Renowacja mebli ogrodowych z drewna - jak to zrobić dobrze?

11.05.2021

Drewniane meble ogrodowe pięknie się prezentują i tworzą przytulną atmosferę, świetnie komponując się z naturalnym otoczeniem i umożliwiając komfortowy relaks w ogrodzie. Aby jednak dobrze spełniały swoją funkcję i pomimo upływu lat nie traciły estetycznego wyglądu, trzeba je regularnie poddawać impregnacji, zwłaszcza jeśli są wykonane z rodzimych gatunków drewna, takich jak sosna, dąb, akacja, świerk czy jesion.
 

W tym artykule:

1. Kiedy meble drewniane potrzebują renowacji?

2. Jak przygotować się do pracy?

3. Odnawianie mebli ogrodowych – instrukcja krok po kroku.

4. Malowanie mebli ogrodowych.

Skąd wiadomo, że pora poddać meble renowacji?

Na powierzchni drewnianych mebli ogrodowych pozostawionych w sezonie zimowym na zewnątrz (a więc narażonych na stały kontakt z deszczem, śniegiem i mrozem) można dostrzec drobne pęknięcia, zarysowania lub łuszczenie się powłoki ochronnej, z kolei latem drewniana architektura ogrodowa na skutek silnego promieniowania słonecznego, blaknie i szarzeje. Do szkodliwego działania czynników atmosferycznych dochodzi zjawisko korozji biologicznej, czyli niszczenia struktury drewna przez bakterie, grzyby oraz pleśń, które objawia się białawym nalotem, nieprzyjemnym zapachem stęchlizny, butwieniem, a nawet gniciem.
Aby tego uniknąć i nie zaprzątać sobie głowy renowacją, można zainwestować w meble ogrodowe z drewna egzotycznego (teak, merbau, bambus), jednak jest ono bardzo drogie i trudno dostępne, poza tym ma dość charakterystyczny kolor i strukturę, dlatego nie nadaje się do  stworzenia tradycyjnego ogrodu epatującego sielskością.

 

Dlaczego warto odnawiać drewniane meble ogrodowe?

Po co wymieniać meble na nowe skoro można poświęcić im trochę uwagi i dać drugie życie? Dobrze wykonana renowacja całkowicie odmieni zarówno zewnętrzny zestaw mebli ogrodowych, jak i huśtawki ogrodowe oraz ławki ogrodowe. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego preparatu możesz jedynie odświeżyć i zabezpieczyć drewno lub nadać meblom zupełnie inne wykończenie, na przykład stylizując je na postarzane lub wpisujące się w styl glamour.
Renowacja drewna nie jest ani skomplikowana, ani czasochłonna, więc z łatwością wykonasz ją samodzielnie. Warunek jest tylko jeden – Twoje meble ogrodowe są uszkodzone jedynie powierzchownie. Jeśli zniszczenia (na przykład: zagrzybienie)  dotyczą także struktury samego drewna, ich odnowienie mija się z celem.

 

Renowacja mebli ogrodowych - jak się do niej przygotować?

Za odnawianie drewnianych mebli ogrodowych możesz zabrać się, jeśli za oknem nie jest zbyt wilgotno, zimno ani gorąco (upał przyspiesza proces wysychania farby, zmniejszając jej trwałość i przyczepność). Znajdź odpowiednie miejsce do pracy – najlepiej sprawdzi się taras, dzięki czemu w razie deszczu schnące meble nie zmokną. Następnie przygotuj impregnat, farbę oraz odpowiednie narzędzia i akcesoria:Większe meble drewniane, takie jak stoły ogrodowe, możesz malować przy użyciu wałka malarskiego, jednak z pewnością przyda Ci się także pędzel, który umożliwi dotarcie do trudno dostępnych zakamarków (ważne, aby nie miał luźnego włosia przyklejającego się do farby). Ręczna szlifierka lub papier ścierny o różnej gradacji (na przykład 320 oraz 180) posłuży Ci do starcia starej powłoki i wyrównania powierzchni drewna.Do czyszczenia mebli z pewnością przyda Ci się wiaderko z wodą i detergentem oraz szmatka, ewentualnie wąż ogrodowy.Naszykuj sobie również rękawice robocze ochronne, dzięki którym papier ścierny ani impregnat nie podrażni Twoich dłoni.
Sam sposób renowacji mebli ogrodowych zależy od tego, czy były one wcześniej poddane konserwacji. Jeśli tak, możesz użyć tego samego rodzaju impregnatu lub zedrzeć wierzchnią warstwę, odkrywając surowe drewno. My pokażemy Ci, jak kompleksowo wykonać odnawianie mebli ogrodowych z zastosowaniem lakierobejcy i farby akrylowej.


