Montaż desek tarasowych - instrukcja montażu desek tarasowych krok po kroku

04.02.2022

Taras to przedłużenie naszego domu, a w ciepłe dni ulubione miejsce relaksu na świeżym powietrzu. Aby jednak móc się nim w pełni cieszyć, należy odpowiednio go wykończyć, szczególną uwagę poświęcając podłodze. Obecnie zamiast płytek gresowych coraz częściej montuje się różnego rodzaju deski tarasowe i podesty. Jaki rodzaj podłogi na balkon i taras wybrać? Czy można położyć deski tarasowe bez pomocy fachowca? Podpowiadamy!


W tym artykule:

1. Deski tarasowe - drewniane czy kompozytowe?

2. Układanie desek tarasowych z drewna - jak to zrobić dobrze?

Przygotowanie podłoża

Układanie legarów

- Montaż desek tarasowych



 

Taras z desek kompozytowych Salag Orzech 2200x140x22mm

 

Deski używane do budowy powierzchni tarasu są ciepłe w dotyku i miłe dla oka. Poza tym, że dodają przytulności i pięknie komponują się z naturalnym otoczeniem ogrodu, cechują się dużą trwałością i stanowią rozwiązanie dla lata. Do wyboru są deski lite oraz deski i podesty kompozytowe. Bez względu na to, na które rozwiązanie się zdecydujesz, pamiętaj, że tylko prawidłowy montaż podłogi i kierowanie się przepisami budowlanymi zapewni jej estetyczny wygląd, przedłuży żywotność i zadba o bezpieczeństwo użytkowania.

 

Deski tarasowe - drewniane czy kompozytowe?

Drewniane deski tarasowe to naturalny i szlachetny materiał, ale należy pamiętać o jego cyklicznej impregnacji. Wynika to z faktu, że drewno ma właściwości higroskopijne, a więc chłonie wilgoć i wodę, które mogą powodować jego wypaczanie się i butwienie. Do zabezpieczenia drewnianych desek używa się impregnatu, takiego jak lakierobejca lub olej do drewna. Podłoga tarasowa może być wykonana zarówno z drewna iglastego (sosna, świerk, modrzew europejski lub syberyjski), jak i gatunków egzotycznych. Drewno egzotyczne (na przykład merbau czy bangkirai) jest trwalsze i bardziej odporne na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, ale ma charakterystyczne zabarwienie, które nie każdemu przypadnie do gustu.

 

Impregnowana deska Tarasowa Świerkowa 12X2,8x300

 

Drewniany taras na legarach z meblami z technorattanu

 

Deski kompozytowe i podesty tarasowe z kompozytu doskonale imitują deski drewniane, natomiast w przeciwieństwie do nich są materiałem jednolitym, nie wymagają impregnacji, nie posiadają drzazg i są niezwykle łatwe w czyszczeniu. Z biegiem czasu mogą jednak bezpowrotnie zmienić swój kolor, poza tym w upalne dni bardzo mocno się nagrzewają, więc o tego typu deskę tarasową łatwo się poparzyć. Deski kompozytowe zwykle mają ryflowaną powierzchnię, która zamiast gładkiej struktury posiada rowki umożliwiające odpływ wody deszczowej z tarasu.

 

Deska tarasowa kompozytowa Chocolat Reverso 2400X135X25

 

Podest kompozytowy 30X30cm, 6 szt. - ciemny brąz

 

Układanie desek tarasowych z drewna - jak to zrobić dobrze?

Za montaż tarasu najlepiej jest zabrać się w suchy i ciepły dzień, na tyle wcześniej, żeby mieć pewność, że pracę skończy się przed zapadnięciem zmroku. Przed rozpoczęciem pracy warto przygotować sobie wszystkie niezbędne narzędzia, materiały oraz akcesoria montażowe. Istotne jest, aby mieć minimum 10-procentowy zapas desek oraz przechowywać drewno w oryginalnych opakowaniach lub po rozpakowaniu ścisnąć pasami (deski nie powinny leżeć luzem, ponieważ mogą się wypaczyć).

 

Przygotowanie podłoża

Zarówno drewnianą, jak i kompozytową podłogę przeznaczoną do użytku zewnętrznego mocuje się na legarach. Sposób montażu jest jednak uzależniony od rodzaju podłoża.

Pierwszą możliwością jest zastosowanie pod tarasy betonowej wylewki, która ma tę zaletę, że jest gładka, twarda i stanowi stabilne podparcie konstrukcji. Nie umożliwia natomiast swobodnego odpływu wody, dlatego konieczne jest zadbanie o odpowiedni spadek (1-2%). Tak przygotowane podłoże nadaje się do układania legarów.

