Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w pokrywę do basenu

28.02.2022

Własny basen w ogrodzie oznacza możliwość skorzystania z niego w dowolnym momencie, bez konieczności spędzania czasu na dojazdach na pływalnię publiczną i stania w kolejce po bilety. Zapewnia też prywatność i w upalne dni znaczenie umila relaks w ogrodzie, stanowiąc przyjemny sposób na ochłodę. Z drugiej strony, o czystość prywatnego basenu w ogrodzie trzeba dbać we własnym zakresie, w czym pomagają akcesoria basenowe, takie jak chroniąca wodę przed zabrudzeniami pokrywa do basenu.

 


W tym artykule:

1. Czemu warto mieć pokrywę basenową?

2. Basenowe pokrywy solarne - jak działają?

3. Pokrywa na basen - zwykła czy solarna?



 

Pokrywy basenowe wykonuje się zwykle z odpornych na uszkodzenia i zmienne warunki atmosferyczne materiałów, takich jak polietylen czy guma. Ich montaż jest niezwykle prosty i trwa zaledwie kilka minut – pokrywę należy naciągnąć na dmuchany kołnierz basenu, a następnie przywiązać za pomocą dołączonej do zestawu linki. Istnieją też przykrycia do basenów rozporowych, które ściągają się samoczynnie, jednak ich założenie wymaga pomocy drugiej osoby. Oba te systemy mocowania gwarantują, że pokrywa pozostanie na swoim miejscu nawet podczas silnej wichury.

Warto wiedzieć, że zdecydowana większość pokryw na baseny ma na środku drobne otwory drenażowe służące do przepuszczania wody deszczowej, pod której ciężarem pokrywa mogłaby ulec uszkodzeniu. Otwory te zapewniają również odpowiednią wentylację, zapobiegając w ten sposób namnażaniu się w basenie szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.

 

Czemu warto mieć pokrywę basenową?

Podstawowym zadaniem pokrywy basenowej jest utrzymanie wody do kąpieli w czystości. Produkt ten osłania nieckę basenową przed wpadnięciem do niej unoszonych przez wiatr liści, gałązek i trawy, a także innych zanieczyszczeń, takich jak żwir czy piasek. Jest to o tyle istotne, że podczas gdy mały basen dziecięcy możesz każdorazowo opróżnić z wody, z pewnością nie jest to najlepszy pomysł, jeśli posiadasz nieco większy basen dmuchany, rozporowy czy na stelażu. Z pokrywą basenową rzadziej będziesz sięgać po odkurzacz basenowy i inne akcesoria do czyszczenia, mniej będziesz wydawać na środki dezynfekujące do basenu, zaoszczędzisz też na wymianie wody.

Pokrywy na baseny nie tylko ułatwiają pielęgnację w sezonie letnim, ale przydają się również poza nim. Przed zimą duży basen ogrodowy najlepiej jest złożyć i schować, jednak nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w przypadku dużych basenów stelażowych. Problemem może okazać się także brak odpowiedniego miejsca do przechowywania, takiego jak szopa czy garaż. W tej sytuacji pozostaje spuszczenie wody, oczyszczenie niecki basenowej i szczelne przykrycie jej specjalną plandeką. Tego typu całoroczne pokrywy do basenów stelażowych są zazwyczaj nieco solidniej wykonane i poza sznurkiem do mocowania mają dodatkowe zabezpieczenie — w zestawie znajduje się wówczas zacisk wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego, dzięki któremu pokrywa jest mocno przyciśnięta do krawędzi basenu.

 

Korzystanie z przykryć basenowych jest jednocześnie praktyczne i wygodne. Jeśli masz ochotę popływać lub ochłodzić się zaraz po wstaniu, wystarczy, że odkryjesz basen i zanurzysz się w czystej wodzie. Nie musisz martwić się, co znajdziesz w niej po całej nocy ani gimnastykować się, wyławiając różne zabrudzenia. Nie oznacza to oczywiście, że basen należy przykrywać po każdym użyciu, ale zdecydowanie warto to robić co wieczór – tym bardziej, że zakładanie plandeki trwa znacznie krócej niż czyszczenie basenowej niecki.

