Jak zaprojektować ogród naturalistyczny? Podpowiadamy!

02.04.2022

Najczęściej modny ogród kojarzony jest ze starannie uformowanymi rabatami, czy równiutko strzyżonymi trawnikami. Zaprojektowana w ten sposób przestrzeń niewątpliwie jest bardzo elegancka i zadbana, ale trudno jest poczuć się w takim ogrodzie  swobodnie. Uciekając od zgiełku miast i ciągłej pracy, coraz większym obecnie zainteresowaniem cieszą się w ogrodach style, które naśladują dziką przyrodę. Bardzo ekologicznym oraz romantycznym, dającym ukojenie dla duszy miejscem, może stać się ogród w stylu naturalistycznym. Nie musi być on wcale chaotyczny, czy nieuporządkowany, pomimo że rządzą nim w większości prawa natury. Jak zabrać się do projektowania ogrodów naturalistycznych? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

 

Ogród naturalistyczny

 


W tym artykule:

1. Co to jest ogród naturalistyczny?

2. Planowanie ogrodów naturalistycznych

3. Dobór roślin w ogrodzie naturalistycznym - drzewa, krzewy, rośliny jednoroczne, trawy ozdobne, chwasty

4. Podstawowe zasady aranżacji ogrodu naturalistycznego

5. Mała architektura i ozdoby, które wzbogacą tego typu ogród naturalistyczny



 

Co to jest ogród naturalistyczny?

Ogród naturalistyczny pięknie komponuje się z całym otaczającym krajobrazem. Bardzo często, jeśli jest taka możliwość, nie posiada granic, łącząc się z nim bezpośrednio. Bez względu na porę roku jest on intrygujący oraz pełen koloru. Aranżacje naturalistyczne najłatwiej wprowadzać jest w miejscach, gdzie otoczenie zewnętrzne cechuje się niewielkim wpływem działalności człowieka, zwłaszcza na terenach podmiejskich, czy wiejskich. Styl ten idealnie wyglądać będzie też na działkach leśnych oraz sąsiadujących z łąkami. Sprawdzi się do terenów położonych w wiejskiej okolicy lub domów gdzieś na obrzeżach miasta.

 


Polecany artykuł: Przytulny lawendowy ogród prowansalski — podpowiadamy jak go zaaranżować!


 

W ogrodach naturalistycznych natura tworzy cudowne, fascynujące kompozycje, bujne zagajniki, będące też idealnym schronieniem dla wszelkich zwierząt. W takim ogrodzie możemy spotkać jeża, jaszczurkę i wiewiórkę. To ogród idealny dla wszystkich pasjonatów przyrody. Głównym założeniem jest tu relaks w ogrodzie i stworzenie rajskiego klimatu, gdzie ludzie i zwierzęta żyją w zgodzie ze sobą.

 

Relax w ogrodzie naturalistycznym

 

Planowanie ogrodów naturalistycznych

Styl takiego ogrodu nie nadaje się dla tych, którzy lubią dopracowane szczegóły oraz idealne trawniki. W założeniu, jak i w pielęgnacji nie jest on wymagający, dlatego często wybierany jest przez tych, którzy nie lubią przycinać, kosić, pielić, czy grabić. Ingerencja w ogrody naturalistyczne ogranicza się do dyskretnego tylko korygowania całości kompozycji, a resztą rządzą prawa przyrody. Dobrze zaprojektowany ogród naturalistyczny sprawia optycznie wrażenie większego, niż jest naprawdę. Możesz to osiągnąć poprzez odpowiednie zespolenie go w sąsiedni pejzaż i obsadzenie ogrodzenia pnączami. W ten sposób można potem nawet przeoczyć granice działki.

 


Polecany artykuł: Ogród na dachu — innowacyjne i ekologiczne rozwiązania


 

Największy kłopot sprawia umiejscowienie roślin tak, by wydawało się, że tam same wyrosły. Najlepiej nawiązać więc do naturalnych zbiorowisk roślinnych i lokalnych krajobrazów. W ogrodzie tym powinien znaleźć się zróżnicowany wybór roślin. Spore drzewa, krzewy, byliny, rośliny jednoroczne, trawy, a nawet chwasty będą nadawać się idealnie. Podstawowymi cechami ogrodu naturalistycznego jest przede wszystkim naśladowanie przyrody, do minimum ograniczona ingerencja człowieka, bardzo luźna, swobodna forma i kompozycja oraz brak wyraźnych granic działki. Dominuje tu prosta, nieraz pospolita roślinność. Ogród naturalistyczny posiada niewielkie wymagania glebowe. Ziemię użyźnia się tu kompostem oraz obornikiem.

