Rośliny całoroczne na balkon i taras — zadbaj o piękny wygląd balkonu przez cały rok!
Całoroczne rośliny na balkon to doskonały pomysł na to, by zarówno w sezonie, jak i zimą cieszyć się pięknem żywych roślin. Ciemnozielone liście mogą atrakcyjnie wyglądać przez cały rok — należy jedynie wybrać odpowiednie gatunki i odmiany roślin tak, by cieszyć się ich pięknem nawet podczas zimy. Zobacz razem z nami, jakie kwiaty balkonowe całoroczne oraz inne, ciekawe rośliny balkonowe mogą sprawdzić się jako rośliny atrakcyjne w każdym momencie roku.
W tym artykule:
1. Dlaczego warto zdecydować się na rośliny zimozielone na balkon?
2. Jakie rośliny balkonowe możesz ustawić na balkonie?
- Krzewy liściaste zimozielone
3. Czy trawy mogą ładnie prezentować się zimą?
4. Jak dbać o całoroczne rośliny wieloletnie na balkon?
5. Jak dobrze zaaranżować balkon z całorocznymi roślinami?
Dlaczego warto zdecydować się na rośliny zimozielone na balkon?
Krzewy liściaste, byliny oraz pnącza, które wyglądają atrakcyjnie również zimą, sprawią, że Twój balkon i taras będą wyglądały wyjątkowo przez cały rok. W przypadku całorocznych roślin możesz korzystać z balkonu i tarasu również zimą, nie rezygnując z ciekawej aranżacji pełnej pięknych roślin. Przyjemne spędzanie czasu wśród roślin pomoże uporać się z zimową depresją, dzięki czemu łatwiej będzie Ci odpoczywać i relaksować się po ciężkim dniu pracy.
Pamiętaj, że żywe okazy na balkon to nie wszystko. Balkon i taras warto uzupełnić odpowiednim wyposażeniem: sprawdzą się meble balkonowe oraz meble tarasowe. Dzięki temu z balkonu będziesz mógł korzystać w odpowiedni sposób, miejsce to stanie się idealnym zakątkiem do relaksu i odpoczynku. Dzięki odpowiednim meblom i roślinom korzystać z niego będziesz mógł zarówno wczesną wiosną, jak i latem, a nawet zimą.
Jakie rośliny balkonowe możesz ustawić na balkonie?
Na półsłonecznym lub słonecznym balkonie warto ustawić zimozielone rośliny liściaste. Balkony o wystawie północnej mogą okazać się dla nich zbyt ciemne, tutaj lepiej ustawić iglaki. Odmiany o kolorowych igłach będą mogły wprowadzić nieco życia do aranżacji.
Do uprawy przydadzą Ci się na pewno skrzynie na balkon oraz donice. W okresie kwitnienia dbaj o odpowiednie nawożenie roślin, nigdy nie zapominaj również o regularnym podlewaniu okazów. Większość gatunków i odmian może prezentować się atrakcyjnie jedynie wtedy, gdy promienie słoneczne są wystarczająco intensywne, jeśli Twój balkon ma wystawę północną, wybierz raczej iglaki.
Krzewy liściaste zimozielone
Wśród krzewów znacząco wyróżnia się trzmielina Fortune'a. Ten śliczny, zimozielony krzew może być prowadzony jako niska, płożąca krzewinka. Wyróżniają się zwłaszcza ciekawie wybarwione liście. Te krzewy zimozielone łatwo się uprawia, w sezonie warto dbać o odpowiedni stan wilgotnego podłoża. Trzmielina może być prowadzona jako płożąca krzewinka, ale dostępne są też opcje szczepione na pniu. Przy tych okazach dobrze jest zasadzić rośliny sezonowe lub uzupełnić aranżację okazami z rodziny wrzosowatych. Do uzupełnienia sprawdzi się rozchodnik okazały lub winobluszcz pięciolistkowy.
Ciekawą opcją będzie też na pewno pięciornik krzewiasty. Zimozielony krzew możesz uprawiać w skrzynkach balkonowych, nie jest wymagający, a pięknie zaprezentuje się w każdym momencie roku. Tworzący gęstą kępę pięciornik ładnie zaprezentuje się jako soliter, możesz też sadzić go w niewielkich grupach.
