Czym jest ogród wertykalny i jak go założyć?

21.03.2022

Ogród wertykalny to specyficzne założenie zielone. Ogrody te zwane są inaczej ogrodami pionowymi oraz zielonymi ścianami. To rośliny, które odpowiednio są osadzone na konstrukcjach, które z kolei umieszcza się na pionowych ścianach. Zielone ściany w ciągu kilku ostatnich lat stały się tak bardzo popularne, że stanowią już nie tylko innowacyjne rozwiązania w przestrzeni publicznej, ale coraz więcej osób decyduje się na założenie własnego ogrodu wertykalnego we wnętrzu swojego domu.

 

światło rozproszone w ogrodzie wertykalnym

 


W tym artykule:

1. Czym są ogrody wertykalne?

2. Jakie rośliny używa się do założenia ogrodu wertykalnego?

3. Gdzie warto założyć zieloną ścianę?

4. Jak zakłada się ogrody wertykalne?

5. Piękno mchu na zielonych ścianach

6. Budowa zielonej ściany z palet



Czym są ogrody wertykalne?

Niezależnie, czy mówimy o domowym ogrodzie wertykalnym, czy o dużym założeniu na budynkach w przestrzeni publicznej, ogrody wertykalne wyglądają i są skonstruowane bardzo podobnie. Na ramie zamontowane są folie, kieszenie lub kontenery, w których znajduje się geowłóknina. Na tej warstwie możliwe jest sadzenie roślin, które tworzą atrakcyjne, różnokolorowe plamy.

Zielona ściana uważana jest nie tylko za założenie zielone, jest to też wyjątkowe, naturalne dzieło sztuki. Założenie pionowego ogrodu pozwala często wyrazić siebie — wystarczy zastosować odpowiednie rośliny w ulubionych kolorach lub o ciekawym pokroju i kształcie liści.

Pod ogrodem wertykalnym warto ustawić meble ogrodowe. Łatwy montaż ścian zielonych i regularne podlewanie to największe zalety takich założeń. Możesz dokonać montażu roślin na balkonie, w ogrodzie lub nawet w domu, to doskonały sposób na wprowadzenie czegoś wyjątkowego do przestrzeni.

 

rośliny o grubych liściach i pięknych kwiatach

 

Jakie rośliny używa się do założenia ogrodu wertykalnego?

Piękno ogrodów wertykalnych to przede wszystkim odpowiednie zastosowanie ciekawych roślin. Polecane są okazy o ozdobnych liściach, kolorowych kwiatach i wyjątkowym pokroju. Cenione są gatunki o niewielkiej bryle korzeniowej — te rośliny najlepiej sprawdzą się w ogrodzie wertykalnym, gdyż wymagają niewielkiej przestrzeni do rozrostu.

Wertykalny ogród skomponowany może być między innymi z roślin takich, jak: dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans), runianka japońska (Pachysandra terminalis), żurawka ogrodowa (Heuchera hybrida) oraz turzyca oszimska (Carex oshimensis). Innymi, ciekawymi roślinami do ogrodów wertykalnych będą na pewno bluszcz, przetacznik, rozchodniki, barwinki, trawy ozdobne, skrzydłokwiat i anturium.

 


Polecany artykuł: Jak zrobić skalniak w ogrodzie?


 

Własny ogród wertykalny w domu może mieć niewielkie rozmiary. Dobrze jest wtedy posadzić w nim rośliny oczyszczające powietrze lub zioła. Zaletą takich zielonych ścian będzie wtedy nie tylko ich piękny wygląd, ale również ich praktyczne zastosowanie.

 

ogrody wertykalne na zewnątrz budynku

 

Gdzie warto założyć zieloną ścianę?

Ogród wertykalny to założenie, które nie zajmuje wiele miejsca. Zielone ściany są zatem tworzone wszędzie tam, gdzie założenie tradycyjnego ogrodu jest niemożliwe z uwagi na brak miejsca. Zaletą ogrodu wertykalnego jest umiejętność sprytnego wykorzystania dostępnej przestrzeni — ściany są zwykle niezagospodarowywane, założenie wertykalne umieszczone zatem właśnie w tej przestrzeni wykorzysta ją i ozdobi.

Ogród wertykalny o dużych rozmiarach umieszcza się w przestrzeniach publicznych. Takie założenia mogą mieć ogromne rozmiary — największe ogrody wertykalne pokrywają ściany wielopiętrowych, ogromnych budynków! Taki wertykalny ogród ozdabia przestrzeń nie raz nudnego i szarego miasta, często zastępuje też tradycyjne założenia zielone — parki lub skwery — dostarcza potrzebnego kontaktu z naturą i prezentuje się imponująco. Przykładem będzie na pewno ogród wertykalny w Madrycie oraz ogród wertykalny na rynku w Katowicach.

 

ile kosztuje ogród wertykalny?

