Jak zaaranżować tajemniczy ogród romantyczny?
Piękno, swoboda i elegancja — dokładnie tym charakteryzuje się styl romantyczny w ogrodach. To niezwykłe połączenie kolorowych kwiatów, tajemniczych zakątków, ażurowych mebli drewnianych lub metalowych oraz swobodnych nasadzeń. W ogrodach romantycznych niezwykle przyjemnie się wypoczywa, to idealne miejsce do odpoczynku, czytania książek lub rozmów ze znajomymi. Zobacz razem z nami, czym charakteryzują się ogrody romantyczne i jak je zaaranżować.
W tym artykule:
1. Czym są ogrody romantyczne?
2. Jakie rośliny warto umieścić w romantycznym ogrodzie?
3. Jakie meble sprawdzą się w ogrodzie romantycznym?
4. O czym należy pamiętać, projektując ogród w stylu romantycznym?
Czym są ogrody romantyczne?
Ogród romantyczny to założenie zielone, które jest połączeniem ogrodu wiejskiego oraz swobody ogrodu angielskiego. W ogrodzie romantycznym powinny królować kwiaty, ale również i niewielkie, intymne, osłonięte przed wzrokiem postronnych zakątki. Ogród romantyczny swoje inspiracje czerpie ze średniowiecznych założeń ciekawych krużganków zamkowych i wirydarzy zakonnych, jest jednak o wiele bardziej swobodny i delikatniejszy.
Oprócz bujnej, kolorowej roślinności w romantycznym ogrodzie królują subtelne elementy małej architektury. Przede wszystkim ustawia się tam meble ogrodowe, metalowe lub drewniane, często o ciekawych, ażurowych formach. Królują ławki, które służą zarówno do wypoczynku, jak i dekoracji. Architektura ogrodowa to przede wszystkim altany ogrodowe oraz naturalistyczne płoty.
Piękno ogrodów romantycznych to nie tylko rośliny i meble. Wielość kwiatów i krzewów sprawia, że ogród w romantycznym stylu staje się oazą dla zwierząt, zwłaszcza owadów i ptaków. Warto zatem w ustronnych miejscach zadbać o domki dla owadów lub budki dla ptaków. Jakie są wyznaczniki ogrodów romantycznych?
Polecany artykuł: Czym jest ogród wertykalny i jak go założyć?
Ogród romantyczny jest miejscem niezwykłym i bardzo intymnym. To miejsce idealne dla tych, którzy oczekują prywatności w czasie swojego wypoczynku. Relaks w ogrodzie jest możliwy dzięki roślinom i małej architekturze.
W stylu romantycznym ważna jest swoboda, ale i jednoczesna elegancja. Ogród musi sprawiać wrażenie naturalności, kwiaty, byliny, drzewa i krzewy powinny być posadzone tak, aby wydawały się tam naturalnie powstałym elementem. Aranżacja nie powinna być jednak chaotyczna, należy dbać o rozmieszczenie każdego z elementów, roślin, mebli oraz małej architektury.
W ogrodzie romantycznym nie brakuje sekretnych zakątków, zacisznych miejsc i wielu delikatnych, ciekawych ozdób. Dodatkowe dekoracje powinny być utrzymane w pastelowych barwach, świetnie sprawdza się tez kolor biały w meblach ogrodowych i dodatkach. Ciekawie będą wyglądać zdobione donice, a nawet ładnie zaaranżowany stary rower.
Projekt ogrodu romantycznego warto odpowiednio przemyśleć, dzięki temu całość będzie wyjątkowo dobrze zaplanowana, a efekt końcowy będzie zaskakiwał.
Polecany artykuł: Fotel wiszący ogrodowy, który najlepszy? Podpowiadamy!
Jakie rośliny warto umieścić w romantycznym ogrodzie?
W ogrodzie romantycznym powinny znaleźć się rośliny, które wskazują na piękno, elegancję i swobodę założenia. Dobrze sprawdzają się wszelkie rośliny pnące: ciemnozielony bluszcz pospolity, kolorowy winobluszcz i wiciokrzew oraz pięknie pachnące i niesamowicie się prezentujące róże pnące. Rośliny pnące pozwolą wydzielić romantyczne zakątki, dobre będą odmiany, które charakteryzują się bujnym wzrostem. Dzięki nim ogród zostanie podzielony w bardzo swobodny, naturalny sposób. Pnącza mogą oplatać altany, płoty lub rzeźby.
