżuterię, ceramikę wypalaną zgodnie ze starą rodzimą tradycją przez rdzennych mieszkańców, jednym słowem to, co związane z kulturą danego regionu. Wszystkie te przedmioty wyeksponowane we wnętrzu domu, mieszkania lub ogrodu tworzą styl określany mianem — Etno.

 


Polecany artykuł: Stylowa aranżacja i wygodny relaks - sofa, fotel, krzesło... co lepsze do ogrodu


 

Krótka historia stylu etnicznego

Samo określenie Etno pochodzi od greckiego "ethnos" i bardzo mocno wpisuje się w historię i kulturę starożytnych Greków. „Ethnos” - plemię było niejako przeciwieństwem „polis” - czyli państwa-miasta. Kultury, które powstawały z dala od rozwiniętych polis, określane były mianem „ethnos”. To właśnie z kultury dawnych plemion inspiracje czerpie styl etniczny.

Stylizacje w stylu Etno bardzo mocno nawiązują do motywów ludowych, plemiennych, wiejskich. Takich, które nie zostały jeszcze dotknięte piętnem globalizacji, nowoczesności i sztuczności.

Pojawiają się w nim zdobienia wzorowane na sztuce ludowej, geometryczne formy, kolory rodem z haftów tradycyjnych.

Idąc dalej tym tropem, styl Etno, można określić jako kulturowy miszmasz, który czerpie inspiracje z różnych stron świata.

W granicach stylu mieści się zarówno nasza rodzina kultura jak i ta z odległych kontynentów. Jest tu miejsce dla kultury Afryki, Ameryki czy Australii. I to w nim najpiękniejsze — czerpie z tego co często jest fundamentem danej kultury i społeczności. Prawdopodobnie z tego powodu architektura ogrodowa coraz częściej przesiąka stylem etnicznym.

 

ozdoby w stylu boho-etno mile widziane w ogrodzie i w domu

 

Styl etniczny w urządzaniu wnętrz domów i ogrodów

Na pierwszy rzut oka styl etniczny może przypominać znany nam i lubiany styl Boho. Ten bowiem także nawiązuje do naturalnych motywów i materiałów. Styl Boho łączy się silnie z naturą, a nieco mniej z kulturą i tradycją. I to właśnie cecha, która różni oba style.

Kwintesencją etnicznego stylu są naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, len, bawełna, wiklina oraz ceramika. Podobnie jest z głównymi kolorami. Etno nawiązuje do kolorów ziemi — beżów, brązów, zieleni i czerwieni. W ramach stylu mieszczą się również tradycyjne, regionalne, wzory i motywy.

Styl Etno inspiracje czerpie bogactwa i różnorodności kultur całego świata. To idealna propozycja dla osób, które kochają dalekie podróże i chcą ten magiczny klimat odległych krain przenieść do wnętrza swych domów i ogrodów.

Styl etniczny w aranżacji tworzy klimat afrykańskiej sawanny, meksykańskiej hacjendy lub indiańskiego tipi. Motywy ze świata przyrody w stylu Etno uspokajają i wprawiają wyjątkową aurę.

 


Polecany artykuł: Letni azyl w czasie upałów - Altany pawilony czy parasole ogrodowe co wybrać? Podpowiadamy!


 

Styl Etno tylko dla podróżników?

W tym miejscu nasuwa się jeszcze jedno ważne pytanie: czy styl Etno zarezerwowany jest wyłącznie dla podróżników? Absolutnie nie! Choć faktycznie nawiązuje do różnych kultur i wykorzystuje bogactwo ich tradycji, dostępny jest dla każdego z nas. Sklepy meblowe oferują dziś tak szeroki wybór akcesoriów dekoracyjnych, że każdy bez trudu przeniesie etniczny klimat do wnętrza swojego domu lub ogrodu.

