Jak podłączyć matę solarną do basenu?
O ile w gorące dni kąpiel w basenie ogrodowym napełnionym zimną wodą bierze się dla ochłody, o tyle, kiedy temperatura na zewnątrz spada, raczej trudno zaliczyć ją do przyjemności. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na ocieplenie wody w basenie. Jednym z nich jest podłączana do instalacji filtrującej mata solarna, która stanowi doskonałą alternatywę dla znacznie droższych i bardziej awaryjnych elektrycznych systemów podgrzewania, takich jak na przykład pompy ciepła.
Jak działa mata solarna do basenu?
Podobnie jak wszystkie solary do basenu, maty solarne do podgrzewania wody basenowej w niecce wykorzystują ciepło słoneczne. Działają na zasadzie przepływowej – z jednej strony wpływa do nich zimna woda, która powoli przepływa przez gęsto ułożone rurki znajdujące się w macie i po dłuższym czasie wypływa ogrzana z drugiej strony, aby zostać ponownie wtłoczona do basenu. Cyrkulację wody basenowej zapewnia pompa basenowa, bez której nie da się zamontować maty (może to być zarówno pompa piaskowa do basenu, jak i pompa kartuszowa do basenu). Efektywność całego procesu zwiększa ciemny kolor kolektora, który pochłania znacznie więcej energii słonecznej niż jasne barwy.
SPECJALISTA RADZI! Mata grzewcza doskonale sprawdzi się w przypadku stelażowych basenów ogrodowych, pod warunkiem że ich pompy wody mają wydajność na tyle dużą, aby poza filtrowaniem wody basenowej obsłużyć dodatkowo urządzenie wytwarzające ciepło. Kluczowe jest natomiast dostosowanie liczby mat solarnych do wielkości niecki. Jedna mata solarna o powierzchni około 1,5 metra kwadratowego wystarczy, aby podgrzać wodę w basenie o średnicy do 3 metrów lub o pojemności do 6 tysięcy litrów. Posiadacze większych basenów powinni pomyśleć o szeregowym połączeniu ze sobą kilku mat w celu zwiększenia wydajności całego układu grzewczego. |
Solarny podgrzewacz wody – dlaczego warto go mieć?
Podgrzewanie wody basenowej przy pomocy paneli solarnych oznacza przede wszystkim dużą oszczędność. Ich eksploatacja nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów, jak to ma miejsce w przypadku elektrycznych pomp ciepła. Sama mata solarna do basenu to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Pojedynczy, dobrze nasłoneczniony panel solarny może stopniowo podnieść temperaturę wody basenowej nawet o 5 stopni – do jej zmierzenia przyda się termometr basenowy. Co istotne, maty w żaden sposób nie kolidują z korzystaniem z basenu tak jak na przykład przykrycia basenowe solarne.
Wykonana z polipropylenu solarna mata grzewcza jest bardzo odporna na zmienne warunki atmosferyczne, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, a także kamień, korozję i rdzę. Jej konstrukcja jest na tyle prosta, że awarie zdarzają się bardzo rzadko, wiec tego typu solarny podgrzewacz wody będzie Ci służyć przez wiele sezonów.
Mata solarna nie zajmuje wiele miejsca i bez wody waży zaledwie kilka kilogramów, dlatego w razie potrzeby łatwo można ją przesunąć. Najmniejszego problemu nie sprawia także jej montaż, który w przypadku pojedynczego panelu zajmie nie dłużej niż kwadrans.
Mata solarna do basenu — krok po kroku do podłączenia maty
Najpierw wybierz odpowiednie miejsce do podłączenia maty solarnej – najważniejsze jest jej odpowiednie nasłonecznienie (przez minimum 6 godzin dziennie). Solarna mata do basenu powinna leżeć na płaskim podłożu, oczyszczonym z kamieni i gałęzi, które mogłyby ją uszkodzić. Jeśli masz taką możliwości, połóż ją na utwardzonym podłożu, jeśli nie – usuń spod maty trawę oraz inne rośliny, żeby nie zgniły i nie zaczęły wydzielać nieprzyjemnego zapachu.
Poza matą w skład zestawu do nagrzewania wody wchodzą zwykle elementy montażowe, takie jak plastikowy wąż ogrodowy, adapter do węża, nakrętka adaptera oraz opaski zaciskowe do węża. Czasem jest to także zawór obejściowy, kolanko oraz taśma teflonowa – wszystko zależy od konkretnego modelu.
Wyjątkowo prosta w montażu jest mata solarna Bestway, która posiada adaptery kompatybilne z wężami ogrodowymi o średnicy 3,2 cm oraz 3,8 cm i współpracuje ze wszystkimi basenami naziemnymi wyposażonymi w pompy basenowe o wydajności nie wyższej niż 2.500 gal/h (w przypadku pomp filtracyjnych) lub 2200 gal/h (filtry piaskowe).
Aby zamontować panel solarny od basenu, wystarczy z obu stron połączyć go z zaworami pompy wody, wykorzystując dołączony do zestawu wąż (oraz ewentualnie przejściówki) i na wszelki wypadek uszczelnić połączenia opaskami uciskowymi. Kiedy już uruchomisz matę, nie dotykaj jej, gdyż grozi to poparzeniem.
Co zrobić z solarną matą do basenu po sezonie?
Przed zimą należy spuścić z maty wodę, ponieważ jej zamarznięcie doprowadziłoby do uszkodzenia panelu. Zanim przystąpisz do demontażu i czyszczenia maty do basenu, koniecznie upewnij się, że filtr piaskowy jest odłączony. Przemyj kolektor wodą, a następnie poluzuj wszystkie zaciski, odłącz węże basenowe i osusz poszczególne elementy. Na koniec zwiń panel do basenu i schowaj go w suchym oraz ciepłym miejscu.
Poza matą grzewczą warto zainwestować także w inne akcesoria basenowe, które zapewnią Ci oraz Twojej rodzinie komfortowy relaks w ogrodzie — materace i koła do pływania, dmuchane piłki, a jednocześnie sprawią, że basen ogrodowy będzie nadawał się do użytku przez wiele sezonów.
Jacuzzi ogrodowe | Leżaki ogrodowe | Architektura ogrodowa | Meble ogrodowe |