Druga najczęściej stosowana metoda zakłada stawianie tarasu całkowicie lub częściowo opartego na gruncie. Zapewniający solidną podstawę pod legary grunt to taki, który został zmieszany ze żwirem lub zalany betonem z piaskiem (w proporcji 1:3). Pod tak przygotowanym podkładem należy ułożyć włókninę chroniącą przed przerastaniem chwastów. Aby konstrukcja była wystarczająco stabilna, między gruntem a legarami dodatkowo stosuje się bloczki betonowe.

 

Uwaga!

Nawet jeśli decydujesz się na betonową wylewkę, nie kładź legarów bezpośrednio na niej. Pamiętaj o podłożeniu pod legary podkładek z materiału nienasiąkliwego, na przykład z gumy lub innego tworzywa wodoodpornego. Możesz też zastosować specjalne wsporniki poprawiające wentylację całej konstrukcji.

 

Układanie legarów

Legary konstrukcyjne mają za zadanie izolowanie dolnej powierzchni desek tarasowych od podłoża. Bez względu na to, czy układane są na betonowej wylewce czy bloczkach, trzeba je trwale przywiercić do podłoża za pomocą kotw, kołków rozporowych lub wkrętów ze stali nierdzewnej. Legary mocuje się równolegle do siebie w taki sposób, aby odległość między osią poszczególnych rzędów była nie większa niż 45 cm. Prawidłowy rozstaw legarów, który w dużej mierze zależy od przekroju deski, gwarantuje odpowiednie podparcie tarasowej podłogi i zapobiega odkształcaniu się desek z drewna, nawet jeśli meble ogrodowe wywierają na nie duży nacisk. Z kolei prawidłowe odprowadzanie wody zapewnia ułożenie legarów równolegle do kierunku jej spływu.

Podczas montażu tarasu bardzo ważny jest wybór legarów o gęstości zbliżonej do desek tarasowych, które będą do nich mocowane. Przykładowo, nie łączy się ze sobą drewna egzotycznego z rodzimym, zupełnie inaczej zachowującym się pod wpływem zmian temperatury czy poziomu wilgotności powietrza. Z tego samego powodu nie stosuje się legarów kompozytowych z deskami wykonanymi z naturalnego drewna.

 

Montaż desek tarasowych

Przed zamocowaniem desek należy upewnić się, że nie ma zastrzeżeń co do wyglądu materiału – sprawdzić, czy nie są uszkodzone i czy pochodzą z tego samego źródła (w przeciwnym razie między deskami tarasowymi mogą występować różnice usłojenia i wybarwienia). Rozpoczęcie montażu podłogi tarasowej z drewna oznacza akceptację stanu technicznego produktu oraz utratę możliwości jego reklamacji.

Deski tarasowe do legarów przywierca się za pomocą wykonanych ze stali nierdzewnej wkrętów, za każdym razem zachowując odstęp minimum 2 cm od krawędzi deski tarasowej i minimum 3 cm od czoła deski (pozwala to uniknąć wyginania się drewna). Wcześniej należy jednak wykonać wstępne nawiercenia wiertłem o średnicy mniejszej niż używane wkręty. Długość wkrętów powinna być natomiast co najmniej dwa razy większa niż grubość deski.

 

Kompozytowa deska tarasowa Ebony Reverso 2400/135/25

 

Warto wiedzieć, że stosując odpowiednie ułożenie desek (prostopadłe lub równoległe do drzwi wejściowych) można optycznie skorygować kształt tarasu, na przykład "poszerzyć" długi i wąski taras, dzięki czemu będzie wydawał się bardziej symetryczny. Co istotne, deski zawsze muszą biec prostopadle do legarów, dlatego należy przemyśleć tę kwestię przed rozpoczęciem montażu tarasu.

Ze względu na tendencję drewna do zmiany swojej objętości pod wpływem czynników atmosferycznych między poszczególnymi deskami na tarasie trzeba zachować minimum 6-milimetrowy odstęp. Z kolei dylatacje przy ścianach nie powinny być mniejsze niż 1 cm.

 

Kompozytowe deski na balkon i taras Gardin Idea Brąz 20x138x2200mm 3szt/opk

 

Po skończonym montażu powierzchnie desek należy wyczyścić, a następnie zaimpregnować drewno wybranym wcześniej preparatem. Potem pozostaje już tylko cieszyć się z dobrze wykonanego zadania i delektować się zasłużonym wypoczynkiem na świeżym powietrzu.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Jak zabezpieczyć deski tarasowe? Jak zabezpieczyć deski tarasowe?
Taras w stylu skandynawskim, boho, retro, włoskim, marokańskim - Top 5 najciekawszych aranżacji ! Taras w stylu skandynawskim, boho, retro, włoskim, marokańskim - Top 5 najciekawszych aranżacji!
Najlepsze deski na balkon i taras - jakie drewno wybrać? Najlepsze deski na balkon i taras - jakie drewno wybrać?
Powrót