Jaki leżak do ogrodu wybrać? Inspirujemy
Trudno wyobrazić sobie lato bez wylegiwania się na leżaku w okularach przeciwsłonecznych oraz z zimnym napojem w ręku. Nie musimy nawet mieć własnego ogrodu – wystarczy taras, balkon lub wolna przestrzeń na świeżym powietrzu, która posłuży nam do zrelaksowania się w otoczeniu zieleni. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać duże, solidne i efektownie wyglądające leżaki ogrodowe lub składane krzesła ogrodowe z lekkiego materiału, idealne do zabrania ze sobą w podróż lub na plażę.
W tym artykule:
1. Z jakiego materiału mogą być wykonane leżaki do ogrodu? Najbardziej popularne rodzaje
2. Czym różnią się między sobą konstrukcje leżaków?
3. Na jaki model leżaka warto zwrócić uwagę?
4. Jaki leżak wybrać, żeby stworzyć wymarzone miejsce relaksu w ogrodzie?
Z jakiego materiału mogą być wykonane leżaki do ogrodu? Najbardziej popularne rodzaje
W zależności od materiału, z jakiego został wykonany stelaż, wyróżnia się kilka rodzajów leżaków, różniących się między sobą ceną i właściwościami:
Leżaki ogrodowe drewniane – zbudowane zwykle z trwałego drewna egzotycznego lub akacjowego, wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem i idealnie wpisują się w aranżację ogrodu urządzonego w rustykalnym stylu. Mają solidną konstrukcję, która wytrzyma wiele sezonów, nie wychodząc przy tym z mody. Wymagają jednak regularnej impregnacji i każdorazowego chowania w razie deszczu. Meble ogrodowe drewniane same w sobie nie są zbyt wygodne, więc warto położyć na siedzisku leżaka dopasowany rozmiarem materac lub poduszki ogrodowe.
Leżaki ogrodowe z technorattanu (sztucznego rattanu) – cieszą się rosnącą popularnością pomimo dość wysokiej ceny. Podobnie jak meble z rattanu naturalnego, przyciągają wzrok efektownym designem, a jednocześnie są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć oraz promieniowanie UV. W przeciwieństwie do leżaków oraz innych mebli z drewna, zestawy mebli ogrodowych z technorattanu nie muszą być impregnowane.
Leżaki ogrodowe metalowe (aluminiowe) – najczęściej mają lekką, ale mocną i stabilną konstrukcję, dzięki czemu można je bez problemu złożyć i przenieść. Stelaż pomalowany metodą proszkową nie rdzewieje i nie brudzi się, dlatego utrzymanie go w czystości jest wyjątkowo proste – wystarczy od czasu do czasu przetrzeć ramę mokrą szmatką. Leżaków ogrodowych z aluminium nie trzeba dodatkowo zabezpieczać specjalnymi preparatami ani sezonowo odnawiać, są więc wyjątkowo praktyczne i idealne dla osób, które cenią sobie niezawodne produkty i oszczędność czasu.
Leżaki ogrodowe z tworzywa sztucznego – ich niewątpliwą zaletą jest niska cena oraz niewielka waga. Jakość plastikowego leżaka pozostawia jednak sporo do życzenia, dlatego jest to rozwiązanie raczej na jeden sezon. Taki mebel dość łatwo się niszczy, a pod wpływem większego obciążenia, wilgoci lub skrajnych temperatur może pękać lub kruszyć się. Nie prezentuje się również tak dobrze jak drewno ani technorattan, choć producenci proponują nam coraz estetyczniejsze modele.
Czym różnią się między sobą konstrukcje leżaków?
Dostępne na rynku leżaki nie tylko są wykonane z różnych materiałów, ale także mogą mieć wiele dodatkowych udogodnień, które wpływają na komfort ich użytkowania. Jaki leżak ogrodowy wybrać, aby spełnił oczekiwania nasze i innych korzystających z niego osób?
Wygodny leżak umożliwi nam wybór kąta nachylenia oparcia, w zależności od tego, czy w danej chwili mamy ochotę się zdrzemnąć, czy wolimy poczytać książkę na siedząco. Popularne są także modele z podłokietnikami oraz podnóżkiem, swoim wyglądem przypominające rozkładane fotele ogrodowe. Równie komfortowy wypoczynek zapewnią nam leżanki z materacem lub wszytymi w siedzisko poduszkami, jednak pamiętajmy, że najlepiej sprawdzą się one podczas przebywania w cieniu. Zdecydowanie odradzamy używanie ich podczas opalania, ponieważ nie zapewnią nam odpowiedniej wentylacji powietrza, przez co będziemy się pocić. O nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza na śliskim podłożu (na przykład przy basenie), w dużej mierze zadbają antypoślizgowe nóżki oraz blokady zapobiegające niespodziewanemu złożeniu się mebla. Niektóre leżaki są dodatkowo wyposażone w kółka, które umożliwiają ich szybkie przesunięcie bez użycia siły.
Na jaki model leżaka warto zwrócić uwagę?
Szczególnie funkcjonalne są lekkie leżaki składane. Jeśli zrobi nam się zbyt gorąco, możemy je przenieść z miejsca nasłonecznionego w cień lub na przykład zaszyć się w oddalonej od domu części ogrodu i uciąć sobie drzemkę. Tego typu mebel świetnie posłuży nam podczas urlopu, ponieważ możemy go w każdej chwili złożyć na płasko i spakować do bagażnika.
Ważny jest także materiał, z którego zrobione jest siedzisko leżaka ogrodowego. Jeśli nie chcemy go chować podczas deszczu lub trzymamy blisko basenu, dobrze sprawdzi się wodoodporne siedzisko z poliestru lub tekstylenu. Obie te tkaniny są elastyczne, nierozciągliwe, odporne na skrajne warunki atmosferyczne i łatwe do utrzymania w czystości. O ile jednak materiał poliestrowy ma gładką powierzchnię, tekstylen to rodzaj siatki z winylu, dzięki której meble ogrodowe są w stanie utrzymać nawet bardzo duże obciążenia.
Jaki leżak wybrać, żeby stworzyć wymarzone miejsce relaksu w ogrodzie?
Aby zaaranżować estetyczną i jednocześnie funkcjonalną strefę relaksu w naszym ogrodzie, wcale nie musimy wydawać dużo pieniędzy ani prosić o radę architekta. Wystarczy, że będziemy kierować się własnym gustem i oczekiwaniami oraz zdrowym rozsądkiem.
Zakup mebli ogrodowych to temat, który należy dobrze przemyśleć – nasz wybór powinien paść na praktyczne modele dobrej jakości, dzięki czemu nie będziemy musieli poświęcać dużo czasu na ich pielęgnację ani ponosić kosztów częstych napraw. Jeśli chodzi o leżak, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest wygodny i odporny na trudne warunki atmosferyczne, a materiał użyty do produkcji siedziska, oparcia oraz stelaża nie będzie się brudził ani przecierał.
Zastanówmy się również, w jakim stylu chcemy urządzić ogród — bardziej podobają się nam nowoczesne metalowe meble ogrodowe czy naturalne i przytulne drewno? Kolejny etap to wybór pasujących do koncepcji elementów aranżacji, takich jak stół ogrodowy lub huśtawka ogrodowa. W zależności od wielkości wolnej przestrzeni i zasobności portfela możemy zdecydować się na basen ogrodowy lub atrakcje dla dzieci, takie jak trampolina ogrodowa albo piaskownica. Atmosfery relaksu dopełnią hamaki, klimatyczne dekoracje i ozdoby oraz stylowe oświetlenie i lampy zewnętrzne.