Renowacja drewna po zimie. Przywróć meblom w ogrodzie idealny wygląd
Na wiosnę ze schowków i altan wyjmuje się ogrodowe meble. Jeśli odpowiednio nie zostały zabezpieczone przed zimą, może Cię niestety czekać przykra niespodzianka. Meble wykonane z drewna są szczególnie podatne na zniszczenia związane z warunkami atmosferycznymi. Deszcz, promieniowanie UV, śnieg, duże wahania temperatur, a na dodatek jeszcze grzyby i owady niekorzystnie wpływają na estetykę wyposażenia ogrodowego. Drewniane elementy bledną, a ich powłoka pęka i się łuszczy. Na ich powierzchni może pojawiać się pleśń i grzyb. W tym artykule podpowiem Ci jak odnowić meble wykonane z drewna i przywrócić im elegancki wygląd.
W tym artykule:
1. Drewno - idealny materiał na meble do ogrodu
2. Renowacja mebli z drewna po zimie
4. Jak odnowić wiklinowe meble?
6. Czym pomalować drewniane elementy mebli?
Drewno - idealny materiał na meble do ogrodu
Meble do ogrodu wykonane z drewna pięknie wpisują się aranżacje balkonów, tarasu czy ogrodu. Naturalne usłojenie idealnie komponuje się z otoczeniem w ogrodzie. Aby długo cieszyć się ich urokiem, należy pamiętać, aby regularnie je konserwować i odnawiać.
Odnowa drewna polega na zabiegach, które mają na celu odbudowanie powłok ochronnych, aby produkty odzyskały dawny blask, naturalny efekt i ładny wygląd.
Renowacja mebli z drewna po zimie
Bez względu na to, w jakim stanie są Twoje meble i z jakiego materiału są wykonane, musisz je dokładnie umyć płynem do naczyń i gąbką jeszcze przed rozpoczęciem nowego sezonu. Jeśli masz możliwość, możesz skorzystać z bardziej precyzyjnych i skutecznych metod oczyszczenia mebli ogrodowych - mowa tu o myjkach ciśnieniowych, które poradzą sobie nawet z najsilniejszymi zabrudzeniami w ogrodzie bez użycia jakichkolwiek detergentów. Po czyszczeniu wszystko trzeba dokładnie osuszyć. Na czystych i suchych meblach będzie można precyzyjnie ocenić, jaka jest skala ewentualnych zniszczeń materiału.
Renowacja mebli do ogrodu jest warta przeprowadzenia, nawet gdy nie są one w złym stanie - dzięki temu odświeżysz ich naturalny wygląd i niepowtarzalny charakter oraz przedłużysz ich żywotność. Regularna renowacja i konserwacja drewnianego wyposażenia to gwarancja jego funkcjonalności i estetycznego wyglądu.
Etapy odnawiania
Renowacja ogrodowych mebli to wieloetapowy proces, a efekt w dużej mierze zależny jest od właściwego przygotowania podłoża, a nie - jak by się mogło zdawać - od samego pomalowania drewna. Warto wspomnieć, że wszystkie prace dotyczące ochrony drewna należy przeprowadzać na dobrze umytych, odtłuszczonych i wyschniętych meblach. Proces renowacji bez względu na to, czy mowa o meblach ogrodowych, czy wewnątrz domu, przebiega w trzech etapach, polegających na:
1. oczyszczaniu,
2. zabezpieczaniu i impregnowaniu,
3. końcowym malowaniu.
W czasie prac pamiętaj o tym, by wszelkie czynności wykonywać z dokładnością i starannością. Jeśli stosujesz jakiekolwiek środki chemiczne, lakiery, bejce lub impregnaty, pamiętaj, aby wcześniej zapoznać się z etykietą informacyjną, a w czasie nakładania środków postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki zachowaniu tych zasad będziesz pewny, że renowacja przyniesie odpowiednie efekty.
Oczyszczanie
W przypadku, gdy poprzednie powłoki są w złym stanie, należy w pierwszej kolejności je usunąć, np. zeszlifować łuszczące się warstwy malarskie papierem ściernym o różnej gradacji, najpierw gruboziarnistym, a następnie drobnoziarnistym. Jeśli doszło do powstania korozji biologicznej, oczyść zainfekowane miejsca, starając się wyrównać powstałe rysy i drobne uszkodzenia. Większe ubytki wypełnij pastami do drewna. Po zakończonym oczyszczaniu trzeba omieść mebel z pyłów.
Zabezpieczanie i malowanie środkami chemicznymi
Jeśli poprzednie powłoki nie wymagają szlifowania, bo mają powierzchnię w dobrym stanie, a pomalować mebel chcesz tym samym produktem, jaki był użyty, wystarczy zmatowić powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym. Sprawi to, że warstwa nowego wyrobu osiągnie dużo lepszą przyczepność. Gdy chcesz malować wyrobem innego producenta lub chcesz uzyskać inny efekt, konieczne będzie usunięcie w całości poprzednich powłok przez papier ścierny.
