Zrób to sam! Podpowiadamy, jak zrobić stół ogrodowy
Każdy z nas, kto posiada domek z działką, przyzna rację, że nie ma nic przyjemniejszego, niż chwile spędzane w ogrodzie. Gdy tylko zaczyna się okres wiosenny i pojawiają się pierwsze ciepłe dni, z wytęsknieniem czekamy na moment, kiedy wreszcie będziemy mogli posiedzieć na zewnątrz. Meble ogrodowe to bardzo ważny element wystroju naszego ogrodu — szczególnie istotną rolę odgrywają stoły ogrodowe. Ciężko wyobrazić sobie bez nich letnie spotkania z przyjaciółmi i grille w gronie rodziny albo codzienne posiłki spożywane na zewnątrz lub wieczorny relaks przy filiżance herbaty, czy lampce wina.
Koszt zestawu mebli ogrodowych, czyli drewnianego stołu i odpowiednich dodatków jak: krzesła i poduszki ogrodowe, może nas zaskoczyć i przekroczyć możliwości finansowe wielu z nas. Może więc warto spróbować samodzielnie zbudować stół? Budowa stołu ogrodowego jest dość łatwym zadaniem, dlatego warto sprawdzić, jak go wykonać! Dowiedz się, czego będziesz potrzebować, by uświetnić swój ogród własnoręcznie zbudowanym stołem i jak się przygotować do tego zadania krok po kroku.
W tym artykule:
2. Przygotuj wszystkie elementy — jak własnoręcznie zbudować stół ogrodowy?
3. Warianty stołów do ogrodu — zrób to sam!
4. Impregnacja i malowanie desek
5. Samodzielne wykonywanie mebli ogrodowych Czego potrzebujesz, by zrobić stół?
6. Jak zrobić meble ogrodowe krok po kroku? Funkcjonalny stół ogrodowy z drewna
7. A może stolik ogrodowy z palet euro? Jak zrobić stół ogrodowy z palety?
8. Dekoracje ogrodowe do własnoręcznie wykonanego stołu
Stół ogrodowy zrób to sam
Samodzielnie wykonane meble mogą mieć wymiary dopasowane do Twoich potrzeb. Zanim przejdziesz do działania, najpierw wszystko starannie zaplanuj. Zastanów się, gdzie postawisz nowy mebel — na tarasie, w altanie, a może bezpośrednio na trawie? Następnie zastanów się dokładnie nad wymiarami, jakie powinien mieć Twój stół ogrodowy i narysuj projekt. Nie spiesz się, wymierzaj wszystko dokładnie, sprawdzając po kilka razy, by uniknąć pomyłek i ewentualnych poprawek.
Jeśli stawiasz meble ogrodowe DIY bezpośrednio na trawie, warto zadbać o matę stabilizującą lub podkład, dzięki któremu zwiększysz swój komfort i zachowasz meble w czystości, chroniąc je przed błotem.
Wykonanie drewnianego stołu ogrodowego nie jest trudne, aby zbudować stół ogrodowy, przyda się jednak porządny projekt. Możesz samodzielnie zrobić stół z własnoręcznie wykonanego projektu, ale jeśli martwisz się, że coś możesz źle zaprojektować, skorzystaj z projektów, które bez problemu znajdziesz w Internecie na forach dla majsterkowiczów.
Przygotuj wszystkie elementy — jak własnoręcznie zbudować stół ogrodowy?
Jeśli nie masz warunków i odpowiednich umiejętności, to drewno na deski najlepiej oddać do stolarni, by zostały odpowiednio przycięte i wyrównane — jeśli możesz skorzystać ze ścisków stolarskich, to połącz ze sobą kilka desek, by stworzyć gruby i co za tym idzie, bardziej wytrzymały blat. Pamiętaj jednak, że po klejeniu trzeba będzie dokładnie wyrównać powierzchnię papierem ściernym lub szlifierką, a następnie oczyścić szczotką i miękką ścierką.
Jeśli jednak dysponujesz odpowiednim sprzętem i zacięciem majsterkowicza — całość możesz wykonać samodzielnie. Deski przytnij wyrzynarką, a później drewno wyrównaj szlifierką — pamiętaj jednak, by prace wykonane były w bezpiecznych warunkach, najlepiej nie rób tego w domu (wykorzystaj ogród, garaż lub taras) i koniecznie załóż ochronną maseczkę.
Możesz zbudować drewniany stół również z palet — o tym jednak opowiemy więcej niżej.
Warianty stołów do ogrodu — zrób to sam!
Jeśli chcesz zbudować drewniany stół do ogrodu, warto wiedzieć, że projekt wcale nie musi być prosty i sztampowy — to w końcu Twój pomysł i możesz wprowadzić do projektu ciekawe udogodnienia dla siebie, swojej rodziny i gości. Co jest popularne w ciekawych wariacjach stołów ogrodowych własnoręcznie wykonywanych?
Twój własnoręcznie wykonany mebel może dodatkowo może posiadać dziurę na parasole ogrodowe — jeśli posiadasz wyrzynarkę, wykorzystaj ją, a dziurę następnie wygładź szlifierką lub papierem ściernym. Ten krok musisz wykonać, zanim zaczniesz łączenie elementów ze sobą.
Drewniany stół ogrodowy może mieć też pod blatem dodatkową półkę lub schowek. Wystarczy w projekcie umieścić taki element i zadbać o to, by łączenia w takim funkcjonalnym stole ogrodowym były jednocześnie stabilne, solidne i estetycznie wykonane.
