Jak korzystać z sauny parowej, aby poprawić swoje samopoczucie?
Pobyt w saunie parowej - określany przez fachowców jako kąpiel w saunie - pozwala nam odprężyć się i zregenerować siły. Badania medyczne wskazują także na inne zalety korzystania z sauny parowej, takie jak zmniejszenie częstotliwości występowania przeziębień i grypy. Oprócz tego następuje poprawa przemiany materii i oczyszczenie organizmu z toksyn. Zanim jednak wejdziemy do sauny parowej, musimy poznać kilka ważnych zasad, aby przebywanie w niej było bezpieczne i komfortowe. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, kto może regularnie korzystać z sauny i jakie są przeciwwskazania, aby do niej wchodzić.
W tym artykule:
1. Sauna parowa, a łaźnia parowa
2. Sauna parowa - jakie warunki panują podczas seansu?
3. Łaźnia parowa - jak działa?
4. Sauna parowa - jak korzystać z jej zalet?
5. Sauna parowa - najważniejsze przeciwwskazania
Sauna parowa, a łaźnia parowa
Chociaż wydaje się, określenia te dotyczą tej samej metody relaksu, to wiążą się one z odmiennymi warunkami, jakie panują w trakcie poszczególnych sesji (zabiegów). Sauna oznacza kąpiel w gorącym powietrzu, a łaźnia - w parze. Oprócz tego możemy jeszcze korzystać z sauny infrared, w której specjalne promienniki ogrzewają ciało przez promieniowanie podczerwone.
Do niedawna korzystać z sauny parowej można było podczas pobytu w hotelu, centrum spa czy na basenie. Obecnie coraz częściej saunę montuje się w domu (np. w rodzinnej łazience), ale można ją też ustawić w ogrodzie. Sauny ogrodowe stanowią zwykle oddzielne obiekty, ale mogą być także połączone z domem zadaszoną przestrzenią, w której znajdą się leżaki. Zapewnią nam one relaks po wyjściu z sauny i wzięciu prysznica.
Jeśli planujesz zagospodarowanie terenu wokół domu, zajrzyj do naszych sklepów Merkury Market lub na stronę www.merkurymarket.pl do kategorii ogród, a potem relaks w ogrodzie. Znajdziesz tam m.in. baseny ogrodowe, grille ogrodowe, trampoliny ogrodowe i hamaki.
Sauna parowa - jakie warunki panują podczas seansu?
W saunie źródłem ciepła są specjalne piece wypełnione kamieniami. Piece do sauny mogą być opalane drewnem, zasilane gazem lub energią elektryczną. Obecnie najpopularniejsze są te wykorzystujące do działania prąd. Niezależnie jednak od modelu pieca, umożliwia on stworzenie odpowiednich proporcji pomiędzy temperaturą a wilgotnością, zgodnie z tzw. "prawem sumy 110". Oznacza to, że suma temperatury (w stopniach Celsjusza) i wilgotności względnej (w procentach) w saunie powinna wynosić 110. Co istotne, mając jedną saunę można korzystać z różnych rodzajów kąpieli - na przykład sauny suchej, sauny parowej i parowo-ziołowej.
Tradycyjne sauny fińskie oferują seanse, podczas których utrzymywana jest wysoka temperatura (od 75 do 90°C) i niski poziom wilgotności. Sucha sauna skandynawska to jeszcze wyższa temperatura - nawet 95°C. W efekcie w saunie suchej dochodzi do szybkiego pocenia się ciała.
Natomiast w saunie parowej wilgotność powietrza nie przekracza 65%, przy temperaturze od 45 do 65°C. Walory zdrowotne dla naszego organizmu można jeszcze wzmocnić przez inhalację różnych olejków i ziół.
Łaźnia parowa - jak działa?
W łaźni parowej (zwanej też łaźnią rzymską) źródłem ciepła jest generator pary. W efekcie w łaźni panuje wysoka wilgotność (dochodzi do 100%), a temperatura waha się od 40 do 55°C. Ze względu na tak dużą wilgotność łaźnia rzymska ma siedziska i oparcia wykonane z materiałów ceramicznych lub z tworzywa sztucznego.
Sauna parowa - zalety
Zalety korzystania z sauny parowej są nie do przecenienia dla naszego zdrowia. Pobyt w niej ma dobroczynny wpływ na cały organizm, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać, zwłaszcza gdy będziemy to robili regularnie. Sauna parowa dzięki umiarkowanie wysokiej temperaturze, w porównaniu do kabiny suchej, nie powoduje problemów z oddychaniem w czasie sesji. Wręcz przeciwnie, zapewnia pełne odprężenie, działa zatem antystresowo. Poza tym usprawnia pracę układu krążenia krwi oraz funkcjonowanie górnych dróg oddechowych (para z dodatkiem olejków inhaluje i oczyszcza oskrzela i zatoki), a także wzmacnia pracę serca oraz łagodzi dolegliwości reumatyczne. Odwiedzając systematycznie saunę, zyskujemy także większą odporność na przeziębienie. Ponadto nasz organizm zostaje oczyszczony ze szkodliwych związków, gdyż wraz z wydzielanym potem obniża się m.in. poziom ołowiu, miedzi, cynku czy rtęci. Następuje również oczyszczenie porów skóry - staje się więc bardziej miękka.
Sauna parowa - jak korzystać z jej zalet?
Aby sauna parowa przyniosła oczekiwane efekty dla całego naszego organizmu, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Ważne są także zasady, których trzeba przestrzegać. Zaleca się, aby korzystać z sesji w saunie parowej przynajmniej dwie godziny po spożyciu posiłku, ale nie wolno być pod wpływem alkoholu. Przed wejściem do sauny należy zdjąć biżuterię, wziąć prysznic (nawet, jeśli kąpaliśmy się w domu), a potem wytrzeć dokładnie ciało do sucha. Do sauny parowej wchodzimy nago - możemy wziąć ze sobą ręcznik, który posłuży nam za siedzisko. Obuwie pozostawiamy przed sauną. Zazwyczaj jeden seans nagrzewania ciała trwa od 5 do 15 minut, przy czym łącznie w ciągu dnia w saunie parowej nie powinno się spędzić więcej niż 30 minut (np. 3 razy po 10 minut). Po wyjściu z sauny należy opłukać się wodą (zaczynając schładzanie od stóp w kierunku serca), a potem chwilę odpocząć. Fachowcy podpowiadają, że cykl nagrzewania, chłodzenia i odpoczynku można powtórzyć 2-3 razy.
Sauna parowa - najważniejsze przeciwwskazania
Przed skorzystaniem z sauny najlepiej skonsultować się z lekarzem, szczególnie gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu swojego zdrowia. W przypadku sauny parowej najistotniejsze przeciwwskazania to: ciąża, nowotwory, żylaki, choroby skóry, choroby nerek, choroby tarczycy, astma. Ponadto z kąpieli w saunie parowej powinny również zrezygnować osoby zmagające się z chorobami serca, nadciśnieniem, jaskrą, po przebytym udarze oraz mające kłopoty z krążeniem krwi.
Podsumowując, warto podkreślić, że sauna parowa zapewnia nam wiele zdrowotnych korzyści. Równie ważne jest to, że po pobycie w niej czujemy się w pełni zrelaksowani, zauważając poprawę samopoczucia i wyglądu. Należy jednak pamiętać o zaleceniach lekarzy, ponieważ nie wszyscy mogą się przekonać o jej zaletach.