Jak odnowić drewniane meble ogrodowe - instrukcja krok po kroku

Jeśli masz taką możliwość rozkręć meble ogrodowe – dzięki temu pozbędziesz się części zakamarków, do których trudno jest się dostać.Niezależnie od tego, czy stara powłoka ochronna zaczęła się już łuszczyć, pozbądź się jej na jeden z trzech sposobów: użyj ręcznej szlifierki, papieru ściernego (najpierw o gradacji 320, a następnie 180, aby wyrównać i wygładzić powierzchnię) albo specjalnego środka chemicznego, który rozmiękcza farbę, sprawiając, że z łatwością usuniesz ją przy pomocy szpachelki.Dokładnie oczyść surowe drewno – odpyl jego powierzchnię, umyj wodą z detergentem i spłucz samą wodą, a następnie odtłuść benzyną ekstrakcyjną i poczekaj do całkowitego wyschnięcia.W celu zabezpieczenia drewna przed czynnikami zewnętrznymi wzdłuż słojów nakładaj preparat impregnujący (może to być zarówno lakierobejca, jak i lakier do drewna, bejca do drewna lub olej do drewna). Zanim przejdziesz do nakładania kolejnej warstwy, ponownie użyj papieru ściernego o dużej ziarnistości – usuniesz w ten sposób podniesione włókna i poprawisz przyczepność kolejnej warstwy lakierobejcy (nie zapomnij o powtórzeniu odpylania).

SPECJALISTA RADZI!

Aby meble ogrodowe zachowały swój naturalny wygląd, najlepiej jest zrezygnować z ich malowania i wybrać preparat delikatnie koloryzujący, który jedynie pogłębi barwę drewna i uwidoczni jego strukturę. Jeśli jednak chcesz nadać im zupełnie nowy wygląd, sięgnij po kryjącą farbę do drewna i stwórz dokładnie takie meble, o jakich marzysz w swoim ogrodzie.

Malowanie mebli ogrodowych

Do pomalowania drewna na wybrany kolor nadają się emalie akrylowe oraz lakiery w aerozolu.
Jeśli zdecydujesz się na malowanie farbą, przed użyciem dokładnie ją wymieszaj, aż do uzyskania jednolitego koloru i konsystencji. Rozprowadź ją po powierzchni mebla ogrodowego wałkiem lub pędzlem, a następnie odczekaj kilka godzin i nałóż kolejną warstwę (wymagana liczba warstw jest uzależniona od rodzaju preparatu, a informację o niej znajdziesz w dołączonej do produktu informacji od producenta). W przypadku mebli drewnianych z materiałowymi dodatkami takich jak na przykład leżaki ogrodowe, fotele ogrodowe czy narożniki ogrodowe, uważaj, aby niechcący nie pomalować siedziska farbą, ponieważ tego typu plamy może być ciężko usunąć.
Gotowe! Z odnowionych mebli ogrodowych możesz korzystać od razu po ich wyschnięciu, co w zależności od warunków pogodowych może potrwać do kilku godzin. Po tym czasie ocenisz także finalny efekt wizualny. Jeśli starannie wykonasz renowację, wyglądające jak nowe meble ogrodowe będą Ci służyć jeszcze przez wiele sezonów, nadając przydomowej przestrzeni niepowtarzalny charakter i służąc jako przytulne miejsce odpoczynku na łonie natury.

Dokładnie w taki sam sposób możesz zaimpregnować i pomalować drewniane meble na balkon i taras, sauny ogrodowe, domki narzędziowe, ogrodzenia, płoty i pergole oraz deski tarasowe i podesty.

Powrót