 

Aranżacje naturalistyczne

 

Dobór roślin w ogrodzie naturalistycznym - drzewa, krzewy, rośliny jednoroczne, trawy ozdobne, chwasty

W ogrodzie naturalistycznym rośliny nie powinny rosnąć pojedynczo. Dobrze sadzić je grupami, stopniując odpowiednio ich wysokość. Niskie, zadarniające gatunki powinny być z przodu rabaty, by tworzyły obwódki oraz wypełniały puste miejsca. Wyższe należy umieścić już na dalszym planie. Otrzymasz w ten sposób ładną oraz zgrabną kompozycję i zapobiegniemy nadmiernemu rozwojowi chwastów. W ogrodzie naturalistycznym nawet jeśli są to Twoje ulubione rośliny, powinno się zrezygnować z egzotycznych gatunków. Najlepiej sadzić gatunki niezawodne, sprawdzone odmiany, które dobrze czują się w naszym klimacie, jak też rośliny dziko rosnące w najbliższej okolicy.

 


Polecany artykuł: Czym jest ogród wertykalny i jak go założyć?


 

Do najbardziej popularnych gatunków stosowanych w ogrodach naturalistycznych należą: jarzębina, czeremcha pospolita, tawuła, krwawnica, dzikie róże, wierzbówka kiprzyca, pałka szerokolistna, naparstnica purpurowa, lawenda, paprocie, szałwia, wrzosy, trawy ozdobne. Z drzew godne polecenia są wierzby, brzozy, dęby, buki, wiązy graby. Krzewy ozdobne godne uwagi to derenie, kaliny, głogi, trzmieliny, jaśminowce, bzy, kalina koralowa. Pięknie wpasuje też się tu mak polny - roślina jednoroczna. W ten sposób w naturalistycznym ogrodzie otrzymujesz cały przekrój roślin od największych do najmniejszych. Może on tworzyć wrzosowisko, ogród leśny, może to być łąka kwietna, skalniak, czy kamienny strumyk. Ogród naturalistyczny powinien posiadać trawnik, jednak nie klasyczny, tylko przypominający leśną polanę lub łąkę kwietną. To też alternatywa z pewnością wymagająca mniej pracy. Rośliny łączy się z głazami. Płoty wzbogacisz, sadząc krzaki i drzewa, rosnące dziko w sąsiedztwie, tworząc w ten sposób ogród z zapożyczonym krajobrazem.

 

Ogród naturalistyczny - zgoda z otaczającym krajobrazem

 

Podstawowe zasady aranżacji ogrodu naturalistycznego

  • Kompozycja powinna nawiązywać do otaczającego krajobrazu, wtapiając się w otoczenie. Rodzime gatunki występujące w sąsiedztwie łączy się z gatunkami ogrodowymi.

  • Unika się geometrii i wyraźnych granic, a stosuje swobodne linie przy kształtowaniu rabat, trawników, ścieżek. Stawia się na naturalne formy, żywopłoty i krzewiaste nasadzenia bez roślin formowanych. Strzyżony trawnik zaleca się zastąpić łąką kwietną dla pożytecznych owadów.

  • Najlepiej zatrzeć wizualne granice ogrodu. Wrażenie pozornego nieładu jest ważne, warto wprowadzać nasadzenia piętrowe, a rabaty komponować w sposób taki, aby wyglądały naturalnie.

  • Dekoracjami do ogrodu naturalistycznego mogą być spore kamienie, wielkie głazy, a nawet powalone pnie drzew, które z powodzeniem mogą służyć jako kwietniki, czy prowizoryczne ławki.

 

Mała architektura i ozdoby, które wzbogacą tego typu ogród naturalistyczny

 W ogrodzie naturalistycznym warto pamiętać, że powinna dominować naturalność oraz naturalne materiały. W budowie ogrodu nie powinno się umieszczać plastikowych ozdób, wyszukanych rzeźb ogrodowych w jaskrawych kolorach oraz mebli z plastiku, gdyż może to zaburzać całą koncepcję ogrodu. Znacznie lepszym rozwiązaniem dla wzbogacenia wyglądu są oryginalne detale z naturalnego kamienia i ciekawie ukształtowane korzenie. Altany ogrodowe, ogrodzenia, meble ogrodowe powinny byś wykonane z naturalnych materiałów. Mile widziana jest tu wiklina, drewno w naturalnym kolorze. Na ziemi drogi z kamiennych płytek, również ścieżki z naturalnej cegły, czy wykonane z kręgów pochodzących z pociętych drzew.

Jeśli zakładając ogród naturalistyczny, będziesz przestrzegać podanych zasad, później na jego pielęgnację nie będzie trzeba poświęcać dużo czasu. Natura sama o niego doskonale zadba. Sprawi to, że będziesz mieć więcej czasu na odpoczynek, ciesząc się bliskością natury oraz pięknymi, kolorowymi kwiatami oraz śpiewem ptaków.

 

Ogród naturalistyczny

 

ZAINSPIRUJ SIĘ!


Jak zrobić skalniak w ogrodzie?


Jak zaaranżować tajemniczy ogród romantyczny?


Jak zaprojektować ogród angielski? Podpowiadamy!

Powrót