Impregnacja i malowanie desek
Meble ogrodowe z drewna stojąc na zewnątrz, gdzie wystawione są na działanie warunków atmosferycznych — niestety są też narażone na działanie pleśni i grzybów, dlatego zawczasu materiały należy zaimpregnować. Co ważne, impregnat zwiększa też wilgotność (i tym samym żywotność) drewna i przyczepność kolejnych preparatów, które będziemy nakładać w kolejnych krokach.
Wybierz impregnat do mebli na zewnątrz — impregnaty stosowane do wnętrz mogą okazać się zbyt mało skuteczne. Zanim rozpoczniesz malowanie, oczyść panele z wszelkich pyłów, drobin i kurzu, które osadziły się podczas szlifowania i piłowania — użyj do tego szczotki i ściereczki. Na tym etapie możesz również pomalować wszystkie elementy stołu na wybrany przez siebie kolor — jeśli jednak chcesz to pominąć i zostawić na później, to jeszcze będzie na to czas po złożeniu konstrukcji.
Szkoda by było, gdyby stół ogrodowy własnoręcznie wykonany szybko się zniszczył, dlatego impregnacja jest tak ważna.
Samodzielne wykonywanie mebli ogrodowych Czego potrzebujesz, by zrobić stół?
Kiedy przygotujesz projekt swojego stołu, czas przygotować materiały. Będziesz potrzebować:
-
blat z drewna,
-
listewki boczne i poprzeczne,
-
belki drewna na nogi stołu,
-
wkręty,
-
impregnat,
-
lakierobejca lub lakier (wybierz kolor, w którym utrzymany jest Twój taras),
-
kątowniki,
-
szczotka,
-
wałek lub pędzle do malowania impregnatu oraz bejcy, lakieru lub farby.
Jak zrobić meble ogrodowe krok po kroku? Funkcjonalny stół ogrodowy z drewna
Czas przejść od projektu do wykonania. Kiedy Twoje deski są już oprawione i przycięte, dopasuj je do siebie, by ściśle przylegały jedna do drugiej, a następnie dokręć je wkrętami. Wykorzystuj poprzeczne listwy, by konstrukcja była bardziej stabilna. Teraz czas na nogi — najpierw przyłóż je, by sprawdzić, czy są odpowiednie i ewentualnie je dopasuj, następnie powierzchnię styku posmaruj klejem do drewna, a dopiero potem wkręcaj listwy. Możesz sobie pomóc, stosując złącza meblarskie. Pamiętaj, aby nogi mocować z zachowaniem kilkucentymetrowego odstępu od krawędzi stołu.
Na koniec zamocuj boczne listwy za pomocą kątowników. Teraz możesz nałożyć bejcę — należy zawsze robić to wzdłuż słojów, najlepiej przy pomocy pędzla, ale jeśli wolisz pracę wałkiem, to nałóż nim preparat. Na koniec pomaluj stół lakierem — jeśli chcesz, by Twój stół miał naturalny wygląd, wybierz wersję matową, a jeśli wolisz błyszczące meble ogrodowe drewniane, to wykorzystaj wykończenie błyszczące. Pamiętaj, by nakładać warstwy lakieru lub farb tylko wtedy, gdy poprzednie warstwy dobrze wyschną. Tutaj najlepiej kierować się informacjami, jakie podaje producent danego środka.
A może stolik ogrodowy z palet euro? Jak zrobić stół ogrodowy z palety?
Wspominaliśmy o tym, że stół można zrobić z palet. Meble z palet w ostatnich latach cieszyły się ogromną popularnością, wpisując się w styl życia ekologicznego i nurt powtórnego wykorzystywania zasobów. Stół ogrodowy z desek z palet wykonuje się bardzo podobnie, jak z drewna, trzeba jednak pamiętać o tym, by deski z palet dokładnie oczyścić i zaimpregnować.
Stworzyć można też stolik ogrodowy z palet euro. Odpowiedni poradnik do tego projektu znajdziesz na naszym blogu.
Dekoracje ogrodowe do własnoręcznie wykonanego stołu
Teraz czas na wybór odpowiednich dodatków i urządzenie terenu dookoła stołu — warto dostawić krzesła ogrodowe lub fotele ogrodowe, w których będziesz się mógł wygodnie rozsiąść. Twój zestaw mebli możesz dla zwiększenia komfortu wyłożyć wygodnymi i stylowymi poduszkami. Jeśli planujesz w swoim ogrodzie organizować duże imprezy, warto od razu przygotować dwa lub trzy takie same stoły, które będzie można połączyć na czas uroczystości i przykryć eleganckim bieżnikiem, a później rozsunąć i np. schować do altany. Wykonanie kilku stolików daje również szansę na to, by podczas imprez wydzielić strefy dla dorosłych i dzieci — dzięki temu najmłodsi będą mogli się bawić w swoim gronie, a stół dla dorosłych będzie można odpowiednio przygotować i postawić na nim np. dania niewskazane dla dzieci, np. z pikantnymi papryczkami.
Po więcej produktów przeznaczonych do zrobienia stołu i wyposażenia ogrodowej strefy gotowania zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.
Zainspiruj się!
Jak wybrać stół do ogrodu? Sprawdź nasze praktyczne porady!
Leżak drewniany czy z technorattanu? Wybieramy leżaki ogrodowe
Jak zrobić stół warsztatowy? Praktyczny poradnik dla każdego majsterkowicza!