Jak wyprać pościel z pierza? Pranie pierza - praktyczne porady

18.05.2021

 

Ze względów higienicznych regularnie należy prać nie tylko poszewki na poduszki oraz kołdrę, ale również samą pościel. W ten sposób usuwa się z tkaniny niewidoczne dla oka zabrudzenia i szkodliwe drobnoustroje oraz przywraca się jej estetyczny wygląd i świeży zapach. Szczególne wyzwanie stanowi pranie pościeli wypełnionej pierzem. Jest ona stosunkowo droga, dlatego wiele osób woli oddać ją do profesjonalnej pralni niż samodzielnie czyścić w domu, ryzykując zniszczeniem delikatnego puchu.
Czy faktycznie pranie pościeli z pierza w pralce jest niewskazane i czemu po prostu nie zamienić jej na bardziej praktyczną pościel z tworzywa sztucznego? Jak prać poduszki z pierza i kołdry ze wsadem naturalnym, żeby ich nie uszkodzić? Odpowiadamy!


W tym artykule:

1. Dlaczego warto używać kołder i poduszek z pierza?

2. Jak czyścić pościel z pierza?

3. Wietrzenie i pranie pierza w pralce

4. Suszenie pierza

5. Najważniejsze porady

Dlaczego warto używać pościeli z pierza?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pościel z pierza była używana w niemal w każdym domu. Obecnie jednak znaczenie większą popularnością cieszą się kołdry i poduszki ze wsadem poliestrowym, które wprawdzie są znacznie tańsze i łatwiejsze w pielęgnacji, ale niekoniecznie dobre dla zdrowia - o ile idealnie nadają się jako poduszki ogrodowe, nie są w stanie zapewnić komfortowego snu.
Pościel z puchowym wypełnieniem ma szereg zalet, stanowi więc inwestycję, której z pewnością nie będziesz żałować. Przede wszystkim niewiele waży, jest bardzo miękka i sprężysta. Pierze daje również ciepło, a jednocześnie nie blokuje cyrkulacji powietrza, więc śpiąc pod nim, nie marzniesz ani się nie pocisz, ponieważ Twoja skóra oddycha. Co więcej, tego typu pościel (oczywiście pod warunkiem prawidłowej konserwacji) posłuży Ci długie lata. To prawda, że jej pranie jest nieco bardziej wymagające i czasochłonne niż w przypadku tworzywa sztucznego, jednak robi się je znacznie rzadziej – puchowe poduszki puchowe i półpuchowe zaleca się prać raz w roku, natomiast kołdrę nie częściej niż co 2 lata.


W jaki sposób prać i suszyć pościel z pierza, aby jej nie zniszczyć? Czyszczenie krok po kroku


Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście oddanie kołdry oraz poduszek z pierza do pralni (koszt prania pierza to około 20 złotych za kilogram). Równie dobrze możesz jednak podjąć się wykonania prania samodzielnie, chyba że, nie masz potrzebnego do suszenia tarasu ani balkonu lub Twoja pralka po prostu nie pomieści kołdry ze wsadem naturalnym (zostaje Ci wówczas pranie poduszek z pierza w domu i oddanie kołdry w ręce profesjonalistów, którzy będą w stanie wysuszyć ją nawet w okresie jesienno-zimowym).

Poniżej znajdziesz nasze podpowiedzi, jak dbać o kołdry i poduszki z pierza, żeby cieszyć się ich właściwościami jak najdłużej.

Wietrzenie pierza

Wietrzenie to podstawa prawidłowej pielęgnacji puchowej pościeli – im częściej je wykonujesz, tym lepiej. Dzięki temu kołdry i poduszki zachowują świeżość na dłużej, a Ty odsuwasz w czasie konieczność ich wyprania. Kluczowe jest jednak, aby nie wietrzyć tego typu pościeli przy zbyt dużej wilgotności powietrza (sprzyja to rozwojowi drobnoustrojów) ani nie wystawiać jej na silne nasłonecznienie (promieniowanie UV może sprawić, że pierze stanie się bardziej kruche). Szczególnie zaleca się wietrzenie pościeli  zimą, ponieważ skrajnie niska temperatura (poniżej 18 stopni Celsjusza) zabija większość rozwijających się w kurzu roztoczy.
 