Byliny i pnącza zimozielone
Wśród bylin i pnącz jednym z najpiękniejszych gatunków jest bluszcz pospolity. To pnącze możesz wykorzystać jako osłonę balkonową, świetnie też sprawdzi się jako idealne tło zielonej ściany. Piąć może się po balustradzie lub trejażu, ale dobrze jest zamontować osłony na balkon, dzięki którym łatwiej będzie mu się rozrastać. Nie ma specjalnych wymagań, uprawa roślin jest prosta. Należy jednak uważać na bluszcz jeśli ma się dzieci oraz zwierzęta, gdyż roślina jest trująca i jej spożycie może być niebezpieczne.
Barwinek pospolity to zimozielona roślina o płożących pędach. Podstawowa forma to roślina o zielonych liściach, ale odmiany mogą być fantazyjnie wybarwione. Dobrze radzi sobie na stanowiskach słonecznych zwłaszcza wtedy, gdy ma wyjątkowo pstrokate liście. Dobrze prezentuje się w podwieszanych donicach lub kompozycjach z innymi roślinami.
Iglaki na balkon
Wśród roślin iglastych wyróżnia się na pewno cyprysik groszkowy. Ten atrakcyjny krzew tworzy gęstą koronę o stożkowatym kształcie. Odporny jest na zmienne warunki atmosferyczne i może stać się ozdobą balkonowej aranżacji. Stworzysz z niego ciekawe kompozycje, odmiany dostępne są w barwnych wariantach. Zachęcający będzie też jego przyjemny zapach. Cyprysik preferuje stanowiska słoneczne, ale radzi sobie nawet wtedy, gdy ustawi się go na stanowiska cieniste.
Innym iglakiem o ciekawym pokroju będzie jałowiec płożący. Odmiany mają różne kolory, roślina może mieć ciemnozielone, żółte lub niebieskozielone igły. Na balkon możesz wprowadzić też inne gatunki iglaste. Sprawdzi się sosna górska oraz świerk biały. Wybieraj koniecznie odmiany, które są karłowate i nie zajmą tak wiele miejsca lub takie o pokroju kolumnowym.
Czy trawy mogą ładnie prezentować się zimą?
Błyszczące liście i rośliny o ciemnozielonych liściach na pewno atrakcyjnie zaprezentują się w czasie zimy, ale równie ciekawym rozwiązaniem będą także trawy. Wiele odmian traw ozdobnych świetnie prezentuje się w zimowej szacie, zwłaszcza wtedy, gdy są przykryte niewielką, śnieżną pierzynką. Trawy są o tyle przyjemnym rozwiązaniem, że nawet gdy cała roślina będzie okryta śniegiem, wciąż może wyglądać atrakcyjnie.
Wśród popularnych gatunków będą na pewno: kostrzewa, rozplenice oraz miskanty. Ciekawe odmiany będą miały piękne odcienie, doskonale uzupełnią aranżację lub stworzysz z nich całkowicie osobne założenie. Najlepiej zaprezentują się na stanowisku słonecznym. Nasłonecznione stanowisko będzie zwłaszcza potrzebne w czasie sezonu, na cienistych stanowiskach trawy mogą gorzej sobie radzić.
Jak dbać o całoroczne rośliny wieloletnie na balkon?
Trawy ozdobne, krzewy liściaste i iglaste oraz pnącza wymagają odpowiedniej opieki. Przedstawione przez nas wyżej gatunki nie są wymagające, ale należy pamiętać o ich odpowiednim podlewaniu. Zimą okazy mogą przemarzać, dlatego osłoń odpowiednio bryłę korzeniową — dobrze jest otoczyć donicę warstwą styropianu i dopiero taki zestaw włożyć do dużej, ozdobnej donicy. Zimą pamiętaj, by regularnie podlewać rośliny, gdyż w tym czasie również potrzebują one wody.
Jak dobrze zaaranżować balkon z całorocznymi roślinami?
Odmiany płożące, o pokroju kulistym lub kolumnowym, o kolorowych liściach lub posiadające urocze kwiatki — możliwości aranżacyjnych jest wiele tak samo, jak wiele jest gatunków i odmian roślin na balkony. Przy wyborze kieruj się zarówno kolorem kwiatów, jak i barwą liści, gdyż oba te aspekty będą ważne. Kwiaty umilą Ci czas w czasie sezonu, ale zimą to liście danego gatunku będą jego największą ozdobą. Ciekawy będzie też na pewno intensywny zapach roślin iglastych. Rośliny na balkon całoroczne mogą stworzyć coś wyjątkowego, dlatego nie warto rezygnować z możliwości aranżacji z ich pomocą.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Najlepsze deski na balkon i taras - jakie drewno wybrać? | |
Jak zabezpieczyć deski tarasowe? | |
Taras w stylu skandynawskim, boho, retro, włoskim, marokańskim - Top 5 najciekawszych aranżacji! |