Jak odstraszyć gołębie z balkonu?

08.05.2022

Problem wizyt gołębi na balkonach pojawia się zwłaszcza w dużych miastach, gdzie ptaki rozmnażają się w zastraszającym tempie i wciąż poszukują nowych miejsc do gniazdowania. Zbytnia aktywność gołębi na balkonie prowadzi do wielu nieprzyjemności, dlatego warto pozbyć się ich jak najszybciej.

 

jak odstraszyć gołębie z balkonu?

 


W tym artykule:

1. Odstraszanie gołębi — dlaczego warto zainwestować w odpowiednie rozwiązania?

2. Usuwanie gniazd gołębi

3. Metody wizualne — makiety drapieżników, latawce i balkony

4. Odstraszenie gołębi z pomocą kolców

5. Odstraszacze dźwiękowe i ultradźwiękowe

6. Siatki zabezpieczające i osłony przeciw ptakom

7. Środki chemiczne, olejki eteryczne i zapachowy odstraszacz gołębi



 

Odstraszanie gołębi — dlaczego warto zainwestować w odpowiednie rozwiązania?

Odstraszanie gołębi jest ważne z uwagi na nieprzyjemności, jakie mogą być związane z obecnością tych zwierząt. Gołębie przenoszą choroby, w tym około sześćdziesięciu chorób zakaźnych (będzie to między innymi ptasia grypa, toksoplazmoza oraz robaczyce, a także inne, groźne choroby). Przenoszą też pasożyty, z czego wyjątkowo groźny jest obrzeżek gołębi, który może powodować boreliozę i wirus odkleszczowego zapalenia mózgu.

Oprócz zagrożenia zdrowia gołębie miejskie należą do tych nieproszonych gości, którzy pozostawiają po sobie nie raz niemały bałagan. Duża ilość ptasich odchodów oraz brud z gniazda gołębi zaburzają estetykę balkonu i sprawiają, że z tej przyjemnej, dodatkowej przestrzeni nie można korzystać.

Warto zatem pozbyć się zwierząt jak najszybciej, aby mieć zawsze czysty balkon i nie obawiać się tak o swoje zdrowie. Ochrona własnego balkonu jest ważna zarówno ze względów estetycznych, jak i higienicznych, dobrze jest zastosować odpowiednie środki w każdym domu lub mieszkaniu.

 

gołębie na balkonie - problem z gołębiami

 

Usuwanie gniazd gołębi

Walkę z obecnością gołębi warto rozpocząć od usunięcia wszelkich śladów ich bytowania. Należy zatem posprzątać balkon z odchodów, piór i fragmentów gniazd. Dobrze jest jak najwcześniej rozpocząć walkę ze zwierzętami — jeszcze zanim gołębie założą gniazda.

Usuwanie gniazd może bowiem sprawić pewne problemy — nie mogą być one usuwane w każdym czasie. Przede wszystkim należy działać zgodnie z prawem — ustawa z 16 kwietnia 2006 roku o ochronie przyrody reguluje termin usuwania ptasich gniazd, czyli również gniazd gołębi z balkonu. Zgodnie z tym aktem prawnym usuwanie gniazd możliwe jest od 16 października do końca lutego. W pozostałym okresie będzie to zatem niemożliwe. Lepiej nie dopuścić do zbudowania gniazd, gdyż zadomowione na balkonie ptaki ciężej będzie odstraszyć.

Istotną kwestią będzie zatem odstraszenie gołębi ze swojego balkonu, zanim założą gniazdo i złożą w nim jaja.

 

gołąb gniazdujący na parapecie domu lub bloku

 

Metody wizualne — makiety drapieżników, latawce i balkony

Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Metod jest wiele, a niektóre są bardziej skuteczne niż inne. Gołębie z balkonu odstrasza się przede wszystkim metodami wizualnymi — to najprostsze, domowe sposoby, dość tanie i wyjątkowo efektywne działanie. Stosuje się kolorowe wiatraczki, balony lub ruchome dzwoneczki, które poruszają się i wytwarzają dźwięki. Dziecięce wiatraczki, latawce oraz inne elementy powinny poruszać się na wietrze, dzięki czemu skuteczniej będą odstraszać gołębie.

Popularne stało się kupowanie modeli ptaków drapieżnych, co również skutecznie odstrasza gołębie. Aby odstraszyć gołębie, montuje się na barierkach figurki wron, kruków lub jastrzębi. Gołębie, doskonale znające sylwetki tych groźnych dla nich ptaków, zwykle nie podlatują bliżej.

Dodatkowe dekoracje zawsze można schować w skrzyniach balkonowych.