 

Dekoracje w stylu boho - etno we wnętrzach domów i ogrodów

 

Ogród w stylu Etno - magiczna strefa relaksu pełna naturalnych materiałów

Jeśli Twoim marzeniem jest ogród w stylu etnicznym, postaw na, naturalne materiały, oryginalne meble ogrodowe drewniane lub wiklinowe i dodatki, które podkreślą styl. Świetnie sprawdzą się tu różnego rodzaju wyroby rękodzielnicze, które będą perełką całej stylizacji.

Etno styl to różnorodność wzorów i kolorów, bazą dla takich tekstur i materiałów powinno być stonowane, spokojne tło. I to od niego warto zacząć aranżację ogrodu. Zanim do wnętrza ogrodu wprowadzisz dekoracje i ozdoby skompletuj meble oraz podstawowe elementy wyposażenia.

Do aranżacji ogrodu możesz wybrać meble wykonane z materiałów, których wzory i kolory nawiązują do kultury afrykańskiej, indiańskiej lub aborygeńskiej. Wykorzystując różnobarwne motywy, wprowadzisz do wnętrza ogrodu powiew świeżości, radość i dobrą energię. Formy mebli mogą być unowocześnione i płynnie łączyć się z tym, co tradycyjne.

Bez względu na to czy zdecydujesz się na cały zestaw mebli ogrodowych, czy jedynie na kilka najważniejszych elementów, postaraj się by, ich kolorystyka była stonowana. Przestrzeń wypoczynkową w ogrodzie zaprojektuj tak, aby dominowała w nich biel, szarość i beż. Meble w tym kolorze będą idealnym tłem dla etnicznych dekoracji, ozdób i tekstyliów.

 

wnetrze w stylu boho - etno we wnętrzach domu i ogrodu. Nazwa boho pochodzi od słowa „bohema”

 

Meble z rattanu, drewna, wikliny, materiału? Które najlepsze do ogrodu Etno?

Jednym z najbardziej charakterystycznych mebli ogrodowych idealnie wpisujących się w ramy stylu Etno są fotele ogrodowe tzw. fotele brazylijskie lub fotele meksykańskie. Krzesła ogrodowe znane u nas jako brazylijskie pochodzą z Ameryki Południowej. Są pochodną klasycznych hamaków. Początki wiszących, bujanych siedzisk można znaleźć w kulturze meksykańskiej, wenezuelskiej, indyjskiej oraz brazylijskiej. Wygodne i niezwykle funkcjonalne, szybko zdobyły popularność i na stałe zagościły w ogrodach, na tarasach, balkonach, a także w domach.

W stylu Etno podobnie jak i stylu boho ważna jest naturalność. Wybierając meble ogrodowe, stawiaj na naturalne materiały. Zrezygnuj ze sztuczności, produktów przetwarzanych, plastiku. Dużo lepiej sprawdzi się bielone lub postarzane drewno, kamień, wiklina i rattan. Na takim tle wprowadzone dekoracje, tekstylia i ozdoby będą prezentowały się okazale, a całość stylizacji będzie spójna i autentyczna.


Etniczny ogród wymaga nietuzinkowych i efektownych rozwiązań. Eleganckie i wygodne meble ogrodowe, stylowe dekoracje i dodatki, znajdziesz w naszym sklepie internetowym lub stacjonarnym. Sprawdź, jakie akcesoria małej architektury ogrodowej możemy Ci zaproponować. Z nami stworzysz nowoczesny, wygodny i designerski ogród etniczny na miarę najnowszych trendów. A jeśli dopiero szukasz inspiracji na ogrodowe wnętrze, nasze wyjątkowe ekspozycje pewnością pomogą Ci znaleźć styl, który spełni Twoje oczekiwania i najlepiej wpisze się w przydomową przestrzeń. Zapraszamy na zakupy!

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Jak wybrać stół do ogrodu? Sprawdź nasze praktyczne porady! Jak wybrać stół do ogrodu? Sprawdź nasze praktyczne porady!
Piękny ogród, a w nim oczko wodne - ciekawe aranżacje 2022 Piękny ogród, a w nim oczko wodne - ciekawe aranżacje 2022
Baseny z kulkami dla dzieci Baseny z kulkami dla dzieci
Powrót