Domek ogrodowy - ile od granicy działki? O tym musisz wiedzieć, zanim postawisz domek w 2022 roku
Domek narzędziowy na działce to doskonały sposób na wygospodarowanie dodatkowego miejsca na narzędzia, sprzęt ogrodniczy, duże zabawki i inne przedmioty użytkowane w ogrodzie. Jednak zanim zdecydujesz się na postawienie takiego mini budynku sprawdź, jakie warunki musi on spełniać i gdzie możesz go ulokować. Przepisy prawa budowlanego jasno precyzują tę kwestię.
W tym artykule:
1. Rodzaje domków narzędziowych
2. Pozwolenie na budowę budynku gospodarczego - kiedy potrzebne?
3. Gdy potrzebny nam duży domek narzędziowy
4. Ile metrów od granicy działki
5. Domek narzędziowy z wiatą na drewno
Rodzaje domków narzędziowych
Stojące parterowe budynki gospodarcze dostępne są w formie różnego rodzaju obiektów.
Do wyboru mamy:
- domki narzędziowe drewniane
- domki narzędziowe metalowe
- domki narzędziowe plastikowe
Współczesna architektura ogrodowa chętnie wykorzystuje tymczasowe obiekty budowlane wykonane z drewna. Domki ogrodowe drewniane prezentują się bardzo elegancko i świetnie wpisują w naturalny krajobraz dobrze zaprojektowanego ogrodu. Taka konstrukcja jest też najłatwiejsza do postawienia samodzielnie. Choć należy pamiętać, że do budowy określonego domku wykorzystuje się różne materiały - nie tylko drewno - dlatego warto wcześniej wykonać projekt. Do wyboru mamy też wiele gotowych produktów, które nie wymagają zgłoszenia do lokalnego urzędu.
Bardzo łatwe do złożenia, solidne i trwałe domki ogrodowe metalowe dostępne są w wielu rozmiarach - od najmniejszych, przeznaczonych w zasadzie wyłącznie do schowania narzędzi, po takie o dużej rozpiętości konstrukcji. To najkorzystniejsze pod względem finansowym rozwiązanie. Dużą zaletą domków blaszanych jest brak konieczności impregnacji drewna. Pomalowane na naturalny kolor - zielony, brązowy lub szary - również dobrze wyglądają w przestrzeni ogrodu.
Z kolei domki ogrodowe plastikowe to obiekty wykonane z materiału, który bardzo dobrze imituje naturalne surowce. Taki obiekt jest bardzo trwały - nie trzeba go impregnować i nie jest narażony na korozję. Raz na jakiś czas wystarczy go umyć. Minusem plastikowych konstrukcji jest trudność w wykonywaniu jakichkolwiek modyfikacji. Wcześniej więc dobrze przemyślmy, jaki produkt najlepiej trafi w nasze potrzeby.
Pozwolenie na budowę budynku gospodarczego - kiedy potrzebne?
Niewielki domek narzędziowy nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wszelkiego rodzaju budynki gospodarcze, m.in. domki drewniane na narzędzia, ale też inne obiekty, np. domki dla dzieci, muszą spełniać określone kryteria. Nie wymagają pozwolenia domki ogrodowe o powierzchni zabudowy mniejszej niż 35 m2. Przy czym łączna liczba obiektów na każde 500 m2 działki budowlanej nie może przekraczać dwóch.
Określając liczbę obiektów, które mogą znaleźć się na naszej działce budowlanej pamiętajmy, iż wspomniane w prawie budowlanym budowle to nie tylko np. budynek gospodarczy, ale też altany ogrodowe, altanki, wiata garażowa, garaż wolnostojący, a nawet ogród zimowy. Przy czym ograniczenie powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych dotyczy samego budynku - bez podjazdów, schodów itp.