Jakie jeszcze są zalety posiadania pokrywy na basen? Wiązane przykrycie spowalnia wychładzanie się wody, zapobiega rozwijaniu się glonów oraz uniemożliwia kąpiel w basenie małym dzieciom, które znajdują się poza nadzorem rodziców.

 

Basenowe pokrywy solarne - jak działają?

Pokrywy basenowe solarne różnią się od zwykłego przykrycia tym, że nie tylko chronią zbiornik przed zanieczyszczeniami i owadami, ale także przyśpieszają ogrzewanie wody i opóźniają jej stygnięcie. W tym celu wykorzystuje odnawialne źródło energii, jakim jest słońce. Ułożona wypukłą stroną do dołu dwuwarstwowa folia bąbelkowa pochłania promienie słoneczne, uniemożliwiając im wydostanie się na zewnątrz. Dzięki temu nawet w chłodne letnie wieczory woda basenowa nadal jest przyjemnie ciepła i zachęca do kąpieli. Solarna pokrywa na basen jest idealnym rozwiązaniem do podgrzewanych basenów z hydromasażem, takich jak jacuzzi ogrodowe, ponieważ pozwala na znaczne ograniczenie ilości energii zużytej na utrzymywanie temperatury wody.

Solarna pokrywa na basen zapobiega również parowaniu wody w ze zbiornika, redukując je nawet o 98%. Powoduje to, że mniejsze są zarówno straty ciepła, jak i samej wody, dlatego nie trzeba jej tak często uzupełniać ani martwić się o nagłe wahania poziomu pH. Co więcej, nieprzezroczysta pokrywa dzięki dużej wydajności grzewczej hamuje rozwój glonów i fotolizę, czyli proces powolnej dezaktywacji chloru poprzez światło słoneczne. Wszystko to powoduje, że wydatek na przykrywę basenową szybko się zwróci.

 

Pokrywa na basen - zwykła czy solarna?

Sporo zależy od głębokości basenu oraz indywidualnych preferencji. Przede wszystkim, solarne przykrycie na basen kładzie się bezpośrednio na powierzchni wody, zamiast mocować do krawędzi basenu, co oznacza, że ochrona przez organicznymi zanieczyszczeniami i innymi zabrudzeniami jest jedynie częściowa. Zdejmując pokrywę, trzeba bardzo uważać, aby nagromadzone na niej gałęzie, piasek i owady nie dostały się do niecki. Kolejna różnica polega na tym, że zwykła pokrywa posiada zabezpieczenie w postaci linki, natomiast folie solarne często nie mają żadnych mocowań, które chroniłyby je przed wiatrem.

Warto także pamiętać, że solarna pokrywa na basen ma ograniczoną wydajność, dlatego nadaje się przede wszystkim do stosunkowo płytkich basenów. Jest tym skuteczniejsza, im większy jest stosunek jej powierzchni do objętości wody, więc w przypadku głębszego basenu poziom grzania może okazać się niewystarczający (znacznie lepiej sprawdzą się wówczas maty lub panele solarne).

 

Podczas zakupu pokrywy na basen warto zwrócić uwagę na jej jakość, sposób montażu, łatwość czyszczenia i ewentualne dodatki, takie jak torba, w której będzie można przechowywać złożoną plandekę. Jeśli chodzi o rozmiar, zdecydowanie odradzamy dobierać go "na oko" – znacznie lepiej niż uniwersalna pokrywa dostępna w pierwszym lepszym sklepie stacjonarnym sprawdzi się osłona dedykowana konkretnemu modelowi basenu.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Basen rozporowy czy stelażowy? Wady i zalety najbardziej pożądanych latem basenów! Wady i zalety najbardziej pożądanych latem basenów!
Baseny dla dzieci ze zjeżdżalnią! Dmuchany plac zabaw dla dzieci Baseny dziecięce ze zjeżdżalnią! Dmuchany plac zabaw dla dzieci
Jak dobrać wydajność pompy do basenu? Podpowiadamy! Jak dobrać wydajność pompy do basenu? Podpowiadamy!
Powrót