Gdy chcesz pomalować ławki do ogrodu z drewna olejem, konieczne jest także usunięcie wszelkich innych powłok na meblu i całej jego powierzchni, aż do stanu surowego drewna. Olej wnika głęboko w jego strukturę i zabezpiecza powierzchnię.
Końcowe malowanie
Na koniec trzeba umyć mebel, usuwając wszelkie naloty organiczne i zatłuszczenia, najlepiej benzyną ekstrakcyjną. Po wyschnięciu drewna dokonaj potrzebnych napraw na powierzchni, wypełniając ewentualne rysy oraz ubytki specjalną masą szpachlową do drewna. Stosując pasty i środki chemiczne, postępować należy według zaleceń producenta.
Tak przygotowane krzesło można już swobodnie pomalować na wybrany wcześniej kolor lub pokryć bezbarwnym lakierem, jeśli wygląd drewna naturalnego jest wystarczająco atrakcyjny.
Renowacja mebli z drewna egzotycznego
W przypadku odnawiania mebli z drewna egzotycznego postępowanie jest takie samo. Drzewo egzotyczne jest sporo twardsze, więc jego odnawianie nie powinno przysparzać większych problemów. Po procesie szlifowania papierem ściernym lub szlifierką tak samo oczyszcza się powierzchnie z wszelkich z pyłów i kurzu za pomocą szmatki, lub odkurzacza.
Dobrze jest do renowacji wybrać lakiery lub farby, które przeznaczone są do drewna egzotycznego.
Jak odnowić wiklinowe meble?
W przypadku wiklinowych mebli ich odnowienie trzeba przeprowadzać bardzo delikatnie. Trzeba usunąć warstwy farby i starego lakieru ręcznie, przy użyciu papieru ściernego o drobnej gradacji. Praca może wydawać się żmudna, jednak należy wykonać ją ze starannością - tylko wtedy renowacja przyniesie odpowiednie efekty.
Etapy prac są podobne jak w przypadku drewna.
Czym zabezpieczyć drewno?
Jeśli w trakcie oczyszczania odkryło się surowe drewno, powinno się je zabezpieczyć impregnatem. Jeśli nie, można od razu przejdź do malowania.
Wyposażenie drewniane, które znajduje się na zewnątrz, ma cały czas do czynienia z trudnymi warunkami atmosferycznymi (śnieg, deszcz, wiatr, promienie UV) oraz z mikroorganizmami — ich działanie jest niekorzystne, dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczyć drewno i to nie tylko w sezonie zimowym. Do tego niezbędne jest zastosowanie impregnatów do drewna ogrodowego. Stosuje się je jako bazę pod oleje, lazury, lakiery, lakierobejce oraz emalie.
Na rynku dostępne są preparaty na bazie rozpuszczalnika lub wody. Dobrze jest zwrócić uwagę na zakres ochrony, gdyż nie wszystkie specyfiki zabezpieczają przed wszystkimi typami szkodników i złych warunków jednocześnie. Zabezpieczenie tylko przed grzybami domowymi i owadami może okazać się nieefektywne, bo przy większej wilgoci grzyb pleśniowy rozwinie się w ciągu kilku godzin. Stosowane produkty mogą być delikatnie koloryzujące lub całkowicie bezbarwne. Pierwsze stosuje się, gdy chcesz zachować widoczną strukturę drewna i urok widocznych słojów, jednocześnie nadając drewnu nieco inny odcień.
Czym pomalować drewniane elementy mebli?
Po zabezpieczeniu można przejść do dekoracji środkiem koloryzującym takim jak np. impregnat dekoracyjny, lakierobejca, olej, emalia, lakier.
1. Do drewnianego wyposażenia ogrodowego najlepiej nada się lakierobejca. Lakierobejca wymaga zastosowania dobrze oszlifowanego drewna, środek rozprowadza się do uzyskania jednolitego koloru. Bejca barwi drewno, a intensywność koloru zależy od ilości użytego środka oraz ilości warstw.
2. Farba alkidowa jest wybierana ze względu na trwałość. Tworzy błyszczącą powierzchnię bez słojów. Ten środek używany jest często wtedy, gdy chce się malować drewno na delikatne, pastelowe kolory. Takie wyposażenie ustawia się często w aranżacjach klasycznych, romantycznych lub ogrodach w stylu prowansalskim.
3. Lakier bezbarwny zabezpiecza, tworząc twardą powłokę, która jest odporną na ścieranie, zarysowania i promienie słoneczne. Nakładanie wymaga szlifowania między nakładanymi warstwami, ze względu na podniesione włókna po malowaniu. Lakiery wybierane są wtedy, gdy ważny jest naturalny kolor i wzór drewna, gdyż lakier eksponuje piękno usłojenia.
4. Olej wnika w drewno o wiele głębiej niż inne impregnaty, chroniąc materiał przed czynnikami atmosferycznymi i szkodnikami, podkreśla naturalny rysunek słojów i nie tworzy powłoki podatnej na łuszczenie i pękanie.
Po tak przeprowadzonym odnowieniu i impregnacji meble drewniane mogą na nowo zdobić Twój ogród i są gotowe do kolejnego, słonecznego sezonu!
Zainspiruj się!
Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed deszczem i mrozem?
Poduszki na palety - jak zrobić