Pranie pierza w pralce

Niektóre pościele umożliwiają wyjęcie puchu w celu uprania samej powłoki kołdry czy poduszki, jednak nie należy zapominać, że pierze również wymaga czyszczenia. Dobrym pomysłem nie jest również pranie ręczne, które zajmie sporo czasu, a efekty raczej nie będą zadowalające.
Zanim zabierzesz się za pranie pierzyny i poduszek w pralce, upewnij się, że kołdra zmieści się w bębnie (nie próbuj upychać jej na siłę!). Obejrzyj także całą pościel pod kątem ewentualnych dziur i rozdarć, które mogłyby powodować wypadanie puchu z powłoki i uszkodzenie zarówno pościeli, jak i pralki.
Podczas wstawiania prania wybierz program do delikatnych tkanin (ustawiona temperatura i prędkość wirowania powinna być możliwie jak najniższa) i użyj łagodnego detergentu (świetnie sprawdzi się hipoalergiczny płyn przeznaczony do prania dla dzieci).
Puchowe poduszki i kołdrę należy zawsze prać oddzielnie – nie wkładaj ich do pralki razem z innymi ubraniami i tekstyliami (takimi jak prześcieradła czy ręczniki), żeby nie odkształcić piór i nie przeciążyć pralki. Warto natomiast przed praniem wraz z poduszkami wrzucić do bębna piłeczki tenisowe, które uniemożliwią zbijanie się pierza i ułatwią jego suszenie.

Suszenie puchu

Ten etap pielęgnacji jest znacznie ważniejszy niż samo pranie poduszek z pierza, ponieważ to od niego zależy efekt finalny. Pościeli puchowej nie można suszyć w suszarce bębnowej, na kaloryferze ani w pobliżu źródeł ciepła, takich jak na przykład grzejniki łazienkowe. Po praniu poduszki z pierza należy jak najszybciej wyjąć z bębna, roztrzepać, żeby puch się nie sfilcował, a następnie ułożyć na płasko na suszarce wystawionej na taras lub balkon, dzięki czemu ciepłe powietrze będzie docierało do nich z każdej strony. Jeśli nie masz przenośnej suszarki,  jej rolę mogą pełnić ażurowe meble ogrodowe wykonane z aluminium lub plastiku (drewna lepiej nie moczyć), takie jak na przykład leżaki ogrodowe lub krzesła ogrodowe.

Idealnie do prania i suszenia pościeli nadaje się wietrzny i słoneczny dzień. Co kilka godzin warto obracać i delikatnie trzepać każdą poduszkę z pierza po to, aby wypełnienie równo schło i nie tworzyły się zbite grudki.
 

Podsumowamie

Dobór kołder, poduszek oraz poszewek ma wpływ na komfort wypoczynku w takim samym stopniu jak materac czy łóżko do sypialni. Ponieważ sporą część życia człowiek przesypia, warto zadbać o jakość snu, inwestując w tekstylia do sypialni, takie jak miękka, lekka i przewiewna pościel z pierza.
Częste pranie kołder i poduszek z pierza skraca ich żywotność, dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja puchowej pościeli, polegająca na jej regularnym trzepaniu i wietrzeniu.

 

SPECJALISTA RADZI!

Jeśli zdecydujesz się prać poduszki z pierza samodzielnie, postępuj zgodnie z wytycznymi producenta i naszymi wskazówkami - jeśli pościel z puchu w trakcie czyszczenia lub suszenia się zdeformuje, nie da się przywrócić jej do pierwotnego stanu.
Pamiętaj, aby nie prać poduszek z pierza chemicznie, ponieważ kontakt z silnymi detergentami (podobnie jak zbyt długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne) powoduje, że pióra stają się bardziej podatne na kruszenie, a poduszki szybciej trzeba wymienić na nowe.


Jeśli szukasz innych tekstyliów - jak na przykład poduszek na meble ogrodowe - zajrzyj do naszego sklepu i przekonaj się, jak bogaty mamy asortyment. Zapraszamy na zakupy!


 ZAINSPIRUJ SIĘ !!!

 

white and blue floral throw pillows on white couch       pillows on bed      

                           Salon                  Sypialnia                  Kuchnia                  

Powrót