Projektując działkę od postaw pamiętajmy, że wszelkie znajdujące się na niej budowle muszą być rozmieszczone zgodnie z obowiązującym na danym terenie planem miejscowym zagospodarowania terenu. Zarówno budownictwo mieszkaniowe, jak i to związane z produkcją rolną, podlega regulacjom prawnym. Oznacza to, iż dom należy umieścić tam, gdzie znajduje się on w warunkach zabudowy. Najpierw więc planujemy budynki mieszkalne, a dopiero potem uzupełniające, połączone lub niepołączone trwale z domem - altanki, domki narzędziowe, wiaty itp.
Gdy potrzebny nam duży domek narzędziowy
Prawo budowlane nie zabrania postawienia na działce domku narzędziowego o powierzchni większej niż ta, która nie wymaga pozwolenia. Jednak formalności związane z budową większych obiektów są czasochłonne i nierzadko napotykają na przeszkody. Co wtedy, gdy mały domek narzędziowy nie spełnia naszych wymagań? Zamiast zastanawiać się, gdzie postawić drugi budynek lub wnioskować o uzyskanie pozwolenia zastanówmy się, jak dostępną przestrzeń zagospodarować w taki sposób, by odpowiadała naszym potrzebom.
Zamiast decydować się na gotowy domek, zbudujmy obiekt dopasowany do indywidualnych upodobań naszych domowników. Zamiast poszerzać konstrukcję, zbudujmy ją wyższą - niezbędne sprzęty będzie można powiesić na ścianie. Pamiętajmy też o odpowiednim rozmieszczeniu otworów okiennych lub drzwiowych. Konstrukcje takie jak domki narzędziowe nie muszą mieć wielu okien. Warto też, aby były one usytuowane dość wysoko. Drzwi domku narzędziowego powinny otwierać się na zewnątrz - w przeciwnym wypadku niepotrzebnie zabierałyby miejsce wewnątrz budynku.
Ile metrów od granicy działki
Najlepszym miejscem, w którym można postawić domek narzędziowy, jest narożnik działki. W praktyce większość właścicieli nieruchomości właśnie w tym miejscu stawia takie obiekty. Należy jednak pamiętać, iż przepisy konkretnie wskazują, w jakiej odległości od granicy działki budowlanej lub innego budynku może stanąć taki obiekt.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wskazuje, iż w zabudowie jednorodzinnej domki narzędziowe lub inne obiekty gospodarcze o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m mogą znajdować się bezpośrednio przy granicy bądź w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.
Nie ma przy tym znaczenia, czy na działce sąsiada znajduje się budynek mieszkalny lub inne obiekty gospodarcze związane np. z uprawianiem ogrodu. W praktyce oznacza to, iż domek może przylegać do ściany budynku istniejącego. Przy czym możliwe jest to wyłącznie ścianą bez otworów okiennych.
Zgodnie z przepisami dopuszcza się też nadbudowę budynku istniejącego (maksymalnie o jedną kondygnację), usytuowanego w odległości mniejszej niż wcześniej wspomniana, przy czym w nadbudowanej ścianie, usytuowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy, nie może być okien i drzwi.
Domek narzędziowy z wiatą na drewno
W przypadku domków narzędziowych czy innych konstrukcji, w której zamierzamy przechowywać drewno, np. na opał, w grę wchodzi jeszcze jedno obostrzenie. Taki obiekt nie może stać w bliskim sąsiedztwie budynków ani stykać się z sąsiednią działką budowlaną.
Uwaga!
Jeśli stawiamy mały domek narzędziowy w odległości 1,5 metra od granicy działki, mamy w tym zakresie dużą dowolność i nie musimy martwić się o pozwolenie. Jeśli jednak zależy nam na usytuowaniu tuż przy granicy, bardzo blisko domu sąsiada lub własnego budynku mieszkalnego, najlepiej dokładnie sprawdźmy przepisy lub udajmy się do urzędu gminy w celu uzyskania opinii na temat prawidłowości poczynionych planów i ewentualnego zgłoszenia budowy.
Zainspiruj się!