W założeniach w stylu romantycznym ważne są też drzewa. Wyjątkowo wyglądać będzie wierzba, zwłaszcza w płaczących odmianach lub z rozłożystym pokrojem. Warto posadzić ją nad oczkiem wodnym, jeśli zaaranżowanie terenu z prawdziwą wodą będzie kłopotliwie, to można zdecydować się zawsze na sztuczną rzekę z kamieni i żwiru. Oprócz wierzb dobrze sprawdzi się też buk, grab, robinie akacjowe oraz drzewa kwitnące wiosną: czereśnie, wiśnie i jabłonie.
W naturalnych założeniach ogrodów w stylu romantycznym ważna jest piętrowość roślin. Oprócz drzew posadzić należy zatem krzewy. Sprawdzi się jaśminowiec, bukszpan wiecznie zielony, cis, magnolia, kaliny, hortensja (zwłaszcza odmiany o białych lub różowych kwiatach) oraz rododendrony. Nieodzownym elementem będą na pewno róże, zarówno te w odmianach o atrakcyjnej, czerwonej barwie, jak i wersje, które mają bardziej pastelowy kolor.
Aranżację uzupełnij koniecznie ziołami i kwiatami. Byliny powinny charakteryzować się obfitym kwitnieniem, ważne jest to, aby kwitły naprzemiennie lub przez cały sezon. Roślinność odgrywa ważną rolę, ogród będzie wymagał dużo pracy, ale piękno założenia odwdzięczy się w czasie wypoczynku.
Jakie meble sprawdzą się w ogrodzie romantycznym?
Ogród romantyczny to również odpowiednie meble ogrodowe. W tych założeniach stawia się głównie na meble ogrodowe drewniane oraz metalowe. Ażurowe formy są jak najbardziej mile widziane. Drewno lub metal maluje się na pastelowe odcienie, dzięki czemu meble ładnie dopasowują się do wszechobecnej zieleni i kolorów.
Najważniejsze w tych aranżacjach są ławki ogrodowe. Drewniane lub metalowe służą do odpoczynku i doskonale prezentują się w ciekawych, tajemniczych zakątkach. W ogrodzie romantycznym ławki ustawia się tak, by zieleń stała się dla nich ciekawym tłem, często otacza się je zatem roślinami, a zwłaszcza kwitnącymi krzewami i bylinami. Świetnie sprawdzą się azalie, lilaki oraz liliowce, czy jaśminowce. Krzewy mogą też otaczać kamienne ławki. To sprawdzi się zwłaszcza w ogrodzie o bardziej surowej aranżacji. Do takiego zagospodarowania terenu warto dołożyć kamienne lampiony oraz rośliny w kamiennych donicach.
Piękne zakątki to również miejsca dla stolików i krzeseł. Doskonale zaprezentują się niewielkie stoły ogrodowe i dostawione do nich dwa lub trzy krzesła ogrodowe. Krzesła powinny być metalowe lub drewniane. Drewno lub metal warto pomalować na kolor biały albo inne, pastelowe, delikatne odcienie. Zestawy mogą stać bezpośrednio w przestrzeni trawników, ale świetnie też sprawdzą się jako wyposażenie pod pergole i altany. Wyposażyć też można romantyczne wnętrza, czyli bardzo intymne zakątki w ogrodzie.
Polecany artykuł: Jak zrobić skalniak w ogrodzie?
O czym należy pamiętać, projektując ogród w stylu romantycznym?
Ogrody romantyczne największą popularnością cieszyły się zwłaszcza w XIX wieku, nowoczesne ogrody romantyczne to przede wszystkim założenia, które służą odpoczynkowi i relaksowi. W taki sposób często aranżuje się tereny wokół pałacu, zamku lub dworku historycznego, romantyczne ogrody to styl, którym często aranżuje się ogrody botaniczne.
W prywatnych założeniach ogród romantyczny ma bardziej swobodną formę. Królują tam przede wszystkim róże, nie brak rabat z roślinami kwitnącymi. Nasadzenia są swobodne, ale eleganckie i zadbane. Umożliwiają relaks i zapewniają prywatność.
W trakcie aranżacji ogrodu romantycznego warto pamiętać o dobrym projekcie. Odpowiedni projekt pozwoli Ci wyznaczyć strefy i zakątki w przydomowym ogrodzie, dzięki czemu miejsce będzie przemyślane i estetycznie zaaranżowane. Im więcej masz czasu i im więcej pracy możesz poświęcić na dbanie o własny ogród, tym więcej elementów możesz wprowadzić. Kwiaty i zioła wymagają dużo pracy, jeśli zatem masz mniej czasu, zdecyduj się raczej na krzewy i pnącza.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Palety w ogrodzie — inspiracje, pomysły, zastosowanie | |
Ręczne narzędzia ogrodnicze — co warto wybrać do pielęgnacji ogrodu | |
Altana ogrodowa duża czy mała? Sprawdź najlepsze rozwiązanie |