 

Wertykalny ogród w mniejszej wersji przeniknął do wnętrz domów oraz do przestrzeni biurowej nowoczesnych firm. Ogród pionowy prezentuje się niesamowicie, dlatego warto zdecydować się na jego założenie — w wyjątkowy sposób ogród podnosi piękno aranżacji wnętrza, pozwala też na zagospodarowanie ścian w ciekawy sposób, dodatkowo też umożliwia kontakt z naturą nawet w zamkniętych czterech ścianach pomieszczeń.

 


Polecany artykuł: Altana ogrodowa duża czy mała? Sprawdź najlepsze rozwiązanie


 

zielone obrazy w małych przestrzeniach

 

Jak zakłada się ogrody wertykalne?

Warto założyć zieloną ścianę, jak jednak zabrać się do tego, aby projekt był dobrze wykonany, a ściana prezentowała się odpowiednio? Warto przede wszystkim zorientować się, jak wygląda konstrukcja ogrodu wertykalnego. Każdy wertykalny ogród składa się z ramy, na której montowane są kieszonki lub kontenery z podłożem. Do nich wkłada się żywe rośliny. Zielona ściana o dużej powierzchni wymaga dodatkowego systemu nawadniającego, mniejsze wersje można podlewać ręcznie.

 

sadzenie i zadbanie o źródła wody

 

Piękno mchu na zielonych ścianach

Zieloną ścianą można pochwalić się nawet na niedużej przestrzeni. Popularne jest tworzenie jej z żywych roślin, ale można wykonać ogród wertykalny również z pomocą mchu. Pielęgnacja ogrodów pionowych z mchu to przede wszystkim zadbanie o odpowiednią, wysoką wilgotność. taki zielony ogród jest wyjątkowo płaski, zatem sprawdzi się w niedużych pomieszczeniach. Pionowy ogród z mchu może być naprawdę niewielki, spotyka się atrakcyjne modele o powierzchni metra kwadratowego lub mniejszej.

 

ramy z tworzywa sztucznego i mech

 

Mech poduszkowy doskonale się prezentuje, zadbaj jednak o jego odpowiednią pielęgnację. Nawet jeśli taki obraz z mchu ma tylko metr kwadratowy, dbaj o jego stałe nawilżenie. Pielęgnację roślin oraz mchu dobrze jest wykonywać wtedy poprzez spryskiwanie obrazu wodą.

Ozdobić takimi niewielkimi zielonymi obrazami możesz ścianę nośną lub działową, podczas montażu zadbaj jednak o to, by mocowanie było solidne. W sprzedaży dostępne są odpowiednie ramy i mech do samodzielnego wykonania obrazu, poszczególne moduły możesz zatem zaprojektować idealnie tak, jak chcesz na swojej zielonej ścianie.

 


Polecany artykuł: Wygodne siedzisko na balkon — jakie wybrać do aranżacji strefy relaksu?


 

Budowa zielonej ściany z palet

Coraz popularniejsze są ruchy proekologiczne oraz zasada "zero waste". W myśl tej idei tworzone są produkty z palet, które wyglądają wyjątkowo i pozwalają wykorzystać europalety. Tworzy się z nich często meble ogrodowe takie jak leżaki ogrodowe, krzesła ogrodowe oraz fotele ogrodowe i stoły. Można skonstruować z palet także atrakcyjne ściany zielone. Taki wiszący ogród będzie wyjątkowo prezentował się w przestrzeni domu lub mieszkania, nie zajmie wiele miejsca i pozwoli na codzienne obcowanie z przyrodą.

 

drewniane palety na wiszące kwietniki

 

Na początek wybierz odpowiednią paletę. Nie powinna być uszkodzona ani przegniła. Paletę należy dokładnie oczyścić z pomocą papieru ściernego. Oczyszczoną paletę pomaluj, możesz również zastosować lakier. W przestrzeniach pomiędzy deskami ułóż folię i wypełnij ją podłożem. Możesz teraz zasadzić rośliny, ozdobne trawy, kwiaty lub zioła. Dobrze wyglądać też będą niektóre okazy roślin doniczkowych, doniczki możesz umieścić w folii i nie ma potrzeby wsypywania dodatkowego podłoża. Zielona ściana jest już gotowa do powieszenia lub ustawienia!

Nie zapomnij zadbać o stan swojej zielonej ściany. Podlewaj regularnie rośliny. Jeśli ściana jest naprawdę duża, warto zainwestować w system nawadniający tak, aby utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza i wilgotność podłoża na każdym poziomie. System nawadniania nie musi być skomplikowany, ale dla pewności odpowiedniego działania dobrze jest zdecydować się na profesjonalne produkty w tym zakresie.


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Aranżacja tarasu i balkonu — ciekawe pomysły i najnowsze trendy! Aranżacja tarasu i balkonu — ciekawe pomysły i najnowsze trendy!
Markiza - co to jest? Czym się charakteryzuje? Markiza — co to jest? Czym się charakteryzuje?
Hit nadchodzącego lata — ogród w etnicznym stylu! Sprawdź jak go zaaranżować! Hit nadchodzącego lata — ogród w etnicznym stylu! Sprawdź jak go zaaranżować!

 

Powrót