 

figurki odstraszające gołębie na balkonie

 

Jedynym minusem takich rozwiązań jest kwestia wizualna, gdyż nie każdemu podobają się dodatkowe ozdoby. Rynek jest jednak na tyle przygotowany na kaprysy klientów, że niemal każdy może znaleźć coś dla siebie. Figurki i ruchome elementy dekoracyjne ochraniają parapet, balkon i zabezpieczają przed siadaniem zwierząt na balustradzie. To dobry sposób na pozbycie się nie tylko gołębi, ale również innych ptaków, jeśli ich obecność jest niepożądana.

 

kolce zabezpieczające przed gołębiami

 

Odstraszenie gołębi z pomocą kolców

Jednym z najpopularniejszych sposobów na to, jak odstraszyć gołębie z balkonu, jest zakładanie kolców na barierki. Kolce to skuteczna metoda ochrony budynków, montuje się je często na zabytkach i budynkach użyteczności publicznej. Zagęszczenie kolców i ich rozkład może być różny, ponieważ gołębie to duże ptaki, kolce nie muszą być ułożone gęsto.

Kolców nie powinno się montować w ukryciu, tak, by sterczały w dół, nie montuje się ich też na ścianach bocznych. To skuteczny sposób, jednak na niewielkich balkonikach może okazać się nieprzyjemnym i utrudniającym życie sposobem na walkę z ptakami.

Jeśli obawiasz się o zdrowie ptaków, możesz wykorzystać kolce z silikonowymi nakładkami, które nie zranią gołębia, a skutecznie odstraszą ptactwo przed siadaniem na poręczach lub parapecie.

 

Siatki zabezpieczające i osłony przeciw ptakom

Równie skuteczne są osłony na balkony oraz siatki balkonowe. Przy dobrze założonych osłonach i siatkach gołębie nie będą w stanie wylądować na balkonie, zatem zniknie problem ich niechcianej obecności, ich nocowania i przede wszystkim gniazdowania.

Montaż siatki zwykle nie jest trudny, pomogą w tym na pewno akcesoria do siatek. Przydatne napinacze, druty, obejmy i klipsy zabezpieczą siatkę przed zsuwaniem się. To też dobre rozwiązanie w czasie, gdy w mieszkaniu hoduje się koty — domowe zwierzęta nie uciekną i nie spadną w czasie odwiedzin na balkonie.

Do osłaniania balkonu można wykorzystać zwykłe ogrodzeniowe siatki, ale równie dobrze można zakupić specjalne siatki balkonowe.

Równie dobrze sprawdzić się mogą trejaże — takie kratownice przypominają tradycyjne drewniane ogrodzenia. Jeśli oczka w trejażach są zbyt duże, warto zasadzić i hodować pnącza, które uniemożliwią gołębiom przedostawanie się na balkon i dodatkowo zwiększą walory estetyczne całej aranżacji.

 

duża ilość pożywienia i pokarmu sprzyja namnażaniu się ptactwa

 

Odstraszacze dźwiękowe i ultradźwiękowe

Coraz częściej wykorzystuje się również odstraszacze dźwiękowe oraz ultradźwiękowe. Wadą odstraszaczy dźwiękowych jest duża głośność urządzeń, zwykle zatem szybko się z nich rezygnuje w gęsto zaludnionych przestrzeniach. Stosuje się je głównie na terenach otwartych, na lotniskach, w parkach lub sadach.

Aby pozbyć się gołębi z balkonu, lepiej w miastach zainwestować w odstraszacze ultradźwiękowe, które wytwarzają dźwięki o niskiej częstotliwości. Takie dźwięki są niesłyszalne dla ludzi, ale dla gołębi wydają się na tyle niepokojące, że zwierzęta nie mają ochoty siadać na balkonowych barierkach. Większość urządzeń tego typu ma kierowany strumień działania, zatem można wybrać jedynie niewielki zakres ochrony balkonu.

 

co odstrasza gołębie?

 

Środki chemiczne, olejki eteryczne i zapachowy odstraszacz gołębi

Odstraszenie gołębi można wykonać też z pomocą zapachów. To dość nietrwała, ale skuteczna metoda. Na rynku dostępne są środki, które skutecznie odstraszają gołębie. Ich skład jest nietoksyczny dla ludzi i składa się najczęściej z naturalnych elementów — zawarte w naturalnych olejkach eterycznych związki stanowią skuteczne zniechęcenie dla ptaków. Specjalne preparaty mogą występować pod postacią płynu, proszku, granulek lub kostek.

Te skuteczne sposoby muszą być jednak używane systematycznie, gdyż często zapach znika szybko i należy pamiętać o regularnym rozkładaniu środków zwłaszcza w czasie, w którym ptaki szukają miejsca do zakładania gniazd.

 

gołębie na balkonie - jak się ich pozbyć?

 

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Ślimaki w ogrodzie - Jak się pozbyć?


Dlaczego psy jedzą trawę


Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie. Jak pozbyć się ich szybko i skutecznie?


 

Powrót