Markiza - co to jest? Czym się charakteryzuje?
Pięknie zdobią kawiarniane ogródki i chronią gości restauracji przed promieniami słońca - to markizy, zadaszenia cieszące się dużą popularnością we Francji. Jednak w Polsce także zyskują sobie coraz więcej zwolenników. Co istotne, można je z powodzeniem zastosować nie tylko w lokalach gastronomicznych czy luksusowych sklepach, ale też jako zadaszenie domowych tarasów.
W tym artykule:
1. Czym jest markiza tarasowa?
4. Wyposażenie dodatkowe markiz
5. Gdzie kupić markizy w internecie?
6. Cennik markiz o standardowych wymiarach
Markizy - co to takiego? Rodzaj ciastka? Fotela? A może to ktoś - żona dawnego arystokraty? Słowo to ma wiele znaczeń. W budownictwie markiza to rodzaj zadaszenia chroniącego przestrzeń tarasu lub balkonu przed słońcem i deszczem. Montuje się je nad oknami - ich główna część konstrukcyjna jest na stałe przymocowana do budynku, natomiast sam materiał można rozwijać i zwijać w dowolnym momencie.
Markizy osłaniające balkon i taras tworzą też przyjemne zacienienie wewnątrz domu czy mieszkania. To bardzo dobre rozwiązanie w pomieszczeniach, które latem bardzo się nagrzewają. To wygodna, solidna i bardzo atrakcyjna wizualnie alternatywa dla zabezpieczeń takich jak pawilony i namioty ogrodowe czy chociażby parasole.
Rodzaje markiz tarasowych
Do wyboru mamy kilka rodzajów markiz:
Markizy tarasowe - to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane najczęściej w tarasach przy domu. To właśnie one dają przyjemne zacienienie w upalne dnie i schronienie przed opadami w te nieco chłodniejsze. Markizy tarasowe mogą tworzyć bardzo duże powierzchnie.
Markizy balkonowe - to warianty stosowane - jak sama nazwa wskazuje - nad balkonami.
Markizy fasadowe - to nieco inny rodzaj markiz - służy bowiem nie do ochrony przestrzeni tarasowej czy balkonowej, ale wyłącznie wnętrza. W tego typu markizach rozłożone tkaniny nie tworzą lekko skośnego zadaszenia, ale montowane są pionowo, ewentualnie tworząc lekki skos do zewnątrz.
Markizolety - to rodzaj połączenia markizy i rolety okiennej. Markizolety montowane na oknie zostały wyposażone w ruchomy wysięgnik, dzięki któremu możliwa jest regulacja stopnia pochylenia tkaniny. W zależności od potrzeby może całkowicie przysłaniać okno - wtedy spełnia funkcję rolety, tworzyć nachyloną pod kątem osłonę lub rodzaj "daszku".
Budowa markizy
Markiza się z elementów takich jak:
- rura nawojowa,
- wysięgnik,
- mechanizm sterujący,
- tkanina stanowiąca osłonę.
Jakość samej konstrukcji ma duże znaczenie w bezproblemowym użytkowaniu markizy. Jednak tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę, jest materiał stanowiący poszycie. Najczęściej mamy do czynienia z markizą poliestrową lub akrylową. Część modeli posiada dodatkową osłonę tkaniny w postaci folii lub warstwy impregnującej. To praktyczne rozwiązanie, które chroni markizę przed przemoczeniem czy utratą koloru w wyniku długotrwałego oddziaływania promieni słonecznych.
Jak każdy element tarasowego czy balkonowego wyposażenia, markizy trzeba raz na jakiś czas czyścić. W tym celu najlepiej sprawdza się myjka ciśnieniowa lub po prostu wąż ogrodowy. Część producentów wyszła jednak naprzeciw potrzebom użytkowników - w sklepach i marketach dostępne są tzw. markizy samoczyszczące. Wybierając taki model, nie musimy martwić się o mycie tkaniny.
Wyposażenie dodatkowe markiz
Aby relaks w ogrodzie, na tarasie lub balkonie zyskał na nowoczesności, warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria do markiz, takie jak:
- Oświetlenie - lampki montowane w markizach doskonale wkomponują się w oświetlenie ogrodu i wprowadzą wyjątkowy klimat.
- Sterowanie pilotem - dzięki mechanizmowi karbowemu możliwe jest regulowanie położenia tkaniny za pomocą pilota.
- Automat pogodowy - w osłonach z napędem system rozwija lub zwija markizę w zależności od warunków atmosferycznych.
- Drugi wał nawojowy - zapewnia jeszcze jedno poszycie, a co za tym idzie dodatkowy cień, montuje się go w przedniej rurze wysięgowej.
Markizy, z wyposażeniem dodatkowym lub bez, stanowią bardzo mocny, praktyczny i elegancki sposób na podniesienie komfortu użytkowania tarasów i balkonów. Warto się na nie zdecydować!